National Portrait Gallery w Londynie

Brak komentarzy

National Portrait Gallery w Londynie to największa na świecie kolekcja portretów osób, które związane są z kulturą, nauką i życiem politycznym Zjednoczonego Królestwa. Londyńska Narodowa Galeria Portretów jest miejcem, które musicie odwiedzić podczas wycieczki do Londynu. W galerii można zobaczyć prawie 2000 wizerunków, które zostały namalowane na przestrzeni 500 lat.  To przy okazji świetna lekcja historii Wielkiej Brytanii i zmieniającej się mody.

Czy warto zwiedzić galerię i jak to zrobić?

Narodowa Galeria Portretów położona jest w sercu Londynu przy Trafalgar Square. Nie jest to może największa atrakcja Londynu, odwiedza ją „tylko” dwa miliony osób rocznie, ale to miejsce warte odwiedzenia.

wejście National Portrait Gallery w Londynie Narodowa Galeria Portretów

Jeśli uwielbiacie sztukę, tak jak my, polecamy odwiedzenie tych dwóch londyńskich atrakcji National Gallery i National Portrait Gallery, które znajdują się przy Trafalgar Square.

Królowa Elżbieta portret koronacyjny National Portrait Gallery w Londynie Narodowa Galeria Portretów

Narodowa Galeria Portretu podzielona jest na trzy poziomy. My rozpoczęliśmy zwiedzanie od najwyższego i od razu trafiliśmy na portret koronacyjny królowej Elżbiety I.

Czasy Henryka VIII i królowej Elżbiety I

Na drugim poziomie znajdują się obrazy z okresu późnego średniowiecza, czasów Tudorów i Stuartów oraz XVIII wieku. Pamiętacie króla angielskiego Henryka VIII i jego ulubienicę Annę Boleyn? Oto ta kobieta …

Anna Boleyn kochanka króla Henryka VIII
Anna Boleyn

Najpiękniejsze pomieszczenie muzeum to Room 2 na drugim poziomie. Tutaj zobaczycie obrazy królowej Elżbiety I.

atrakcje w Londynie za darmo galerie sztuki
Królowa Elżbieta I
Królowa Elżbieta I słynna angielska królowa
Królowa Elżbieta I

 

Słynna angielska królowa Elżbieta I urodzila się 7 września 1533 w Greenwich, a zmarła 24 marca 1603 w Richmond. Słynniejsza od niej jest chyba tylko królowa Elżbieta II, ale to już inna historia inna rodzina królewska. Elżbieta I była królową  Anglii i Irlandii przez 44 lata. Tylko Elżbieta II panowała dłużej. Jej historia była równie burzliwa jak historia jej rodziców –  Henryka VIII i jego drugiej żony Anny Boleyn.

Angielska rodzina królewska na portretach. Królowa Elżbieta
Czasy królowej Elżbiety I

Najważniejsze obrazy na tym piętrze w National Portrait Gallery to wizerunki takich sławnych osób jak William Shakespeare (w zasadzie to John Taylor 1600-1610), król Henryk VIII, Anna Boleyn, król Karol I, Oliver Cromwell, Sir Francis Drake, Horatio Nelson.

galerie sztuki i muzea w Londynie za darmo
Poeta William Shakespeare

Piękne obrazy w galerii portretów w Londynie

sztuka i obrazy światowych mistrzów

Co warto zobaczyć w Londynie
Narodową Galerię Portretów w Londynie można zwiedzać za darmo

Są tu również portrety takich naukowców i wynalazców jak Sir Isaac Newton czy James Watt.

obrazy słanych ludzi w galerii narodowej portretów Londyn
James Watt

Gdy Wielka Brytania była imperium

Pierwszy poziom poświęcony jest epoce wiktoriańskiej oraz XX-temu wiekowi. Najciekawsze obrazy na pierwszym piętrze to rodzina królewska w Pałacu Buckingham z 1913 roku oraz portret królowej Wiktorii.

