Fascynujące Wilno

Brak komentarzy

To zabawne, że gdy mieszkałem w Gdańsku nie udało mi się pojechać do Wilna. To przecież tak blisko. Byliśmy z Alicją w Druskiennikach trzy razy, ale stolicy Litwy nie udało nam się niestety odwiedzić. Dopiero teraz mieszkając w Londynie miałem okazję być w Wilnie przez cztery dni. W ramach wyjazdu służbowego na targi turystyki biznesowej Convene zobaczyłem największe atrakcje miasta i ponownie jadłem litewskie przysmaki.

To fascynujące miasto, wpisane na Światową Listę Dziedzictwa UNESCO w 1994 roku, dawna stolica Wielkiego Księstwa Litewskiego i druga stolica Rzeczypospolitej Obojga Narodów. To także miejsce gdzie spotyka się zachód ze wschodem, chrześcijaństwo zachodnie z prawosławiem. Dla niektórych Polaków na pewno jest to miejsce bardzo sentymentalne, ze względu na naszą historię i polskich mieszkańców miasta. Tutaj zobaczycie niemal wszystkie europejskie style architektoniczne, od gotyku przez renesans, barok, klasycyzm, do współczesnych szklanych wieżowców. Wilno szczyci się, że jego starówka jest największa Europie Środkowo-Wschodniej (360 ha).

wilno-atrakcje-zwiedzanie-litwa-aleja-giedymina-atchikatedra-bazylika-01

Moje piewsze wrażenia po wylądowaniu w Wilnie to kontrast między nowoczesną architekturą terminalu a budynkiem główym portu lotniczego z lat 50-tych dwudziestego wieku. Wychodząc z lotniska bardziej czułem się, że przyjechałem tu pociągiem niż przyleciałem samolotem.

wilno-lotnisko-litwa-loty-wilna-polaczenia-londyn

Na pewno zima nie jest najlepszym czasem na zwiedzanie Wilna, choć ma to pewne zalety. Nie ma jeszcze dużo turystów i w wielu atrakcjach czy restauracjach nie ma tłumów. Pewne miejsca są mniej dostępne (godziny otwarcia kościołów) a  i pogoda nie rozpieszcza. Pierwszego dnia było cudownie, niebo było bezchmurne, idealne warunki do spaceru po mieście.  Niestety kolejne dni to temperatura bliska zeru i opady deszczu i śniegu. Najchętniej zostałbym w hotelu i nigdzie nie wychodził, ale nie darowałbym sobie braku zwiedzania Wilna.

 

wilno-atrakcje-zwiedzanie-litwa-kosciol-sw-anny-architektura-gotyk-04

wilno-atrakcje-zwiedzanie-litwa--baszta-zamek-gotycki-giedymin-03

wilno-atrakcje-zwiedzanie-litwa-wzgorze-giedymina-panorama-02

getto-wilno-atrakcje-zwiedzanie-litwa-weekend-w-wilnie-04

Dlatego w piątek mimo niesprzyjającej aury cały dzień spędziłem spacerując po mieście (15 kilometrów). Zobacz trasę na naszym Endomondo.

Gdzie nocować w Wilnie

Pobyt w Litwie to także powrót do mojej hotelarskiej  przeszłości. Dlaczego? Trzy doby nocowałem w hotelu Novotel Vilnius przy Alei Giedymina. Jak wiecie pracowałem wiele lat dla sieci Accor oraz Orbis i w tym czasie z Alicją odwiedziliśmy niemal wszystkie hotele sieci w Polsce. Novotel w Wilnie pozostawał na liście orbisowskich hoteli do odwiedzenia aż do teraz. Będę ten pobyt w hotelu wspominał bardzo miło.

hotel-novotel-wilnius-noclegi-w-wilnie-hotele-accor-litwa

W Wilnie znajdziecie hotele cztero i pięciogwiazdkowe takie jak Kempinski Hotel Cathedral Square, Radisson Blu Royal Astorija Hotel, Ramada Hotel & Suites Vilnius, Radisson Blu Hotel Lietuva. Wybór hoteli, pensjonatów, hosteli jest naprawdę duży. Zobaczcie tutaj Noclegi w Wilnie. Już za kilkanaście funtów znajdziecie także noclegi w Wilnie na airbnb.

