National Portrait Gallery w Londynie to największa na świecie kolekcja portretów osób, które związane są z kulturą, nauką i życiem politycznym Zjednoczonego Królestwa. Londyńska Narodowa Galeria Portretów jest miejcem, które musicie odwiedzić podczas wycieczki do Londynu. W galerii można zobaczyć prawie 2000 wizerunków, które zostały namalowane na przestrzeni 500 lat. To przy okazji świetna lekcja historii Wielkiej Brytanii i zmieniającej się mody.
Czy warto zwiedzić galerię i jak to zrobić?
Narodowa Galeria Portretów położona jest w sercu Londynu przy Trafalgar Square. Nie jest to może największa atrakcja Londynu, odwiedza ją „tylko” dwa miliony osób rocznie, ale to miejsce warte odwiedzenia.
Jeśli uwielbiacie sztukę, tak jak my, polecamy odwiedzenie tych dwóch londyńskich atrakcji National Gallery i National Portrait Gallery, które znajdują się przy Trafalgar Square.
Narodowa Galeria Portretu podzielona jest na trzy poziomy. My rozpoczęliśmy zwiedzanie od najwyższego i od razu trafiliśmy na portret koronacyjny królowej Elżbiety I.
Czasy Henryka VIII i królowej Elżbiety I
Na drugim poziomie znajdują się obrazy z okresu późnego średniowiecza, czasów Tudorów i Stuartów oraz XVIII wieku. Pamiętacie króla angielskiego Henryka VIII i jego ulubienicę Annę Boleyn? Oto ta kobieta …

Najpiękniejsze pomieszczenie muzeum to Room 2 na drugim poziomie. Tutaj zobaczycie obrazy królowej Elżbiety I.


Słynna angielska królowa Elżbieta I urodzila się 7 września 1533 w Greenwich, a zmarła 24 marca 1603 w Richmond. Słynniejsza od niej jest chyba tylko królowa Elżbieta II, ale to już inna historia inna rodzina królewska. Elżbieta I była królową Anglii i Irlandii przez 44 lata. Tylko Elżbieta II panowała dłużej. Jej historia była równie burzliwa jak historia jej rodziców – Henryka VIII i jego drugiej żony Anny Boleyn.

Najważniejsze obrazy na tym piętrze w National Portrait Gallery to wizerunki takich sławnych osób jak William Shakespeare (w zasadzie to John Taylor 1600-1610), król Henryk VIII, Anna Boleyn, król Karol I, Oliver Cromwell, Sir Francis Drake, Horatio Nelson.


Są tu również portrety takich naukowców i wynalazców jak Sir Isaac Newton czy James Watt.

Gdy Wielka Brytania była imperium
Pierwszy poziom poświęcony jest epoce wiktoriańskiej oraz XX-temu wiekowi. Najciekawsze obrazy na pierwszym piętrze to rodzina królewska w Pałacu Buckingham z 1913 roku oraz portret królowej Wiktorii.

Sportretowani są tu tacy pisarze jak Charles Dickens, Sir Walter Scott, John Keats oraz wynalazcy i naukowcy jak Robert Stephenson, Michael Faraday i Karol Darwin.

Powyższy obraz to klasyczny wizerunek Karola Darwina. Jeśli chcielibyście zobaczyć jak wyglądał Charles Darwin gdy był studentem Uniwerstytetu w Cambridge przeczytajcie 11 ciekawostek o Cambridge, które poznałem podczas pisania przewodnika.
Momentalne obrazy związane z historycznymi wydarzeniami w imperium, nad którym nie zachodziło słońce, to między innymi:
- The Trial of Queen Caroline (1820 r.)
- The Death of the Earl of Chatham (1781 r.)
- The House of Commons (1833)
- The Anti-Slavery Society Convention (1840 r.)


Poziom 0 galerii
Ostatnia tematyczna sekcja galerii to czasy współczesne. Tutaj zwróćcie uwagę przede wszystkim uwagę na obrazy Margaret Thatcher, Amy Winehouse, królowej Elżbiety II oraz księżnej Kate Middleton. Podobno telewizja pogrubia, ale dlaczego robi to malarz?


