Zwiedzanie Frankfurtu w trzy godziny

Brak komentarzy

Pierwszy dzień w nowej pracy w Londynie i od razu rezerwowałem bilety lotnicze do Frankfurtu. Od początku zapowiadało się ciekawie. Dwa tygodnie później lecieliśmy z kolegą na targi tursytyki biznesowej IMEX.

Bardzo lubię widzieć całe miasto z góry samolotu, pod warunkiem, że siedzisz po właściwej stronie.

frankfurt-widok-z-samolotu-podroze-niemcy-zwiedzanie-targi-imex-01

Panorama Frankfurtu – widok z samolotu

Frankfurt dzieli na pół rzeka Men (niem. Main), a dominują nad nim wieżowce centrum finansowego oraz widoczny trochę z boku nowy budynek Europejskiego Banku Centralnego (ECB). Nic dziwnego, ża na miasto mówi się też Bankfurt.

frankfurt-podroze-terminal-lufthansa-najwieksze-lotniskoniemcy-zwiedzanie-targi-imex-02

O randze Frankfurtu w Europie świadczy port lotniczy. Z 59 milionami obsłużonych pasażerów w 2014 roku to trzecie po londyńskim Heathrow i paryskim najbardziej ruchliwe lotnisko w Europie (11. na świecie). To co mnie urzekło to liczne Airbusy A380, głównie linii Lufthansa.

frankfurt-port-lotniczy-koejka-miedzy-terminalami-podroze-niemcy-zwiedzanie-targi-imex-03

Ja leciałem Lufthansą i lądowałem na Terminalu 1, samolot linii British Airways kolegi  na Terminalu 2. Terminale we Frankfurice łączy elektromagnetyczna kolejka. Przejazd trwa zaledwie dwie minuty. Taksówką z lotniska na teren targów (Messe Frankfurt) dojechaliśmy w około 15-20 minut.

Miasto targów

Frankfurt kojarzy mi się z targami IMEX. Oczywiście imprez targaowych we Frankfurcie jest o wiele więcej. Na IMEX w dwa dni kilkadziesiąt spotkań, nowe kontakty i znajomości. Co pół godziny spotkanie, kalendarz wypełniony od godz. 10 do 17, wieczorem kolejne spotkanie przy kolacji. Drugiego dnia podobnie. Cieszę się bardzo, że zobaczyłem się z dawno niewidzianymi znajomymi z Polski i zagranicy.

targi-imex-we-frankfurcie-niemcy-eventprofs

Byłem tak zajęty na IMEX, że nawet nie zdążyłem zrobić wielu zdjęć. Na szczęście są znajomi, którzy Cię wyręczą. Dzięki Mathijs!

imex-targi-turystyka-biznesowa-frankfurt-icca-imex15

Fot. Mathijs Vleeming ICCA

ICCA-road-to-argentina-social-media-tango

Miasto nad rzeką Main

Drugi dzień targów i poranek tylko dla siebie. Wstałem o 6 rano, aby choć trochę pozwiedzać Frankfurt. Targi IMEX zaczynały się w o godzinie 10, więc miałem około dwie godziny na poznanie miasta. Co mi się udało zobaczyć? Jakie są atrakcje turystyczne Frankfurtu? Przeczytajcie.

Zacząłem od znajdującego się w pobliżu naszego hotelu dworca głównego we Frankfurcie (niem. Frankfurt (Main) Hauptbahnhof). Lubię zwiedzać dworce kolejowe. Ten jest wyjątkowy. Znów ciekawostka. Zbudowany w 1886 r.  dworzec kolejowy we Frankfurcie jest jednym z największych w Europie (12 peronów, codziennie 350 tys. pasażerów).
dworzec-kolejowy-we-frankfurcie-pociag-niemcy-ice-peron-architektura

Dalej szedłem już w kierunku rzeki Men. Miasto budziło się do codziennego życia a ja sobie chodzę… Mijam piękny Westhafen Tower.

rzeka-main-westhafen-tower-wiezowce-we-frakfurcie-podroze-niemcy-zwiedzanie-targi-imex-05

Spacer nad rzeką bulwarem przy Schaumainkai.

rzeka-main-panorama-frankfurtu-schaumainkai-bulwary-skyline-wiezowce-podroze-niemcy-zwiedzanie-targi-imex-06

Eiserner Steg – żelazny most z 1868 roku. To też most zakochanych z licznymi kłódkami.

frankfurt-most-eisener-steg-rzeka-main-podroze-niemcy-zwiedzanie-targi-imex-07

Widok z mostu Altebrucke na wieżowce Frankfurtu. Po lewek stronie wyspa Maininsel.

