Branża MICE dla Ukrainy

Brak komentarzy

Jak wszyscy inni, jestem zszokowany brutalnym atakiem Rosji na Ukrainę, który rozpoczął się na masową skalę 24 lutego 2022 roku. Do końca łudziłem się, że tak się nie stanie. Ale mamy wojnę w Europie i wiele też od nas zależy. W tym od branży MICE. W chwili pisania tego artykułu (27 lutego) trwa inwazja armii rosyjskiej na terytorium Ukrainy. Dokonuję tej adnotacji, ponieważ w momencie publikacji sytuacja może się zmienić, mam nadzieję, że dla Ukrainy będzie lepiej.

Wojna toczy się na wielu płaszczyznach, w tym w Internecie. Zweryfikowane informacje o sytuacji na Ukrainie można znaleźć na kontach na Twitterze:

Jednym z głównych hashtagów stał się #standwithukraine.

#standwithukraine

Od samego początku obserwowałem branżę MICE i ich komunikację w mediach społecznościowych, a także zacząłem rozpowszechniać sprawdzone wiadomości o rosyjskiej inwazji na Ukrainę. My Polacy myślimy sercem i potrafimy szybko zorganizować się w trudnych czasach. W Polsce reakcja i wsparcie dla Ukrainy były natychmiastowe i ogromne. Jak wiadomo Polska leży tuż obok Ukrainy, a także graniczy z Rosją (Obwód Kaliningradzki). Większość ukraińskich uchodźców ucieka do wschodniej części Polski. Aktualizacja: 13 dzień wojny:

1 200 000 osób uciekło z Ukrainy do Polski!

Poniżej skupię się na międzynarodowym rynku MICE. Na początku wiele organizacji, przedstawicieli branży MICE w innych częściach świata, przez pierwsze dni niczego nie publikowało i/lub kontynuowało komunikację, jakby nic się nie działo. Byłem trochę rozczarowany tym brakiem jasnych komunikatów, ale na szczęście z biegiem czasu zaczęły się wyłaniać jasne stanowiska i podejmowano odpowiednie decyzje.

Bezprecedensowe czasy wymagają bezprecedensowych działań

Jednym z pierwszych komunikatów opublikowanych przez biura konwencji było stanowisko Finlandii. 25 lutego Finland Convention Bureau opublikowało pismo rządu fińskiego potępiające działania militarne państwa rosyjskiego na Ukrainie i wzywające do zawieszenia działań wojennych.

Finlandia convention bureau

Lviv Convention Bureau

Lviv Convention Bureau zachęca nas do działania, a także przypomina o używaniu właściwego słownictwa. Czas mówić dokładnie o UKRAINIE! To nie kryzys na Ukrainie, ale wojna Rosji z Ukrainą.

„Teraz nie możesz czuć się bezpiecznie. Twój kraj, twoje miasto może być następne. Nie milcz! Wywieraj presję na Rosję na szczeblu dyplomatycznym i gospodarczym. Udziel pomocy finansowej, organizacyjnej i wojskowej Ukrainie.”

Na swoim LinkedIn i Twitterze lwowskie convention bureau dzielą się sposobami, w jakie możesz pomóc Ukrainie jako obcokrajowiec.

Wesprzyj Ukrainę – spontaniczne spotkanie Zoom

W piątek obejrzałem i dołączyłem do spotkania na żywo na LinkedIn (transmitowanego z Zoom) zainicjowanego przez Fab Capodicasa, Shawna (Yih-Hsianga) Chenga, Seana Specie, Ronalda Lima. Więcej szczegółów na temat wydarzenia Support Ukraine LIVE już wkrótce. Utworzono dedykowaną grupę Discord, aby dzielić się pomysłami.

branża MICE pomaga Ukrainie

Imprezy sportowe i kulturalne

Z czasem zaczęły pojawiać się sankcje i wykluczenia. Jedną z pierwszych organizacji była Europejska Unia Nadawców – EBU, która postanowiła wykluczyć przedstawicieli Rosji z Konkursu Piosenki Eurowizji.

