Silesia Convention Bureau oficjalne otwarcie na Stadionie Śląskim

Brak komentarzy

Cóż to był za niesamowity dzień! Miałem ogromny zaszczyt uczestniczyć w inauguracji Silesia Convention Bureau i dziękuję Śląskiej Organizacji Turystycznej za zaproszenie mnie do Chorzowa na Stadion Śląski. To był przełomowy dzień dla polskiej branży MICE, gdyż oficjalnie powstało pierwsze regionalne convention bureau.

Przyszłość wydarzeń na Śląsku

Wraz ze wzrostem przychodów z turystyki biznesowej województwo śląskie kładzie coraz większy nacisk na jej rozwój. Aby jeszcze bardziej przyspieszyć ten wzrost, powstaje Silesia Convention Bureau.

Miałem przyjemność z Alicją dobrze poznać ten piękny region podczas naszych projektów turystycznych (szkolenia dla branży turystycznej na Śląsku w Zawierciu, Wiśle i Katowicach) . Powiem Wam, że Śląsk to prawdziwa perełka. Jest nie tylko bogaty w dziedzictwo górnicze i postindustrialne, ale także szczyci się zapierającym dech w piersiach pięknem przyrody.

Ludzie turystyki są prawdziwymi pasjonatami swojej małej ojczyzny i są ekspertami w swojej dziedzinie. Wiem, że czekają ich wyzwania, ale głęboko wierzę, że niesamowity zespół kierowany przez Adama Wawocznego, Agnieszkę Sikorską, Natalię Wójcik, Dominikę Wojniak i wszystkich przedstawicieli regionalnej branży MICE sprawi, że ten projekt odniesie spektakularny sukces.

otwacie Silesia Convention Bureau na Stadionie Śląskim w Chorzowie
Konsorcjanci Silesia Convention Bureau

Jaka jest rola convention bureau na Śląsku?

Convention Bureau to wyspecjalizowany dział w ramach działów promocji, zwykle spotykany w organizacjach turystycznych, który koncentruje się na turystyce biznesowej. Pełni funkcję przedstawiciela dla konkretnego miasta, regionu czy kraju oraz pośredniczy w organizacji spotkań biznesowych, kongresów i konferencji. Organizatorzy takich wydarzeń często traktują biuro kongresowe jako pierwszy punkt kontaktowy. Należy jednak zauważyć, że biura kongresowe same nie organizują wydarzeń, a raczej służą radą i wskazówkami. Zobacz na blogu Co to jest convention bureau?

Pierwsze biuro kongresowe w Polsce powstało w 2002 roku w ramach Polskiej Organizacji Turystycznej pod nazwą Poland Convention Bureau. Śląska Organizacja Turystyczna podąża teraz za tym modelem i tworzy Silesia Convention Bureau, które będzie obsługiwało cały region. Przeczytaj też zobacz listę wszystkich convention bureau w Polsce.

Silesia convention bureau

Inauguracyjna konferencja Silesia Convention Bureau odbyła się 12 stycznia 2023 roku na Stadionie Śląskim w Chorzowie (Stadion Śląski). Silesia Convention Bureau, wychodząc pod hasłem „Wzmacniamy Twój biznes”, będzie odpowiedzialne za promocję województwa śląskiego jako atrakcyjnej destynacji do organizacji wydarzeń biznesowych.

„Województwo śląskie charakteryzuje się różnorodnością potencjału turystycznego, posiada wysokiej jakości infrastrukturę, jest bardzo dobrze skomunikowane i dysponuje bogatym zapleczem atrakcji turystycznych. Skutecznie przyciąga turystów. W ostatnich latach odwiedzało je prawie 6 mln osób zostawiając w regionie około 6 mld zł rocznie. To wszystko sprawia, że region stanowi atrakcyjną destynację także dla organizacji wydarzeń biznesowych. Ten potencjał wymaga sformalizowanego wsparcia, stąd pomysł na uruchomienie Silesia Convention Bureau” – mówi Jakub Chełstowski, Marszałek Województwa Śląskiego.

Silesia Convention Bureau startując pod hasłem „Potęgujemy Twój biznes” będzie odpowiedzialne za promocję województwa śląskiego jako atrakcyjnej destynacji dla organizacji wydarzeń biznesowych.

Agnieszka Sikorska Silesia Convention Bureau

Formalnie śląskie biuro kongresów i wydarzeń funkcjonować będzie w ramach Śląskiej Organizacji Turystycznej wykorzystując jej istniejącą strukturę prawną oraz bazując na jej renomie i doświadczeniu. Śląska Organizacja Turystyczna prowadząc swoją działalność od 2005 roku posiada szeroką formułę organizacyjną doskonale sprawdzającą się w promocji turystycznej” – mówi Agnieszka Sikorska, Dyrektor Biura Śląskiej Organizacji Turystycznej.

