Jak jeździć tanio po Pekinie

Brak komentarzy

Najszybsze, najtańsze i najciekawsze środki komunikacji w stolicy Chin. Co najlepiej wybrać i ile to kosztuje? System komunikacji miejskiej w Pekinie jest dobrze zorganizowany, punktualny i co najważniejsze tani. Oto przegląd możliwości poruszania się po 20 milionowej aglomeracji.

Metro

W Pekinie jest 17 linii metra i ponad 230 stacji. Przyznam się wam, że trochę się obawiałem jazdy metrem po Pekinie ze względu na chiński język. Zupełnie niepotrzebnie. Na mapach, przystankach nazwa stacji napisana jest po chińsku i angielsku. Większość oznaczeń na stacjach, automatach, w wagonach jest dwujęzyczna lub w formie graficznej.

pekin mapa metra komunikacja

Mapa metra w Pekinie. Takie pustki w metrze możecie zobaczyć o szóstej rano.

Metro jest bardzo tanie i to najlepszy sposób na poruszanie sie po Pekinie. Cena biletu zależy od liczby przejechanych kilometrów. Bilet na przejazd można kupić u pracownika metra, najlepiej pokazując na mapie stację końcową.

metro w pekinie stacje

Jak jeździć metrem w Pekinie? To bardzo prostem, szybkie i tanie!

Inna opcja to automaty, w których można wybrać język angielski. Aby kupić bilet należy wybrać linię i stację końcową.

metro-pekin-automaty-bilety-po-angielsku

Automat do zakupu biletów w pekińskim metrze

Ile kosztuje bilet na przejazd metrem w Pekinie? Raz płacilem 5 juanów, za drugim razem 3 juany (1 jeden juan to 0koło 58 groszy). Płacić za bilet w maszynach można banknotami, monetami i kartami płatniczymi.
ile-kosztuje-metro-w-pekinie-bilet

Ceny biletów metra w Pekinie

Od pracownika metra i w maszynie otrzymuje się plastikową kartę, którą na stacji końcowej bramka zatrzymuje. Przed bramkami metra pracownicy skanują bagaż podręczny.

Tabor pekińskiego metra jest stosunkowo nowy i komfortowy. W związku z Letnimi Igrzyskami w 2008 wybudowano nową linię nr 8. Mam wrażenie, że w Londynie jeździmy najgorszymi, klaustofobicznymi i najbardziej dusznymi wagonami metra! Ten kto jeździ codziennie linią Victoria mnie zrozumie. Jeszcze taka ciekawostka. Sieć metra w Pekinie jest o kilkadziesiąt kilometrów dłuższa niż w stolicy Wielkiej Brytanii.

stacja metra w pekinie architektura

Stacje metra w Pekinie to przy okazji nauka lekcji historii Chin

Jak jeździć metrem w Pekinie? W godzinach szczytu jest naprawdę ciasno. Przygotujcie się przepychanki ze współpasażerami. Gdy otwierają się drzwi metra, już za chwilę słychać dzwonek, który oznacza odjazd. Chińczycy nie czekają aż wszyscy wysiądą z wagonu tylko się pchają do środka. W tym momencie w pekińskim metrze nie liczcie na uprzejmości.

mapa-metra-w-pekinie

Mapa metra w Pekinie

Odłóż na bok londyńskie konwenanse. Jeśli chcesz wsiąść do metra musisz stanąć jak najbliżej drzwi i energicznie wchodzić do środka gdy tylko otworzą się drzwi. Jeśli tego nie zrobisz za chwilę poczujesz się jak w imadle popychany i ściskany przez wysiadających i wsiadających. W godzinach szczytu w pekińskim metrze pracują upychacze. Chciałem zrobić zdjęcie wewnątrz wagonu podczas szczytu, ale był taki ścisk, że nie mogłem wyciągnąć do góry ręki z aparatem.

godziny-szczytu-w-pekinie-w-metrze

Godzina szczytu w pekińskim metrze

Większość linii metra w Pekinie jest czynna od godziny 5 rano do 11 wieczorem. Godziny szczytu to okolice godzin 7-9, a nawet 10 rano i 17-20 wieczorem.

pekin-metro-podroze-chiny

Stacja metra o godzinie 6 rano

Najczęściej używanymi przez turystów są następujące linie metra blisko najważniejszych atrakcji Pekinu.

