Jak jeździć tanio po Pekinie

Brak komentarzy

Najszybsze, najtańsze i najciekawsze środki komunikacji w stolicy Chin. Co najlepiej wybrać i ile to kosztuje? System komunikacji miejskiej w Pekinie jest dobrze zorganizowany, punktualny i co najważniejsze tani. Oto przegląd możliwości poruszania się po 20 milionowej aglomeracji.

Metro

W Pekinie jest 17 linii metra i ponad 230 stacji. Przyznam się wam, że trochę się obawiałem jazdy metrem po Pekinie ze względu na chiński język. Zupełnie niepotrzebnie. Na mapach, przystankach nazwa stacji napisana jest po chińsku i angielsku. Większość oznaczeń na stacjach, automatach, w wagonach jest dwujęzyczna lub w formie graficznej.

pekin mapa metra komunikacja
Mapa metra w Pekinie. Takie pustki w metrze możecie zobaczyć o szóstej rano.

Metro jest bardzo tanie i to najlepszy sposób na poruszanie sie po Pekinie. Cena biletu zależy od liczby przejechanych kilometrów. Bilet na przejazd można kupić u pracownika metra, najlepiej pokazując na mapie stację końcową.

metro w pekinie stacje
Jak jeździć metrem w Pekinie? To bardzo prostem, szybkie i tanie!

Inna opcja to automaty, w których można wybrać język angielski. Aby kupić bilet należy wybrać linię i stację końcową.

metro-pekin-automaty-bilety-po-angielsku
Automat do zakupu biletów w pekińskim metrze
Ile kosztuje bilet na przejazd metrem w Pekinie? Raz płacilem 5 juanów, za drugim razem 3 juany (1 jeden juan to 0koło 58 groszy). Płacić za bilet w maszynach można banknotami, monetami i kartami płatniczymi.
ile-kosztuje-metro-w-pekinie-bilet
Ceny biletów metra w Pekinie

Od pracownika metra i w maszynie otrzymuje się plastikową kartę, którą na stacji końcowej bramka zatrzymuje. Przed bramkami metra pracownicy skanują bagaż podręczny.

Tabor pekińskiego metra jest stosunkowo nowy i komfortowy. W związku z Letnimi Igrzyskami w 2008 wybudowano nową linię nr 8. Mam wrażenie, że w Londynie jeździmy najgorszymi, klaustofobicznymi i najbardziej dusznymi wagonami metra! Ten kto jeździ codziennie linią Victoria mnie zrozumie. Jeszcze taka ciekawostka. Sieć metra w Pekinie jest o kilkadziesiąt kilometrów dłuższa niż w stolicy Wielkiej Brytanii.

stacja metra w pekinie architektura
Stacje metra w Pekinie to przy okazji nauka lekcji historii Chin

Jak jeździć metrem w Pekinie? W godzinach szczytu jest naprawdę ciasno. Przygotujcie się przepychanki ze współpasażerami. Gdy otwierają się drzwi metra, już za chwilę słychać dzwonek, który oznacza odjazd. Chińczycy nie czekają aż wszyscy wysiądą z wagonu tylko się pchają do środka. W tym momencie w pekińskim metrze nie liczcie na uprzejmości.

mapa-metra-w-pekinie
Mapa metra w Pekinie

Odłóż na bok londyńskie konwenanse. Jeśli chcesz wsiąść do metra musisz stanąć jak najbliżej drzwi i energicznie wchodzić do środka gdy tylko otworzą się drzwi. Jeśli tego nie zrobisz za chwilę poczujesz się jak w imadle popychany i ściskany przez wysiadających i wsiadających. W godzinach szczytu w pekińskim metrze pracują upychacze. Chciałem zrobić zdjęcie wewnątrz wagonu podczas szczytu, ale był taki ścisk, że nie mogłem wyciągnąć do góry ręki z aparatem.

godziny-szczytu-w-pekinie-w-metrze
Godzina szczytu w pekińskim metrze

Większość linii metra w Pekinie jest czynna od godziny 5 rano do 11 wieczorem. Godziny szczytu to okolice godzin 7-9, a nawet 10 rano i 17-20 wieczorem.

pekin-metro-podroze-chiny
Stacja metra o godzinie 6 rano

Najczęściej używanymi przez turystów są następujące linie metra blisko najważniejszych atrakcji Pekinu.

