Nasz krótki przewodnik po Hamburgu, a w zasadzie jego spis treści. Dla nas Hamburg do końca życia zostanie miastem szczególnym, bo tu się pobraliśmy. Miała być ukochana Hiszpania, ale miasto nad Łabą sobie poradziło i do tego okazał się oknem na świat. Byliśmy siedem dni w Hamburgu, był grudzień. Pomimo zimy było świetnie a mogliśmy także poczuć magię Bożego Narodzenia (jarmarki bożonarodzeniowe). Zwiedzaliśmy największe atrakcje, znaleźliśmy mniej znane ciekawe miejsca, pływaliśmy promem po Elbie i jedliśmy pyszne niemieckie jedzenie.
Co warto zobaczyć w Hamburgu
Nie ważne na ile dni przyjeżdżacie do Hamburga, jest kilka atrakcji, które trzeba zobaczyć. Dla nas numer 1 na mapie Hamburga to Kraina Miniatur (Miniatur Wundrland). Za 12 Euro można spędzić cały dzień na podziwianiu ruchomego świata w miniaturze.
Kolejne miejsce to HafenCity – nowa a już prestiżowa dzielnica Hamburga. Tu można zobaczyć jak dawny port zmienia się w nowoczesną dzielnicę. Zdziwiło nas, że mimo środka zimy, było mnóstwo propozycji rejsów po Łabie (niem. Elbe). Oczywiście popłynęliśmy.
W naszych podróżach, to Jarek zawsze ogarnia tematy komunikacyjne, wybiera trasy. Teraz też tak było. Komunikacja publiczna w Hamburgu działa bardzo sprawnie. Jest metro, autobusy, tramwaj oraz promy na Łabie. Za 25 Euro jeździliśmy po Hamburgu przez siedem dni, a do tego w cenie były rejsy promami. Dlatego przy planowaniu zwiedzania warto sprawdzić jaki bilet kupić w Hamburgu i który środek komunikacji miejskiej będzie najkorzystniejszy.
Polecam również! Polacy zagrają mecz w Hamburgu podczas Euro 2024 Mistrzostw w Europy w Piłce Nożnej.
Hamburskie ciekawostki
Mało kto wie, że w XIX wieku przez dwa lata najwyższym budynkiem na świecie była 147 – metrowa wieża kościoła Św. Mikolaja (niem. St. Nikolai Kirche.
W Hamburgu nie znajdziecie wiele zabytkowych kamienic z poprzednich wieków. To efekt operacji Gomorrah – bombardowania miasta przez aliantów w 1943 roku. W czasie nalotów dywanowych 75% zabudowy miasta uległo zniszczeniu. Wieża kościoła była punktem orientacyjnym dla lotników. Po wojnie nieodbudowany kościół stał się pomnikiem ofiar II Wojny Światowej (jak w Berlinie). Na wysokości 76 metrów znajduje się punkt widokowy, na który jedzie się windą.
Czy całe miasto zostało zniszczone podczas wojny? Przy Deichstrasse i Cremon w Hamburgu zachowały się zabytkowe kamienice z XVII wieku.
Ekologiczne miasto
Przez zupełny przypadek trafiliśmy do ekologicznej dzielnicy przyszłości. Ekodzielnica nazywa się Jenfelder Au. Ekologii mogą nas Niemcy uczyć. Dlaczego? Podczas spacerów widzieliśmy algi zamiast ogrzewania, mieszkania na wodzie, ekologiczny hotel i w pełni biodegradalny dom.
Co warto zjeść w Hamburgu
Hamburg słynie też z dobrego jedzenia. Ponadto poza odwiedzaniem świetnych knajp, próbowaniem kuchni niemieckiej i tureckiej, zawędrowaliśmy do nietypowego muzeum ostrych przypraw. Spicy`s Gewürzmuseum polecamy tylko mocno zdeterminowanym i jak zostanie czas.
James Bond
Na koniec zostawiliśmy coś dla miłośników filmów akcji z Jamesem Bondem. Odwiedziliśmy i sfotografowaliśmy miejsca w Hamburgu, gdzie kręcone były sceny do filmu „Jutro nie umiera nigdy”.
Zapraszamy do czytania naszego krótkiego przewodnika po Hamburgu. My zamierzamy tu kiedyś wrócić. Na koniec jeszcze tylko …
Wizyta w Apple Store Hamburg
Masz iPhona, iPada i Maca, sklep Apple to dla wielu niemal świątynia. To pierwszy w Niemczech Apple Store, w którym byliśmy (ulica Jungfernstieg, jeden z najbardziej prestiżowych adresów Hamburga).
Wchodzisz do środka i … lekkie rozczarowanie. OK, ładne przezroczyste schody, bardzo miła obsługa, dużo sprzętu i akcesoriów, ale to po prostu sklep zw słynnym logo, którego nie ma w Polsce …