Miniatur Wunderland – największa atrakcja Hamburga

Brak komentarzy

Pamiętam moją pierwszą kolejkę PIKO (lokomotywa i cztery wagony), którą podarował mi tata. Potem dostałem kolejne lokomotywy, wagony. Ustawiałem tory na dywanie, z książek budowałem mosty, tunele i wprawiałem pociąg w ruch. To była przednia zabawa. Dziś trochę zazdroszczę projektantom z Miniaturowej Krainy Cudów w Hamburgu (Miniatur Wunderland). Myślę, że ich praca jest wymarzona, bo pozwala przenieść się w beztroski świat zabawy. Nie jest to jednak rozrywka tylko dla małych i dużych chłopców. Jedźcie do Hamburga i przekonajcie się sami dlaczego to miejsce tak dobrze oceniamy.

szwajcaria-hamburg-miniatur-wunderland-miniaturowa-kraina-cudow-niemcy-15
Szwajcarski dworzec kolejowy

Miniatur Wunderland to największa atrakcja turystyczna miasta i jedna z najpopularniejszych w Niemczech. Na 1300 metrach kwadratowych znajduje się osiem miniaturowych światów:

  1. Szwajcaria
  2. Lotnisko Knuffingen
  3. Austria
  4. Knuffingen
  5. Środkowe Niemcy
  6. Hamburg
  7. USA
  8. Skandynawia

Od innych parków miniatur, ten rożni się tym, że jest to świat w ruchu. W Miniatur Wunderland jeździ ponad 900 pociągów, blisko 15 tysięcy wagonów, zamontowanych jest 3 tysiące zwrotnic. Długość wszystkich torów to 13 km! Najdłuższy pociąg ma prawie 15 metrów. Zobaczycie tu ponad 8 tysięcy miniaturowych samochodów, z których ponad 250 to pojazdy w ruchu. W niezwykłej krainie dzień trwa 15 minut, potem nastaje krótka noc i zapala się ponad 300 tysięcy świateł.

Na zwiedzanie trzeba sobie zarezerwować kilka godzin i raczej potem brakuje siły na kolejne atrakcje. My w Miniaturowej Krainie Cudów spędziliśmy ponad 6 godzin, a Szymon powiedział, że to i tak mało (pozdrawiamy Szymona). Bilet kosztował 12 euro na osobę i były to dobrze wydane pieniądze.

flughafen-ham-airport-knuffingen-hamburg-miniatur-wunderland-miniaturowa-kraina-cudow-niemcy-16
Największa miniaturowa symulacja lotniska na świecie – Hamburg Kuffingen Airport

Atrakcje dla dzieci i dorosłych

Corocznie do krainy przyjeżdża ponad milion turystów. Dla nas pobyt tu miał szczególnie, symboliczne znaczenie. Hamburg to początek naszej nowej drogi, a zarazem okno na świat. W krainie cały świat jest na wyciągnięcie ręki. To dobry znak…

ameryka-usa-las-vegas-floryda-hamburg-miniatur-wunderland-miniaturowa-kraina-cudow-niemcy-atrakcja-04
Samochody na amerykańskiej autostradzie

Precyzyjnie wykonane detale, ciekawe sceny, pojazdy w ruchu – oglądać można godzinami. Jak to wszystko tak sprawnie działa? Ach, ten niemiecki porządek! Ruch pojazdów i wszytko co dzieje się na makietach kontroluje ponad 200 osób i 46 komputerów. I co nas bardzo zaskoczyło, pracę centrum kontroli można podglądać, ta część jest dostępna dla turystów. Biedni pracownicy wystawienie przez cały dzień na polujących z aparatami turystów!

Światła kolejki, statki, samochody, samoloty kontroluje 46 komputerów i doświadczeni operatorzy
Światła kolejki, statki, samochody, samoloty kontroluje 46 komputerów i doświadczeni operatorzy

Przejeżdżające kolejki elektryczne, mijające się samochody i startujące samoloty przyciągają uwagę. Cały czas trzeba mieć oczy szeroko otwarte, bo dosłownie na każdym kroku można dostrzec coś ciekawego. Alicja okazała się mistrzynią w wyszukiwaniu ciekawych scen:).

W sumie na makietach umieszczonych jest ponad 200 tysięcy miniaturowych postaci. Wunderland zachęca do odnalezienia 20 wskazanych detali (zobacz w ulotce). Nam udało się znaleźć osiem: turniej rycerski, kontrolę policyjną ekshibicjonisty, słup totemowy, stado owiec, zwłoki w rzece, dinozaura i jego szkielet, parę zakochanych.

Stado owiec znalezione podczas rajdu zabytkowych samochodów
Stado owiec znalezione podczas rajdu zabytkowych samochodów

Ponadto przy barierkach znajdziecie przyciski, które uruchamiają efekty specjalne i dodatkowe akcje. Przycisków jest ponad 150. Można w ten sposób włączyć między innymi: zawody traktorów w Bawarii, kolejki górskie, dźwigi, turniej rycerski.