  • Linia 1 – Plac Niebiańskego Spokoju czyli Tiananmen Square, Zakazane Miasto, Silk Market, Teatr Narodowy
  • Linia 8 – Stadion Olimpijski i Park Olimpijski, Hutongs
  • Linia 5 – Świątynia Nieba, Pearl Market
  • Linia 10 – Jingshen Seafood Market, siedziba CCTV, Panjiayuan Flea Market

Airport Express

Na lotnisko kursuje specjalna kolejka Airport Express. Łączy Terminal 2 i Terminal 3 ze stacją Dongzhimen (stacja metra linii nr 2 i nr 15). Po drodze kolejka zatrzymuje się na stacji Sanyuanqiao (stacja linii metra nr 10) Dojazd z lotniska do centrum Pekinu zajmuje kolejką Airport Express 20 minut. Bilet kosztuje 25 juanów. Airport Express kursuje co 10-12 minut. To zdecydowanie najszybszy i najpewniejszy sposób na dojechanie na lotnisko.

airport-express-pekin-pociag-na-lotnisko

Airport Express z portu lotniczego do centrum Pekinu

Taksówki tylko poza szczytem

W Pekinie korzystałem tylko z taksówek korporacji. Mają charakterystyczny kolor i w określonych warunkach są bardzo wygodnym środkiem komunikacji. Tu ważna podpowiedź, wcale nie tak łatwo złapać taksówkę na ulicy w Pekinie. Najlepiej więc zamówić ją w hotelu, a w drodze powrotnej próbować szczęścia na ulicy. Może to potrwać nawet pół godziny.

taksowki w pekinie chiny

Najlepiej zamów taksówkę do hotelu

Po wejściu do taksówki taksometr powinien wskazywać 13 juanow. Przejazdy taksowkami wydają się stosunkowo tanie. Kilka razy z nich korzystaliśmy.

Przejazd z hotelu do Stadionu Olimpijskiego kosztowal mnie 26 juanow, droga powrotna 3 razy więcej … Podobnie było z wyjazdem na targ rybny. Korki w Pekinie są ogromne. W mieście zarejestrowanych jest ponad 5 milionów samochodów. Taksówki tak, ale poza godzinami szczytu.

pekin taksowka ile kosztuje

Taksówkarze słabo bądź w ogóle nie znają angielskiego. Dobry pomysł to poproszenie w recepcji hotelu kartki z nazwa i mapką. To naprawdę pomaga taksówkarzom. Biorąc pod uwagę naszą znajomość chińskiego i znajomość angielskiego przez Chińczyków warto mieć zawsze taką mapkę przy sobie.

taksowki w pekinie tanie

Taksówki w Pekinie są bardzo tanie

mapa pekinu atrakcje podróże-taksówką

W drodze taksówką do największej atrakcji dla miłośników jedzenia. Targ rybny Jingshen Seafood Market w Pekinie.

Tuk Tuk

Tuc tuc czy też autiriksza jest idealna na krótkie przejazdy. Przy okazji jest mnóstwo świetnej zabawy. Miałem dosyć jeżdżenia taksówkami do pobliskich sklepów dlatego wybierałem taki środek komunikacji w Pekinie.

pekin-autoriksza-tanie-tuc-tuc

Dopiero we wnętrzu autorikszy czujesz rytm pekińskiej ulicy.

jazda-tuk-tukiem-w-chinach-azja

Riksze

Na ulicach Pekinu nie widziałem tradycyjnych riksz. Natomiast w Hutongs są największą atrakcją turystyczną. Przejażdżka rikszą to najlepszy sposób na poznanie Hutongs w ekspresowym tempie.

pekin-riksze-w-hutong-atrakcje-w-chinach

Miałem okazję przejechać kawałek rikszą i powiem wam, że to ciężka praca. Pedałowanie jest ok, ale trudność sprawia utrzymanie równego kierunku jazdu. W Hutongs jest wiele dziur w drogach.

riksze-hutong-tour-w-pekinie

Rowery

Wydawało mi się, że na ulicach Pekinu będzie jeździło o wiele więcej rowerów. Tradycyjne rowery i riksze zostały wyparte przez rowery elektryczne, skutery i tuk tuki. Najwięcej rowerów zobaczycie przy stacjach metra.