frankfurt-widok-wiezowce-mainz-altebrucke- podroze-niemcy-zwiedzanie-targi-imex-08

Nad rzeką Men wznosi się też prawdziwe monstrum. Jest coś zachwycającego i przerażającego w tym budynku jednocześnie. Jest ogromny, wysoki na 185 m. To otwarta w 2014 roku nowa siedziba Europejskiego Banku Centralnego. Już nie zdążyłem dojść pod sam wieżowiec, jest przynajmniej jeden powód, aby wrócić do Frankfurtu.

frankfurt-main-nowa-siedziba-europejskiego-banku-centralnego-wiezowiec

Czasu coraz mniej na zwiedzanie, musiałem zawrócić w kierunku Starego Miasta.

Miasto bez Starówki

Podczas alianckich nalotów w czasie II Wojny Światowej miasto zostało zniszczone w 70%, obszar Starego Miasta w 90% pokrywały gruzy. Czy czegoś to Wam nie przypomina? (Gdańsk, Warszawa, Wrocław). W przeciwieństwie do polskich miast można powiedzieć, że Niemcy odbudowują stary Frankfurt właśnie teraz …

atrakcje-frankfurtu-odbudowa-starego-miasta-podroze-niemcy-zwiedzanie-targi-imex-15

Na szczęście zburzono brutalistyczny Technisches Rathaus i tu powstają nowe stare kamienice. Niestety w samym sercu Starego Miasta pozostał paskudny Schirn Kunsthalle z lat 80-tych XX wieku.

frankfurt-stare-miasto-w-odbudowie-architektura-podroze-niemcy-zwiedzanie-targi-imex-10

Odbudowywane kamienice w miejscu rozebranego w 2010 Technisches Rathaus. Był to zbudowany w latach 60-tych XX wieku betonowy gmach w stylu modernistycznego brutalizmu

Oczywiście część Starego Miasta została odbudowana zdecydowanie wcześniej. Römer i Römerberg są urocze.

frankfurt-romerber-podroze-niemcy-zwiedzanie-targi-imex-11

atrakcje-frankfurtu-rynek-podroze-niemcy-zwiedzanie-targi-imex-14

Restauracja Schwarzer Stern.

frankfurt-restauracja-na-rynku-schwarter-stern-zabytki-atrakcjepodroze-niemcy-zwiedzanie-targi-imex-13

I to jest koniec zwiedzania Starówki we Frankfurcie. Naprawdę. Poza trzema pierzejami na rynku, nie ma więcej starych budynków czy malowniczych uliczek. No może warto jeszcze wspomnieć o Katedrze (Dompfarrei St. Bartholomäus) i klasztorze karmelitów (Karmeliterkloster). Wielka szkoda, bo przed wojną średniowieczne centrum Starego Miasta we Frankfurcie uchodziło za jedno z najpiękniejszych w Niemczech.

frankfurt-25-lat-po-zjednoczeniu-niemiec-podroze-zwiedzanie-targi-imex-16

Co jesczcze odbudowano po wojnie? Oczywiście dom, w którym w roku 28 sierpnia 1749  urodził się niemiecki romantyk Johann Wolfgang von Goethe. Muszę przyznać, że nie łatwo trafić do Goethehaus, ale to punkt obowiązkowy podczas zwiedzania Frankfurtu.

dom-goethego-we-frankfurcie-atrakcje-zwiedzanie-niemcy-zwiedzanie-targi-imex-19

Miasto wieżowców i banków

Wieżowce, banki i waluta Euro to było moje pierwsze skojarzenie, gdy myślałem o Frankfurcie. Jako mieszkaniec Londynu zastanawiałem się jak wieżowce Frankfurtu wypadną w porównaniu z londyńskim City. Myślałem, że mnie nic nie zaskoczy. A jednak …

najwyzszy-wiezowiec-w-europie-frankfurt-commerz-bank-podroze-niemcy-zwiedzanie-targi-imex-17

Commerzbank – najwyższy wieżowiec w Unii Europejskiej w latach

Londyn i Frankfurt rywalizują o miano europejskiej stolicy finansjery i najwyższych budynków w Unii Europejskiej. Londyn na razie wygrywa w obydwu przypadkach. Główna siedziba Commerzbanku (259 m. wysokości), zaprojektowana przez Normana Fostera, dzierżyła tytuł najwyższego budynku Unii Europejskiej w latach 1997 – 2011. Straciła ten tytuł na rzecz … The Shard w Londynie (309 m.).