Co zjeść w Wilnie

We wtorek po zameldowaniu w hotelu korzystając z chwili czasu przed planowaną wycieczką miałem ochotę znów spróbować litewskiej kuchni. Recepcjonistka poleciła mi znajdującą się w pobliżu restaurację Bernelių Užeiga. I to była świetna rekomendacja! Byłem tu dwa razy.

restauracja-Bernelių Užeiga-wilno-kuchnia-litewska-zeppeliny-gdzie-zjesc-w-wilnie-litwa

Podczas pierwsze wizyty zamówiłem danie Ucztę Farmera (Gaspadoriaus Vaises) za 14,90 euro. Trochę przesadziłem, bo to zestaw dla 2-3 osób, ale byłem bardzo głodny. W zestawie między innymi zeppelin, placki ziemnaczane, kapusta duszona, smażone kiełbasy, wędzone żeberka, ogórki kiszone, smażony boczek , śmietana i różowy sos chrzanowy. Do tego ciemne piwo Gubernija Tamsusis Elis za 2,30 euro.

Za drugim razem zupa grzybowa w chlebie (Firminė baravykienė) za 3,90 euro i bliny z mięsem (Zemaiciu Blynai) za 3,50 euro.

zupa-grzybowa-w-chlebie-restauracja-Bernelių-Užeiga-wilno-kuchnia-litewska-zeppeliny-gdzie-zjesc-w-wilnie-litwa

W restauracji Bernelių Užeiga miła obsługa a wszystko pyszne, regionalne i świeże. Mieszkając w Londynie teraz wydaje mi się w Wilnie takie tanie. Pierwszy obiad (dla 2-3 osób) kosztował mniej więcej 13 funtów, drugi 5,5o.  Prawda, że mało? Po powrocie znalazłem restaurację Bernelių Užeiga w Londynie w Leytostone. Muszę zabrać tu Alicję. Tu ceny niestety będą londyńskie.

Atrakcje Wilna

We wtorek Tourism Vilnius zorganizował nam niemal 2 godzinną wycieczkę po mieście. Jeżdżąc busem z przewodnikiem mieliśmy okazję zobaczyć najważniejsze atrakcje Wilna. Muszę przyznać, że przewodniczka miała specyficzne poczucie humoru. W piątek miałem cały dzień na zwiedzanie stolicy Lityw.W osobnych wpisach przeczytaj co warto zobaczyć w Wilnie i poznaj 10 najpiękniejszych świątyń Wilna.

aleja-giedymina-wilno-atrakcje-zwiedzanie-litwa-weekend-w-wilnie-15

W środę oraz w czwartek niestety nie było czasu na zwiedzanie miasta podczas dnia. Codziennie po śniadaniu wyjeżdżaliśmy o godzinie 9:00 na targi Convene w hali Litexpo. Wracaliśmy po godzinie 17-stej i po krótkim odświeżeniu organizatorzy Convene zapraszali nas kolejne wydarzenia.

