Finnair do Chin pierwszy i ostatni raz

Finnair to fińska linia lotnicza, która wyspecjalizowała się w obsłudze lotów do najważniejszych miast Chin i Azji Południowo – Wschodniej. Hub w Helsinkach (port lotniczy Helsinki-Vantaa) obsługuje połączenia lotnicze do Chin do takich miast jak Pekin, Szanghaj, Hongkong, Chongqing i Xi`an. W sumie linia ma połączenia z 17 destynacjami w Azji. Również z Polski z lotnisk w Gdańsku, Krakowie i Warszawie możecie wybrać Finnair podróżując do Azji. My lecieliśmy na nasz event z Lodnynu do Pekinu. Część z nas leciała linią Air China, druga część zespołu z Finnair przez Helsinki. Czy warto wybrać Finnair?

finnair-helsinki-pekin-klasa-ekonomiczna-jak-airbus

Niestety zawiodłem się na Finnairze, szczególnie na locie powrotnym z Pekinu do Helsinek. Ten drugi lot zaważył na mojej ogólnej opinii. Ten wpis nie będzie łaskawy również z innego powodu. Ciągle mam w pamięci lot liniami Etihad z Londynu do Abu Dhabi. Trudno. Od długich lotów oczekuje sie dobrego standardu podroży i życzliwej obsługi. Lot z Helsinek do Pekinu trwa blisko 9 godzin i to ponad 6,6 tys. kilometrów w powietrzu.

finnair w - chinach pekin loty do polski
Samolot Airbus Finnar na lotnisku w Pekinie (PEK)

Linia Finnair chwali sie, że jako pierwsza zakupiła najnowsze Airbusy A350. Liczyłem po cichu, że uda mi sie załapać na pierwsze loty tym samolotem na trasie Londyn – Helsinki – Pekin. Wypatrywałem na lotnisku w Helsinkach charaktestycznie wygiętych skrzydeł Airbusa A350. Zabrakło kilku dni! Ja leciałem Airbusem A333 z Helsinek do Pekinu i z powrotem. Trasę Londyn-Pekin obsługuje Airbus A320 (1800 km.)

ile-trwa-lot-finnair-helsinki-pekin-chiny-mapa
Lot z Helsinek do Pekinu linią lotniczą Finnair trwa blisko 9 godzin. To najkrótsza droga do Azji.

Wrażenia z lotu Finnair do Chin

Jak było podczas lotu z Finnair? Nie mogę narzekać na lot z Helsinek do Pekinu.

finnair-airbus-a333-siedzenia-klasa-ekonomiczna
Klasa ekonomiczna lot z Chin. Pekin – Helsinki lot AY 0052.

finnair-helsinki-pekin-klasa-ekonomiczna-siedzienia-airbus-a320
Siedzenia klasa ekonomiczna w Finnair – lot międzykontynentalny w samolocie Airbus A333 – lot Helsinki – Pekin

finnair-airbus-a333-siedzenia-klasa-biznes
Fotele klasa biznes w Finnair – lot międzykontynentalny w samolocie Airbus A333.  Lot Helsinki – Pekin AY 0051.

Powrót z Azji niestety nie był zbyt komfortowy. W klasie ekonomicznej Finnair jest naprawdę ciasno. Szczerze, więcej miejsca czułem w innych liniach lotniczych na krótkich przelotach w Europie.

finnair airbus siedzenie klasa ekonomiczna
Fotele w klasie ekonomicznej Finnair – lot międzykontynentalny w samolocie Airbus A333 – lot Pekin – Helsinki.

Jedzenie w Finnair

Jestem zawiedziony jedzeniem na pokładzie. Do Chin poleciałem bez smaku. W locie powrotnym do Londynu jedzenie też nie było za dobre. Dwa mdłe posiłki. Humor poprawił mi dopiero burger z mięsem renifera w porcie lotniczym w Helsinkach.

Śniadanie w samolocie Finnair Chiny
Śniadanie na pokładzie samolotu Finnair podczas lotu do Chin

finnair posiłek w samolocie lot pekin helsinki
Rozgotowane warzywa, sklejony ryż, posiłek Finnair nie przypadł mi do gustu. Jedzenie podczas lotu z Pekinu. Może zbyt dużo oczekiwałem tym razem …

jedzenie-finnair-lot-chiny-pekin-kolacja
Jedzenie podczas lotu z Helsinek do Pekinu.

Po raz pierwszy spotkałem sie z tym, że steward popchnął moje siedzenie do złożenia i dopiero po fakcie mnie o tym poinformował. Byłem bardzo zdziwiony jego niespodziewanym zachowaniem. Albo załoga była zmęczona albo to zasługa skandynawskiego chłodu, ale po raz pierwszy czułem, że przeszkadzam stewardom i stewardessom. Może to różnice kulturowe, ale tak zimnej i bezuczuciowej obsługi nigdy nie spotkałem. Zabrakło nawet sztucznego uśmiegu nr 5.

loty finnair do azji przez helsinki chiny
Hub w porcie lotniczym w Helsinkach. Finnair reklamuje swoje połączenia jako najkrótszą drogę do 17 miast w Azji.