Zawody traktorów w Bawarii
Zawody traktorów w Bawarii

Szwajcaria

Pierwszą planszą hamburskiego Wunderland jest Szwajcaria.  Na 3. piętrze odbywa się koncert DJ-Bobo, z 20 tysiącami fanów. Po zboczach Alp Szwajcarskich biegną drogi; przez wiadukty i tunele jadą pociągi. Na 4. piętrze  znajduje się fabryka cementu i betonu Holcim oraz ponad sześciometrowy szczyt Matterhorn i wyciąg Hammetschwand. 

Najbardziej oblegana przez dzieci (i nie tylko) jest miniatura fabryki czekolady. Przyciskiem w pulpicie uruchamia się produkcję i za chwilę wypada czekoladka Lindt. Jest pyszna! Koniecznie obejrzyjcie film o Szwajcarii w miniaturze! 

 Hamburg Airport w miniaturze

Jarek był zachwycony makietą lotniska w Hamburgu, które zostało stworzone z wielką dokładnością. To największa na świecie miniatura i symulacja lotniska. Dwa terminale pasażerskie, terminal cargo, parkingi, nasz hotel Radisson Blu, pas startowy. Co jest bardziej widowiskowe – wznoszenie się w powietrze czy lądowanie? Oceńcie sami na krótkim filmie.

40 samolotów jest w ruchu, ląduje, kołuje, startuje. Latają tu między innymi takie linie lotnicze jak: Lufthansa, KLM, Air France, Air Berlin, Emirates, Thai, Swiss, Turkish Airlines, Germawings  oraz samoloty Boeing, Airbus i olbrzymi Antonov. Bardzo pomocna jest tablica przylotów i odlotów. 

W tym samym pomieszczeniu podróż do Bawarii, w której przedstawiono, między innymi zamek Neuschwanstein.

bayern-bawaria-miniatur-wunderland-hamburg-06
Schloss Neuschwanstein

Knuffingen

Kolejny temat to Knuffingen. Dynamiczne miasteczko, w którym jeździ najwięcej samochodów w całym Miniatur Wunderland i co chwilę coś się dzieje. Straż pożarna, aż 10 pojazdów, wyjeżdża do pożaru i wypadku samochodowego.

A tu mamy film o Austrii, Knuffingen i środkowych Niemczech.

Dalej widzimy Hamburg, Amerykę, Skandynawię czyli jesteśmy na ostatnim piętrze. Na drugiej stronie także nasza szczegółowa recenzja. Im dłużej chodzimy, tym bardziej jesteśmy pewni, że to nie tylko świetna atrakcja, ale też świetnie prowadzona promocja. Jarkowi rozładowuje się telefon, ale oni za coś dostali odznakę Mobile Friendly. 

KONIECZNIE ZOBACZCIE DRUGĄ STRONĘ WPISU – poniżej link

Tagi: Air Berlin, atrakcje dla dzieci, atrakcje Hamburga, Boeing, co zwiedzać w Hamburgu, Duolook Review, Emirates, Hamburg, KLM, linie lotnicze, lotnisko, lotnisko Hamburg, Lufthansa, muzeum, Niemcy, Skandynawia, Szwajcaria, USA
Jarosław Marciuk LinkedIn

Na blogu przeczytasz również o

Jak jeździć w Hamburgu

Do Hamburga przylecieliśmy liniami WizzAir. Lot z Gdańska do portu lotniczego w Lubece (Lubeka Airport) trwał około 50 minut. Autobus bezpośrednio do Hamburga odjeżdża z parkingu przy lotnisku. Bilet kosztował 10 euro za osobę, płaci się u kierowcy. Wszystkie loty są skomunikowane…
kibice z Niemiec na meczu w Warszawie

Półfinał Niemcy – Włochy w Warszawie. Ostatni mecz Euro 2012 w Polsce

Spotkanie 28 czerwca w Warszawie pomiędzy reprezentacją Niemiec i Włoch to ostatni mecz rozgrywany na Stadionie Narodowym podczas Mistrzostw Euro 2012 w Polsce. Relacja z ostatniego dnia Euro 2012 w Warszawie. Byliśmy na Krakowskim Przedmieściu, Starym Mieście, pod Stadionem Narodowym…

Królewski Richmond Park

Nie wiem co nas podkusiło, ale do Richmond i do Richmond Parku przyszliśmy na piechotę z Chiswick… Tak poznaliśmy kolejną atrakcję w Londynie. Następne kilometry zrobiliśmy w samym parku, Isabella Plantation oraz w drodze powrotnej przez park do centrum Richmond. Dziś z…
Ranking Instagram w Polsce – społeczności Igers 2014
Z Elbląga przez Ełk do Grajewa #polskiedrogi