Zdaniem Adama Wawocznego, Prezesa Zarządu Śląskiej Organizacji Turystycznej, działania Silesia Convention Bureau są w pełni uzasadnione. Już teraz klienci korporacyjni stanowią ponad połowę gości hotelowych w regionie. Funkcjonowanie Silesia Convention Bureau przyniesie wiele korzyści. Wśród nich będzie integracja różnych podmiotów z całego województwa w sferze organizacji wydarzeń biznesowych. Skorzystają firmy hotelarskie, gastronomiczne, zarządzające atrakcjami turystycznymi oraz organizujące wydarzenia typu incentive, gdyż uzyskają kompleksową informację i ofertę turystyczną poszczególnych subregionów. Wreszcie skorzysta cały region pozycjonowany jako atrakcyjna destynacja w sektorze turystyki biznesowej – dodaje Adam Wawoczny.

adam wawoczny Prezes Zarządu Śląskiej Organizacji Turystycznej

Pierwsi konsorcjanci Silesia Convention Bureau

Oto osiemnaście podmiotów, które przystąpiło do Silesia Convention Bureau:

 1. Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach
 2. Arche S.A. – Arche Hotel Częstochowa****
 3. Business Service Galop – Professional Congress Organizer (PCO)
 4. CISTERCIUM Sp. z o. o. – Bel Mon Resort
 5. Coffee Sp. z o.o. Spółka Komandytowo-Akcyjna – Hotel Fajkier Wellness & SPA
 6. Fundacja Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego Facultas Iuridica
 7. Grupa DE Sp. z o.o. S. K. – Dream Events
 8. Hurtownia Adrenaliny
 9. KAMiNSKi Rafał Kamiński – Open Mind Team
 10. Mariacki Sp. z o.o. – Best Western Hotel Mariacki – Restauracja Browar Mariacki
 11. Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu
 12. PTWP Event Center Sp. z o.o.
 13. Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach
 14. Stadion Śląski Sp. z o.o.
 15. Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach
 16. Zamek Piastowski w Raciborzu
 17. Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny
 18. ZIAD Bielsko-Biała S.A.

Dyskusja dotycząca destynacji MICE

Tego dnia na Stadionie Śląskim dodatkowo miałem okazję wysłuchać inspirującej dyskusji panelowej na temat roli turystyki biznesowej w regionie, w której udział wzięli cenieni polscy eksperci branży MICE:

 • Aneta Książek – Poland Convention Bureau
 • Paula Fanderowska – Kraków5020, SKKP Stowarzyszenie Konferencje i Kongresy w Polsce
 • Anna Górska – ICCA, Symposium Cracoviense
 • Krystyna Gołąbek – Galop Usług Biznesowych
 • Mateusz Czerwiński – Warsaw Convention Bureau
branża MICE w Polsce eksperci
Agnieszka Sikorska, Aneta Książek, Paula Fanderowska, Anna Górska, Krystyna Gołąbek, Mateusz Czerwiński

Podczas trwającej ponad godzinę dyskusji paneliści podkreślali, że convention bureau to inwestycja, której efekty zwrócą się po latach. Wskazano, jak wygląda proces pozyskiwania dużych międzynarodowych kongresów i jaką rolę pełnią poszczególne podmioty rynku MICE (convention bureaux, stowarzyszenia, PCO, DMC, obiekty kongresowe, hotele) oraz jak ten skomplikowany proces może wesprzeć samorząd lokalny i instytucje państwowe.

„Ogromnie cieszy fakt powstania w Polsce kolejnego convention bureau, tym bardziej, iż Poland Convention Bureau POT od początku wspierało powstanie regionalnego convention bureau województwa śląskiego i od 2021 roku brało udział w licznych spotkaniach konsultacyjnych, szukając najlepszych sposobów na jego prawne i merytoryczne funkcjonowanie, podkreślając za każdym razem celowość synergii marek miasta, regionu i lokalnej branży. Mam nadzieję na wspaniałe wspólne projekty a konsorcjantom Silesia Convention Bureau życzę dużo ciekawych i zyskownych realizacji” – powiedziała Aneta Książek, kierownik Biura Spotkań i Wydarzeń – Poland Convention Bureau POT.

Współpraca to klucz do sukcesu. Jako dobry przykład podano 61. Kongres ICCA w Krakowie. Równie ważna jest ciągła edukacja osób z branży oraz budowanie relacji z przedstawicielami międzynarodowych stowarzyszeń.

Kontakt do Silesia Convention Bureau

SILESIA CONVENTION BUREAU – ŚLĄSKA ORGANIZACJA TURYSTYCZNA

Osoby:

 • Agnieszka Sikorska – Dyrektor Generalna Silesia Convention Bureau
 • Dominika Wojniak – Specjalista ds. marketingu tel. (32) 207 207 3 dominika@silesiaconvention.pl

silesia-convention-bureau-logo-slaska-organizacja-turystyczna

Tagi: , ,

Na blogu przeczytasz również o

Dlaczego w ten dzień!

Dziś miałem okazję być w budynku 2 More London. Tuż przy Tower Bridge, naprzeciwko Tower of London. More London to kompleks biurowy nad Tamizą, w którego skład wchodzi też londyński ratusz. W 2 More London na szóstym piętrze swoje biuro…
Krakow Convention Burau

Nowe wyzwania dla polskiej branży MICE

W związku z sytuacją na Ukrainie, Polska ostatnio często pojawia się w światowych mediach. Wierzę, że pomimo trwającej wojny za wschodnią granicą uda się nam przez szereg działań zaprezentować Polskę jako bezpieczny i nadal atrakcyjny kraj dla branży MICE. Przyznać…
ibtm barcelona ICCA targi turystyka biznesowa wystawcy

Targi IBTM w Barcelonie

IBTM w Barcelonie (poprzednio EIBTM) i IMEX we Frankfurcie to bez wątpienia wciąż najważniejsze targi turystyki biznesowej w Europie. W tym roku IBTM zaskoczyły mnie swoim rozmiarem, pozytywnie! Z natury targi turystyki biznesowej zazwyczaj są mniejszym wydarzeniem niż WTM w Londynie…
IBTM w Barcelonie po raz pierwszy i ostatni
Czy powstaną nowe convention bureaux w Polsce?