Jak działa Twitter Spaces czyli Pokoje na żywo

Brak komentarzy

Spaces to odpowiedź Twittera na ostatnie sukcesy aplikacji Clubhouse. Wszystko działa bardzo intuicyjnie i już po pierwszej audycji można łatwo zrozumieć jak działa Twitter Spaces. Jak zorganizować spotkanie w pokoju na Twitterze?

Jest to platforma audio na żywo do promowania rozmów ze społecznością. Wpisuje się w trend Social Audio, który stał się bardzo popularny na początku 2021 roku. Twitter pracował nad Spaces od grudnia 2020 r. Informacje o rozwoju tego nowego projektu publikowane są za pośrednictwem specjalnego konta na Twitterze @TwitterSpaces. Również tutaj można dzielić się swoimi opiniami i propozycjami usprawnień.

 Co to jest Twitter Spaces

Spaces są dodatkową funkcjonalnością Twittera. W Polsce ta nowa opcja prowadzenia rozmów na żywo bez wideo nazywa się Pokoje lub spotkania w pokojach na Twitterze. Fakt, przestrzenie to trochę za długie słowo, a Pokoje już kojarzą się z social audio i konkurencyjną aplikacją Clubhouse.

W Pokojach Twittera są dostępne trzy role dla uczestników audio wydarzenia na Twitterze. Do każdego uczestnika przypisane są różne opcje:

  1. Administrator/ Prowadzący (Host) – ma najwyższą poziom uprawnienia. Administrator rozpoczyna i kończy sesję w pokoju oraz ma możliwość samodzielnego mówienia. Dodatkowo może dodawać nowych uczestników, wyciszać a nawet usuwać uczestników.
  2. Mówca / Prelegent (Speaker) – podczas audycji jednocześnie może mówić maksymalnie 11 użytkowników Twittera (łącznie z administratorem). Oczywiście nie jest zalecane, aby wszyscy mówili jednocześnie. Zazwyczaj działa to jak naturalna rozmowa, podczas której różne osoby nie przeszkadzają sobie w wymianie myśli. Aby zostać mówcą w pokoju, administrator może cię zaprosić, co możesz zatwierdzić lub odrzucić. Druga możliwość zabrania głosu – możesz poprosić o rolę, którą prowadzący pokój Twittera musi zatwierdzić lub odrzucić.
  3. Słuchacz (Listener) – gość, który może słuchać mówców i reagować wysyłając emoji. Obecnie nie ma ograniczeń dotyczących liczby słuchaczy.

Co bardzo ważne i dla mnie wielka przewaga Twitter Spaces nad Clubhouse. Każda z osób biorąca udział może również tweetować, udostępniać łącze lub rozmawiać na czacie, a Spaces zapraszają każdego do przyłączenia się jako słuchacz. Jeśli masz już społeczność na Twitterze to łatwo promować pokoje i zapraszać na różne rozmowy uczestników.

Pokój na Twitterze jak to działa

Jak uruchomić Twitter Space (pokój)

Obecnie Spaces jest dostępny w aplikacji Twitter na urządzeniach z iOS oraz Android (trwają prace nad desktopową wersją). To duża różnica w stosunku do Clubhouse, który był dostępny przez długi czas wyłącznie dla użytkowników urządzeń Apple. Dopiero od maja aplikację Clubhouse można również ściągnąć z Google Play na urządzenia mobilne z systemem Android. Twitter bez wątpienia wykorzystał tę słabość konkurenta.

Jak zrobić Spaces na Twitterze? Aby otworzyć pokój na Twitterze musisz mieć ponad 600 obserwujących koncie na Twitterze. Piszę to w maju 2021 więc może Twitter zmieni w przyszłości zdanie. Na tym etapie rozwoju tej nowości audio wydaje się to być rozsądne. Tylko dlaczego 600, a nie 400 czy 1000? Twitter uważa, że liczba 600 followersów  będzie oznaczać, że ma się większe szanse na słuchanie rozmowy przez innych użytkowników Twittera. AKTUALIZACJATwitter zmienił zdanie i każdy może rozpocząć rozmowę i pokój na Twitterze!

Obecnie istnieją dwa sposoby uruchomienia pokoju czyli rozpoczęcia głosowego spotkania na Twitter Space.

Pierwszy sposób – prawy dolny róg aplikacji Twitter

W celu rozpoczęcia transmisji audio należy przytrzymać przycisk „Utwórz tweet” (piórko w prawym dolnym rogu Twittera) aż pojawią się trzy opcje. Jedna z nich to Spaces (romb z kółek).

