Pierwszy instameet mobilnych fotografów Igers w Gdańsku

Brak komentarzy

To wydarzyło się aż 10 lat temu. To było pierwsze spotkanie mobilnych fotografów Igers w Polsce. Obecnie na nasze Instameety w całej Polsce czasami przychodzą dziesiątki osób. A jak wyglądał pierwszy Instameet Igersów w naszym kraju?

Co to jest Instameet?

Miałem tę okazję i przyjemność zorganizować pierwsze w Trójmieście i w Polsce spotkanie Igersów – fanów fotografii mobilnej i aplikacji Instagram. Był to tak zwany Instameet. Podczas takiego rodzaju fotograficznych wydarzeń chodzi o wspólne robienie zdjęć i poznanie się z innymi fotografami .

W tym czasie prowadziłem profil na Instagramie IgersGdansk i powstała już wyjątkowa społeczność online. Po blisko roku uczestnictwa w globalnym ruchu Igers (Instagramers) przyszedł w końcu czas aby osoby poznane na Instagramie w końcu zobaczyć w rzeczywistym świecie. Po przygotowaniu i opublikowaniu specjalnego posta na Instagramie IgersGdansk pozostało tylko oczekiwać ile osób będzie chciało uczestniczyć w tym nietypowym wydarzeniu.

igersgdansk zdjęcia na Instagramie
Tak kiedyś przeglądało się Instagram na ekranie komputera

Spotkania fanów Instagrama

Instagram zaledwie kilka miesięcy temu został kupiony przez Facebooka za miliard dolarów. Dlaczego o tym wspominam? Nie bez powodu, bo dla twórców aplikacji Instagram (Kevin Systrom i Mike Krieger) bardzo ważna było społeczność fanów aplikacji. Wspierali oni także naszą rodzącą się społeczność Instagramers (Igers) poprzez ogłaszanie tzw. World Wide Instameet (WWIM). Dwa razy do roku (wiosna i jesień) w konkretny dzień na całym świecie organizowane były fotograficzne spacery.

Jak budować społeczność na Instagramie

Administratorzy grup Igers mogli zgłosić swoje wydarzenie do tej ogólnoświatowej inicjatywy i miasto spotkania było prezentowane na specjalnej mapie W kolejnych latach Instagram wysyłam drobne gadżety dla uczestników tych spotkań (badge, stickery, balony, flagi). Organizowanie i uczestniczenie w WWIM dawało poczucie wspólnoty.

mobilna fotografia poczucie wspólnoty pasji

Obowiązkowym punktem spotkania było zdjęcie grupowe z Instameetu, które potem było repostowane na profilu głównych społeczności Igers. Spotkanie w Gdańsku miało być właśnie zorganizowane w ramach World Wide Instameet i to najmocniej zmotywowało mnie do tego przedsięwzięcia.

Wspólne fotografowanie Gdańska

26 lipca 2012 roku byłem pełen obaw ile osób przyjdzie na wspólny spacer fotograficzny @igersgdansk. Równie dobrze na Instameecie mogły być tylko dwie osoby (Alicja i ja). Tak jednak się nie stało …

zdjęcia pstrykane telefonem w Gdańsku
Pierwszy plakat reklamujący spotkanie mobilnych fotografów IgersGdansk

W sobotę 26 lipca 2012 roku pod gdańskim Neptunem spotkali się użytkownicy tej coraz bardziej popularnej aplikacji na smartfony z systemem iOS i Android. Część osób już znałem, a część uczestników zobaczyłem po raz pierwszy w życiu. Na tym właśnie polega atrakcyjność Instameetów. Czy poznajecie uczestników tego spotkania?

  • @kyokomai
  • @martaszadowiak
  • @evooshoo
  • Dagmara z Irlandii
  • Janine z Hamburga @janine_heimselig
  • Alicja i Jarek

Pan bliżej Neptuna nie był uczestnikiem Instameetu, ale został uwieczniony na tym historycznym zdjęciu.

zdjęcia robione telefonem w Gdańsku
Początek Instameetu przy Neptunie i obowiązkowe zdjęcie grupowe

Jak wyglądało spotkanie mobilnych fotografów w Gdańsku? Na początku instameetu było krótkie szkolenie z Instagrama oraz wyjaśnienie zasad gdańskiego Instameetu. Tematem przewodnim gdańskiej wycieczki instagramowiczów były gdańskie lwy.Tak więc spacerowaliśmy po Głównym Mieście w Gdańsku (niektórzy nazywają tę część Gdańska Starym Miastem lub Starówką) i szukaliśmy lwów. Kamiennych lwów na przedprożach czy herbach w bramach miejskich, studzienkach czy malowanych lwów. Muszę przyznać, że znaleźliśmy ich tego dnia dużo.

Po oficjalnej część spokanie wylądowaliśmy w restauracji Bowke.

instameet gdańsk To było bardzo ciekawe doświadczenie i niosące wiele pozytywnych wrażeń. W kolejnych latach udało mi się zorganizować wiele instameetów, ale ten pierwszy szczególnie będę pamiętać.

Przeczytaj też niesamowite historie

10 lat później  …

Dzięki trójmiejskiej społeczności Igersów i energii @adrianwerner @wes.mw @maciekthecreator to niesamowite przedsięwzięcie trwa nadal. Życzmy sobie kolejnych wspaniałych 10 lat i niezwykłych miejsc, które razem odwiedzimy.

Społeczność Igersów w Polsce jest wyjątkowa. Namawiamy naszych administratorów grup do organizacji Instameetów. Natomiast obserwujących nasze instagramy namawiamy  do uczestniczenia w tych wyjątkowych wydarzeniach. To największa wartość naszej społeczności mobilnych fotografów. Najbliższe Instameety już w tym tygodniu w Poznaniu i za dwa tygodnie w Tychach.

Napiszcie w komentarzach kto z Was brał już udział w Instameetach w Polsce i/ lub za granicą. Więcej o Igersach na stronie naszej stronie internetowej Igerspoland.

Tagi: fotografia mobilna, Gdańsk, igersgdansk, Instameet
Jarosław Marciuk LinkedIn

Na blogu przeczytasz również o

Foursquare swarm app grywalizacja geolokacja

Social media marketing na Foursquare

Geolokalizacja to najkrócej mówiąc usługa, która pozwala wskazać swoje położenie oraz innych obiektów. Aby korzystać z usługi trzeba posiadać smartfona z odpowiednią aplikacją. Serwisy oparte na geolokalizacji tworzą społeczności. W systemach można się meldować czyli dokonywać tzw. check-in. Jakie aplikacje…
Przemysław Tytoń za chwilę obroni karnego i kibice oszaleją Polska – Grecja w strefie kibica w Gdańsku

Relacja z Gdańska ze Strefy Kibica z pierwszego meczu Polaków na Euro2012

Kilkadziesiąt tysięcy osób kibicowało polskiej reprezentacji w gdańskiej FanZonie podczas pierwszego meczu w grupie A. Czekaliśmy na ten dzień wiele lat. Dziś mecz Polska- Grecja. Mecz otwierał mistrzostwa UEFA EURO 2012. Szkoda, że piłkarze nie słyszeli dopingu swoich fanów. Mieszkańcy Trójmiasta…
Właśnie zakończył się rozdział mojej podróży…
Książka „Kawa z Iwonką”