Środowy bankiet została zorgnizowany w Pałacu Wielkich Książąt Litewskich, dzięki czemu mogłem zobaczyć i zwiedzić jedną z atrakcji z mojej listy. To niesamowite miejsce, bo jest to bodajże najnowszy pałac książęcy w Europie. Tak! Warszawski Zamek Królewski został odbudowany po zniszczczeniach II Wojny Światowej, natomiast Litwini zdecydowali odbudować dawną siedzibę Wielkich Książąt Litewskich po niemal 200 latach! W 2013 pałac otwarto dla turystów, a drugiej połowie 2013 roku podczas półrocznej prezydencji Litwy w UE organizowano tu liczne wydarzenia o znaczeniu międzynarodowym.

wilno-palac-wielkich-ksiazat-litewskich-convene-vilnius-litwa-pozdroze-zwiedzanie-hosted-buyer-

Bankiet odbywał się w głównej sali pałacu gdzie na ścianach wiszą portrety wielkich książąt Litwy, królów Polski i Szwecji. Podczas bankietu przewodnicy oprowadzali chętnych po ekspozycji w muzeum. Podczas badań archeologicznych odkryto śreedniowieczne fundamenty oraz ponad 5 tys. cennych przedmiotów. To było ciekawe słuchać litewskiego przewodnika opowiadającego naszą wspólną historię, ale trochę z innej perspektywy.

W czwartek natomiast po kolacji w nowootwartej restauracji Grey wybrałem się na wieczorny spacer po wilnieńskiej starówce.

wilno-spacer-noca-atrakcje-zwiedzanie-palac-prezydencki-litwa-02

wilno-spacer-noca-atrakcje-pamiatki-zwiedzanie-litwa-01

Moja wizyta w Wilnie dobiegła końca i zostawiła niezatarte wrażenia. To cudowne miasto z bogatą historią, licznymi atrakcjami oraz pysznym litewskim jedzeniem. Następnym razem chciałbym tu przyjechać z Alicją wiosną lub latem. Mam nadzieję, że wkrótce nam się to uda. Wam też życzę jak najszybszej wizyty w Wilnie.

Jak dolecieć do Wilna

Do Wilna z Wielkiej Brytanii i Irlandii dolecicie bezpośrednio liniami Wizzair (Luton Londyn, Belfast, Doncaster/Sheffield, Glasgow) oraz Ryanair (Liverpool, Luton Londyn, Stansted Londyn i Dublin). Wilno to świetny pomysł na weekend. Lot z lotniska Londyn Luton trwał niecałe 3 godziny. Pamiętajcie o zmianie strefy czasowej, traci się 2 godziny. Polecam wybór miejsc po prawej stronie samolotu, bo przy lądowaniu będziecie widzieć panoramę miasta. Gotowi na weekend w Wilnie?

Tagi: , , , , , , , , , , , , ,

Na blogu przeczytasz również o

kibice z Niemiec na meczu w Warszawie

Półfinał Niemcy – Włochy w Warszawie. Ostatni mecz Euro 2012 w Polsce

Spotkanie 28 czerwca w Warszawie pomiędzy reprezentacją Niemiec i Włoch to ostatni mecz rozgrywany na Stadionie Narodowym podczas Mistrzostw Euro 2012 w Polsce. Relacja z ostatniego dnia Euro 2012 w Warszawie. Byliśmy na Krakowskim Przedmieściu, Starym Mieście, pod Stadionem Narodowym…

10 największych atrakcji Wilna

Stolicy Litwy można przypisać wiele określeń. Mały Rzym – miasto położone na siedmiu wzgórzach, liczne barokowe kościoły, legenda o założeniu miasta i wilku żelaznym.  Miasto Architektury – znajdziecie tu  gotyk, renesans, barok, klasycyzm, eklektyzm, modernizm. Miasto Uniwersyteckie – jeden z najstarszych uniwersytetów w Europie Wschodniej i…
Wspaniały widok z Cafe Szał w Krakowie

Wspaniały widok z Cafe Szał w krakowskich Sukiennicach

Polecamy Wam Cafe Szał w Sukiennicach. Najlepszy widok z kawiarni w Krakowie. Trafiliśmy tu dzięki osobom, które uczestniczyły w naszym szkoleniu. Dzięki. Mają tu pyszne desery. Z tarasu na Sukiennicach roztacza się zapierający widok na Rynek i kościół Mariacki. Widok z…
Targi Convene w Wilnie
10 największych atrakcji Wilna