  • Linia 1 – Plac Niebiańskego Spokoju czyli Tiananmen Square, Zakazane Miasto, Silk Market, Teatr Narodowy
  • Linia 8 – Stadion Olimpijski i Park Olimpijski, Hutongs
  • Linia 5 – Świątynia Nieba, Pearl Market
  • Linia 10 – Jingshen Seafood Market, siedziba CCTV, Panjiayuan Flea Market

Airport Express

Na lotnisko kursuje specjalna kolejka Airport Express. Łączy Terminal 2 i Terminal 3 ze stacją Dongzhimen (stacja metra linii nr 2 i nr 15). Po drodze kolejka zatrzymuje się na stacji Sanyuanqiao (stacja linii metra nr 10) Dojazd z lotniska do centrum Pekinu zajmuje kolejką Airport Express 20 minut. Bilet kosztuje 25 juanów. Airport Express kursuje co 10-12 minut. To zdecydowanie najszybszy i najpewniejszy sposób na dojechanie na lotnisko.

airport-express-pekin-pociag-na-lotnisko
Airport Express z portu lotniczego do centrum Pekinu

Taksówki tylko poza szczytem

W Pekinie korzystałem tylko z taksówek korporacji. Mają charakterystyczny kolor i w określonych warunkach są bardzo wygodnym środkiem komunikacji. Tu ważna podpowiedź, wcale nie tak łatwo złapać taksówkę na ulicy w Pekinie. Najlepiej więc zamówić ją w hotelu, a w drodze powrotnej próbować szczęścia na ulicy. Może to potrwać nawet pół godziny.

taksowki w pekinie chiny
Najlepiej zamów taksówkę do hotelu

Po wejściu do taksówki taksometr powinien wskazywać 13 juanow. Przejazdy taksowkami wydają się stosunkowo tanie. Kilka razy z nich korzystaliśmy.

Przejazd z hotelu do Stadionu Olimpijskiego kosztowal mnie 26 juanow, droga powrotna 3 razy więcej … Podobnie było z wyjazdem na targ rybny. Korki w Pekinie są ogromne. W mieście zarejestrowanych jest ponad 5 milionów samochodów. Taksówki tak, ale poza godzinami szczytu.

pekin taksowka ile kosztuje

Taksówkarze słabo bądź w ogóle nie znają angielskiego. Dobry pomysł to poproszenie w recepcji hotelu kartki z nazwa i mapką. To naprawdę pomaga taksówkarzom. Biorąc pod uwagę naszą znajomość chińskiego i znajomość angielskiego przez Chińczyków warto mieć zawsze taką mapkę przy sobie.

taksowki w pekinie tanie
Taksówki w Pekinie są bardzo tanie
mapa pekinu atrakcje podróże-taksówką
W drodze taksówką do największej atrakcji dla miłośników jedzenia. Targ rybny Jingshen Seafood Market w Pekinie.

Tuk Tuk

Tuc tuc czy też autiriksza jest idealna na krótkie przejazdy. Przy okazji jest mnóstwo świetnej zabawy. Miałem dosyć jeżdżenia taksówkami do pobliskich sklepów dlatego wybierałem taki środek komunikacji w Pekinie.

pekin-autoriksza-tanie-tuc-tuc

Dopiero we wnętrzu autorikszy czujesz rytm pekińskiej ulicy.

jazda-tuk-tukiem-w-chinach-azja

Riksze

Na ulicach Pekinu nie widziałem tradycyjnych riksz. Natomiast w Hutongs są największą atrakcją turystyczną. Przejażdżka rikszą to najlepszy sposób na poznanie Hutongs w ekspresowym tempie.

pekin-riksze-w-hutong-atrakcje-w-chinach

Miałem okazję przejechać kawałek rikszą i powiem wam, że to ciężka praca. Pedałowanie jest ok, ale trudność sprawia utrzymanie równego kierunku jazdu. W Hutongs jest wiele dziur w drogach.

riksze-hutong-tour-w-pekinie

Rowery

Wydawało mi się, że na ulicach Pekinu będzie jeździło o wiele więcej rowerów. Tradycyjne rowery i riksze zostały wyparte przez rowery elektryczne, skutery i tuk tuki. Najwięcej rowerów zobaczycie przy stacjach metra.

