Targi Convene w Wilnie

Brak komentarzy

Po raz pierwszy pojechałem na targi turystyki biznesowej w Wilnie. Wydarzenie nazywa się Convene Vilnius i organizowane było po raz czwarty w stolicy Litwy. Tym razem na zaproszenie organizatorów uczestniczyłem w targach jako Hosted Buyer. Nie wiedziałem, czego oczekiwać, w końcu to nie IMEX we Frankfurcie czy IBTM w Barcelonie. Tym nie mniej wielu znajomych wypowiadało się pozytywnie o Convene w Wilnie.

I wiecie co? Mieli rację. Jeżeli jestes organizatorem eventów, konferencji, spotkań i interesują cię miasta i kraje z basenu Morza Bałtyckiego to są to najlepsze targi. Wróciłem z licznymi nowymi kontaktami, które rokują na udane przedsięwzięcia, a przy okazji poznałem wspaniałe miasto jakim jest Wilno.

Turystyka biznesowa w Wilnie

Jakie destynacje najbardziej zaskoczyły mnie w tym roku na Convene? Patrzyłem z zadrością na prezentacje Słowacji. Jak ten kraj sie zmienił od czasu ostatniej wizyty. Bratysława, Koszyce, Poprad ze słowacką częscią Tatr. To naprawdę może robić wrażenie na orgnizatorach wydarzeń, a to tuż za naszą południową granicą. Musimy znów odwiedzić Słowację.

Niezmiennie będę mówił pozytywnie o Lwowie, w którym byliśmy z Alicją 10 lat temu, a który także poczynił ogromne postępy (strona Lviv Convention Bureau) To wciąż nieodkryty skarb Europy. Uwielbiam sieć hoteli Scandic i ich ekologiczny koncept, szkoda, że już nie współpracują z Jamie Olivier.

convene vilnius turystyka biznesowa eventprofs targi turystyczne hosted buyer wilno litwa
Hala targowa Convene Wilno

Kilka nowych destynacji, które odkryłem to szwedzkie Norrkoping, Lulea, Lund i finskie Tampere. Nie mogłem tez doczekać się spotkania z przedstawicielami takich miast jak Rovaniemi (Święty Mikołaj), Saint Petersburg, Kopenhaga, Uppsala i Sztokholm. Szkoda, że mialem tak mało czasu, aby poznać bliżej Rygę, Tallinn, Kłajpedę i Malmo. Następnym razem poswięcę im więcej uwagi.

Zawsze na targach odwiedzam polskie stoiska – tym razem Kraków i ukochany Gdańsk. Nowość z Gdańska – pyszne słodycze. Podobno rozchodzą się jak świeże bułeczki.

Gdańsk Convention Bureau targi MICE Convene Vilnius
Słodzycze Gdańsk Convention Bureau w Wilnie

Kalendarz miałem pełen umówionych spotkań, ale na szczęście udało mi się uczestniczyć w części edukacyjnej targów Convene. To dobrze spotkać znów znajomych takich jak Rob Davidson czy Linda Pereira, których każde wystąpienie jest klasą w sobie. Poznałem też nowych przedstawicieli branży spotkań Steen Moeller z Visit Denmark, Martin Lewis z Londynu.

Convene w Wilnie turystyka biznesowa eventprofs targi Rob Davidson miceknowledge
Rob Davidson na targach w Wilnie

Trendy na rynku spotkań i wydarzeń to prezentacja Roba Davidsona z MiceKnowledge (Trends in Today`s Market for Meetings and Events). Znów jako jeden z pozytywnych przykładówCentrum Kongresowe ICE Krakow – nowoczesna architektura i widok z tarasu na skarb Krakowa – Wawel. Linda Pereira prowokacyjnie pyta jaka jest twoja wartosć – Networth i o rolę kobiet w tej branży (Women and Leadership: Grow, Inspire, Lead).

turystyka biznesowa eventprofs targi hosted buyer johanna fisher tmf marketing
Johanna Fischer z TMF Marketing w Wilnie

Szczególnie cieszę się, że poznałem osobiście Johannę Fischer, bo od dłuższego czasu obserwujemy sie na Twitterze. Jak dobrze porozmawiać z osobą, która pasjonuje się Social Media i PR w przemyśle spotkań. Johanna Fisher i jej prezentacja – Winning Congresses with Smart PR – and update om Meetings PR and Communication in the Meetings Industry.

convene vilnius selfie eventprofs targi hosted buyer johanna fisher paul kennedy
Paul Kennedy i Johanna Fisher

