Szybka randka z #WTMBloggers – influencerzy w turystyce

Brak komentarzy

Uwielbiam poznawać nowych ludzi, szczególnie tych, z którymi łączą nas pasje. Podróże, kuchnia, Social Media, historia … W programie targów WTM 2014 organizowane są dedykowane wydarzenia dla blogerów. Mam wrażenie, że organizatorom bardzo zależy na blogerach. Strona WTM dla blogerów z takimi udogodnieniami jak informacje o konferencjach, możliwość rezerwacji spotkań z wystawcami, informacje prasowe, raporty, zdjęcia, możliwość korzystania z centrum prasowego, mini studia radiowego, a nawet lista stoisk wystawców przyjaznych blogerom. To wszystko buduje pozytywny klimat i pomaga w wykonywaniu naszej pracy. Kiedy będzie tak w Polsce?

WTM Bloggers Speed Dating

Jednym ze spotkań, w których uczestniczyłem było czwartkowe WTM Bloggers Speed Dating. Współorganizatorem wydarzenia był Travel Bloggers Unite. Nie mogło mnie tu zabraknąć. Ponad 60 blogerów z całego świata otrzymało do dyspozycji stoliki i miało okazję spotkać się z touroperatorami, hotelarzami, przestawicielami linii lotniczych oraz osobami odpowiedzialnymi za promocję regionów, miast i krajów. Mam nadzieję, że ktoś z polskiego stoiska w Londynie również odwiedził blogerów.

wtm14bloggers-blogi-podroznice-londyn-wtm-bloggers-speed-dating-2014-00002

Takie spotkanie to także możliwość poznania innych blogerów, wymiany doświadczeń i pomysłów. Zdecydowanie najwięcej jest blogów parentingowych. Organizatorzy podzielili blogi na kategorie:

 • Independent & Solo (pięciu blogerów)
 • Budget (jeden bloger)
 • Adventure (osiem blogów)
 • Family (12 blogów)
 • Luxury & Cruise (pięć osób)
 • Food (szkoda, że tylko jedna blogerka)
 • Responsible Travel (dwie osoby)
 • Photo & Video (sześć osób)
 • Wellness (jedna blogerka)
 • Airline + Hotel (dwie osoby)
 • Creative, Cultural & History (siedem blogów)
 • Fashion & Beauty (pięć blogów)
 • Lifestyle (tylko jeden blog)

Blogerzy i blogerki głównie z Wielkiej Brytanii, ale też osoby z Brazylii, Norwegii, USA, Irlandii, Francji, Turcji i Niemiec. Ja najbardziej cieszę się, że spotkałem w Londynie Kasha Bhattacharaya, który prowadzi blog Budget Traveller. Victoria! Poznaliśmy się online w Polsce, dzięki Instagramowi, gdy Kash odwiedzał Gdańsk. Zawsze interesuje mnie jak blogerzy z zagranicy odbierają Polskę, Gdańsk. Co im się podoba, co ich zaskakuje i jakie zdjęcia robią. Zobaczcie fotki Budget Traveller z Gdańska. Ostatni wpis na jego blogu jest o Krakowie i musiała pojawić się kultowa zapiekanka  😉

Spotkałem tu wielu wspaniałych ludzi. Szkoda tylko, że była tylko jedna blogerka kulinarna – Nami Shields z Eat Like a Girl. Okazało się, że polska kuchnia nie jest jej obca. Godzina na networking blogerów z profesjonalistami z branży turystycznej to zdecydowanie za mało czasu. Po oficjalnym końcu wydarzenia wyłączono światła na hali i mimo to ciągle na wielu stanowiskach trwały rozmowy.

wtm14bloggers-blogi-podroznice-londyn-wtm-bloggers-speed-dating-2014-00001

Też na tym skorzystałem i poznałem między innymi Janicke Hansen z bloga Norske Reiseblogger. Jak bloger powinien przygotować się na takie spotkanie? Janicke zrobiła to bardzo dobrze. Oprócz wizytówek przygotowała prostą, acz wiele mówiącą prezentację bloga na jednej kartce A4. Opis bloga, zdjęcie blogerki, dane kontaktowe i to co najcenniejsze – moc jej bloga, czyli wyniki z Google Analytics, liczba followersów na Facebooku, Twitterze, Instagramie i nawet Klout Score.

 


Cieszę się również ze spotkania z Moniką z Oxfordu, blogerką Mom on the Brink. Dziękuję za radę dotyczącą naszego bloga.

