Dowiedziałem się o ciekawym spotkaniu i poszedłem. To moja pierwsza wizyta na #MeettheIphonePhotographer. Swoją drogą to chyba najdłuższy hashtag jaki używałem. Meet the Iphone Photographer to cykl spotkań w Apple Store przy Regent Street. Organizuje je i prowadzi Dan Rubin. Podczas ostatniego spotkania w tym roku to on był gościem, a prowadzącą Hannah Waldram – Community Manager z Instagrama.
Kim jest Dan Rubin
Niektórzy z Was spytają kim jest Dan Rubin? To między innymi designer i mobilny fotograf. Pochodzi z Miami, półtora roku temu przeprowadził się do Wielkiej Brytanii. Przygodę z fotografią rozpoczął z Polaroidem, potem fotografował lustrzanką. Jak sam mówił, używał Instagrama zanim został oficjalnie opublikowany w AppStore. Pierwsze testy aplikacji Instagram, spowodowały, że zamiast tradycyjnego sprzętu fotograficznego zaczął fotografować telefonem komórkowym. Dlaczego polubił Instagram? Prosta edycja zdjęć, ciekawe efekty dzięki filtrom oraz szybka informacja zwrotna od obserwujących profil w postaci lajków i komentarzy.
Jego celem od początku było znalezienie interesujących miejsc, robienie zdjęcia i podzielenie się ze znajomymi na Instagramie. Cel pozostał niezmienny, publika się zmieniła. Dziś na Instagramie obserwuje go ponad 770 tys. osób. Coś co było jego hobby, zmieniło się w zawód. Zaczął współpracować z markami, jest zapraszany na wykłady i organizuje warsztaty.
Inspiracje
Podróże powodują, że sięga po smartfon bardzo często. Za każdym zdjęciem kryje się historia, z nami podzielił się trzema z opowieściami z Indii, Turcji i Islandii. Najważniejsze jest światło oraz poszukiwanie unikatowych kadrów. Szczególnie w przypadku znanych miejsc, które były fotografowane tysiące razy. Tak było w przypadku mauzoleum Taj Mahal w Indiach, które fotografował z zupełnie innej strony o godzinie drugiej nad ranem. Efekt widoczny jest na Instagramie.
W Turcji urzekły go wodospady Kabuzpasi w Kapadocji. Dan namawia, aby eksperymentować, próbować różnych ustawień, różnych aplikacji. (You experiment, you play, you make mistakes). Robiąc to zdjęcie korzystał z aplikacji Cortex Cam, wyostrzał w Snapseed.
The gorgeous Kapuzbasil Waterfalls in Kayseri — so beautiful, so impressive. #comeseeturkey #turkiyeodalarveborsalarbirligi #tccb @comeseeturkey Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Dan Rubin (@danrubin)
Słuchając jego opowieści bardzo chciałbym odwiedzić Islandię. Pojechał tam z grupą w ramach warsztatów fotograficznych. Nocowali w kamperach i fotografowali różne zakątki wyspy. Miejscowi mówili mu, że wszystko co po drodze zobaczy będzie najpiękniejszym miejscem jakie kiedykolwiek widział, ale miejsce do którego jadą jest oddalone jeszcze o 5 minut drogi. Wyobrażam sobie jak często musieli się zatrzymywać i jak długa to musiała być wyprawa.
Brúarfoss #f8iceland14 #f8expeditions Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Dan Rubin (@danrubin)
Dan choć jest Amerykaninem, nie używa raczej słow epic lub awesome, ale Islandia jest według niego epicka, Iceland is Awesome! Alicja kiedy jedziemy do Islandii?
Aplikacje
Ostatnia część rozmowy Dana z Hannah dotyczyła aplikacji z jakich korzysta podczas robienia i edytowania zdjęć. Nie chce spędzać dużo czasu na postprodukcji, choć sam przyznaje, że zdaża mu się przy jednym zdjęciu eksperymentować i próbować różnych ustawień kilkadziesiąt minut. W Apple Store Dan podłączył swojego iPhone`a na ekranie na żywo prezentował działanie różnych aplikacji.
@DanRubin’s app recommendation: @instagram @vsco @doyouskrwt @TouchRetouch @CortexCamera @AntiCrop @snapseed pic.twitter.com/1hBkggMlaW — Jaroslaw Marciuk (@JaroslawMarciuk) grudzień 17, 2014
Większość pracy wykonuje na aplikacji VSCO Cam. Tu zdjęcie nabiera ostatecznego efektu przed publikacją na Instagramie. Jego celem jest oddanie uczuć, chwili i miejsca, które odwiedzał. Chyba wszyscy to znamy. Nie zawsze zdjęcie prezentuje to co widzieliśmy. Przykład Dana to stacja metra w Sztokholmie wykuta w skałach. Chciał podkreślić czerwień skał, która go zachwyciła.
SKRWT to aplikacja, którą pozwala na korektę perspektywy w zdjęciach. Narzędzie szczególnie przydatne przy korekcie fotek architektury. Poprawia zarówno linie poziome i pionowe. Twórcy aplikacji nazywają ją The missing link in high-end smartphone photography. I chyba mają rację. Marta, którą poznaliśmy na Instemeecie w maju, powiedziała mi dziś, że twórca aplikacji urodził się w Gdańsku! Mam nadzieję, że wkrótce poznamy Mateusza Jagielskiego.
Dzięki aplikacji TouchRetouch można usunąć niechciane obiekty na zdjęciu. Szybkie użycie maski i znikają dźwigi, ptaki, samoloty, itp. Bardzo przydatne narzędzie AntiCrop to przeciwieństwo TouchRetouch. Dodaje elementy, szczególnie pomocne przy „dodawaniu nieba” w celu stworzenia lepszej kompozycji zdjęcia.
Znana wielu osobom aplikacja Google Snapseed jest rozbudowanym narzędziem do edycji zdjęć. Na powyższym zdjęciu edytowana czerwień swetra przy użyciu Selective Adjust. Ostatnia wspomniana apka to Instagram, choć jak mówi Dan: Lubię filtry Instagrama, ale ich nie używam. Służy mu do publikacji wyedytowanych zdjęć oraz rozmowy z jego społecznością.
Swoją drogą właśnie dziś Instagram opublikował aktualizację aplikacji i po raz pierwszy od dwóch lat otrzymaliśmy nowe filtry: Slumber, Crema, Ludwig, Aden, Perpetua. Zniknął też balonik i mamy możliwość wyłączenia nieprzydatnych filtrów z menu. Po warsztacie miałem jeszcze okazję porozmawiać z Hannah o Polsce i naszych społecznościach. Uwielbiam Londyn za takie spotkania.
Nie musisz przyjeżdżać do Londynu …
Polecam Wam godzinny kurs Dana Rubina w serwisie SkillShare. Oglądając dziewięć filmów kursu poznacie warsztat mobilnego fotografa i możliwości aplikacji VSCO Cam, SKWRT, TouchRetouch i Snapseed.
Spotkania #meettheiphonephotographer możecie oglądać na żywo w internecie oraz na podcaście. Wkrótce pojawi się informacja o kalendarzu spotkań w 2015 roku. Meet the iPhone Photographer na Facebooku.