Zwiedzanie Frankfurtu w trzy godziny

Brak komentarzy

Frankfurt nad rzeką Men z dominującymi wieżowcami centrum finansowego to jedno z najważniejszych miast Niemiec i Eurropy. Czy można zwiedzić miasto w 3 godziny i zobaczyć największe atrakcje? Tak! Oto moja historia wyjazdu z Londynu do Frakfurtu. Pierwszy dzień w nowej pracy w Londynie i od razu rezerwowałem bilety lotnicze do Frankfurtu. Od początku zapowiadało się ciekawie. Dwa tygodnie później lecieliśmy z kolegą na targi turystyki biznesowej IMEX Frankfurt.

Bardzo lubię widzieć całe miasto z góry samolotu, pod warunkiem, że siedzisz po właściwej stronie.

frankfurt-widok-z-samolotu-podroze-niemcy-zwiedzanie-targi-imex-01
Panorama Frankfurtu – widok z samolotu

Frankfurt dzieli na pół rzeka Men (niem. Main), a dominują nad nim wieżowce centrum finansowego oraz widoczny trochę z boku nowy budynek Europejskiego Banku Centralnego (ECB). Nic dziwnego, że na miasto mówi się też Bankfurt.

frankfurt-podroze-terminal-lufthansa-najwieksze-lotniskoniemcy-zwiedzanie-targi-imex-02

O randze Frankfurtu w Europie świadczy port lotniczy. Z 59 milionami obsłużonych pasażerów w 2014 roku to trzecie po londyńskim Heathrow i paryskim najbardziej ruchliwe lotnisko w Europie (11. na świecie). To co mnie urzekło to liczne Airbusy A380, głównie linii Lufthansa.

frankfurt-port-lotniczy-koejka-miedzy-terminalami-podroze-niemcy-zwiedzanie-targi-imex-03

Ja leciałem Lufthansą i lądowałem na Terminalu 1, samolot linii British Airways kolegi  na Terminalu 2. Terminale we Frankfurice łączy elektromagnetyczna kolejka. Przejazd trwa zaledwie dwie minuty. Taksówką z lotniska na teren targów IMEX (Messe Frankfurt) dojechaliśmy w około 15-20 minut.

Miasto targów

Frankfurt kojarzy mi się z targami IMEX. Oczywiście imprez targaowych we Frankfurcie jest o wiele więcej. Na IMEX w dwa dni kilkadziesiąt spotkań, nowe kontakty i znajomości. Co pół godziny spotkanie, kalendarz wypełniony od godz. 10 do 17, wieczorem kolejne spotkanie przy kolacji. Drugiego dnia podobnie. Cieszę się bardzo, że zobaczyłem się z dawno niewidzianymi znajomymi z Polski i zagranicy.

targi-imex-we-frankfurcie-niemcy-eventprofs

Byłem tak zajęty na IMEX Frankfurt, że nawet nie zdążyłem zrobić wielu zdjęć. Na szczęście są znajomi, którzy Cię wyręczą. Dzięki Mathijs!

imex-targi-turystyka-biznesowa-frankfurt-icca-imex15
Fot. Mathijs Vleeming ICCA

ICCA-road-to-argentina-social-media-tango

Miasto nad rzeką Main

Drugi dzień targów i poranek tylko dla siebie. Wstałem o 6 rano, aby choć trochę pozwiedzać Frankfurt. Targi IMEX zaczynały się w o godzinie 10, więc miałem około dwie godziny na poznanie miasta. Co mi się udało zobaczyć? Jakie są atrakcje turystyczne Frankfurtu? Przeczytajcie.

Zacząłem od znajdującego się w pobliżu naszego hotelu dworca głównego we Frankfurcie (niem. Frankfurt (Main) Hauptbahnhof). Lubię zwiedzać dworce kolejowe. Ten jest wyjątkowy. Znów ciekawostka. Zbudowany w 1886 r.  dworzec kolejowy we Frankfurcie jest jednym z największych w Europie (12 peronów, codziennie 350 tys. pasażerów).
dworzec-kolejowy-we-frankfurcie-pociag-niemcy-ice-peron-architektura

Dalej szedłem już w kierunku rzeki Men. Miasto budziło się do codziennego życia a ja sobie chodzę… Mijam piękny Westhafen Tower.

rzeka-main-westhafen-tower-wiezowce-we-frakfurcie-podroze-niemcy-zwiedzanie-targi-imex-05

Spacer nad rzeką bulwarem przy Schaumainkai.

rzeka-main-panorama-frankfurtu-schaumainkai-bulwary-skyline-wiezowce-podroze-niemcy-zwiedzanie-targi-imex-06

Eiserner Steg – żelazny most z 1868 roku. To też most zakochanych z licznymi kłódkami.

frankfurt-most-eisener-steg-rzeka-main-podroze-niemcy-zwiedzanie-targi-imex-07

Widok z mostu Altebrucke na wieżowce Frankfurtu. Po lewek stronie wyspa Maininsel.

