Najszybsze, najtańsze i najciekawsze środki komunikacji w stolicy Chin. Co najlepiej wybrać i ile to kosztuje? System komunikacji miejskiej w Pekinie jest dobrze zorganizowany, punktualny i co najważniejsze tani. Oto przegląd możliwości poruszania się po 20 milionowej aglomeracji.
Metro
W Pekinie jest 17 linii metra i ponad 230 stacji. Przyznam się wam, że trochę się obawiałem jazdy metrem po Pekinie ze względu na chiński język. Zupełnie niepotrzebnie. Na mapach, przystankach nazwa stacji napisana jest po chińsku i angielsku. Większość oznaczeń na stacjach, automatach, w wagonach jest dwujęzyczna lub w formie graficznej.
Metro jest bardzo tanie i to najlepszy sposób na poruszanie sie po Pekinie. Cena biletu zależy od liczby przejechanych kilometrów. Bilet na przejazd można kupić u pracownika metra, najlepiej pokazując na mapie stację końcową.
Inna opcja to automaty, w których można wybrać język angielski. Aby kupić bilet należy wybrać linię i stację końcową.
Od pracownika metra i w maszynie otrzymuje się plastikową kartę, którą na stacji końcowej bramka zatrzymuje. Przed bramkami metra pracownicy skanują bagaż podręczny.
Tabor pekińskiego metra jest stosunkowo nowy i komfortowy. W związku z Letnimi Igrzyskami w 2008 wybudowano nową linię nr 8. Mam wrażenie, że w Londynie jeździmy najgorszymi, klaustofobicznymi i najbardziej dusznymi wagonami metra! Ten kto jeździ codziennie linią Victoria mnie zrozumie. Jeszcze taka ciekawostka. Sieć metra w Pekinie jest o kilkadziesiąt kilometrów dłuższa niż w stolicy Wielkiej Brytanii.
Jak jeździć metrem w Pekinie? W godzinach szczytu jest naprawdę ciasno. Przygotujcie się przepychanki ze współpasażerami. Gdy otwierają się drzwi metra, już za chwilę słychać dzwonek, który oznacza odjazd. Chińczycy nie czekają aż wszyscy wysiądą z wagonu tylko się pchają do środka. W tym momencie w pekińskim metrze nie liczcie na uprzejmości.
Odłóż na bok londyńskie konwenanse. Jeśli chcesz wsiąść do metra musisz stanąć jak najbliżej drzwi i energicznie wchodzić do środka gdy tylko otworzą się drzwi. Jeśli tego nie zrobisz za chwilę poczujesz się jak w imadle popychany i ściskany przez wysiadających i wsiadających. W godzinach szczytu w pekińskim metrze pracują upychacze. Chciałem zrobić zdjęcie wewnątrz wagonu podczas szczytu, ale był taki ścisk, że nie mogłem wyciągnąć do góry ręki z aparatem.
Większość linii metra w Pekinie jest czynna od godziny 5 rano do 11 wieczorem. Godziny szczytu to okolice godzin 7-9, a nawet 10 rano i 17-20 wieczorem.
Najczęściej używanymi przez turystów są następujące linie metra blisko najważniejszych atrakcji Pekinu.
- Linia 1 – Plac Niebiańskego Spokoju czyli Tiananmen Square, Zakazane Miasto, Silk Market, Teatr Narodowy
- Linia 8 – Stadion Olimpijski i Park Olimpijski, Hutongs
- Linia 5 – Świątynia Nieba, Pearl Market
- Linia 10 – Jingshen Seafood Market, siedziba CCTV, Panjiayuan Flea Market
Airport Express
Na lotnisko kursuje specjalna kolejka Airport Express. Łączy Terminal 2 i Terminal 3 ze stacją Dongzhimen (stacja metra linii nr 2 i nr 15). Po drodze kolejka zatrzymuje się na stacji Sanyuanqiao (stacja linii metra nr 10) Dojazd z lotniska do centrum Pekinu zajmuje kolejką Airport Express 20 minut. Bilet kosztuje 25 juanów. Airport Express kursuje co 10-12 minut. To zdecydowanie najszybszy i najpewniejszy sposób na dojechanie na lotnisko.
