61. Kongres ICCA w Krakowie – spełnione marzenie

Brak komentarzy

61. kongres ICCA w Krakowie przeszedł do historii, ale wrażenia pozostaną na zawsze. Nie tylko u mnie, ale i u ponad 900 uczestników, którzy przyjechali na początku listopada do stolicy Małopolski (6-9.11.2022).

Jeszcze kilka miesięcy temu, nikt nie mógł przypuszczać, że tyle osób zdecyduje się na podróż do Krakowa. Wojna na Ukrainie i związane z tym obawy o bezpieczeństwo w Polsce, coraz trudniejsza sytuacja gospodarcza czy odległości na szczęście okazały się przeszkodami, które można było pokonać. Do ostatnich dni wpływały rejestracje uczestników. To był pierwszy kongres po dwóch latach przerwy, podczas, którego wszyscy uczestnicy mogli się spotkać na żywo w jednym miejscu. Kongresy: 2020 w Kaohsiung, 2021 w Cartagenie były wydarzeniami wirtualnymi i hybrydowymi z powodów globalnej pandemii.

Po raz pierwszy w Polsce

Pandemia a także inne wydarzenia nauczyły mnie innego spojrzenia na świat. Cieszę się, że po raz pierwszy mogłem uczestniczyć w Kongesie ICCA, i że odbył się w Polsce, Cieszę się, że mogłem porozmawiać z profesjonalistami przemysłu spotkań i usłyszeć dużo superlatywów o organizacji kongresu, o wrażeniach z pobytu w Polsce. Mam nadzieję, że to wszystko zo zaowocuje dla naszej branży w najbliższych latach.

Były też spotkania po latach z osobami, które poznałem podczas mojego wcześniejszego doświadczenia zawodowego w Polsce i zagranicą (Connections w Londynie). Mogłem też końcu porozmawiać twarzą w twarz z osobami, które znałem z LinkedIna, Twittera, Zooma czy różnych wydarzeń online. Tu jedna uwaga, warto od czasu aktualizować zdjęcie profilowe na swoich kontach w mediach społecznościowych.

kongress ICCA w Krakowie

Dlaczego kongres ICCA jest taki ważny

Przed laty, gdy związałem swoje losy z branżą turystyczną, dowiedziałem się o tym mitycznym wydarzeniu – kongresie ICCA, które co roku organizowane jest w różnych częściach globu. Pomyślałem wtedy, czy kiedyś uda się zorganizować ten kongres w Polsce? Można powiedzieć, zachowując oczywiście odpowiednią skalę, że przyznanie danemu miastu i krajowi kongresu ICCA jest jak organizacja Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej lub Igrzysk Olimpijskich. Wtajemniczeni wiedzą, że wymaga to wielu starań wielu osób oraz pokonania konkurencyjnych destynacji.

Kongres ICCA, jeśli w ogóle, może zostanie zorganizowany w Polsce ponownie za około 30 lat. Dlatego muszę to napisać, bo nie mogę zrozumieć osób, które mogły uczestniczyć w tym wydarzeniu a z tego nie skorzystały lub osób, które były co prawda w Krakowie, ale nie doceniały wagi tego wydarzenia. Na szczęście te osoby były w mniejszości.

Branża MICE przyjechała do Krakowa

Marzenie wielu polskich przedstawicieli przemysłu spotkań w końcu się spełniło. Kto przyjechał na kongres ICCA w Krakowie?

 • członkowie ICCA
 • członkowie stowarzyszeń
 • właściciele DMC, PCO
 • przedstawiciele obiektów konferencyjnych i kongresowych
 • pracownicy hoteli, w tym dużych sieci hotelowych
 • przedstawiciele firm technologicznych #eventtech
 • dziennikarze z mediów branżowych (BoardRoom Magazine, Think MICE, AMI)
 • pracownicy innych destynacji – lokalne i narodowe organizacje turystyczne, w tym miejskie convention buraux, oraz narodowe convention bureaux
 • eksperci i ponad 100 prelegentów

Wszyscy oni  mogli przyjechać do Polski i poznać Kraków. Zobaczcie mój spacer wieczorem po centrum Krakowa

