Podsumowanie Roku 2023

Brak komentarzy

Dziś 31 grudnia więc najwyższy czas na małe podsumowanie. Miniony rok, 2023, dał mi wiele doświadczeń, zarówno słodkich, jak i gorzkich. Choć nie skarżę się, wyrażam wdzięczność za wszystko, co spotkało mnie i nas w ciągu tych ostatnich dwunastu miesięcy. Czasem negatywne zdarzenia mogą przyćmić wiele pozytywnych aspektów życia. Dlatego dziękuję za każde przeżycie w tym roku, ponieważ każde z nich niosło ze sobą różnorodne uczucia i cenne lekcje, które mogę wykorzystać w przyszłości.

Edukacja

Niezmiernie cieszę się z ukończenia studiów podyplomowych na Akademii im. Leona Koźmińskiego oraz obronę pracy dyplomowej w lipcu. Od października do czerwca miałem okazję zgłębiać wiedzę, poznać wiele istotnych zagadnień oraz zawrzeć nowe znajomości – zarówno w gronie kolegów i koleżanek, jak i wykładowców. Grupa ALKMI40 to my. Mogę szczerze polecić te studia i uczelnię. Więcej tutaj: Studia podyplomowe – marketing-internetowy Akademia im. Leona Koźmińskiego.

akademia-leona-kozminskiego-warszawa-studia

Rok 2023 był szczególnie ekscytujący pod kątem rozwoju edukacyjnego, zwłaszcza z uwagi na rosnące zainteresowanie sztuczną inteligencją, począwszy od pojawienia się Midjourney o DALL-E (latem 2022), przez narzędzia do generowania treści tekstowych, takie jak ChatGPT OpenAI (od początku 2023 roku), aż po tworzenie wideo przy użyciu platform takich jak RunWay czy Heygen (pod koniec roku).

Ten rok obfitował w inspirujące wydarzenia i zdobywanie nowych umiejętności. Udział w Czwartkowych Spotkaniach Social Media na warszawskiej Pradze (Czwartki Social Media) dostarczał ciekawych dyskusji, umożliwiając mi być na bieżąco z dynamicznymi zmianami w branży marketingu internetowego. Na koniec roku uczestniczyłem w szkoleniu Sprawny Marketing – Szkolenie AI dla Marketingu. Również wyjazd na konferencję Nowe Trendy w Turystyce w Gdańsku było interesującym przeżyciem w rodzinnym mieście.

Praca

Rok 2023 oznaczał dla mnie pełny rok pracy w Polskiej Organizacji Turystycznej – Poland Convention Bureau. To nowe środowisko, moja pierwsza praca w instytucji publicznej, nowe cele zawodowe oraz radość z współpracy z licznymi osobami z różnych działów i zagranicznych oddziałów Polskiej Organizacji Turystycznej (tzw. ZOPOTy). Ponad 60 osób w nowej siedzibie POT na ulicy Młynarskiej 42 w Warszawie, z którymi realizowaliśmy różnorodne zadania, projekty i inicjatywy, sprawiło, że ta praca była wyjątkowa i bardzo intensywna.

Tak jak w 2022 roku największą satysfakcję przyniósł mi Kongres ICCA w Krakowie,w tym roku spośród wielu projektów miałem przyjemność pracować nad organizacją tegorocznych edycji targów IBTM World w Barcelonie oraz IMEX we Frankfurcie.

IMEX Frankfurt trgi turystyki biznesowej
Targi IMEX we Frankfurcie

Nasze stoisko narodowe cieszyło się rekordową liczbą zgłoszeń chętnych do udziału w targach, a liczba polskich partnerów uczestniczących w obu targach osiągnęła najwyższy poziom od lat. Rozwinięcie wcześniej stworzonych Muzycznych Poranków i współpraca z muzycznymi ambasadorami, Brianem Allanem oraz Basią Giewont z DJ Korneliuszem, a także stworzenie piosenki „Let’s Talk Business” były dla mnie niezwykle satysfakcjonujące.

Dodatkowo z Basią Giewont stworzyliśmy nową aranżację piosenki na targi w Barcelonie i specjalną playlistę na Spotify.

polska-targi-ibtm-barcelona-fira-gran-via
Targi IBTM World w Barcelonie

E-marketing Poland Convention Bureau. Praca nad planem komunikacji i jego realizacja w mediach społecznościowych i na stronie internetowej stanowiła ponad tysiąc różnych aktywności, obejmujących tworzenie i publikację różnorodnych treści na naszych kanałach (Facebook, Twitter, LinkedIn, Youtube, i inne). Oczywiście na koniec roku wygenerowałem dodatkowo  roczne raporty z Brand24 i Sotrender i muszę powiedzieć, że wyniki są bardziej niż zadowalające.