Taksówki tylko poza szczytem
W Pekinie korzystałem tylko z taksówek korporacji. Mają charakterystyczny kolor i w określonych warunkach są bardzo wygodnym środkiem komunikacji. Tu ważna podpowiedź, wcale nie tak łatwo złapać taksówkę na ulicy w Pekinie. Najlepiej więc zamówić ją w hotelu, a w drodze powrotnej próbować szczęścia na ulicy. Może to potrwać nawet pół godziny.
Po wejściu do taksówki taksometr powinien wskazywać 13 juanow. Przejazdy taksowkami wydają się stosunkowo tanie. Kilka razy z nich korzystaliśmy.
Przejazd z hotelu do Stadionu Olimpijskiego kosztowal mnie 26 juanow, droga powrotna 3 razy więcej … Podobnie było z wyjazdem na targ rybny. Korki w Pekinie są ogromne. W mieście zarejestrowanych jest ponad 5 milionów samochodów. Taksówki tak, ale poza godzinami szczytu.
Taksówkarze słabo bądź w ogóle nie znają angielskiego. Dobry pomysł to poproszenie w recepcji hotelu kartki z nazwa i mapką. To naprawdę pomaga taksówkarzom. Biorąc pod uwagę naszą znajomość chińskiego i znajomość angielskiego przez Chińczyków warto mieć zawsze taką mapkę przy sobie.
Tuk Tuk
Tuc tuc czy też autiriksza jest idealna na krótkie przejazdy. Przy okazji jest mnóstwo świetnej zabawy. Miałem dosyć jeżdżenia taksówkami do pobliskich sklepów dlatego wybierałem taki środek komunikacji w Pekinie.
Dopiero we wnętrzu autorikszy czujesz rytm pekińskiej ulicy.
Riksze
Na ulicach Pekinu nie widziałem tradycyjnych riksz. Natomiast w Hutongs są największą atrakcją turystyczną. Przejażdżka rikszą to najlepszy sposób na poznanie Hutongs w ekspresowym tempie.
Miałem okazję przejechać kawałek rikszą i powiem wam, że to ciężka praca. Pedałowanie jest ok, ale trudność sprawia utrzymanie równego kierunku jazdu. W Hutongs jest wiele dziur w drogach.
Rowery
Wydawało mi się, że na ulicach Pekinu będzie jeździło o wiele więcej rowerów. Tradycyjne rowery i riksze zostały wyparte przez rowery elektryczne, skutery i tuk tuki. Najwięcej rowerów zobaczycie przy stacjach metra.
Co mnie zdziwiło to system miejskich rowerów w Pekinie. Nie spodziewałem się tej opcji podróżowania w stolicy Chin. Pierwsza godzina jazdy miejskim rowerem jest bezpłatna, każda kolejna kosztuje 1 juan. To najtańsza opcja komunikacji miejskiej w Pekinie. Obawiam się również, że jest trudno dostępna dla turystów. Aby skorzytać z rowerów miejskich trzeba się zarejestrować, wypełnić chiński formularz i wpłacić depozyt w wysokości kilkuset juanów.
Biorąc jednak pod uwagę jak Chińczycy jeżdżą samochodami i innymi pojazdami jazda rowerem może okazać się sportem ekstremalnym na ulicach Pekinu. Aha, zebra w Pekinie oznacza coś zupełnie innego niż w Europe. Przyzwyczajcie się, że na przejściu dla pieszych jadą z tobą rowery elektryczne, skutery i tuk tuki, często w różnych dziwnych kierunkach. Miejcie oczy szeroko otwarte!
Na koniec jeszcze kilka zdjęć pojazdów pekińskich ulic.
Zobacz też 9 ciekawostek z Pekinu oraz loty do Pekinu. Jak pojechać na wycieczkę i zobaczyć Wielki Mur Chiński napiszę już wkrótce.