Delikatnie mówiąc Commerzbank nie jest najpiękniejszym drapacz chmur jaki widziałem. Zdecydowanie lepiej wygląda drugi najwyższy wieżowiec we Frankfurcie i Niemczech czyli Messeturm (257 m.), swego czasu też najwyższy budynek w Europie (lata 1991-97). 10 najwyższych budynków w Niemczech znajdziecie we Frankfurcie.

Gwoli ścisłości w Europie trzy pierwsze najwyższe drapacze chmur znajdują się w Moskwie (kompleks Moscow City z najwyższymi wieżowcami: Federation Towers 373 m. , OKO- South Tower 353 m. i  Mercury City Tower 338 m.).

frankfurt-najwyszy-budynek-eurpy-messe-turm-wiezowiec-podroze-niemcy-zwiedzanie-targi-imex-25

Messeturm

Taki mały europejski Manhattan. Zresztą ta część Frankfurtu nazywana jest Mainhattan.

ulica-we-frankfurcie-wiezowce-podroze-niemcy-zwiedzanie-targi-imex-20

Tutaj spoglądasz ciągle do góry. Jeden z najpiękniejszych budynków we Frankfurcie  to Japan CentreWestendstraße 1 (208 m.,  trzeci pod względem wysokości) oraz Main Tower ( 200 m.)

frankfurt-japan-centre-wiezowiec-atrakcje-podroze-niemcy-zwiedzanie-targi-imex-22

frankfurt-wiezowce-atrekcje-mainhattan-podroze-niemcy-zwiedzanie-targi-imex-23

frankfurt-maintower-eurotower-wiezowiec-najwyzsze-wiezowce-europy-niemcy-zwiedzanie-targi-imex-21

Main Tower i Eurotower

Po tej krótkiej chwili na Mainhattanie muszę przyznać, że frankfurckie drapacze chmur bardziej mi się podobają niż wieżowce w londyńskim City … Ale The Shard po drugiej stronie Tamizy i tak jest najpiękniejszy!

wiezowce-we-frankfurcie-mainhattan-podroze-niemcy-zwiedzanie-targi-imex-18
W pobliżu Messe Frankfurt kolejny wieżowiec, siedziba PWC – Tower 185. Więcej fotek wieżowców we Frankfurcie znajdziecie na Instagramie Jarka.

frankfurt-tower-185-pc-wiezowiec-podroze-niemcy-zwiedzanie-targi-imex-26

Podobnie jak w Londynie, we Frankfurcie ciągle budują nowe wieżowce. Wyścig trwa.

frankfurt-wiezowce-w-budowie-podroze-atrakcje-niemcy-zwiedzanie-targi-imex-24

 

Do zobaczenia Frankfurcie!

Choćby na lotnisku, ale trzeba spróbować niemieckiego piwa i Kartoffelnsalat. Do tego jeszcze Wiener Art Schnitzel. Bardzo spodobała się nam sieć Ludwigs!

frankfurt-podroze-niemcy-zwiedzanie-targi-imex-28

Chętnie wróce w przyszłości do Frankfurtu na trochę dłużej.  Na pewno jest tu wiele innych zakątków, których nie zdążyłem zobaczyć. Auf Wiedersehen Frankfurt!

frankfurt-lotnisko-port-lotniczy-we-frankfurcie-podroz-niemcy-zwiedzanie-targi-imex-29

 

Tagi: , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Na blogu przeczytasz również o

Dla moli książkowych

Szukamy ciekawych pomysłów związanych z książkami. Na większość z nich trafiliśmy podczas Warszawskich Targów Książki. Wymieniamy tylko te, które są aktualne dalej po targach. Wyczerpane.pl Tu można zamawiać książki, których druk się wyczerpał. Jeśli tytułu nie ma już w regularnej…
Polacy na emigracji blogi

Nasz 2014 na zdjęciach – podsumowanie roku

Wszyscy piszą podsumowania roku 2014 i plany na 2015. Nie mieliśmy zbyt dużo czasu na napisanie podsumowania, ale jak zobaczyliśmy Mój 2014 na zdjęciach bardzo nam taka forma się spododała. Zainspirowani blogiem Aliny DesignYourLife  przedstawiamy Wam Nasz 2014 na zdjęciach. Był…

Katedra w Canterbury

Będąc jeszcze w Polsce marzyłem o zwiedzaniu angielskich katedr. To marzenie po raz pierwszy spełniło w 2004 roku gdy odwiedziliśmy Opactwo Westminsterskie w Londynie (Westminster Abbey). Dziś mogę dodać do tej listy równie ważne miejsce. To Katedra w Canterbury (Canterbury…
Spotkanie polskich blogerów w Londynie #1
Dzielnice Londynu – Wimbledon jakiego nie znacie
Menu