frankfurt-widok-wiezowce-mainz-altebrucke- podroze-niemcy-zwiedzanie-targi-imex-08

Nad rzeką Men wznosi się też prawdziwe monstrum. Jest coś zachwycającego i przerażającego w tym budynku jednocześnie. Jest ogromny, wysoki na 185 m. To otwarta w 2014 roku nowa siedziba Europejskiego Banku Centralnego. Już nie zdążyłem dojść pod sam wieżowiec, jest przynajmniej jeden powód, aby wrócić do Frankfurtu.

frankfurt-main-nowa-siedziba-europejskiego-banku-centralnego-wiezowiec

Czasu coraz mniej na zwiedzanie, musiałem zawrócić w kierunku Starego Miasta.

Miasto bez Starówki

Podczas alianckich nalotów w czasie II Wojny Światowej miasto zostało zniszczone w 70%, obszar Starego Miasta w 90% pokrywały gruzy. Czy czegoś to Wam nie przypomina? (Gdańsk, Warszawa, Wrocław). W przeciwieństwie do polskich miast można powiedzieć, że Niemcy odbudowują stary Frankfurt właśnie teraz …

atrakcje-frankfurtu-odbudowa-starego-miasta-podroze-niemcy-zwiedzanie-targi-imex-15

Na szczęście zburzono brutalistyczny Technisches Rathaus i tu powstają nowe stare kamienice. Niestety w samym sercu Starego Miasta pozostał paskudny Schirn Kunsthalle z lat 80-tych XX wieku.

frankfurt-stare-miasto-w-odbudowie-architektura-podroze-niemcy-zwiedzanie-targi-imex-10
Odbudowywane kamienice w miejscu rozebranego w 2010 Technisches Rathaus. Był to zbudowany w latach 60-tych XX wieku betonowy gmach w stylu modernistycznego brutalizmu

Oczywiście część Starego Miasta została odbudowana zdecydowanie wcześniej. Römer i Römerberg są urocze.

frankfurt-romerber-podroze-niemcy-zwiedzanie-targi-imex-11

atrakcje-frankfurtu-rynek-podroze-niemcy-zwiedzanie-targi-imex-14

Restauracja Schwarzer Stern.

frankfurt-restauracja-na-rynku-schwarter-stern-zabytki-atrakcjepodroze-niemcy-zwiedzanie-targi-imex-13

I to jest koniec zwiedzania Starówki we Frankfurcie. Naprawdę. Poza trzema pierzejami na rynku, nie ma więcej starych budynków czy malowniczych uliczek. No może warto jeszcze wspomnieć o Katedrze (Dompfarrei St. Bartholomäus) i klasztorze karmelitów (Karmeliterkloster). Wielka szkoda, bo przed wojną średniowieczne centrum Starego Miasta we Frankfurcie uchodziło za jedno z najpiękniejszych w Niemczech.

frankfurt-25-lat-po-zjednoczeniu-niemiec-podroze-zwiedzanie-targi-imex-16

Co jesczcze odbudowano po wojnie? Oczywiście dom, w którym w roku 28 sierpnia 1749  urodził się niemiecki romantyk Johann Wolfgang von Goethe. Muszę przyznać, że nie łatwo trafić do Goethehaus, ale to punkt obowiązkowy podczas zwiedzania Frankfurtu.

dom-goethego-we-frankfurcie-atrakcje-zwiedzanie-niemcy-zwiedzanie-targi-imex-19

Miasto wieżowców i banków

Wieżowce, banki i waluta Euro to było moje pierwsze skojarzenie, gdy myślałem o Frankfurcie. Jako mieszkaniec Londynu zastanawiałem się jak wieżowce Frankfurtu wypadną w porównaniu z londyńskim City. Myślałem, że mnie nic nie zaskoczy. A jednak …

najwyzszy-wiezowiec-w-europie-frankfurt-commerz-bank-podroze-niemcy-zwiedzanie-targi-imex-17
Commerzbank – najwyższy wieżowiec w Unii Europejskiej w latach

Londyn i Frankfurt rywalizują o miano europejskiej stolicy finansjery i najwyższych budynków w Unii Europejskiej. Londyn na razie wygrywa w obydwu przypadkach. Główna siedziba Commerzbanku (259 m. wysokości), zaprojektowana przez Normana Fostera, dzierżyła tytuł najwyższego budynku Unii Europejskiej w latach 1997 – 2011. Straciła ten tytuł na rzecz … The Shard w Londynie (309 m.).

Delikatnie mówiąc Commerzbank nie jest najpiękniejszym drapacz chmur jaki widziałem. Zdecydowanie lepiej wygląda drugi najwyższy wieżowiec we Frankfurcie i Niemczech czyli Messeturm (257 m.), swego czasu też najwyższy budynek w Europie (lata 1991-97). 10 najwyższych budynków w Niemczech znajdziecie we Frankfurcie.

