Dziś kupujemy nie telefon, a smartfona. Ma służyć nie do dzwonienia, a do bycia w kontakcie. Nie obchodzi nas ile godzin mogę rozmawiać na jednym ładowaniu baterii, ale ile zrobię zdjęć i filmów.
My bynajmniej tak mamy. A od wtorku będzie to jeszcze ważniejsze, bo czekamy na przesyłkę, która zmieni nasz sposób używania komórki. Jak tylko paczka dotrze, pochwalimy się na fejsie. Teraz zastanawiamy się jakiego smatrfona wybrać dla Alicji, Jarek ma iPhona 6 i jest zadowolony.
Oczywiście, najprościej powiedzieć wybierz telefon dopasowany do potrzeb i wszystko pięknie jeśli znasz swoje potrzeby lepiej niż marketingowiec. Jeśli do tej pory w telefonach głównie interesowała cię funkcja dzwonienia i wysyłania sms-ów i teraz chcesz to zmienić, to musisz trochę ogarnąć świat nowych technologii (właściwie już nie takich nowych, ale udawajmy, że żyłeś na innej planecie).
Telefony są smart, bo rozumieją proste pytania; mają świetną pamięć do twarzy, często lepszą niż większość ludzi; sterują telewizorem, który też nie jest głupi, a smart; widzą kiedy jesteś śpiący i zamiast pościelić łóżko wyłączają ekran; mierzą twoje kroki, przeliczają spalone kalorie i wysyłają informacje do lekarza. Z tym ostatnim, to oczywiście żart.
Jednak fakt, współczesne telefony potrafią wiele. Producenci prześcigają się w pomysłach na nowe funkcje smartfona, lepsze obiektywy, wydajniejsze procesory, bardziej trwałe ekrany, bo przywiązanie konsumenta do marki nie musi być trwałe.
Jak zatem z tak bogatej oferty wybrać najlepszego smartfona? Spotykamy wiele osób, które nie wiedzą nawet, jaki system operacyjny ma ich telefon czy jak pobierać aplikacje ze sklepu. A pułapek przy kupnie telefonu jest wiele, zacznijmy jednak od wprowadzenia.
Co warto wiedzieć przed wyborem telefonu:
- Telefon, tak jak komputer ma system operacyjny. Dowiedz się, który system będzie dla ciebie najbardziej przydatny, wygodny, przyjazny i dopiero potem szukaj modeli smartfonów z wybranym system operacyjnym. Nasza rada: sprawdź informacje w sieci na temat mobilnych systemów operacyjnych, porównania systemów iOS, Android, Windows.
- Nie jest możliwe zrobić jedną recenzję wszystkich smartfonów użyteczną dla wszystkich, podobnie jak nie można wszystkich samochodów porównać w jednym teście. Nasza rada: sprawdzaj testy określonych funkcji przydatnych dla ciebie, na przykład „smartfony z najlepszą kamerą”, „smartfony z najlepszą baterią”, „najlepsze smartfony do słuchania muzyki” ” TOP 10 smartfonów do gier” ” ranking smartfonów biznesowych”, itp.
- W tej branży nikt nie jest liderem przez zasiedzenie, wystarczy pomyśleć o pozycji Nokii dziesięć lat temu, a dziś. Nasza rada: szukaj najbardziej aktualnych informacji na dany temat, najlepiej z danego roku albo poprzedniego.
- Mając niewielki budżet można znaleźć smart-fona czyli telefon który będzie nie tylko służył do dzwonienia, ale będzie inteligenty. Nasza rada: w wyszukiwarkę wpisz frazę” najlepsze smartfony do …….zł”.
- Jeśli to początek twojej przygody z nowoczesnymi telefonami komórkowymi przed kupnem smartfona zobacz różnice w wielkości ekranu, przejrzyj telefony z różnym interfejsem (menu i układ graficzny), porównaj modele różnych producentów. Nasza rada: wybierz się do salonu jakiegoś operatora telefonii komórkowej, wiele modeli telefonów jest podłączonych i ma aktywne menu, nie omijaj szerokim łukiem akcji promocyjnych podczas premiery najnowszego modelu, bo możesz na żywo zobaczyć wiele bajerów.
Nam udało się przypadkowo trafić na akcję z pokazem nowego modelu Samsunga Galaxy S7 Edge, Gear VR (gogle do wirtualnej rzeczywistości) oraz kamery sferycznej Gear 360.
Po pokazie dalej nie wiedzieliśmy jaki telefon wybrać. Właściwie szliśmy do sklepu Apple, by zobaczyć dwa najnowsze iPady Pro, bo nad tym zakupem się zastanawiamy.
Mimo, że oboje lubimy nowinki technologiczne, to zupełnie inaczej z nich korzystamy. Do tego mieszanka czuciowiec i wzrokowiec, dlatego lepiej jak każdy sam wybierze sobie model telefonu. Czym się kierujemy przy wyborze smartfona?
ON
- Podstawa to tylna kamera i jakość zdjęć
- Ważne jest dostępność aplikacji dedykowanych instagramowym wariacjom oraz innym profesjonalnym celom
- Ma dobrze pasować do dłoni, nie za duży
- Liczy się wygoda, czyli możliwość płacenia telefonem
- Bardzo istotna jest łatwość wymiany danych między smatrfonem innymi urządzeniami
ONA
- Ma nagrywać dobrej jakości filmy, mieć jasny obiektyw, 4K, slow motion, time lapse i inne cuda do rejestracji wideo
- Musi mieć większy ekran, bo dwie podstawowe czynności z telefonem to pisanie (nie maila i smsów) oraz czytanie książek
- Sprawdzam jakie są dostępne gadżety do robienia video ze smartfonem
- Nie ważne z czego jest wykonany, ale jeśli 50 razy spadnie na ziemię i się nie potłucze, przejdzie test
Wybierając telefon komórkowy zwróćcie uwagę na ulubione funkcje, ale też na dyskwalifikujące minusy.
ON
- Nie znoszę, gdy zawiesza się system
- Nie lubię zanikania zasięgu albo sygnału WiFi
- Nigdy nie wybrałbym modelu z klawiaturą qwerty w wersji fizycznej
- Nie preferuję złotych smartfonów Harrodsa, białych, no i oczywiście innych babskich kolorów
ONA
- Nie znoszę, gdy ma ostre krawędzie lub przyciski (sorry kto to wymyślił?)
- Nigdy nie wybrałabym modelu, który jest za wolny!
- Nie lubię, gdy straszny mu deszcz i musi się schować, bo zmoknie (poprzedni Samsung zalał się w deszczu podczas robienia fotek!)
- Nie preferuję telefonów, w którym nie ma szybkiego przycisku foto
Co wybrać? iPhone SE czy Samsung Galaxy S7 Edge? Przed takim właśnie teraz stoimy dylematem.