Rada Wykonawcza EBU podjęła decyzję na podstawie dzisiejszej rekomendacji organu zarządzającego Konkursem Piosenki Eurowizji, Grupy Referencyjnej, w oparciu o regulamin imprezy i wartości EBU. Zalecenie Grupy Referencyjnej zostało również poparte przez Komitet ds. Telewizji EBU. Decyzja jest wyrazem obaw, że w świetle bezprecedensowego kryzysu na Ukrainie uwzględnienie rosyjskiego zgłoszenia w tegorocznym Konkursie naraziłoby konkurencję na szwank. Przed podjęciem tej decyzji EBU poświęciła trochę czasu na przeprowadzenie szerokich konsultacji wśród swoich członków. EBU jest apolityczną organizacją członkowską zrzeszającą nadawców zaangażowanych w przestrzeganie wartości służby publicznej. Pozostajemy oddani ochronie wartości konkursu kulturalnego, który promuje międzynarodową wymianę i zrozumienie, jednoczy publiczność, celebruje różnorodność poprzez muzykę i jednoczy Europę na jednej scenie.

Londyńska Royal Opera House odwołała sezon występów słynnego moskiewskiego Baletu Bolszoj. Coraz więcej rosyjskich wydarzeń kulturalnych jest odwoływanych na całym świecie.

FIFA i UEFA – Wszyscy znamy historię PZPN, reprezentacji Polski w piłce nożnej, federacji piłkarskich Szwecji i Czech. Ich działania wspierane przez piłkarzy i inne narodowe związki piłkarskie doprowadziły do wykluczenia rosyjskich drużyn piłkarskich.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Robert Lewandowski (@_rl9)

Wywieranie nacisków zdaje się działać. Robert Lewandowski RL9 napisał w swoich mediach społecznościowych:

To właściwa decyzja! Nie wyobrażam sobie rozegrania meczu z reprezentacją Rosji w sytuacji, gdy na Ukrainie trwa agresja zbrojna. Rosyjscy piłkarze i kibice nie są za to odpowiedzialni, ale nie możemy udawać, że nic się nie dzieje.

FIFA i UEFA zawiesiły Rosję we wszystkich meczach piłki nożnej. Wszystkie rosyjskie kluby i reprezentacje narodowe są zawieszone w uczestnictwie w rozgrywkach FIFA i UEFA do odwołania.

Piłka nożna jest tutaj w pełni zjednoczona iw pełnej solidarności ze wszystkimi dotkniętymi nią ludźmi na Ukrainie. Obaj prezydenci mają nadzieję, że sytuacja na Ukrainie ulegnie znacznej i szybkiej poprawie, aby piłka nożna znów mogła być nośnikiem jedności i pokoju między ludźmi.

Dodatkowo UEFA zdecydowała się zakończyć współpracę z Gazpromem we wszystkich rozgrywkach. Decyzja wchodzi w życie natychmiast i obejmuje wszystkie istniejące umowy, w tym Ligę Mistrzów UEFA, rozgrywki drużyn narodowych UEFA oraz UEFA EURO 2024.

Formuła 1. Wcześniej Międzynarodowa Federacja Samochodowa (FIA), Formuła 1 i wszystkie zespoły zdecydowały o zawieszeniu Grand Prix Rosji 2022 na Autodromie w Soczi.

Formuła 1 w Rosji

Mobile World Congress w Barcelonie. 28 lutego w Barcelonie rozpoczęły się jedne z najważniejszych targów technologicznych Mobile World Congress. Przed rozpoczęciem imprezy organizator GSMA poinformował o wykluczeniu z targów wystawców rosyjskich. Rosyjski Pawilon nie będzie eksponował mobilnych produktów tego kraju. Źródło: Reuters

Branża MICE – tech i media

W solidarności z Ukrainą MICEBOOKHUB.com usunął wszystkie przewodniki po rosyjskich destynacjach https://micebookhub.com/destinations/europe. Dodatkowo, MICE Book uruchomił MICEbook Talks Ukraine.

MICEBOOKHUB.com

Engamio i międzynarodowi profesjonaliści branży MICE stworzyli inicjatywę #SupportUkraine oraz stronę internetową, na której można wyrazić poparcie dla Ukrainy. Poprzez stronę można także przekazać darowiznę na rzecz Ukraińskiego Czerwonego Krzyża (jedna z akcji omawianych na wspomnianym spotkaniu Zoom).

#SupportUkraine branża MICE pomoc dla Ukrainy

Fundacja Tech To The Rescue rozpoczęła akcję #TechForUkraine, aby wesprzeć ukraińskie organizacje pozarządowe przez firmy technologiczne. Cyberbezpieczeństwo, wymiana informacji i zarządzanie zasobami – to kluczowe obszary wymagające wsparcia ze strony naszych wschodnich sąsiadów w obliczu rosyjskiej agresji.

#TechForUkraine

Stay The Night opracowuje listę europejskich hoteli i hosteli, które chętnie przyjęłyby uchodźców z Ukrainy. Wyślij e-mail na adres hospitality4ukraine(at)gmail.com i dodaj swój hotel/hostel.

