„Jeśli już wstawiasz do internetu zdjęcie jedzenia, niech jest ładne”– taką rozmowę usłyszeliśmy w restauracji przy sąsiednim stoliku. I racja. My też robimy fotki jedzenia i wstawiamy na Instagram, jak to robić poprawnie i co wstawiają ludzie- czytajcie tutaj. Stwierdzamy, że mobilna fotografia kulinarna jest tak popularna, między innymi dlatego,że istnieje wiele ciekawych narzędzi przydatnych dla tych, którzy chcą oddać się tej sztuce. Dziś polecamy aplikacje, z których sami najczęściej korzystamy.
Camera+
Do podstawowej edycji zdjęcia korzystamy z aplikacji Camera+ (1,99$ wersja na iPhone, 4,99$ na iPad). Po zrobieniu zdjęcia aplikacją lub zaimportowaniu z biblioteki do Lightboxu (należy przycisnąć + w prawym górnym rogu ekranu) można przystąpić do edytowania fotki. Do dyspozycji mamy pięć głównych kategorii narzędzi edytorskich: Scenes, Adjust, Cropp, Effects i Borders. Przy korekcie zdjęć jedzenia korzystamy z kilku narzędzi.
W Scenes używamy Clarity, które dokonuje niesamowitych rzeczy. Wzmacnia kolory, rozjaśnia zdjęcie, wypełnia cienie, powoduje, że szczegóły są bardziej widoczne. To świetne narzędzie, którym producenci aplikacji bardzo się chwalą. Camera+ posiada również specjalny tryb Food, dzięki któremu zdjęcie jedzenia nabiera, między innymi, głębi ostrości.
Przydatne funkcje to obracanie zdjęć oraz cropowanie. Zdjęcie może być przycięte między innymi do formatu kwadratu do publikacji na Instagramie. Z poziomu aplikacji wyedytowane zdjęcie możemy publikować bezpośrednio na Facebooku, Twitterze, Flickrze, wysłać emailem, smsem lub zapisać w bibliotece zdjęć na urządzeniu mobilnym.
InstaPlace
InstaPlace to aplikacja polskiej firmy Byss Mobile ze Szczecina. Na AppStore dostępne są wersja bezpłatna i wersja Pro w cenie 1,99$. W GooglePlay ściągniecie InstaPlace w wersji bezpłatnej i płatnej Pro za 3,68 zł.
W aplikacji można skorzystać z zestawu nakładek Żywność i napoje. Mamy do wyboru grafiki i napisy: Delicious, Yummy, Cheers, Bar Open i gwiazdki. Na zdjęciu pojawi się także lokalizacja, w której się znajdujemy lub do której przypisane jest zdjęcie. Aplikacja korzysta z serwisów geolokalizacyjnych Foursquare i Facebook Places. Zamiast lokalizacji istnieje opcja wprowadzenia własnego tekstu. Stworzone zdjęcie można zapisać na urządzeniu mobilnym, wysłać e-mailem, smsem lub opublikować na Instagramie, Facebooku, Twitterze i Foursquare.
InstaFood
Miłośnicy mobilnej fotografii kulinarnej powinni się ucieszyć ze specjalnie stworzonej przez ByssMobile aplikacji InstaFood. W porównaniu z InstaPlace jest tu aż 40 nakładek z napisami grafikami dotyczącymi jedzenia (11 w wersji bezpłatnej).
Nakładki podzielone są na kategorie: Fresh Delivery, Salt & Pepper, Hot & Chili, Vanila oraz Spring Onion. Wiele z napisów można edytować i wprowadzać własne teksty. Zamiast Tasty Breakfast możemy napisać np. Pysznie śniadanie. Do napisów dodawane są również dane lokalizacyjne na podstawie Foursquare i Facebook Places. W niektórych nakładkach pojawia się dodatkowo data, nazwa miasta, dzielnicy oraz oznaczenie kraju. W jednej z nakładek, dania lub drinki można oceniać przydzielając im od 1 do 5 gwiazdek.
Podobnie jak w poprzednich aplikacjach stworzone fotki z grafikami mogą być po potwierdzeniu publikowane w mediach społecznościowych Na AppStore ściągniecie wersję bezpłatnę i wersję Pro w cenie 1,99$. W GooglePlay InstaFood jest dostępne w wersji bezpłatnej i płatnej Pro za 3,68 zł.
Napiszcie w komentatarzu jakich aplikacji używacie do edytowania i tworzenia fotek jedzenia. A oto przykładowe fotoposty z omawianych aplikacji.