Jak przyjedziecie do Cambridge pokaże Wam pub, a nawet stolik, w którym spotykali się książe William i Kate Middleton. Ona jeszcze nie była wtedy księżną Cambridge 😉 Gdybyście chcieli zobaczyć jak Kate Middleton wygląda obecnie na Instagramie to zobaczcie profil @kensingtonroyal
Na tym poziomie galerii portretów czuliśmy lekki zawód. Niestety nie wszystkie obrazy z bogatej kolekcji są prezentowane. Nie widzieliśmy obrazu księżnej Diany namalowanego sześć tygodni przed ślubem z Karolem oraz portretu królowej Elżbiety II pędzla Michael`a Leondarda.

Na parterze oprócz księgarni i sklepu z pamiątkami w salach organizowane są wystawy specjalne. Niech nie przerazi was wisielec w hallu głównym galerii.
Dlaczego warto wejść do księgarni? Nie tylko po książki. Na komputerach można przeczytać o obrazach z kolekcji galerii i bezpłatnie wydrukować sobie tematyczne przewodniki po Galerii Narodowej Portretów.
Informacje praktyczne o muzeum
Wizytę w księgarni polecamy na początku zwiedzania National Portrait Gallery a nie tradycyjnie na końcu. Do wydrukowania mamy między innymi trasy zwiedzania w galerii:
- Fashion Tour czyli dla coś dla miłośników mody
- Georgian Tour
- Victorian Tour
- Tudors and Elizabethans Tour – czasy Tudorów i czasy Elżbietańskie
- Highlights Tour
- Poets Tour
- Kings and Queens Tour
- Scientific Discovery Tour,
- Travelers and Explorers Tours,
- Stuart and Civil War Tou
- Family and Children Tour.

W galerii można wypożyczyć audio przewodnik z opowieściami o 75 najważniejszych obrazach. W piwnicy znajdziecie kawiarnię „Portrait Cafe”, ale zdecydowanie bardziej polecamy Restaurację Portrait na 3. piętrze. Z restauracji roztacza się widok na Whitehall, kolumnę Horatio Nelsona i Big Bena.

Jak dojechać do National Portrait Gallery?
Galeria położona jest przy Trafalgar Square gdzie znajduje się wiele stacji metra. Stacja Embankment (linie Bakerloo, District, Circle, Northern), Westminster przy Big Benie (District, Jubilee, Circle), Charing Cross i Leicester Square (Bakerloo, Northern). Wejście główne do galerii znajduje się na ulicy Charing Cross Road.
Godziny otwarcia galerii
Narodowa Galeria Portretu w Londynie otwarte jest codziennie od godziny 10 rano do 18:00, w czwartki i piątki do godziny 20:00. Ile czasu potrzeba na zwiedzanie galerii? Godzina powinna Wam wystarczyć na zobaczenie wszystkich pomieszczeń i obrazów. Polecamy jednak zarezerwowanie na galerię trzech godzin, podczas których można dowiedzieć się więcej o obrazach i twórcachi posłuchać opowieści na wypożyczonych audio bookach.
Atrakcje dla dzieci
Dzieci w National Portrait Gallery raczej nie powinny się nudzić. Dzieci otrzymują książeczkę Adventures and Explorers – Family Tour, gdzie mogą rysować i poznać historię Wielkiej Brytanii.

Inny pomysł dla dzieci, żeby nie było tak poważnie w muzeum. Bawiliśmy się aplikacją Face App i rozweseliliśmy Szekspira, Anne Boleyn i królową Elżbietę I.

Social Media
National Portrait Gallery znajdziecie na Facebooku, Twitterze i Instagramie.
Wyświetl ten post na Instagramie


Atrakcje w pobliżu National Portrait Gallery
- National Gallery
- Chinatown
- Piccadilly Circus
- królewski pałac Buckingham
- St`James Park
- Opactwo Westminsterskie
- Budynek Parlamentu i Big Ben.