Hospitality for Ukraine

[Aktualizacja] Strona właśnie została uruchomiona! Hospitality for Ukraine to globalny katalog firm hotelarskich oferujących bezpłatne zakwaterowanie dla uchodźców uciekających przed wojną na Ukrainie. Stworzony przez Stay the Night i Kash Bhattacharya.

Małe rzeczy też się liczą…

Bez względu na to, jak dużą masz firmę, ilu masz obserwujących w mediach społecznościowych. Każdy, najlepiej jak potrafi i może wesprzeć sankcje wobec państwa rosyjskiego i pomóc narodowi Ukrainy. Działają też małe firmy i dają przynajmniej drobne oznaki solidarności z Ukrainą. Wiele punktów zamiast ruskich pierogów sprzedaje pierogi ukraińskie.

ruskie pierogi

Moja polska koleżanka Agnieszka i klientka z Rise and Shine Baking London, zebrała już ponad 1000 funtów brytyjskich dla ukraińskiego Czerwonego Krzyża! Już dwukrotnie osiągnęła swoje cele (500 i 1000 funtó) i zbiórka nadal trwa. Wsparcie jest ogromne!

Rosja wyrzucona z IMEX we Frankfurcie 2022

Moim zdaniem ważną datą był 1 marca i wyraźne oświadczenie Grupy IMEX, jednego z liderów branży MICE. Poniższe oświadczenie pochodzi od dyrektora generalnego IMEX Group, Cariny Bauer i prezesa Raya Blooma:

„Niestety, w związku z obecną sytuacją polityczną, podjęliśmy dziś decyzję o zawieszeniu rosyjskich przedsiębiorstw państwowych udziału w targach IMEX we Frankfurcie w 2022 roku. Robimy to z ciężkim sercem, rozumiejąc, że świat znajduje się w bezprecedensowej sytuacji. Serce kierujemy do wszystkich, których to dotyczy, a zwłaszcza do mieszkańców Ukrainy. Wszyscy pragniemy szybkiego i pokojowego rozwiązania tego konfliktu”.

MEX we Frankfurcie w 2022 roku bez Rosji

Do podobnych akcji dołączyły MPI i PCMA. Co mnie smuci ICCA zajęła bardzo wygodne stanowisko i wystosowała bardzo delikatny list, do dziś nie podejmując jasnych deklaracji i sankcji wobec członków finansowanych ze środków publicznych Rosji. Wiele organizacji, stowarzyszeń, firm wzbrania się przed zajmowaniem jasnego stanowiska, albo deklarując, że pozostają apolityczne, albo wygłaszając słabe oświadczenie, które szybko naraziło ich na krytykę. Takie podejście do wojny na Ukrainie naraża reputację całej branży.

Influencerzy MICE i liderzy zaczęli mówić o Ukrainie. Myślę, że jako blogerzy, vlogerzy powinniśmy wykorzystywać nasz wpływ, informować nasze społeczności i wspólnie znajdować sposoby pomocy i wsparcia. Poniżej znajdziecie więcej pomysłów i działania przedstawicieli branży MICE oraz aktualności o tym, jak wesprzeć Ukrainę, ale wcześniej musimy porozmawiać o Rosji.

Branża turystyczna w Rosji

To jest ważne. Uważam, że wiele z tych działań i środków jest podejmowanych nie przeciwko naszym rosyjskim kolegom z branży MICE, ale w ramach sankcji przeciwko państwu rosyjskiemu i reżimowi Putina.

Moim zdaniem te dwie rzeczy należy wyraźnie rozdzielić, gdyż wielu Rosjan sprzeciwia się także wojnie na Ukrainie i nie utożsamia się z tymi działaniami. Palą rosyjskie paszporty, protestują na ulicach rosyjskich miast i wykazują wielką odwagę w państwie reżimu. Wielu z nich zostało aresztowanych… Jeden z przykładów z mediów społecznościowych.

NIE W MOIM IMIENIU! Drodzy przyjaciele, jako obywatel Rosji wstydzę się, zaniemówiłem i jestem zły z powodu szalonej wojny z Ukrainą rozpoczętej przez dyktatora i zbrodniarza wojennego Putina. Chcę pokazać moją głęboką solidarność z narodem Ukrainy! Modlę się o Wasze bezpieczeństwo i pokój!

palenie rosyjskich paszportów

Russia Travel. Ale jest jedna rzecz, która mnie zszokowała… Giganci technologiczni rozpoczęli swoje działania. Twitter określa niektóre konta jako media państwowe związane z Rosją (marki, dziennikarze i influencerzy).