@callmejaro 🟢 Evening walk in Kraków. Sukiennice, Galeria Krakowska, Rynek Starego Miasta, Bazylika Mariacka, krakowskie dorożki, kamienice i ulice #Kraków #krakow #eventprofs #iccaworld #iccacongress22 #krakowthehostcity #togetherwecan #destinationpoland #eveningvibes #eveningtime #polska #tiktokpolska #visitpoland #polskatravel #malopolska #wieczor @krakowcityguide @krakowplaces @viennahouse ♬ CUFF IT – Beyoncé

Opinie o Krakowie jako destynacji MICE

W rozmowach z gośćmi wielokrotnie słyszałem, że zazdroszczą nam Centrum Kongresowego ICE Kraków. Położenie w pobliżu Wawelu, którego widok można podziwiać z górnych części ICE chociażby podczas przerw kawowych czy nieformalnych spotkań. Nowoczesny design a przede wszystkim funkcjonalność ICE Kraków, która pozwoliła na organizację najważniejszych ceremonii i wystąpień w Sali Audytoryjnej a mniejszych sesji i warsztatów w innych salach. Dodatkowo zespół profesjonalistów, który czuwał nad każdym elementem, aby wydarzenie przebiegało zgodnie z planami organizatorów.

Delegaci wielokrotnie podkreślali podczas rozmów, że czuli się bezpiecznie w Krakowie, urzekła ich polska gościnność i zaskoczyła czystość w mieście. To rzeczy, które może nie zauważmy na co dzień i nie doceniamy, a zdecydowanie zwróciły uwagę międzynarodowych uczestników kongresu.

Unikatowe miejsca w Krakowie dla organizatorów wydarzeń

Również inne krakowskie obiekty były miejscami, w których odbywały się dodatkowe wydarzenia kongresu ICCA

 • Teatr im. Juliusza Słowackiego (Ceremonia Otwarcia)
 • Stara Zajezdnia by DeSilva na Kazimierzu (Gala Dinner)
 • Tauron Arena (ICCA Challenge Night)
 • Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie (sesja specjalna Out of The Box)
 • Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha (sesja specjalna)

kongres icca w krakowie #krakowthehostcity

Flagi na rynku Starego Miasta, reklamy na przystankach tramwajowych czy podświetlona Tauron Arena, nie dało się nie zauważyć, że w Krakowie odbywa się ważne wydarzenie.

Ciekawostki podczas kongresu w Krakowie

Na zakończenie chciałem jeszcze wspomnieć dwie rzeczy. Ciekawostką technologiczną było wystąpienie Rafata Aliego – CEO i założyciela firmy Skift, który podczas ceremonii otwarcia na scenie Sali Audytoryjnej pojawił się jako hologram.

W tym roku roku jury konkursu ICCA Best Marketing Award przyznało pierwsze miejsce ICC Wales za kampanię “Protect Duty Report”, choć muszę przyznać, że moją fawortką była kampania “The Majestic Adventures of Ofelia de Souza” zaprezentowana przez Visit Porto and North of Portugal.

Prezentacje i dyskusje

Mottem kongresu było “Together We Can” a tematami przewodnimi obecnie ważne kwestie dla globalnego przemysłu spotkań:

 • DEI (ang. diversity, equity and inclusion)
 • Sustainability (ang. zrównoważony rozwój)
 • Legacy (ang. dorobek)

Z polskiej perspektywy i naszego regionu równie istotne jest to co dzieje się za naszą wschodnią granicą. Oczywiście kwestia wojny na Ukrainie przewijała się bezpośrednich rozmowach, czekałem jak w oficjalnej części kongresu pojawi się ten kluczowy temat.

W końcu na zakończenie Brian Allan z Rock Your Business wspólnie z polskimi i ukraińskimi dziećmi oraz delegatami kongresu zaśpiewali piosenkę. W oczach wielu pojawiły się łzy wzruszenia …

ICCA kongres w Krakowie
Fot. Michał Kalarus

ICCA Congress w Social Media

Oficjalnymi hashtagami 61. Kongresu ICCA w Krakowie były:

 • #ICCACongress22
 • #TogetherWeCan
 • #KrakowTheHostCity

Już wkrótce dodam poniżej raport Brand24 kto i co publikował w mediach społecznościowych przed, w trakcie i po kongresie w Krakowie.

social media ICCA

influencerzy branża MICE blog eventprofs icca #iccaworld #iccacongressPrzeczytaj też:

 

Jarosław Marciuk LinkedIn

Na blogu przeczytasz również o

Brak wyników.
Wyjątkowy study tour dla event plannerów w Łodzi
IBTM w Barcelonie po raz pierwszy i ostatni