Po wybraniu możesz skonfigurować swoją transmisję audio poprzez nadanie jej nazwy. To naprawdę wygląda o wiele prościej niż jest napisane 😉

Twitter Spaces co to jak rozpocząć pokój i transmisję audio rozmów

Drugi sposób – lewy górny róg aplikacji Twitter

Ostatnio Twitter wprowadził również drugi sposób startu transmisji. Kliknij ikonę z plusikiem w górnym lewym rogu aplikacji Twitter a na kolejnym ekranie pojawią się na dole opcje do wybrania: Fleet, Zdjęcia, Aparat, Video i na samym końcu Space. Oczywiście jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, musisz udzielić Twitterowi zgody na korzystanie z kamery oraz mikrofonu. Po kliknięciu napisu Space pojawi się nowy ekran gdzie możesz nadać nazwę transmisji i ją uruchomić.

jak zrobić spaces na twitterze pokój jak działa

Wolę korzystać z pierwszej opcji ponieważ mogę wybrać czy zacząć streaming audio natychmiast czy zaplanować go na później.

Spodobały Ci się Pokoje Twittera? Zobacz jakie inne nowe funkcje na Twitterze mogą cię zainteresować.

Jak działa transmisja dźwięku na Pokoju Twittera

Po rozpoczęciu sesji Live Space pojawi się na górnym pasku w kolorze fioletowym. Teraz Twoja sesja się rozpoczęła, ludzie mogą dołączyć z tego miejsca lub zaprosić kolejne osoby do słuchania. Spotkania w pokojach Twittera stają się coraz popularniejsze w Polsce.

Ważna informacja dla tworzącego pokój na Twitterze. Kiedy gospodarz rozpoczyna nadawanie, jest wyciszany i będzie jedynym mówcą, dopóki inni nie dołączą. Co ciekawe gospodarz ma również możliwość włączenia opcji napisów dla innych gości. Po uruchomieniu transmisji może to być włączane i wyłączane przez poszczególnych użytkowników w razie potrzeby.

pokój na twitter space czy jest lepszy niż Clubhouse

W celu zarządzania transmisją  można przeszukiwać gości, filtrować według ról oraz zatwierdzać lub odrzucać prośby o bycie prelegentem. Podczas transmisji wszyscy mogę korzystać z kilku rodzajów emoji.

Kilka dodatkowych praktycznych wskazówek

Uczestniczyłem już w wielu Twitter Spaces jako słuchacz oraz w roli mówiącego. Od pewnego czasu również organizuję pokoje na Twitterze. Oto kilka moich dodatkowych spostrzeżeń i wniosków dla początkujących użytkowników.

Pamiętaj FOMO – transmisji nie można zapisać na platformie Twitter w celu ponownego odsłuchania. To nie jest podcast, liczy się tu i teraz.

  • Wszystkie transmisje w pokojach Twittera są publiczne i każdy może do nich dołączyć (jako administrator możesz to kontrolować i blokować niechciane osoby)
  • Jeśli nie masz 600 followersów na Twitterze albo posiadasz prywatne konto / konta bez możliwości tworzenia Fleet niestety nie ma możliwości stworzenia własnej transmisji (zobacz aktualizacja). Obecnie spotkania na Twitterze może organizować niemal każdy.
  • Na szczęście takie konta mogą dołączyć do transmitowanych audycji i stać się słuchaczami i po akceptacji mówcami. W obydwu przypadkach twój twitterowy profil będzie widocznych dla innych gości.
  • Możesz także zminimalizować transmisję i zsunąć ją na dół ekranu aplikacji. Można przewijać Twittera podczas słuchania i mówienia z opcją „wyciszenia” dostępną u dołu.
  • Opuszczenie Twittera nie kończy Space, nadal można rozmawiać i słuchać. Tak jak na Clubhouse.
  • Kiedy administrator pokoju zakończy transmisję, kończy sesję dla wszystkich. Skutkuje to przerwaniem połączenia ze wszystkimi słuchaczami i mówcami.
  • Obecnie nie można przekazać roli hosta (tak jak na przykład na Zoomie).
  • Każdy uczestnik może zgłosić i zablokować inne osoby uczestniczące w transmisji lub zgłosić całą transmisję. Warto przeczytać Pomoc Twittera.
word of MICE associationsspace twitter spaces marketing destynacji turystyka trendy social media
Ostatnio miałem okazję współtworzyć Associations Space. To nowa inicjatywa dla międzynarodowych stowarzyszeń w branży MICE. Rozmawiamy na Twitter Spaces o eventach co tydzień.

Sorry, ale polskie tłumaczenie Pokój Twittera jakoś nie przypada mi do gustu, zupełnie jak Atrakcje Airbnb (eng. Airbnb Expreriences). Kto to tłumaczy?