Podpięty tweet Russia Today nadal mówi: „Putin ogłasza »operację specjalną« w Donbasie”

propaganda Russia Today Twitter

Ponadto Instagram zaczyna również oznaczać konta rosyjskich mediów kontrolowanych przez państwo, które propagują propagandę i dezinformację. Spojrzałem na oficjalne konto Russia Travel Instagram i co znalazłem?

Russia Travel Official Instagram

Jak sankcje uderzą w w rosyjski rynek turystyczny? Ile rosyjska turystyka straci po ataku na Ukrainę? Russia Travel martwi się swoim profilem na Instagramie i kieruje obserwujących na konto Russia Travel Telegram. Tym, co mnie naprawdę zaskoczyło, był jeden z ich ostatnich postów:

Jak wszyscy w ostatnich dniach śledzimy to, co się dzieje i rozumiemy ryzyko utraty kontaktu z Tobą na Instagramie. W Instagram Stories załączyliśmy link do naszego konta telegramie. Będziemy nadal publikować posty o ciekawych miejscach turystycznych i urokach naszego kraju, ale będziemy aktualizować informacje w zależności od dostępności komunikacyjnej miejscowości. Chętnie pozostaniemy dla Ciebie użytecznym miejscem, w którym możesz spokojnie zaplanować wakacje w Rosji.

Kto obecnie planuje wakacje w Rosji?

Wsparcie Eventprofs dla Ukrainy

Lawina poparcia dla Ukrainy zaczęła się naprawdę po 1 marca. Będę na bieżąco aktualizować wpis na blogu i dzielić się nowymi inicjatywami poniżej. Jak przemysł MICE może pomóc Ukrainie? Co potrafią profesjonaliści eventów? Jak znaleźć dobre organizacje charytatywne i wspierać Ukraińców?

Pamiętaj, to nie będzie bieg na 100 metrów, ale maraton. Potrzebna będzie długotrwała pomoc i wsparcie.

#lightforpeace2022 w Niemczech, Austrii i Szwajcarii

Branża eventowa przeciwstawia się wojnie na Ukrainie. 3 marca 2022 roku od godziny 20:00 branża eventowa w Niemczech, Austrii i Szwajcarii chce wysłać sygnał przeciwko wojnie. Inicjatywa z trzech krajów organizują kampanię Światło dla Pokoju #lightforpeace2022.

#lightforpeace2022 w Niemczech, Austrii i Szwajcarii

Support Ukraine LIVE

Wspieraj Ukrainę NA ŻYWO. Event & Marketing Profs – potrzebujemy Twoich kontaktów i pomysłów! Uruchomić masową globalną wirtualną zbiórkę pieniędzy dla Ukrainy. Nie możemy tego zrobić sami. Pomóż nam. Pomóż Ukrainie. Dochody trafiają do Czerwonego Krzyża i Lekarzy bez Granic. Jeśli nie możesz dołączyć, możesz nam pomóc udostępniając to wydarzenie  w swojej sieci kontaktów.

[Aktualizacja] Wśród prelegentów byli Sean Specie, Fab Capodicasa, Shawn (Yih-Hsiang) Cheng, Ronald Lim oraz goście specjalni Ruslana Wrzesnewskyj, Pedro Goes i Paweł Terlikowski. Obejrzyj wideo LinkedIn Support Ukraine LIVE event.

 

Support Ukraine LIVE LinkedIn

Specjalny Conventa Trend Bar  z Lviv Convention Bureau

W piątek 4 marca 2022 r. o godzinie 10:00 (CET) Gorazd Čad, współzałożyciel Conventa, porozmawia z Sofiya Kayinską, po-dyrektora Lviv Convention Bureau. Wspólnie otworzą dyskusję na temat aktualnej sytuacji i wpływu, jaki konflikt może mieć na przemysł spotkań. Sofiya Kayinska podzieli się również jak można pomóc Ukrainie. Zarejestruj się i dołącz do Conventa Trend Bar z Lviv Convention Bureau.

pomoc dla Ukrainy Conventa Trend Bar

[Aktualizacja] Zapraszam do obejrzenia poniższego filmu Conventa Trend Bar. Dziękuję Gorazd Cad za organizację tego wydarzenia i zaproszenie gości ze Lwowa (Zachodnia Ukraina):

 • Andriy Moskalenko, pierwszy zastępca burmistrza Lwowa ds gospodarczych
 • Sofiya Kayinska Dyrektor w Lviv Convention Bureau
 • Oksana Spoliak, Lviv Convention Bureau

Organizatorzy udostępnili zaufane i sprawdzone linki, dowiedz się jak możesz pomóc i wesprzeć Ukrainę.