W przyszłym roku na WTM 2015 na pewno znów weźmiemy udział w blogerskiej szybkiej randce. Tym razem jako wystawcy. To inicjatywa warta do naśladowania na polskich targach turystycznych Tour Salon w Poznaniu czy TT Warsaw w Warszawie. Taki projekt integracji blogerów i branży również pasuje do Gdańskich Targów Turystycznych, Gdańsk to w końcu miasto wolności i blogerów. Kto w takim razie podejmie się organizacji randki z blogerami w Polsce? Służę radą i chętnie też przyjadę.

Jeszcze o blogerach podróżniczych …

Muszę Wam jescze napisać o przykładzie współpracy branży turystycznej z blogerami, który zainteresował mnie na WTM.  Akcja nazywa się Kerala Blog Express. Kerala to stan w południowo-zachodnich Indiach położony nad Morzem Arabskim (północna cześć Oceanu Indyjskiego). Znajdujące się tu Backwaters to jedna z największych atrakcji Indii. Organizacja turystyczna ogłosiła konkurs i zaprosiła na 15-dniową wycieczkę 27 blogerów i fotografów z całego świata. W akcji również wzięła udział polska blogerka podróżnicza Ola Wysocka z bloga 8 stóp.

Oprócz licznych wpisów na blogach, zdjęć i filmów fizycznym efektem wycieczki blogerów podróżniczych jest publikacja Kerala. A blog`s Eye View.

kerala-blog-express-wtm14bloggers-blogi-podroznice-londyn-wtm-blogerzy-podroze-indie-speed-dating-2014-00003

Mam dla Was dobrą wiadomość. Pierwsza akcja odbyła się w marcu 2014 roku. Teraz planowana jest druga edycja Kerala Blog Express. Trwa proces rejestracji na tej stronieZgłoście się, może w przyszłym roku to wam się uda zwiedzić stan Kerala.

 

Spotkanie w Travel Tech Theatre

Po prezentacji Future Social zdążyłem jeszcze na wystąpienia i dyskuje podczas seminarium dotyczącego Social Media i blogerów. Pierwszą część Turning Experience into Successful Experiments i drugą The Social Travel Summit White Paper – Travel Blogging and Social Media prowadzili Melvin Boecher (Traveldudes.org), Keith Jenkins (iambassador & blog Velvet Escape) oraz Kash Bhattacharya.

wtm14bloggers-blogi-podroznice-londyn-wtm-bloggers-speed-dating-2014-00004

 

Ciekawa dyskusja o wykorzystaniu Social Media przez blogerów,współpracy organizacji turystycznych z blogerami oraz analiza takich przypadków jak  #weareinPUGLIA czy #LoveWinter w Quebecu. Spotkanie zakończyło zaproszenie na Social Media Travel Summit w Hamburgu w 2015 roku.

Love Winter in Quebec! from StoryTravelers on Vimeo.

 

Cześć merytoryczna targów turystycznych była bardzo interesująca i inspirująca. Dała mi wiele energii i pomysłów związanych z prowadzeniem bloga, korzystania z Social Media czy nowych technologii. Najwartościowsza jednak cześć dzisiejszego dnia to nowe znajomości. Do zobaczenia za rok na WTM!

 

Tagi: , , , , , , , , , , , , , ,

Na blogu przeczytasz również o

Dzielnice Londynu – Barnes

Staramy się jak najczęściej poznawać nowe miejsca w zachodnim Londynie. Tym razem wybraliśmy się na krótki spacer z naszego Chiswick na drugą stronę Tamizy do Barnes. Zanim jednak doszliśmy do Tamizy przy Dukes Meadows Alicja znalazła jeżyny, mnóstwo jeżyn. Poznajcie…

Zwierzenia emigrantów – nasze pierwsze święta w Anglii

To nasze pierwsze Święta Bożego Narodzenia z dala od najbliższych, w obcym kraju. Jak to jest na emigracji, a w szczególności w taki specyficzny czas? W Anglii jesteśmy krótko, siedem miesięcy. Większość naszych znajomych poleciała do Polski zasiąść do stołu z rodzinami,…

Londyn – w co się ubrać…

Londyn to stolica mody, ale nie martw się, że nie masz najnowszych kolekcji, bo jak masz wyobraźnię to i tak na ulicy zabłyśniesz. Za to od razu pokochałam Londyn. Można nosić WSZYSTKO ZE WSZYSTKIM. Takiej mieszanki stylu dawno nie widziałam. Co…
Social Media na #WTM2014 w Londynie
Gadżety, nowości i trendy w turystyce