Podsumowanie

Twitter Space to nowa możliwość interakcji z twoją publicznością. Moim zdaniem jeśli nie masz jeszcze profilu na Clubhousie, odpuść go sobie. Bardzo możliwe, że Clubhouse podzieli losy innych aplikacji. Szkoda twojego czasu i wysiłków w budowanie społeczności. Wielkie gratki za pomysł i bycie pionierem w Social Audio, ale niestety giganci szybko się adaptują do nowych trendów. Przeczytaj co to jest Clubhouse. Jeśli myślisz inaczej, porozmawiajmy.

To czego mi brakuje w aplikacji Clubhouse to kontynuowanie rozmowy. Transmisja kończy się i co dalej? Po zakończeniu transmisji w pokoju na Twitterze można kontynuować omawiane wątki i pisać pod postem komentarze.

Dzięki rozmowom na żywo (własne pokoje oraz dołączenie jako uczestnik) można uczestniczyć w ciekawych dyskusjach oraz poznawać nowych ludzi. Po każdym głosowym spotkaniu na „Spejsie” moja sieć i społeczność się powiększa. Przede wszystkim nie bójcie się eksperymentować i próbować nowych rzeczy na Twitterze i innych social mediach. Czy rozmowy na Twitterze będą popularne w Polsce? Mam nadzieję, że tak.

Na Twitterze posiadam profil od 10 lat i bardzo cenię sobie tę platformę komunikacji w internecie. Szkoda, że w Polsce nie jest tak doceniana jak chociażby w Wielkiej Brytanii. Szczególnie chodzi mi o turystykę i branżę MICE. Polityka i pyskówki z tym głównie kojarzy mi się Twitter w Polsce. O przepraszam, jeszcze Katarzyna Michałowska i twitterowa społeczność 3MiastoTweetup. Dla nich to byłaby fantastyczna opcja.

Pokoje na Twitterze jest dla mnie nowym ciekawym dodatkiem do profilu i o wiele lepszym niż ostatnio wprowadzone Fleet (słaba kopia instagramowych Stories). Powodzenia twitterowicze w Waszych inicjatywach na Space. Dajcie znać w komentarzach kogo warto obserwować na Twitterze i dołączać do rozmów w Polsce.

Do zobaczenia na Twitterze 

Aktualizacja (luty 2022). Polecam nową inicjatywę na polskim Twitterze i nowe rozmowy w pokojach. Co słychać w prasie, social mediach, trendach, kosmosie i najdalszych zakątkach świata. Dowiecie się LIVE w każdy piątek o 12:00 na profilu twitterowym Podsumowanie Tygodnia @SpacesPoland. Twórcy obiecują ani słowa o polityce.

poland spaces twitter pokoje na Twitterze

Tagi: Clubhouse, Media społecznościowe, ,
Jarosław Marciuk LinkedIn

Na blogu przeczytasz również o

Mecz Piłki Blożnej na PGE ARENA w Gdańsku podczas Blog Forum Gdańsk 2012

Mecz Piłki Blożnej podczas Blog Forum Gdansk 2012

Co za emocje! Dla graczy przede wszystkim. Blogerzy zagrali na stadionie PGE Arena.  Mecz piłki blożnej na Blog Forum Gdańsk 2012 w PGE Arena. Krasnale i Zuchy na murawie. Najtrudniej było rano wstać. Może to stereotypy, ale niektórzy po wielu…
Foursquare serwis geolokalizacyjny turystyka mayor meldunek check in odznaka badge smartfon

Zostań Mayorem, zdobądź odznaki, szukaj miejsc na Foursquare

Foursquare, w skrócie 4sq, to serwis geolokalizacyjny dostępny w wersji www oraz w formie darmowej aplikacji na urządzenia mobilne. Korzystanie polega m.in. na: odkrywaniu miejsc, meldowaniu się i zbieraniu punktów, dzieleniu się zdjęciami, poradami i  rekomendacjami danego miejsca ze znajomymi.…
Foodspotting najlepsza aplikacja opinie oceny jedzenia

Foodspotting najlepszy kulinarny przewodnik na smartfonie

Foodspotting to mobilna aplikacja do dzielenia się ze znajomymi wrażeniami kulinarnymi. Wstawia się zdjęcia potrawy i jej nazwę, podaje się nazwę lokalu w jakim jest serwowana oraz wystawia się komentarz i ocenę. Jak działa aplikacja Dzięki Foodspotting można odnaleźć w…
Social Audio – chwilowa moda czy nowa rzeczywistość?
Jak zmienił się Wrocław