Niestety podczas lotu z Pekinu do Helsinek nie działały nawiewy powietrza. W samolocie było bardzo duszno i w związku z tym przespałem zaledwie kilka godzin.

loty finnair azja chiny helsinki rozrywka filmy
Lot z Helsinek do Pekinu linią lotniczą Finnair

Myślałem, że brak snu podczas lotu z Azji zrekompensuję sobie filmami. Tu kolejne roczarowanie w Finnair. Mały ekran monitora i bardzo uboga oferta rozrywki. Przynajmniej było wesoło, interfejs systemu rozrywki pokładowej był tak stary, że przypomniały mi sie czasy gry na Atari 😉

finnair-rozrywka-filmy-w-samolocie

Na szczęście podczas lotu do Pekinu ekran i system pokładowej rozrywki wyglądał o wiele lepiej, Wybór był o wiele większy, znalazłem nawet film o Polsce.

finnair helsinki pekin filmy rozrywka opinia

Opinia Finnair loty do Chin
Czy warto lecieć Finnair z Helsinek do Chin? Po wprowadzeniu nowych samolotów możliwe, że tak. Obecnie nie polecam.

Do czasu wprowadzenia A350 na liniach do Azji zastanówcie się dobrze zanim wybierzecie linię Finnair. Na trasie Londyn- Helsinki – Pekin nowe samoloty mają sie pojawić w listopadzie 2015. Finnair proszę zmieńcie system rozrywki pokładowej i poprawcie menu. Powodzenia!

lotnisko w Pekinie
Finnair na lotnisku w Pekinie. Na dalszym planie samoloty Air China i Lufthansa.

Finnair Mongolia Chiny
Finnair nad Mongolią. Używajcie hashtaga #feelfinnair publikując posty na Twitterze i Instagramie.

Podzielcie się w komentarzu wrażeniami z lotu Airbusem A350 do Chin.

finnair-socialmedia-hashtag

W niedzielę o godzinie 22:00 czasu Greenwich wylądowałem na Heathrow. Rano w poniedziałek pojechałem prosto na targi turystyczne WTM w Londynie – zobaczcie World Travel Market w Londynie po raz drugi.

Samoloty Finnair linia lotnicza opinie

Niedziela to był najdłuższy dzień w moim życiu. Rozpoczął się o godzinie 5 rano w Pekinie a skończył o godz. 23 w Londynie. Niestety lot z Helsinek byl opóźniony. Byłem w podróży przez 26 godzin? Chyba to dobrze policzyłem.

Loty z Londynu do Pekinu

Jakie są inne możliwości lotów z Londynu do Pekinu (Beijing, PEK)? Loty bezpośrednie oferują linie Air China i British Airways. Ciekawą opcją jest lot Emirates przez Dubaj, Air France przez Paryż, KLM przez Amsterdam czy Turkish Airlines przez Stambuł. Możecie nawet polecieć polskim LOTem przez Warszawę (samolot Boeing 787 Dreamliner) lub Aeroflot przez Moskwę. Więcej opcji na loty Londyn -Pekin na Skyscanner.

Airbus, Azja, Chiny, Finnair, Heathrow, Helsinki, linie lotnicze, Londyn, Pekin, samoloty

Pierwsza rocznica pracy w Word of MICE

W październiku minął rok pracy dla holenderskiej firmy Word of MICE, którą stworzyła Mariska Kesteloo. Zostałem mile zaskoczony, bo to Mariska mi przypomniała o tej rocznicy przygotowując niespodziankę dla mnie i Alicji. To niesamowity czas w moim życiu. Niestety przez…
Więcej
Jak dojechać do Cambridge z Londynu lotnisko

Jak dojechać do Cambridge z Londynu i londyńskich lotnisk

Do Cambridge można dojechać samochodem, autokarem lub pociągiem.  Każda z tych opcji może być wygodnym i szybkim rozwiązaniem, w zależności od tego, skąd będziecie podróżować. Poniżej opisaliśmy jak dojechać do Cambridge z Londynu oraz lotnisk Heathrow, Luton, Stansted i Gatwick.…
Więcej
dzielnice Londynu lista borough

Dzielnice w Londynie – boroughs i neighborhoods

Jakie są dzielnice w Londynie? Londyn podzielony jest na 32 gmin miejskich (ang. boroughs). 33. londyńską gminą jest City of London. Każde borough jest osobną jednostką administracyjną, która posiada swój ratusz, radę i budżet. 12 boroughs zaliczane jest do wewnętrznego Londynu (Inner…
Więcej