Gwoli ścisłości w Europie trzy pierwsze najwyższe drapacze chmur znajdują się w Moskwie (kompleks Moscow City z najwyższymi wieżowcami: Federation Towers 373 m. , OKO- South Tower 353 m. i  Mercury City Tower 338 m.).

frankfurt-najwyszy-budynek-eurpy-messe-turm-wiezowiec-podroze-niemcy-zwiedzanie-targi-imex-25
Messeturm

Taki mały europejski Manhattan. Zresztą ta część Frankfurtu nazywana jest Mainhattan.

ulica-we-frankfurcie-wiezowce-podroze-niemcy-zwiedzanie-targi-imex-20

Tutaj spoglądasz ciągle do góry. Jeden z najpiękniejszych budynków we Frankfurcie  to Japan CentreWestendstraße 1 (208 m.,  trzeci pod względem wysokości) oraz Main Tower ( 200 m.)

frankfurt-japan-centre-wiezowiec-atrakcje-podroze-niemcy-zwiedzanie-targi-imex-22

frankfurt-wiezowce-atrekcje-mainhattan-podroze-niemcy-zwiedzanie-targi-imex-23

frankfurt-maintower-eurotower-wiezowiec-najwyzsze-wiezowce-europy-niemcy-zwiedzanie-targi-imex-21
Main Tower i Eurotower

Po tej krótkiej chwili na Mainhattanie muszę przyznać, że frankfurckie drapacze chmur bardziej mi się podobają niż wieżowce w londyńskim City … Ale The Shard po drugiej stronie Tamizy i tak jest najpiękniejszy!

wiezowce-we-frankfurcie-mainhattan-podroze-niemcy-zwiedzanie-targi-imex-18
W pobliżu Messe Frankfurt kolejny wieżowiec, siedziba PWC – Tower 185. Więcej fotek wieżowców we Frankfurcie znajdziecie na Instagramie Jarka.

frankfurt-tower-185-pc-wiezowiec-podroze-niemcy-zwiedzanie-targi-imex-26

Podobnie jak w Londynie, we Frankfurcie ciągle budują nowe wieżowce. Wyścig trwa.

frankfurt-wiezowce-w-budowie-podroze-atrakcje-niemcy-zwiedzanie-targi-imex-24

Gorąco polecam tekst napisany w maju 2024! Zobaczcie jak wiele się zmieniło w mieście nad Menem Frankfurt Przewodnik po najciekawszych atrakcjach i miejscach

Do zobaczenia Frankfurcie!

Choćby na lotnisku, ale trzeba spróbować niemieckiego piwa i Kartoffelnsalat. Do tego jeszcze Wiener Art Schnitzel. Bardzo spodobała się nam sieć Ludwigs!

frankfurt-podroze-niemcy-zwiedzanie-targi-imex-28

Chętnie wróce w przyszłości do Frankfurtu na trochę dłużej.  Na pewno jest tu wiele innych zakątków, których nie zdążyłem zobaczyć. Auf Wiedersehen Frankfurt!

frankfurt-lotnisko-port-lotniczy-we-frankfurcie-podroz-niemcy-zwiedzanie-targi-imex-29

Zobacz także targi IMEX we Frankfurcie.

Tagi: architektura, atrakcje, Convention Bureau, eventprofs, Frankfurt, ICCA, IMEX, linie lotnicze, lotnisko, Lufthansa, Niemcy, Norman Foster, rzeka, targi, targi turystyczne, turystyka biznesowa, wieżowce, zwiedzanie
Jarosław Marciuk LinkedIn

Na blogu przeczytasz również o

Syon Park i Tamiza w Isleworth

Syon Park ta nazwa brzmiała bardzo tajemniczo. Po zwiedzeniu Boston Manor Park wybraliśmy się z naszą niezawodną znajomą do kolejnego parku w Hounslow. Krótkie spojrzenie do internetów i  już wiedzieliśmy, co mamy zobaczyć. Do parku szliśmy od strony London Road, ścieżką wzdłuż…
Parkin Saturna w filmie jako parking Hotelu Atlantic. W tle dworzec główny w Hamburgu

James Bond w Hamburgu

Ile razy mieliście wrażenie, że to dziwnie znajome miejsce…Tak było w Hamburgu. Idziemy nad Jezioro Außenalster, mijamy Hotel Atlantic Kempinski i nagle olśnienie. Przecież w tym hotelu był James Bond! To tu kręcono „Jutro nie umiera nigdy” (Tommorow Never Dies) z 1997…

Sentymentalny Instameet w Gdańsku Oliwie

Przyjechaliśmy z Alicją na kilka dni do Polski. To świetna okazja, aby zrobić spontaniczny Instameet fotografów mobilnych IgersGdansk. Udało się i tym razem spotkaliśmy się w Gdańsku Oliwie. Tutaj jeszcze nie organizowaliśmy spotkania. Dla mnie, świeżego emigranta, to była też…
Spotkanie polskich blogerów w Londynie #1
Dzielnice Londynu – Wimbledon jakiego nie znacie