Angielska rodzina królewska w pałacu Buckingham
Rodzina królewska w pałacu Buckingham

Sportretowani są tu tacy pisarze jak Charles Dickens, Sir Walter Scott, John Keats oraz wynalazcy i naukowcy jak Robert Stephenson, Michael Faraday i Karol Darwin.

Największe Atrakcje w Londynie dla miłośników sztuki i obrazów
Karol Darwin

Powyższy obraz to klasyczny wizerunek Karola Darwina. Jeśli chcielibyście zobaczyć jak wyglądał Charles Darwin gdy był studentem Uniwerstytetu w Cambridge przeczytajcie 11 ciekawostek o Cambridge, które poznałem podczas pisania przewodnika.

Momentalne obrazy związane z historycznymi wydarzeniami w imperium, nad którym nie zachodziło słońce, to między innymi:

 • The Trial of  Queen Caroline (1820 r.)
 • The Death of the Earl of Chatham (1781 r.)
 • The House of Commons (1833)
 • The Anti-Slavery Society Convention (1840 r.)
słynne obrazy w Londynie The Death of the Earl of Chatham
The Death of the Earl of Chatham (1781 r.)

Piękne angielskie obrazy w galerii w Londynie

The House of Commons czyli brytyjski parlamet izba niższa
Brytyjski parlament w XIX wieku

Poziom 0 galerii

Ostatnia tematyczna sekcja galerii to czasy współczesne. Tutaj zwróćcie uwagę przede wszystkim uwagę na obrazy Margaret ThatcherAmy Winehouse, królowej Elżbiety II oraz księżnej Kate Middleton. Podobno telewizja pogrubia, ale dlaczego robi to malarz?

angielska premier Margaret Thatcher
Premier Wielkiej Brytanii Margaret Thatcher zwana Żelazną Damą
Księżna Kate Middleton - Duchess of Cambridge
Księżna Cambridge Kate Middleton – rodzina królewska

Jak przyjedziecie do Cambridge pokaże Wam pub, a nawet stolik, w którym spotykali się książe William i Kate Middleton. Ona jeszcze nie była wtedy księżną Cambridge 😉 Gdybyście chcieli zobaczyć jak Kate Middleton wygląda obecnie na Instagramie to zobaczcie profil @kensingtonroyal

Na tym poziomie galerii portretów czuliśmy lekki zawód. Niestety nie wszystkie obrazy z bogatej kolekcji są prezentowane. Nie widzieliśmy obrazu księżnej Diany namalowanego sześć tygodni przed ślubem z Karolem oraz portretu królowej Elżbiety II pędzla Michael`a Leondarda.

obraz księżnej Diany
Księżna Diana

Na parterze oprócz księgarni i sklepu z pamiątkami w salach organizowane są wystawy specjalne. Niech nie przerazi was wisielec w hallu głównym galerii.

Sztuka współczesna w Londynie

Dlaczego warto wejść do księgarni? Nie tylko po książki. Na komputerach można przeczytać o obrazach z kolekcji galerii i bezpłatnie wydrukować sobie tematyczne przewodniki po Galerii Narodowej Portretów.

Informacje praktyczne o muzeum

Wizytę w księgarni polecamy na początku zwiedzania National Portrait Gallery a nie tradycyjnie na końcu. Do wydrukowania mamy między innymi trasy zwiedzania w galerii:

 • Fashion Tour czyli dla coś dla miłośników mody
 • Georgian Tour
 • Victorian Tour
 • Tudors and Elizabethans Tour  – czasy Tudorów i czasy Elżbietańskie
 • Highlights Tour
 • Poets Tour
 • Kings and Queens Tour
 • Scientific Discovery Tour,
 • Travelers and Explorers Tours,
 • Stuart and Civil War Tou
 • Family and Children Tour.
Jak zwiedzać muzeum i galerię w Londynie
Warto dobrze zaplanować zwiedzanie galerii

W galerii można wypożyczyć audio przewodnik z opowieściami o 75 najważniejszych obrazach. W piwnicy znajdziecie kawiarnię „Portrait Cafe”, ale zdecydowanie bardziej polecamy Restaurację Portrait na 3. piętrze. Z restauracji roztacza się widok na Whitehall, kolumnę Horatio Nelsona i Big Bena.