Pekin-rowery-elektryczne
Elektryczne rowery w Pekinie

Co mnie zdziwiło to system miejskich rowerów w Pekinie. Nie spodziewałem się tej opcji podróżowania w stolicy Chin. Pierwsza godzina jazdy miejskim rowerem jest bezpłatna, każda kolejna kosztuje 1 juan. To najtańsza opcja komunikacji miejskiej w Pekinie. Obawiam się również, że jest trudno dostępna dla turystów. Aby skorzytać z rowerów miejskich trzeba się zarejestrować, wypełnić chiński formularz i wpłacić depozyt w wysokości kilkuset juanów.

rowery-miejskie-w-pekinie
System rowerów miejskich w Pekinie

Biorąc jednak pod uwagę jak Chińczycy jeżdżą samochodami i innymi pojazdami jazda rowerem może okazać się sportem ekstremalnym na ulicach Pekinu. Aha, zebra w Pekinie oznacza coś zupełnie innego niż w Europe. Przyzwyczajcie się, że na przejściu dla pieszych jadą z tobą rowery elektryczne, skutery i tuk tuki, często w różnych dziwnych kierunkach. Miejcie oczy szeroko otwarte!

pekin-przejscie-dla-pieszych
Przejście dla pieszych i nie tylko

Na koniec jeszcze kilka zdjęć pojazdów pekińskich ulic.

pekin-autobus-szkolny
Chiński autobus szkolny
pekin-motory z-koszem-chiny
Wycieczka motorem do dzielnicy sztuki – 798 Art Space
pekin-ulica-samochodzy
Elektryczne samochody w Pekinie
pekin-port-lotniczy-transfer-wendy-wu-tours
Transfer z lotniska do centrum Pekinu z Wendy Wu Tours

Zobacz też 9 ciekawostek z Pekinu oraz loty do Pekinu. Jak pojechać na wycieczkę i zobaczyć Wielki Mur Chiński napiszę już wkrótce.

wielki-mur-chinski

Tagi: Chiny, metro, Pekin, riksza, rower, rower miejski, tuc tuc
Jarosław Marciuk LinkedIn

Na blogu przeczytasz również o

Co to jest hot pot warto zjeść w chinach

Hot pot w Pekinie

Wydaje mi się, że hot pot jest jednym z ulubionych dań Chińczyków w Pekinie. Nic dziwnego, bo to chyba najzdrowszy fast food jaki jadłem. Świeże mięso i warzywa są w kilka minut gotowe do zjedzenia. Przy okazji przyrządzania posiłku w restauracji…

Jak jeździć w Hamburgu

Do Hamburga przylecieliśmy liniami WizzAir. Lot z Gdańska do portu lotniczego w Lubece (Lubeka Airport) trwał około 50 minut. Autobus bezpośrednio do Hamburga odjeżdża z parkingu przy lotnisku. Bilet kosztował 10 euro za osobę, płaci się u kierowcy. Wszystkie loty są skomunikowane…
Parki i natura w Pekinie

Parki w Pekinie

Kolejny poranek w stolicy Chin i pogoda znów dopisuje. Dziś chciałbym zobaczyć najpiękniejsze parki w Pekinie. Jest październik, deszcz nie pada, słońce świeci na bezchmurnym niebie. Zanieczyszczonego powietrza w Pekinie obawiałem się najbardziej przed przyjazdem. Na szczęście tylko raz miasto…
Muzeum Historii Naturalnej w Londynie
Polscy sportowcy w Rio de Janeiro 2016 na Instagramie