Pekin-rowery-elektryczne

Elektryczne rowery w Pekinie

Co mnie zdziwiło to system miejskich rowerów w Pekinie. Nie spodziewałem się tej opcji podróżowania w stolicy Chin. Pierwsza godzina jazdy miejskim rowerem jest bezpłatna, każda kolejna kosztuje 1 juan. To najtańsza opcja komunikacji miejskiej w Pekinie. Obawiam się również, że jest trudno dostępna dla turystów. Aby skorzytać z rowerów miejskich trzeba się zarejestrować, wypełnić chiński formularz i wpłacić depozyt w wysokości kilkuset juanów.

rowery-miejskie-w-pekinie

System rowerów miejskich w Pekinie

Biorąc jednak pod uwagę jak Chińczycy jeżdżą samochodami i innymi pojazdami jazda rowerem może okazać się sportem ekstremalnym na ulicach Pekinu. Aha, zebra w Pekinie oznacza coś zupełnie innego niż w Europe. Przyzwyczajcie się, że na przejściu dla pieszych jadą z tobą rowery elektryczne, skutery i tuk tuki, często w różnych dziwnych kierunkach. Miejcie oczy szeroko otwarte!

pekin-przejscie-dla-pieszych

Przejście dla pieszych i nie tylko

Na koniec jeszcze kilka zdjęć pojazdów pekińskich ulic.

pekin-autobus-szkolny

Chiński autobus szkolny

pekin-motory z-koszem-chiny

Wycieczka motorem do dzielnicy sztuki – 798 Art Space

pekin-ulica-samochodzy

Elektryczne samochody w Pekinie

pekin-port-lotniczy-transfer-wendy-wu-tours

Transfer z lotniska do centrum Pekinu z Wendy Wu Tours

Zobacz też 9 ciekawostek z Pekinu oraz loty do Pekinu. Jak pojechać na wycieczkę i zobaczyć Wielki Mur Chiński napiszę już wkrótce.

wielki-mur-chinski

Tagi: , , , , , ,

Na blogu przeczytasz również o

Jak jeździć w Hamburgu

Do Hamburga przylecieliśmy liniami WizzAir. Lot z Gdańska do portu lotniczego w Lubece (Lubeka Airport) trwał około 50 minut. Autobus bezpośrednio do Hamburga odjeżdża z parkingu przy lotnisku. Bilet kosztował 10 euro za osobę, płaci się u kierowcy. Wszystkie loty są skomunikowane…
Co to jest hot pot warto zjeść w chinach

Hot pot w Pekinie

Wydaje mi się, że hot pot jest jednym z ulubionych dań Chińczyków w Pekinie. Nic dziwnego, bo to chyba najzdrowszy fast food jaki jadłem. Świeże mięso i warzywa są w kilka minut gotowe do zjedzenia. Przy okazji przyrządzania posiłku w restauracji…
Rowerem Veturilo Nextbike jazda po Warszawie Krakowskie Przedmieście

Krakowskie Przedmieście na rowerze miejskim Veturilo

Zwiedzanie Warszawy na rowerze. Całe Krakowskie Przedmieście (od Pomnika Mikołaja Kopernika do Placu Zamkowego) przejechane rowerem miejskim Veturilo Nextbike. Po drodze mijam liczne atrakcje turystyczne Warszawy. Kręcone z ręki aparatem Sony, bo niestety tym razem zapomniałem wziąć kamerę GoPro.
Muzeum Historii Naturalnej w Londynie
Polscy sportowcy w Rio de Janeiro 2016 na Instagramie
Menu