Czy powstaną nowe convention bureaux w Polsce?

Brak komentarzy

Artykuł ten piszę w szczególnym momencie. Właśnie zostało zainaugurowane nowe convention bureau w Polsce – Silesia Convention Bureau. Już na starcie widać duże wsparcie i wielu zaangażowanych konsorcjantów. To jedno z pierwszych cvb, które zostało powołane i zarządzane przez regionalną organizację turystyczną. Posiada już ważnych partnerów z województwa śląskiego i dodatkowo zaczęło intensywne działania w marketingu online.

Spain Convention Bureau

Podczas pandemii miałem okazję współpracować ze Spain Convention Bureau oraz regionalnymi i miejskimi convention buraux z Hiszpanii przy organizacji i promocji wirtualnego wydarzenia przeznaczonego dla przedstawicieli stowarzyszeń z Brukseli. Bardzo zainteresowała mnie wtedy sieć biur convention w Hiszpanii. Strona internetowa Spain Convention Bureau jest dla mnie wciąż w Top 5 europejskich. W kraju niewiele większym od Polski jest aż 57 biur kongresów i spotkań.

W Katalonii jest ich 12. Są to:

  1. Catalunya Convention Bureau
  2. Barcelona Convention Bureau
  3. Costa Daurada Convention Bureau
  4. Sitges Convention Bureau
  5. Lleida Convention Bureau
  6. Tarragona Convention Bureau
  7. Lloret Convention Bureau
  8. Baix Llobregat Convention Bureau
  9.  Aran Natura Convention Bureau
  10. Olot / Pyrenees

Interesujący jest podział na dwa odrębne Costa Brava Girona i City Girona.

Jako jeszcze jedną ciekawostkę podam tylko, że w zespole Barcelona Convention Bureau, aż trzy osoby zajmują się wyłącznie współpracą z krajowymi i międzynarodowymi stowarzyszeniami.

Czy Polska potrzebuje więcej convention bureaux w Polsce?

Patrząc na przykład Hiszpanii powstaje pytanie czy inne regiony i miasta w Polsce powinny posiadać własne convention bureaux? Jeśli posiadają odpowiednią infrastrukturę (obiekty hotelowe i konferencyjne), znaczący ośrodek akademicki, profesjonalne firmy zajmujące się organizacją wydarzeń, istniejącą sprawną merytorycznie i finansowo organizację turystyczną i co ważne są dostępne komunikacyjnie, to dlaczego nie?

Czy miasto Szczecin zasługuje na CvB? A Rzeszów? Pomimo sytuacji na wschodzie Rzeszów przeżywa swoje pięć minut. Wizyta prezydenta USA Joe Bidena i odwiedziny G2 Arena, zakończona słynnymi zdjęciami przy pizzy, skupiły uwagę wielu na tej części Polski. Warto podkreślić, że G2A Arena Centrum Wystawienniczo–Kongresowe Województwa Podkarpackiego jest nowym członkiem ICCA.

Czy istnieje wystarczający potencjał na Świętokrzyskie / Kieleckie Biuro Kongresów i Wydarzeń? A co z istniejącymi miejskim convention buraux, czy mają reprezentować również cały region czy tylko miasto? Wrocław i Dolny Śląsk, Kraków i Małopolska. A co z zawieszonym Mazovia Convention Bureau? Czy Mazowiecka Regionalna Organizacja Turystyczna (MROT) zdecyduje się na odwiesznie Mazovia CVB?

Czy Sopot powinien funkcjonować odrębnie od gdańskiego convention bureaux, bo wydaje mi się, że i tak Sopocka Organizacja Turystyczna bardzo intensywnie zabiega o klientów biznesowych? Paradoksalnie to Sopot może poszczycić się najbardziej funkcjonalnym centrum konferencyjnym w Trójmieście. Sheraton Sopot Hotel posiada 3000 m² przestrzeni konferencyjno – bankietowej składające się 14 wielofunkcyjnych sal. Sopot potencjalnie może też przyciągać innych organizatorów wydarzeń z segmentu premium. Gdyby taka inicjatywa powstała w Sopocie to jest wysoce prawdopodobne, że miasto Gdynia również nie pozostałoby w tyle.

Jaki jest przepis na sukces?

Aczkolwiek należy tu zaznaczyć, że turystyka masowa a przemysł spotkań to dwie różne kwestie. Należy też wspomnieć o zakończeniu działalności Masuria CVB i przeanalizować dlaczego ten projekt nie okazał się sukcesem.

W pewnym sensie, samo powołanie CvB to najłatwiejszy element w całym procesie. Organizacja i utrzymanie biura przyniesie efekty dopiero po wielu, wielu latach. Zrozumienie jak funkcjonuje ten rynek wymaga czasu, kluczowa jest rola osób tworzących biuro, współpraca całej lokalnej branży. Budowanie relacji, zaufania na międzynarodowym rynku wydarzeń wymaga czasu, cierpliwości i nakładu środków.

Marketing convention bureaux

Dodatkowo marketing i tworzenie wszystkiego od początku. Nowa strona internetowa, nowe media społecznościowe (zapomnijcie o Facebooku, kiedyś pytałem Dlaczego polska branża MICE nie ćwierka”. Nawet w wielu zagranicznych cvbs widzę, że nie istnieją osobne profile od tych przeznaczonych segmentowi leisure, a to przecież inna grupa docelowa, inny content, liczby odsłon stron czy interakcji w social media również będą inne.

Jaka będzie strategia rozwoju nowego convention bureaux, ile osób będzie dedykowanych do pracy w tym biurze? To także nowe działania w obszarze CSR, zrównoważonego rozwoju (sustainable events), coraz ważniejsze jest także dla organizatorów czy polityka miasta / regionu jest zgodna z wartościami zwanymi po angielsku Diversity, Equity, Inclusion. Poza dostępnością komunikacyjną, odpowiednią infrastrukturą, profesjonalistami również waga tych czynników rośnie. Polecam zapoznanie się między innymi spostrzeżeniami zawartymi w ostatnim IBTM World Trends Report.

Czy powstaną kolejne convention bureux w Polsce? Zobaczymy …

Tagi: Convention Bureau, Gdansk Convention Bureau, Poland Convention Bureau, silesia convention bureau

Na blogu przeczytasz również o

convene vilnius targi w wilnie litwa

Targi Convene w Wilnie

Po raz pierwszy pojechałem na targi turystyki biznesowej w Wilnie. Wydarzenie nazywa się Convene Vilnius i organizowane było po raz czwarty w stolicy Litwy. Tym razem na zaproszenie organizatorów uczestniczyłem w targach jako Hosted Buyer. Nie wiedziałem, czego oczekiwać, w…
co to jest convention bureau

Co to jest Convention Bureau i jak działa

W tym wpisie dowiesz się co to jest Convention Bureau i jaka jest jego rola w pozyskiwaniu konferencji, kongresów i innych wydarzeń dla miasta, regionu czy kraju. Dowiesz się ile jest convention bureaux w Polsce i w jakich polskich miastach…

Branża MICE dla Ukrainy

Jak wszyscy inni, jestem zszokowany brutalnym atakiem Rosji na Ukrainę, który rozpoczął się na masową skalę 24 lutego 2022 roku. Do końca łudziłem się, że tak się nie stanie. Ale mamy wojnę w Europie i wiele też od nas zależy.…
Silesia Convention Bureau oficjalne otwarcie na Stadionie Śląskim
Nowe Trendy w Turystyce 2023 w Gdańsku relacja