Mamy obecnie 14 biur convention w Polsce; w roku 2023 powstały dwa nowe, a dwa zostały reaktywowane. Liczne godziny spotkań, rozmów, porad i wspólnych przedsięwzięć przyniosły wiele satysfakcji i efektywnie przyczyniły się do osiągnięć. Cieszę się, że mogliśmy wspierać zarówno nowe, jak i funkcjonujące polskie convention bureaux. W tym roku w lutym w hotelu NYX przyznaliśmy certyfikaty rekomendacji Polskiej Organizacji Turystycznej dla wyróżniających się convention bureaux, profesjonalnych organizatorów kongresów oraz organizatorów podróży motywacyjnych. Więcej Rekomendacje Poland Convention Bureau POT na lata 2023-2024 przyznane!

Z ogromną radością przyjmuję realizację koncepcji projektu Laboratorium Twórców, której założenia opracowałem pod koniec roku 2022. Projekt ten skupiał się na edukacji dla branży turystycznej, koncentrując się na digital marketingu. Przeprowadziliśmy łącznie 6 wydarzeń Laboratorium Twórców, obejmujących Warszawę (Hotel NYX spotkanie Poland Convention Bureau z branżą, konferencja Meetings Week Poland), Zakopane (dedykowane stoisko POT na kongresie) i Wrocław (V Forum Turystyki Europejskiej). Bardzo się cieszę, że do projektu udało się zaprosić ekspertów, którzy mogli podzielić się z uczestnikami praktyczną wiedzą (Dagmara Plata-Alf, Rafał Szymański, Klaudia Chwastek). Warsztaty w Zakopanem oraz spotkania ze studentami w siedzibie POT prowadziłem z Anetą Książek a we Wrocławiu wystąpiłem sam. Dodatkowo dla chętnych prowadziłem indywidualne konsultacje online z zagadnień marketingu internetowego.

Na zakończenie roku wisienka. Miałem zaszczyt być główną osobą prowadzącą nasz flagowy projekt w roku 2023, kampanię „Polska. More than you expected”, skierowaną do branży spotkań i wydarzeń na rynkach zagranicznych. Pomimo pewnych wyzwań na początku procesu, efekt końcowy był bardziej niż zadowalający. Liczba 12 odgrywała istotną rolę w tym projekcie. 12 września podpisaliśmy umowę z agencją, a 12 grudnia w dniu zakończenia projektu wspólnie otrzymaliśmy pamiątkowy dyplom w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Nasza kampania została wyróżniona jako jedna z najlepszych na gali MP IMPACT Awards organizowanej przez MeetingPlanner.pl! To osiągnięcie cieszy nas ogromnie. Dzięki pasji, kreatywności, wytrwałości i determinacji zaangażowanych w projekt osób osiągnęliśmy więcej, niż się spodziewaliśmy.

Projektów było tak wiele, że trudno o nich wszystkich napisać. Choć hasłowo chciałbym jeszcze wspomnieć o konferencji Spotlight on Poland w Krakowie, Inauguracji Silesia Convention Bureau w Chorzowie, Raport Przemysł Spotkań i Wydarzeń w Polsce, Gala Ambasadorów Kongresów Polskich w Gdyni …

Pisanie

Cieszy mnie także możliwość napisania kolejnych dwunastu artykułów w mojej regularnej kolumnie w magazynie THINK MICE (wersja drukowana oraz online). W tym roku pisałem między innymi o sztucznej inteligencji, targach, case studies kampanii marketingowych oraz mediach społecznościowych. Po raz pierwszy ukazał się również artykuł w międzynarodowym wydaniu magazynu na targach IMEX we Frankfurcie.

Ten rok był również czasem zmiany priorytetów. Czas niestety jest ograniczony, więc musiałem pożegnać się z niektórymi dodatkowymi przedsięwzięciami, większość z nich bardzo ceniłem, ale zrozumiałem, że muszę dokonywać wyborów.

Rozwijam bloga po angielsku na duolookmedia więc zapraszam do czytania 😉 Sam mówię na spotkaniach i szkoleniach – piszcie blogi. Robię to też w myśl zasady „practice what you preach”. Naprawdę można napisać minimum jeden wpis na blogu miesięcznie.

Fotografia Mobilna

W minionym roku opublikowałem tylko 56 zdjęć na Instagramie… To zaprawdę niewiele jak na mnie. Na szczęście wiele contentu powstało w Stories i można go obejrzeć w Highlights. Generalnie dinozaurowi Instagrama (konto założyłem w 2011 roku) nie podoba się w jakim kierunku podąża, ta niegdyś ulubiona, platforma. Mam nadzieję, że Threads przejmie teraz poletko testowe Mety.

