Krótki przewodnik po Hamburgu

1 Komentarz

Nasz krótki przewodnik po Hamburgu, a w zasadzie jego spis treści. Dla nas Hamburg do końca życia zostanie miastem szczególnym, bo tu się pobraliśmy. Miała być ukochana Hiszpania, ale miasto nad Łabą sobie poradziło i do tego okazał się oknem na świat. Byliśmy siedem dni w Hamburgu, był grudzień. Pomimo zimy było świetnie a mogliśmy także poczuć magię Bożego Narodzenia (jarmarki bożonarodzeniowe). Zwiedzaliśmy największe atrakcje, znaleźliśmy mniej znane ciekawe miejsca, pływaliśmy promem po Elbie i jedliśmy pyszne niemieckie jedzenie.

Co warto zobaczyć w Hamburgu

Nie ważne na ile dni przyjeżdżacie do Hamburga, jest kilka atrakcji, które trzeba zobaczyć. Dla nas numer 1 na mapie Hamburga to Kraina Miniatur (Miniatur Wundrland). Za 12 Euro można spędzić cały dzień na podziwianiu ruchomego świata w miniaturze.

krótki przewodnik po Hamburgu i największych atrakcjach
Miniatur Wunderland ma nawet własny port lotniczy ze startującymi i lądującymi samolotami

Kolejne miejsce to HafenCity – nowa a już prestiżowa dzielnica Hamburga. Tu można zobaczyć jak dawny port zmienia się w nowoczesną dzielnicę. Zdziwiło nas, że mimo środka zimy, było mnóstwo propozycji rejsów po Łabie (niem. Elbe). Oczywiście popłynęliśmy.

rejsy promem po Łabie w Hamburgu

W naszych podróżach, to Jarek zawsze ogarnia tematy komunikacyjne, wybiera trasy. Teraz też tak było. Komunikacja publiczna w Hamburgu działa bardzo sprawnie. Jest metro, autobusy, tramwaj oraz promy na Łabie. Za 25 Euro jeździliśmy po Hamburgu przez siedem dni, a do tego w cenie były rejsy promami. Dlatego przy planowaniu zwiedzania warto sprawdzić jaki bilet kupić w Hamburgu i który środek komunikacji miejskiej będzie najkorzystniejszy.

Hamburskie ciekawostki

Mało kto wie, że w XIX wieku przez dwa lata najwyższym budynkiem na świecie była 147 – metrowa wieża kościoła Św. Mikolaja  (niem. St. Nikolai Kirche.

Najwyższy budynek na świecie w latach 1874-1876
Ta kościelna wieża w Hamburgu była najwyższym budynkiem na świecie w latach 1874-1876

W Hamburgu nie znajdziecie wiele zabytkowych kamienic z poprzednich wieków. To efekt operacji Gomorrah – bombardowania miasta przez aliantów w 1943 roku. W czasie nalotów dywanowych 75% zabudowy miasta uległo zniszczeniu. Wieża kościoła była punktem orientacyjnym dla lotników. Po wojnie nieodbudowany kościół stał się pomnikiem ofiar II Wojny Światowej (jak w Berlinie). Na wysokości 76 metrów znajduje się punkt widokowy, na który jedzie się windą.

Krótki przewodnik po Hamburgu
Panorama Hamburga widoczna z wieży kościoła Manchmal St Nikolai

Czy całe miasto zostało zniszczone podczas wojny? Przy Deichstrasse i Cremon w Hamburgu zachowały się zabytkowe kamienice z XVII wieku.

hamburg deichstrasse cremon kamienice spichlerze alster niemcy
Zachowane stare kamienice i spichlerze Hamburga

Ekologiczne miasto

Przez zupełny przypadek trafiliśmy do ekologicznej dzielnicy przyszłości. Ekodzielnica nazywa się Jenfelder Au. Ekologii mogą nas Niemcy uczyć. Dlaczego? Podczas spacerów widzieliśmy algi zamiast ogrzewania, mieszkania na wodzie, ekologiczny hotel i w pełni biodegradalny dom.

Smart is Green ekologiczna dzielnica Hamburga
Smart is Green

Co warto zjeść w Hamburgu

Hamburg słynie też z dobrego jedzenia. Ponadto poza odwiedzaniem świetnych knajp, próbowaniem kuchni niemieckiej i tureckiej, zawędrowaliśmy do nietypowego muzeum ostrych przypraw. Spicy`s Gewürzmuseum polecamy tylko mocno zdeterminowanym i jak zostanie czas.

 

Hamburger Grillbratwurst
Hamburger Grillbratwurst na Spitalletstrasse

James Bond

Na koniec zostawiliśmy coś dla miłośników filmów akcji z Jamesem Bondem. Odwiedziliśmy i sfotografowaliśmy miejsca w Hamburgu, gdzie kręcone były sceny do filmu „Jutro nie umiera nigdy”.

hamburg james bond tommorow never dies set jetting jutro nie umiera nigdy turystyka filmowa niemcy
James Bond w Hamburgu

Zapraszamy do czytania naszego krótkiego przewodnika po Hamburgu. My zamierzamy tu kiedyś wrócić.  Na koniec jeszcze tylko …

Wizyta w Apple Store Hamburg

Masz iPhona, iPada i Maca, sklep Apple to dla wielu niemal świątynia. To pierwszy w Niemczech Apple Store, w którym byliśmy (ulica Jungfernstieg, jeden z najbardziej prestiżowych adresów Hamburga).

Apple Store na Jungfernstieg co kupić w Hamburgu
Apple Store na Jungfernstieg w Hamburgu

Wchodzisz do środka i … lekkie rozczarowanie. OK, ładne przezroczyste schody, bardzo miła obsługa, dużo sprzętu i akcesoriów, ale to po prostu sklep zw słynnym logo, którego nie ma w Polsce …

Bociany w oficjalnym sklepie Apple Store w Hamburgu
Bociany w oficjalnym sklepie Apple Store w Hamburgu

 

Tagi: Apple, Apple Store, atrakcje Hamburga, co zwiedzać w Hamburgu, Hamburg, Niemcy

Na blogu przeczytasz również o

Eko-hotel w eko-dzielnicy Hamburga

Teraz możemy uczciwie napisać. To była ciekawa przygoda. Kilka dni przed wyjazdem do Hamburga nie mieliśmy noclegu. Jarek ma lekkiego stresa, chociaż już powoli się przyzwyczaja do wyjazdów w tym stylu. Alicja nie przyjmuje do wiadomości, że może zabraknąć miejsc. Tym…

Uwielbiam takie biblioteki

Tak powinno być w każdej bibliotece. Biblioteka Wojewódzka w Olsztynie w zabytkowym średniowiecznym ratuszu, a w środku komputery Apple. Wprowadziłam bibliotekę na Foursquare. Koniecznie dodaj do swojej listy do odwiedzenia.

HafenCity – jak powstaje wspaniała dzielnica Hamburga

Hamburg i HafenCity to doskonała para, nie tylko do siebie świetnie pasują, ale żyją w zgodzie. HafenCity w Hamburgu nazwać można jednym z największych placów budowy w Europie. To nowatorska koncepcja stworzenia nowej dzielnicy miasta na terenach poprzemysłowych. Niemiecka inwestycja reklamowana…
#tommyfall14 Tommy Hilfiger New York Fashion Week na Instagramie
Hotelowe śniadanie – menu jej i jego