Jak jeździć w Hamburgu

Brak komentarzy

Do Hamburga przylecieliśmy liniami WizzAir. Lot z Gdańska do portu lotniczego w Lubece (Lubeka Airport) trwał około 50 minut. Autobus bezpośrednio do Hamburga odjeżdża z parkingu przy lotnisku. Bilet kosztował 10 euro za osobę, płaci się u kierowcy. Wszystkie loty są skomunikowane z autobusami.

Jazda trwa trochę więcej niż godzinę. Autobus przejeżdża na Hamburg ZOB – centralny dworzec autobusowy, jakieś 200 metrów od głównego dworca kolejowego i linii S-bahn i U-bahn. Rozkład jazdy autobusu Hamburg – Lubeka Airport może być przydatny przy planowaniu powrotu.

hamburg-zob-lubeck-airport-shuttle-bus-z-hamburga-na-lotnisko-w-lubece-jechac

Lepiej by było, gdyby samolot wylądował na lotnisku w Hamburgu, ale to tanie linie, więc nie wymyślamy. Jeśli liczycie na jakieś zakupy w drodze powrotnej na lotnisku w Lubece, to możecie się mocno rozczarować. Obecnie budowany jest nowy terminal i na lotnisku są chyba tylko dwa sklepy i kawiarnia. Zupełnie inaczej wygląda lotnisko w Hamburgu.

Do podróżowania po Hamburgu przydadzą się mapy. Zanim zdołaliśmy zdobyć pierwszą mapę- wydzieranką, korzystaliśmy z aplikacji

Do centrum Hamburga z lotniska jedzie kolejka linii S1. Jadąc na lotnisko należy pamiętać, aby usiąść w pierwszych trzech wagonach, bo na stacji Ohlsdorf cześć składu jedzie na stację Poppenbutte.

hamburg-airport-s1-sbahn-kolejka-na-lotnisko-w-hamburgu-ohlsdorf
Stacja S1 Hamburg Airport

Po mieście podróżowaliśmy metrem i promami. Sieć metra jest dobrze rozbudowana, składy przyjeżdżają punktualnie. Przy dłuższym pobycie najbardziej opłaca się zaopatrzyć w bilety średniookresowe, zamiast w jednorazowe. My kupiliśmy HVV Wochenkarte 4 strefy lub Großbereich za 25,50 € na dworcu głównym w HVV Service Point. Po Nowym Roku była podwyżka i teraz kosztuje 26,20 €.

W komunikacji miejskiej HVV dostępnych jest wiele opcji biletów i to jedna z tych rzeczy, do której warto się przygotować, by wybrać najbardziej korzystny wariant. Można zaopatrzyć się w bilety jednodniowe, weekendowe, czy tygodniowe. Przy biletach tygodniowych potrzebne jest zdjęcie legitymacyjne, chociaż nam udało się zakupić bez, na podstawie dowodów osobistych.

Ważne są też strefy. My wzięliśmy pod uwagę miejsce naszego noclegu, miejsca, które chcemy zwiedzić w Hamburgu i czas pobytu. na początku kupiliśmy bilety na za mały obszar i po analizie stwierdziliśmy, że potrzebujemy na cały Großbereich. Miły pan w punkcie sprzedaży wymienił nam bilety. 

Hamburg bilety komunikacja
Tygodniowy bilet kupiony

Na Hamburg Hauptbahnhof byliśmy w punkcie informacji turystycznej  i postaliśmy w kolejce, by dostać bardzo przydatną mapkę wydzierankę. Jeśli dworzec kolejowy ma być wizytówką miasta, to monumentalna budowla w Hamburgu spełnia to zadanie.

hamburg-hauptbahnhof-dworzec-glowny-pociag
Hamburg Hauptbahnhof

Linia U3 i stacje Landungsbrücke, Baumwall i Rödingsmarkt

U3 to najstarsza linia metra w Hamburgu, otwarta w 1912 roku. Hamburg to trzecie miasto w Niemczech, które zbudowało metro. Krótkie perony, szczególnie Rathaus i Mönckebergstraße, czasami jeżdżą starsze składy metra.

u3-rathaus-rodingsmarkt-u3-ubahn-hamburg-stacja-metro-niemcy-podrozowanie-niemc
Stacja metra U3 Rathaus

Dla Jarka absolutny komunikacyjny hit Hamburga to przejażdżka  ze stacji Landungsbrücken przez Baumwall do Rödingsmarkt. Koniecznie w tym kierunku!

u3-baumwall-rodingsmarkt-linia-metra-ubahn-komunikacja-w-hamburgu
Widok na linię U3 z kładki nad Binnenhafen. Widać metro jadące ze stacji Baumwall na stację Rödingsmarkt

Już z kładki dla pieszych nad Bei den St. Pauli-Landungsbrücken prowadzącej z nabrzeża Landungsbrücken do stacji metra roztacza się świetny widok na Łabę. Warto tu chwilę się zatrzymać i popatrzeć na pływające statki. Jeszcze lepszy widok jest z platformy na peronie.