Wracając do Instagrama oto moje Top Nine roku 2023.

topnine-2023-instagram-jaroslaw-marciuk

Rok 2023 rozpoczął się świetnie, znów spotkałem się ze znajomymi mobilnymi fotografami podczas Mobile Phototrip w Radomiu, podczas którego nie tylko zwiedzaliśmy miasto, ale i testowaliśmy smartfony Sony.

Jestem szczęśliwy z organizacji trzech spotkań mobilnych fotografów w ramach naszej społeczności IgersPoland w Warszawie. Było specjalne spotkanie organizowane z Warszawską Organizacją Turystyczną @Go2Warsaw, podczas którego odwiedziliśmy między innymi POLIN oraz otworzono dla nas dach Błękitnego Wierzowca.

Jako IgersPoland poprowadziłem dwa warsztaty fotografii mobilnej w Warszawie we współpracy z Xiaomi Polska oraz koordynowałem całe wydarzenie w pozostałych polskich miastach (Gdańsk, Katowice, Bydgoszcz, Poznań, Wrocław, Szczecin) z naszymi igersowymi przyjaciółmi. Zobacz więcej Warsztaty fotograficzne Xiaomi 13 Pro z polskimi Igersami.

Cieszy mnie, że nasze 25 społeczności Igers w Polsce działa aktywnie, że udało się reaktywować IgersKraków, a inne mniej aktywne grupy, znów dostały wiatru w żagle. Wydaje mi się, że własnie teraz w erze AI nasza społeczność przynosi autentyczność w świecie online, bo łączy to co najlepsze.

Zapraszam na instagram @jaroslaw_marciuk.

Prywatnie

Sfera prywatna pozostaje dla mnie obszarem, który niechętnie eksponuję w internecie. Ten blog z Alicją założyliśmy w 2012 roku by dzielić się naszymi emocjami, doświadczeniami i podróżami. To, co kiedyś sprawiało mi wiele radości, teraz wydaje się mniej istotne. Jestem wdzięczny za to, co mamy, i choć przyjmuję wyzwania, to czasami zadaję sobie pytanie o sens tego wszystkiego. Ten rok był słodko-gorzki. Ostatnie trzy miesiące były szczególnie trudne i wymagały ode mnie dużo pokory oraz zachowania wewnętrznego spokoju. Nie umiem zrozumieć, dlaczego niektóre zdarzenia mają miejsce w relacjach międzyludzkich. Trudno mi pojąć, dlaczego istotne informacje medyczne dotarły do nas dopiero teraz, mimo że mogły być znane wcześniej. Z drugiej strony dostrzegam obecność wielu życzliwych ludzi i okoliczności, które pomagają w walce z chorobami i przeciwnościami losu. Choć zdrowie już się  raczej nie poprawi, wierzę, że nie powinno się pogorszyć. Mimo że moje słowa nie brzmią być może zbyt optymistycznie, mam nadzieję, że historia ta, choć może nie prowadzi do klasycznego happy endu, wciąż ma jakiś sens poza granicami naszego pojmowania.

Życzę wszystkim zdrowia i pogody ducha!

Tagi: fotografia mobilna, igerspoland, targi turystyczne
Jarosław Marciuk LinkedIn

Na blogu przeczytasz również o

zdjęcia robione telefonem w Gdańsku

Pierwszy instameet mobilnych fotografów Igers w Gdańsku

To wydarzyło się aż 10 lat temu. To było pierwsze spotkanie mobilnych fotografów Igers w Polsce. Obecnie na nasze Instameety w całej Polsce czasami przychodzą dziesiątki osób. A jak wyglądał pierwszy Instameet Igersów w naszym kraju? Co to jest Instameet?…
targi tyrystyczne 2022

Kalendarz wydarzeń biznesowych i targów turystycznych w 2022 roku

Chyba większość z nas nie mogła się doczekać 2021 roku aby wkroczyć z nadzieją i planami w nowy 2022 rok. Po w miarę normalnych wakacjach, jesieni można było oczekiwać, że imprezy targowe powrócą. We wrześniu, październiku i listopadzie w 2021…

W tym roku nie będziemy na targach WTM w Londynie

Po raz pierwszy od 2014 nie będę na targach World Travel Market w Londynie. Mamy z Alicją teraz najważniejszy cel do osiągnięcia i to nam się uda. Pamiętam pierwszy raz byłem na WTM z ciekawości, za drugim razem jako pracownik…
Targi i e-marketing to skuteczne połączenie
Jak Suno AI i Udio zmieniają świat muzyki