#eventprofstalk na Twitterze o Ukrainie

Event Planners Talk będzie poświęcony Ukrainie. W poniedziałek, 7 marca, Irina Graf poprowadzi czat na Twitterze #eventprofstalk, aby podzielić się najnowszymi informacjami na temat tego, jak pomóc Ukrainie.

Jak możesz pomóc Ukrainie?

Poniżej znajdziesz kilka linków i sposobów, w jakie możesz wesprzeć mieszkańców Ukrainy.

 • Come Back Alive – współpracuje bezpośrednio z dowództwem i personelem jednostek wojskowych, kupując kamery termowizyjne na podczerwień, gogle noktowizyjne i inne
 • Army SOS – zarządza zakupem niezbędnej amunicji, tarcz, urządzeń łączności i rozpoznania itp. dostarcza wszystkie towary bezpośrednio
 • Szpitalnicy – pracują bezpośrednio na froncie
 • Phoenix Wings – odpowiedni sprzęt i umundurowanie, osobista ochrona nieśmiercionośna (kamizelki, hełmy), niezbędne leczenie rannych żołnierzy, renowacja budynków wykorzystywanych przez wojsko
 • Ukrainian Women’s Veterans Movement – konsolidacja weteranek, w tym organizowanie przygotowań do działań w sytuacjach kryzysowych i obronnych.
 • Voices of children – https://voices.org.ua/en/ – organizacja wspierająca dzieci pokrzywdzone wojną

Jak pomóc Ukrainie

Więcej sposobów, w jakie możesz pomóc Ukraińcom (udostępnione przez Lviv Convention Bureau)

 1. Dołącz do pokojowego protestu w swoim mieście: https://www.stopputin.net
 2. Podpisz petycję: https://how-to-help-ukraine-now.super.site/sign-the-petition
 3. Przewodnik jak pisać oficjalny list do władz: https://lnkd.in/dPSS_Brw
 4. Przewodnik, jak dotrzeć do swojego rządu w mediach społecznościowych: https://how-to-help-ukraine-now.super.site/post-on-social-media
 5. Pomóż ukraińskim uchodźcom, wolontariuszom: https://www.ukrainenow.org
 6. Darowizna, lista zweryfikowanych organizacji: https://how-to-help-ukraine-now.super.site/donate
 7. Przeczytaj oficjalne oświadczenia i raporty niezależnych dziennikarzy z pierwszej linii: https://how-to-help-ukraine-now.super.site/read-info-from-the-source
 8. Pamiętaj, aby podzielić się prawdziwymi faktami na temat wojny na Ukrainie (nie konfliktu czy operacji, jak widzi to rosyjska propaganda). Wygramy, a Ukraina będzie wolnym i niepodległym krajem.

Chcesz pomóc Ukrainie? Czy masz wiadomości, wiadomości, inicjatywy, którymi możesz się podzielić?

Tagi: Convention Bureau, IMEX, Ukraina
Jarosław Marciuk LinkedIn

Na blogu przeczytasz również o

bloger MICE branża w Polsce eventprofspl

MICE linki #1 wiadomości z grudnia

Co to są MICE linki Pod koniec grudnia uruchamiam MICE linki, czyli regularne podsumowania miesiąca ze świata turystyki, hotelarstwa oraz przemysłu spotkań i konferencji. Ponieważ interesują mnie dwa światy, turystyka i social media, w podsumowaniu znajdą się także informacje o…
MP Impact Awards

Finaliści MP Impact Awards 2023 ogłoszeni przez meetingplanner.pl

Znamy dwunastu finalistów w konkursie  MP Impact Awards. Nominacje wyróżniają inicjatywy, kampanie oraz wydarzenia, które mają znaczący wpływ na branżę spotkań i wydarzeń w Polsce i poza jego granicami. Nagrody zostaną przyznane w czterech kategoriach: kampania, wydarzenie, inicjatywa oraz MICE…
EVENTEX The Top 100 Most Influential People in the Event Industry

Lista Eventex 100 najbardziej wpływowych osób w branży MICE

Eventex oficjalnie ogłosił listę 100 najbardziej wpływowych osób w branży eventowej na rok 2021. Tysiące profesjonalistów zajmujących się wydarzeniami na całym świecie oddało swoje głosy, aby zdecydować, kto zasługuje na to, by znaleźć się na prestiżowej liście w 2021 roku,…
Nowe funkcje Twittera
Nowe wyzwania dla polskiej branży MICE