Convene Wilno

Convene jest zorganizowane bardzo dobrze, zespół Vilnius Convention Bureau spisał się świetnie. Zawsze jednak można coś usprawnić, aby było idealnie. Prawda? Co możnaby w przyszłym roku dodać? Pierwsza rzecz, ale to moje spaczenie i w niczym nie umniejsza wysokiej jakości wydarzenia, to sugerowalbym organizatorom aktywniejsze korzystanie, monitorowanie i angażowanie uczestników konferencji w Social Media. Tegoroczny hashtag targów to #Convene2016. Jestem już przyswyczajony, nie tylko zresztą ja, do nawiązywania również w ten sposób kontaktów, wymiany opinii podczas targów czy konferencji. Z drugiej strony to świetny sposób dotarcia  dla wszystkich, którzy nie uczestniczyli w tej edycji Convene i są potencjalnymi wystawcami lub kupcami. Niech zobaczą co stracili!

hosted buyer targi convene vilnius turystyka biznesowa litwa wilno hotel novotelaccor
Pakiet dla Hosted Buyers od Vilnius Convention Bureau Convene

Druga rzecz to takie moje pobożne życzenie. Minusem jest dla mnie fakt, że wydarzenie odbywa sie w hali LitExpo poza centrum miasta. I nie zrozumcie mnie źle. Transfery z hotelu, przestrzeń w sam raz dla liczby wystawców, strefa edukacyjna, darmowe i dobrze działające wi-fi, piętro zaaranżowane na posiłki i Hosted Buyer Lounge to wszystko jest bardzo dobrze przygotowane ze sprawną i przyjazną obsługą.

Mam jednak nadzieję, że w przyszłosci powstanie w Wilnie przestrzeń bliżej centrum miasta, która bedzie współgrać z otoczeniem i z jego tarasów uczestnicy różnych wydarzeń będą mogli poczuć atmosfere miasta. Tym bardziej, że Convene nie jest tak przytłaczającym wydarzeniem jak IMEX czy IBTM (to jego duży plus) i nie wymaga tak dużej przestrzeni wystawienniczej. To takie marzenie, mam nadzieję, że możliwe do zrealizowania w przyszłosci.

Miejsce uroczystej kolacji było idealne. Reprezentacyjny Pałac Wielkich Książąt Litewskich w samym sercu Wilna, najważniejsze miejsce dla historii Litwinów.

Również warto wspomnieć o pierwszym wieczorze dla Hosted Buyers, które zostało zorganizowane w Radisson Blu Lietuva. Z hotelowego Sky Bar roztaczała się niesamowita panorama Wilna. Convene kończyła kolacja w nowootwartej restauracji Grey oraz fam tripy do Neringi, Kłajpedy, Rygi, Helsinek i Espoo.

convene vilnius kolacja turystyka biznesowa eventprofs targi hosted buyer
Hosted Buyers Radisson Blu Lietuva

Piątek spędziłem na zwiedzaniu Wilna i o tym przeczytacie we wpisie 10 największych atrakcji Wilna 10 najpiękniejszych świątyń w Wilnie .

Jeżeli zastanawiacie się nad przyjazdem na targi Convene to gorąco polecam! Do zobaczenia za rok w Wilnie!

Tagi: , , , , , , , , , , ,

Na blogu przeczytasz również o

10 największych atrakcji Wilna

Stolicy Litwy można przypisać wiele określeń. Mały Rzym – miasto położone na siedmiu wzgórzach, liczne barokowe kościoły, legenda o założeniu miasta i wilku żelaznym.  Miasto Architektury – znajdziecie tu  gotyk, renesans, barok, klasycyzm, eklektyzm, modernizm. Miasto Uniwersyteckie – jeden z najstarszych uniwersytetów w Europie Wschodniej i…

Pierwszy raz na targach WTM w Londynie

Dziś byliśmy pierwszy raz na targach turystycznych WTM, czyli World Travel Market w Londynie. To jedno z największych wydarzeń branży tustycznej na świecie. Zostały otwarte 1980 r. w centrum targowym Olympia w Kensington. W 2002 roku zostały przeniesione do centrum…
Punsk Punskas litewskie miasteczko w Polsce

Punskas po litewsku znaczy Puńsk

Urocza mała miejscowość w pobliżu granicy polsko-litewskiej. Warto zboczyć z głównej drogi nr 8 (E67) prowadzącej do przejścia granicznego Budzisko – Kalwarija i zobaczyć Skansen, Bazylikę par. pw. Wniebowzięcia NMP, Jezioro Punia oraz spróbować kuchni litewskiej w Zajeździe Puńsk (Punsko…
Alarm bombowy w Londynie
Fascynujące Wilno