Zobaczcie największe atrakcje turystyczne Londynu zmienione w aplikacji PRISMA. Filtry fotograficzne zmieniają zdjęcia w artystyczne dzieła sztuki. Przejrzałem mojego Instagrama z ostatnich dwóch lat i wybrałem kilkanaście zdjęć z Londynu, które „odświeżyłem” na Prismie. Efekty przeszły moje oczekiwania. Zdjęcia przypominają obrazy w stylu Edwarda Muncha, Van Gogha czy Andy`ego Warhola.
Prisma to aplikacja mobilna, dzięki której zdjęcia będą przypominać artystyczne obrazy. Aplikacja od czerwca jest dostępna na smartfony i tablety Apple. W iOS Apple Store pobrało ją dotychczas ponad 16 mln osób. W tym tygodniu udostępniona została wersja na Android i już ściągnięto ją ponad 2 mln razy. Twórcy aplikacji Prisma zapowiadają, że wkrótce artystyczne filtry będziemy mogli nakładać również na filmy. Aplikację Prisma można pobrać w Apple Store lub na Androida w sklepie Google Play.
Jak używać aplikacji Prisma? To bardzo proste. Wybiera się zdjęcie z biblioteki lub robi nowe. Zdjęcie można skadrować i obrócić. Później nakłada się wybrane filtry. Przesuwając palcem w lewo i praw na ekranie smartfona wybiera się natężenie wybranego filtra.

Aby przerobić zdjęcie filtrem Prisma smartfon powienien być połączony z internetem, gdyż proces obróbki zdjęcia odbywa się na serwerach twórców aplikacji. To inaczej niż w przypadku Instagrama. Na Instagramie mamy podgląd zdjęcia jak zwyglądało po zastosowaniu filtra, Prisma działa inaczej. Algorytm Prismy wykorzystuje sztuczną inteligencję i CNN (sieci neuronowe) dostosowując nasze zdjęcia do stylu artysty. Brzmi niezwykle skomplikowanie, ale w końcu dzięki temu można zostać impresjonistą.
W związku z tym, że aplikacja łączy się z serwerami Prismy czasami pracuje wolniej, a nawet mogą pojawiać się komunikaty o braku możliwości edycji zdjęcia. Trzeba po prostu spróbować jeszcze raz obrobić zdjęcie. Ja zazwyczaj po wybraniu zdjęcia do przetworzenia klikam w 10 ulubionych filtrów i czekam na efekty. Zwykle w ciągu 20-40 sekund zdjęcia są gotowe. Po opublikowaniu wersji aplikacji Prisma na Androida serwery mogą znów zwolnić, bo na pewno przybędzie jeszcze więcej użytkowników. Dotychczas wgrano i „zprismowano” 400 mln zdjęć.



Prisma zawiera 30 filtrów imitujących różne style. Nasze ulubione to Mononoe, Dreams, Mosaic, Udnie, Gothic, Roland, Wave, Roy Candy, Transverse Line, Red head i Urban. Wielbiciele selfie będą zachwyceni nowymi efektami i swoim wyglądem dzięki użytym filtrom. Ja używam aplikacji Prisma do zdjęć architektury, natury. Zobaczcie zdjęcia największych atrakcji Londynu przerobionie przez Prismę.




Wiele osób podnosi kwestię bezpieczeństwa aplikacji Prisma w związku z faktem, że stworzył ją ze swoim zespołem 25 letni Rosjanin Aleksiej Moiseenkow. W aplikację zainwestował Mail.ru, właściciel między innymi VKontakte (rosyjski Facebook). W związku z tym Prisma jest podejrzewana o wyłudzanie naszych prywatnych danych, które wykorzystają rosyjskie służby specjalne. Nie wiem na ile ta informacja powodowana jest rusofobią a na ile twardymi faktami.
Swoją drogą oddajemy naszą prywatność bez zastanowienia Amerykanom publikując na Facebooku, Instagramie, używając Google Gmail czy meldując się w Swarm (Foursqaure). Bezpieczeństwo to kwestia świadomego korzystania z internetu i dbania o wizerunek w sieci niż używanie rosyjskiej Prismy czy amerykańskiego Instagrama. Przeczytaj nasz wpis na blogu Prywatność w sieci jest fikcją.





Używając aplikacji Prisma nie musiałem się nigdzie rejestrować, podawać swoich danych czy logować się przez konto Facebook, Google czy Vkontakte (w przeciwieństwie do innego rosyjskiego wynalazku Ostagram, tutaj zarejestrowałem się podając moje konto Vkontakte). Moim zdaniem korzystanie z Prismy jest bezpieczne, aczkolwiek oddajemy nasze zdjęcia właścicielom aplikacji i jeżeli lubimy zdjecia selfie to dzielimy się również naszym wizerunkiem.



Aplikacja Prisma jest bezpłatna co nie znaczy, że twórcy nie zarabiają na niej. Do wyboru mamy sponsorowane filtry przez marki i tak obecnie można skorzystać z filtrów Palmolive oraz #GettUrban (aplikacja taxi). Prisma to nowe pole do podpisu dla marketingowców i stworzenia własnego unikalnego filtru i konkursu.





Przetworzone zdjęcie z przez aplikację Prisma można opublikować na Facebooku, Instagramie. Jakich hastagów użyć do zdjęć z Prismy? Ludzie oznaczają na Instagramie fotki hashtagami #prisma (już ponad 1,5 mln zdjęć) #prismacolors #prismacolor #prismatic #prismaapp.





Jeśli nie bawiliście się jeszcze Prismą to uważajcie, jest to bardzo wciągające. Mogliście już widzieć prismowe zdjęcia na Facebooku czy Instagramie znajomych. Ja czuję, że przez najbliższe dni ogarnie mnie mania Prismy. Inni ganiają za Pokemonami i grają w Pokemon Go, a ja planuję poprzerabiać jeszcze zdjęcia z Polski. Udanej zabawy, artyści! 😉