u3-landungsbrucke-ubahn-hamburg-komunikacja-linie-metra
Stacja metra U3 Landungsbrücken

Jadąc metrem cały czas przy oknie, bo warto. Stacja U3 Baumwall, blisko stąd do filharmonii Miniatur Wunderland (koniecznie zobacz Miniatur Wunderland – największa atrakcja Hamburga) oraz HafenCity ze wspaniałą Filharmonią (przeczytaj HafenCity – jak powstaje wspaniała dzielnica Hamburga)

Przy stacji U3 Baumwall pomnik  inżyniera Williama Lindleya, znanego także ze swej działalności w Warszawie. W Hamburgu też budował. Niestety, nie udało mi się zrobić dobrych zdjęć ze wszystkich trzech stacji, ale nagrałem coś i Alicja zmontowała mi ten krótki film z przejazdu metrem U3 ze stacji Landungsbrücken do Baumwall.

Stacja U3 Baumwall zbudowana ze stali i cegły i to jeszcze na zakręcie. Cudeńko inżynierii z 1912 roku.

baumwall-u3-ubahn-hamburg-subway-metro-station-germay-architekture
Stacja U3 Baumwall

Ostatnia zawieszona nad ulicami i kanałami stacja to Rödingsmarkt. Blisko stąd do Deichstraße‎ i Manchmal St. Nikolai. W kierunku stacji Rathaus metro zjeżdża pod ziemię. Przejeżdża się wtedy obok kanału. Wydaje się, jakby poziom torów zrównywał się z poziomem wody.

rodingsmarkt-u3-ubahn-hamburg-wochenkarte-grossbereich-stacja-metro-niemcy-podrozowanie-niemcy
Stacja U3 Rödingsmarkt

Gdy szliśmy na zakupy wysiadaliśmy na stacji Mönckebergstraße, a gdy jechaliśmy do naszych hoteli, to na stacji Hauptbahnhof Süd.

Rowery miejskie w Hamburgu

W Hamburgu można również skorzystać z miejskich rowerów StadtRAD (jazda do 30 minut bezpłatnie, dodatkowe minuty w cenie 1 min – 8 centów).

stadtrad-hamburg-rowery-miejskie-system-niemiecki
Rowery StadtRAD w Hamburgu

Dostępny jest też system Nextbike, pierwsze 30 minut kosztuje 1 euro, każde następne pół godziny także 1 euro.

nextbike-rowery-miejskie-w-hamburgu-inneralster
Rowery Nextbike w Hamburgu

Nietypowa wypożyczalnia aut

Ciekawą opcją jest również wypożyczenia Smarta w Car2go. Rejetracja w systemie kosztuje 19 € i otrzymuje się kartę. To ogólnoświatowa sieć dostępna obecnie w 26 miastach, głównie w Niemczech i USA. Po wypożyczeniu auta następnie płaci się tylko za czas jazdy 0,29 € za minutę, 14,90 € za godzinę lub 59,00 € za dzień. Podczas kolejnej podróży skorzystamy z takiej przejażdżki.

hamburg-car2go-radisson-blu-hotel-airpot-lotnisko-niemcy-germany-duolook-smart-mercedes-eco-car

Wybierasz się do Berlina? Koniecznie przeczytaj wpis Jak jeździć po Berlinie.

Tagi: dworzec autobusowy, dworzec kolejowy, Hamburg, informacja turystyczna, lotnisko, lotnisko Hamburg, lotnisko Lubeka, Lubeka, metro, nextbike, Niemcy, rower miejski, rowery, S-bahn, U-bahn, wypożyczalnia samochodów
Jarosław Marciuk LinkedIn

Na blogu przeczytasz również o

ciekawostki z Pekinu podróż do Chin

9 ciekawostek z Pekinu

Jeśli jedziesz do Chin, powinieneś polubić charkanie. Różnice kulturowe to najciekawsza rzecz do obserwacji, gdy jesteś poza swoim krajem. My już zdążyliśmy przyzwyczaić się do angielskiej kultury, dużo zwyczajów Brytyjczyków nam się nawet bardzo podoba. Ale mimo, że lubimy odkrywać…

Spicy`s – pikantne muzeum dla wytrwałych

To muzeum wyszukała Alicja. Oboje lubimy ostre jedzenie, więc postanowiliśmy odwiedzić pikantne muzeum. I od razu zaoszczędzimy wam czasu. Muzeum ma ogromy potencjał, ale na razie możecie je spokojnie pominąć. Tak, to prawda, że w Spicy’s Gewürzmuseum można oglądać, wąchać i…

Supraśl i Puszcza Knyszyńska – rowerowa Polska Wschodnia

Czy wiecie, że w Polsce Wschodniej ma powstać najdłuższa trasa rowerowa w naszym kraju? Będzie liczyła prawie dwa tysiące kilometrów. W związku z tym tematem uczestniczyłem w Białymstoku w branżowym spotkaniu. Drugiego dnia przygotowano niespodziankę – wycieczkę rowerową po Supraślu i okolicy.

Rejsy wycieczkowe po Łabie
James Bond w Hamburgu