Wycieczka do Cambridge na jeden dzień

1 Komentarz

W niedzielny poranek wybraliśmy się na wycieczkę do Cambridge. Zwiedzaliśmy już niejednokrotnie atrakcje w Oksfordzie i teraz przyszedł w końcu czas na drugie najsłynniejsze miasto uniwersyteckie w Wielkiej Brytanii. Jak było i co warto zobaczyć w Cambridge?

Alicja od początku zakochała się w Cambridge. Przyjechała pociągiem ze stacji London Liverpool. Bilet kosztował tylko 9 funtów a podróż zajęła godzinę. Jarek przyjechał autobusem z Milton Keynes i trafił na korki w mieście z powodu imprezy biegowej w centrum. To go trochę zirytowało, bo mieliśmy przez to opóźnienie. Jarek na początku trochę sceptyczny wspominał zwiedzanie collegy Uniwersytetu Oksfordzkiego i wychwalał Oksford. Na szczęście po opuszczeniu autobusu krok po kroku również na niego Cambridge wywierało coraz lepsze wrażanie. Zresztą Jarkowi wiele nie potrzeba. Wystarczą kilkusetletnie budynki i piękna architektura a tego w Cambridge nie brakuje. Pierwszy ciekawy obrazek z miasta to The Back z pasącymi się krowami i The King`s College w oddali. To zapowiadało ciekawy dzień.

Naszym głównym powodem przyjazdu do Cambridge było polskie wydarzenie – Polish Heritage Day w Guildhall (zobaczcie osobny wpis). Po evencie postanowiliśmy pospacerować aby poczuć klimat miasta i zobaczyć chociaż z zewnątrz największe atrakcje Cambridge. Pół dnia to zdecydowanie z mało na poznanie miasta. Na zwiedzanie przyjdzie czas podczas kolejnej wycieczki.

Spacer rozpoczęliśmy przy King`s College. Tutaj zostawiliśmy bagaże w sklepie fotograficznym Campkins Camera Centre. Za jedyne 5 funtów można tu pozbyć się bagażu i bez zbędnego ciężaru wybrać się na spacer. Pobyt w sklepie – przechowalni bagażu trwałby niestety dłużej gdyby Alicja nie odciągnęła Jarka od oglądania aparatów fotograficznych i dronów.

 

Polecam Ci pobranie audioguide, który przygotowałem dla turystów odwiedziających Cambridge
 VidiGuides Cambridge Instagram Tour.
Udanego słuchania, fotografowania i zwiedzania pięknego Cambridge.

 

Tuż przy przechowalni bagażu pierwsza atrakcja dla dzieci w Cambridge – The Fudge Kitchen. Fudge to bardzo popularne w Wielkiej Brytanii słodycze. Widzieliśmy jest też podczas wizyty w Windsorze. Podobne trochę do naszych krówek. Powstają z tych samych składników, ale mogę mieć różne smaki. Jeśli więc jesteście łasuchami to The Fudge Kitchen jest miejscem wartym zobaczenia w Cambridge .

The Fudge House Cambridge
The Fudge House Cambridge

Na początku spaceru przed nami największa atrakcja Cambridge – King`s College. To najstarszy college Uniwersytetu w Cambridge. Został założony w 1441 roku przez króla Henryka VI.  Majestatyczna brama prowadzi do wnętrza collegu oraz symbolu Cambridge – King’s College Chapel. Mówią, że to najwspanialsza kaplica zbudowana w stylu późnego gotyku angielskiego.

atrakcje w Cambridge
Największa atrakcja w Cambridge – The King`s College

Przy Great St Mary’s Church atrakcja, którą muszą zobaczyć miłośnicy książek. To księgarnia Cambridge University Press – najstarszego wydawnictwa na świecie. Sprawdźcie czy wasza książka do języka angielskiego została wydana przez  Cambridge University Press. Jak wygląda księgarnia w środku? W oknie wystawowym promowana książka BREXIT. Takie czasy.

księgarnia Cambridge University Press
Księgarnia Cambridge University Press

Dalej rozpoczyna się naszym zdaniem jedna z najpiękniejszych ulic Cambridge – Trinity Street i St. Johns Street.

ciekawe miejsca w Cambridge
Ciekawe miejsca w Cambridge

Wrócimy tu jeszcze, bo skręciliśmy w malowniczą Trinity Lane, która prowadzi do Garret Hostel Lane i rzeki Cam.

ciekawe miejsca w Cambridge
Ulica Trinity Lane

Z wąskich uliczek zabudowanych kamieniem dotarliśmy do zielonego parku The Backs. Jaki tu spokój i jakie widoki. Z łodzi turyści podziwiają college. Najpiękniejsze mosty w Cambridge.

co warto zobaczyć w Cambridge
Rzeka Cam w Cambridge

Więcej ciekawych miejsc w Cambrige i Londynie znajdziesz na
profilu Jarka na Instagramie

Rzeka to dobry pretekst w rozmowie żeby pokazać wyższość Cambridge nad Oksfordem. Wspominamy regaty Oksford – Cambridge w Londynie. Jak dotąd słynny wyścig mężczyzn The Boat Race 82 razy wygrywała reprezentacja Cambridge, a 80 Oxfordu. Tegoroczne wygrał Oksford i zmniejszył dystans do Cambridge.

atrakcje w Cambridge
King`s College widziany z rzeki Cam
rejsy po rzece Cam
Wielka atrakcja Cambridge tzw. punting

Wracamy na chwilę nad rzekę i przechodzimy przez kolejny most aby wejść do Clares College. To jedyny college w Cambridge, który można zobaczyć za darmo. Z dziedzińca collegu widać majestatyczną King`s College Chapel.