Panorama Londynu z restauracji
Widok na Londyn z Portrait Restaurant

Jak dojechać do National Portrait Gallery?

Galeria położona jest przy Trafalgar Square gdzie znajduje się wiele stacji metra. Stacja Embankment (linie Bakerloo, District, Circle, Northern), Westminster przy Big Benie (District, Jubilee, Circle), Charing Cross i Leicester Square (Bakerloo, Northern). Wejście główne do galerii znajduje się na ulicy Charing Cross Road.

Godziny otwarcia galerii

Narodowa Galeria Portretu w Londynie otwarte jest codziennie od godziny 10 rano do 18:00, w czwartki i piątki do godziny 20:00. Ile czasu potrzeba na zwiedzanie galerii? Godzina powinna Wam wystarczyć na zobaczenie wszystkich pomieszczeń i obrazów. Polecamy jednak zarezerwowanie na galerię trzech godzin, podczas których można dowiedzieć się więcej o obrazach i twórcachi posłuchać opowieści na wypożyczonych audio bookach.

Atrakcje dla dzieci

Dzieci w National Portrait Gallery raczej nie powinny się nudzić. Dzieci otrzymują książeczkę Adventures and Explorers – Family Tour, gdzie mogą rysować i  poznać historię Wielkiej Brytanii.

atrakcje dla dzieci w Londynie
Atrakcje dla dzieci Galerii Narodowej Portretu

Inny pomysł dla dzieci, żeby nie było tak poważnie w muzeum. Bawiliśmy się aplikacją Face App i rozweseliliśmy Szekspira, Anne Boleyn i królową Elżbietę I.

aplikacja FaceApp
aplikacja Face App i jej efekty

Social Media

National Portrait Gallery znajdziecie na FacebookuTwitterze i Instagramie.

Księgarnia i pamiątki z Londynu
Portrait Cafe
Angielskie książki o modzie i pamiątki z wycieczki do Londynu
Książka o modzie w muzealnej księgarni

Atrakcje w pobliżu National Portrait Gallery

 • National Gallery
 • Chinatown
 • Piccadilly Circus
 • królewski pałac Buckingham
 • St`James Park
 • Opactwo Westminsterskie
 • Budynek Parlamentu i Big Ben.

Angielskie rody i lordowie countryside

 

National Portrait Gallery w Londynie pinterest

Tagi: Anglia, atrakcje w Londynie, co warto zobaczyć w Londynie, Diana, galeria, galerie w Londynie, Kate Middleton, Londyn, Margaret Thatcher, muzeum, Trafalgar Square, William Shakespeare
Jarosław Marciuk LinkedIn

Na blogu przeczytasz również o

Angielskie śniadanie

Nasze pierwsze angielskie śniadanie. Dziś byliśmy w polskim Ealing i wstąpiliśmy do Ealing Broadway Shopping Centre. Gdy Jarek zobaczył Chantal Cafe, powiedział mi, że już wystarczająco długo czekał na prawdziwy english breakfast. Uległam mu. Spośród wszystkich śniadań wybrał Full English Breakfast. …

Boston Manor Park

Boston Manor Park to wspaniała zielona atrakcja Londynu w Brentford (London Borough of Hounslow). Do tego historycznego parku zabrała nas znajoma, z którą ostatnio razem zwiedzamy parki w Londynie. Zdjęcia parku zrobiliśmy podczas naszych dwóch wizyt w ciągu dwóch letnich…
Kampania Bobpoles - Bitwa o Anglię

Kampania #BobPoles i Bitwa o Anglię

20 czerwca przypada 75. rocznica ewakuacji polskich pilotów z Francji do Wielkiej Brytanii. Tego dnia Ambasada RP w Londynie opublikowała pierwszy z serii faktów o Polakach w Bitwie o Anglię. Każdemu wpisowi będzie towarzyszyło unikalne zdjęcie archiwalne. Nowe informacje będą…
7 jednodniowych wycieczek z Londynu
Uniwersytet w Cambridge lista wszystkich kolegiów (colleges)