Ile razy mieliście wrażenie, że to dziwnie znajome miejsce…Tak było w Hamburgu. Idziemy nad Jezioro Außenalster, mijamy Hotel Atlantic Kempinski i nagle olśnienie. Przecież w tym hotelu był James Bond! To tu kręcono „Jutro nie umiera nigdy” (Tommorow Never Dies) z 1997 roku. Rolę agenta 007 grał wtedy Pierce Brosnan, był to jego drugi film w roli Bonda po „Golden Eye”.
Jak może pamiętacie, złym charakterem w „Jutro nie umiera nigdy” był Elliot Carver, potentat medialny. Podczas naszej wycieczki, stwierdziliśmy, że pasuje to do Hamburga. W tym hanzeatyckim mieście swoje siedziby mają wydawnictwa Axel Springer SE, Gruner + Jahr, Bauer Media Group, Hubert Burda Media, wydawane są Stern, Der Spiegel i Die Zeit.
Oczywiście również w Hamburgu James ratuje świat przed zagładą. Carver dąży do wywołania III Wojny Światowej i przejęcia władzy. Kreuje newsy w sposób bezduszny, dla niego słowa są nową bronią, satelity artylerią. (Words are the new weapons, satellites the new artillery).
Hotel Atlantic Kempinski to nie jedyne miejsce, w których była ekipa filmu. Poznajcie miejsca w Hamburgu, w których kręcono „Jutro nie umiera nigdy„.
Hamburg Airport (HAM)
James Bond przylatuje na hamburskie lotnisko Fulsbüttel. W Terminalu 1 czyta nagłówki gazet donoszące o kryzysie brytyjsko – chińskim związanym z zatopieniem fregaty Royal Navy i zestrzeleniem chińskiego MIGa (China warns British fleet). Świat stoi na krawędzi III Wojny Światowej.
Na lotnisku w wypożyczalni samochodów spotyka się z Q, który ma dla niego nowe, zmodyfikowane BMW 750. Samochód jest zdalnie sterowany z telefonu Ericsson (kto jeszcze pamięta tę markę?).
Hotel Atlantic Kempinski Hamburg
Bond zatrzymuje się w hotelu Atlantic położonym nad Jeziorem Außenalster. Wieczorem odwiedza go Paris Caver (dawna kochanka, obecnie żona Elliota) i pewnie się domyślacie, co było dalej.
Następnego dnia, po powrocie z biurowca Elliota Carvera do hotelu, agent 007 jest obserwowany przez Stampera – oprycha potentata. James Bond ucieka na dach hotelu podczas próby wrobienia w morderstwo Paris Carver przez Dr. Kaufmana i pojawia się na balkonie pokoju (Atlantic Suite) hotelu Atantic.
Ucieczka z hotelu Atlantic.
Atlantic Kempinski jeden z najlepszych hoteli w Hamburgu, który został otwarty w 1909 roku. Wtedy nosił nazwę Grand Hotel i nocowali tu między innymi pasażerowie luksusowych cruiserów.
Ceny pokoi w hotelu zaczynają się od około 179 Euro. Najlepszy pokój Atlantic Suite od mniej więcej 4 500 Euro. Na stronie Hamburg Tourismus znaleźlismy pakiet Hamburg for All the Senses (cena od 399 Euro /osoba) składający się z dwóch noclegów w hotelu Jamesa Bonda. W pakiecie między innymi lampka szampana, posiłki, wycieczka z przewodnikiem do Elbphilahrmonie i Hamburg Card.
Lombardsbrücke i Inneralster
James jedzie z biurowca Carvera do hotelu przez Lombardsbrücke . Podczas jazdy widoczne InnerAlster i reprezentacyjne kamienice nad jeziorem.
O ile znamy już Hamburg, to James raczej nie jedzie w kierunku hotelu.
Saturn
W filmie o Bondzie rolę dachu parkingu Hotelu Atlantic pełni parking marketu elektronicznego Saturn. W tle widoczny Hamburg Haupbahnhof.
Sceny pościgu wewnątrz parkingu (Bond kieruje BMW 750 z tylnego siedzenia przy pomocy telefonu komórkowego) nie kręcono w Hamburgu tylko w Brent Cross Shopping Centre w Londynie.
Mönckebergstraße
Najważniejsza handlowa ulica Hamburga pokazana jest po raz pierwszy, gdy agent 007 opuszcza biurowiec i drukarnię Carvera i wsiada do auta, które zaparkowane jest przy Petrkirche. W tle wiodoczna wieża ratusza.
James na Mönckebergstraße przy Petrkirche. Kadr z filmu „Jutro nie umiera nigdy” (Tommorow Never Dies).Po raz drugi widać całą Mönckebergstraße, gdy przelatuje nad nią BMW Bonda, opuszczające parking Hotelu Kempinski (w rzeczywistości dom handlowy Peek & Cloppenburg).
A tak wygląda to naprawdę.
Auto ląduje w wypożyczalni samochodów. W taki efektowny sposób agent oddaje Q pojazd. Avis to w rzeczywistości Galeria Kaufhof. To ostatnia scena z Jamesem Bondem w Hamburgu.
Panorama hamburskiego portu
Dwukrotnie w filmie Tommorow Never Dies pokazana jest panorama portu w Hamburgu (w dzień i wieczorem). Widoczne są Landungsbrücken, Überseebrücke, wyspa spichrzów, port po drugiej stronie Łaby. Zwróćcie uwagę, co znajduje się w miejscu, gdzie dziś powstaje HafenCity i Elbphilharmonie.
Na zakończenie oficjalny trailer „Tomorrow Never Dies” z 1997 roku
oraz klip z piosenki Cheryl Crow, która rozpoczynała film.