Niespełna dwa tygodnie po przyjeździe do UK, idziemy na spotkanie polonijnych rozgłośni radiowych. Przez tak krótki czas, tyle się nasłuchaliśmy o Polakach mieszkających w Wielkiej Brytanii, że musimy poznać słynną grupę Polish Professionals in London.
Pierwsza okazja trafia się dzięki Grupie Dziennikarsko-Medialnej działającej przy organizacji, która zaprasza na spotkanie z przedstawicielami polonijnych rozgłośni radiowych. To temat nam bliski, bo poznaliśmy się, gdy Alicja pracowała w radiu. Mamy więc wielki sentyment do radia i miłe wspomnienia.
Nawet nie wiedzieliśmy, że w Londynie jest tyle polskich stacji radiowych, a pytanie jakiego polskiego radia tu słuchasz, może niektórych zdenerwować. Bo nie po to wyjechali z kraju, by słuchać polskiej stacji. Jednak ludzie słuchają polskiego radia z różnych powodów, czasem dlatego, że nie znają angielskiego. Ale bywa i tak, że po wielu latach pobytu, tęsknią za wszystkim co polskie.
Dla nas sprawa jest prosta. Niech każdy wybierze co lubi i potrzebuje.

Oto mały przegląd, piszemy tylko o obecnych na spotkaniu.
- Polskie Radio Londyn – jako jedyne nadaje w cyfrowym systemie DAB, obecne w eterze od 2006 roku, na antenie jest sporo konkursów i rozdawane są bilety na takie polskie wydarzenia jak na przykład koncerty, spektakle, występy kabaretów. PRL na Facebooku
- Radio Bedford – rozgłośnia radiowa w Bedford integrująca polską społeczność, strona na Facebooku
- Katolickie Radio Londyn – z misją Bogu, małżeństwu, rodzinie, KRL na Facebooku
- Orla.fm – angielsko- polska stacja założona w 2006 roku, profile radia na Facebooku, Twitterze
Ktoś powiedział, że kisimy się w polskim sosie. W takim sosie to możemy.. 🙂 Odkrywamy, że mamy wiele wspólnego. I tak, Gosia Skibińska prowadząca Grupę Dziennikarsko-Medialną pochodzi z Gdyni.

W rozmowie z Georgem Matlockiem z Orla.fm okazało się, że Jarek ma wspólny temat, jego rodzina również związana jest z armią generała Andersa i Polonią w Londynie. Artur Kieruzal z Radia PRL to osoba, którą poznajemy na końcu, podobnie jak Alicja pracował w stacji ESKA.
Jest jeszcze coś ekstra, tu spotykamy ludzi, którzy działają. Pokazują, że można. Ponad podziałami, z pasją, pięknie promując Polskę.

A Wy jakiego polskiego radia słuchacie w Londynie?