Uniwersytet Cambridge
Uniwersytet Cambridge – Clare`s College i King`s College Chapel

Nasz spacer kontynuowaliśmy przy Queens Road. Łąki, krowy i King`s College Chapel. Tak sobie rozmawiamy czy w Polsce przy budynku uniwersytetu mogłyby się paść krowy. Wstyd by był, prawda? Nieustannie podziwiamy podejście Anglików do natury. Mamy piękną przyrodę i krajobrazy w Polsce, ale to Anglicy wznieśli się na wyżyny dbania o naturę. Już małe dzieci są uczone szacunku do natury i opowiadają o niej z zachwytem.

Przy Silver Street kolejne malownicze miejsce. Widok na rzekę Cam i Mathematical Bridge łączący historyczne i współczesne budynki Queens College.

co warto zobaczyć w Cambridge
Mathematical Bridge został podobno stworzony przez Sir Isaaca Newtona

W pobliżu znaleźliśmy kolejne ciekawe miejsca, które następnym razem będziemy musieli zwiedzić. To dwa najsłynniejsze muzea w Cambridge – Fitzwilliam Museum oraz Museum of Archaeology and Anthropology. Szczególnie budynek pierwszego z nich zapowiada wiele wrażeń wewnątrz.

muzea w Cambridge
Fitzwilliam Museum

Zatoczyliśmy ładne kółko, aby znów znaleźć się przy King`s College. Po drodze jeszcze jedna niezwykła atrakcja. Zegar Corpus Clock.

wycieczka z Londynu do Cambridge

W Cambridge widzieliśmy mnóstwo rowerów, mimo że nie ma tu ścieżek rowerowych. Parkują gdzie tylko się da przyczepić blokadę

rowery w Cambridge

Rowerzyści na Trinity Steet i St John`s Street pędzą szybko więc trzeba mieć oczy na około głowy. Prawda, Alicja? Warto tu na chwilę zatrzymać się z trzech powodów. Zobaczcie piękne bramy do dwóch collegów Uniwersytetu Cambridge – Trinity College i St John`s College. Szczerze, tak pięknych nie widzieliśmy w Oksfordzie.

największe atrakcje Cambridge
Piękna brama do Trinity College
ciekawe miejsca w Anglii
St John`s College

Przy Trinity College warto zwrócić uwagę na jedno drzewo. Czy pamiętacie historię odkrycia teorii grawitacji przez Sir Isaaca Newtona? Podobno to jest ta jabłoń. Podobno. Taka miejska legenda.

jabłoń Isaac Newton Cambridge
Czy to jabłoń Sir Isaaca Newtona

Patrzyliśmy na parę japońskich turystów, którzy robią sobie zdjęcie z jabłkiem na iPhone z jabłonią Sir Isaaca Newtona w tle. Ciekawe ile osób ma takie zdjęcie? Niestety teoria grawitacji też działa na smartfony i po zrobieniu zdjęcia iPhone wypadł im i roztrzaskał się na brukowej kostce ulicy. To będą mieli ciekawą opowieść z Cambridge …

Na końcu ulicy kolejne ciekawe miejsca – The Round Church i stary dom o konstrukcji szkieletowej w stylu Tudorów.

Podczas naszej wizyty w Cambridge mamy wrażenie, że życie towarzyskie toczy się przy i na rzece Cam. Od Magdalene Bridge do Jesus Green znów spacerowaliśmy wzdłuż rzeki. Mnóstwo tu pubów i restauracji a na rzece mijają się łodzie pełne roześmianych ludzi.

piękne miejsca w Anglii

Nasze pierwsze zwiedzanie Cambridge zakończyliśmy na Market Square. Wiele tu straganów z lokalnymi wyrobami, starymi płytami i street foodem.

Market Square Cambridge
Market Square Cambridge

Jarek uparł się, że znów zje niemieckie bratwursty. W Cambridge, wyobrażacie to sobie! Ach, te jego poszukiwania smaku młodości (bratwursty z Lipska, Berlina, Drezna i Dessau z czasów DDR). Szuka, szuka i  nie może go znaleźć. To znów nie było to. Don Kichot bratwurstów 😉

Alicja natomiast znalazła przepyszne organiczne burgery z Bisbrooke Ostrich Farms (3 funty). Zakończyło się to zakupem karmelizowanego onion chutney.

Cambridge wpłynęło na nas bardzo kreatywnie, chce nam się jeszcze więcej pisać.

Czy w Cambridge można się zakochać? Dziwne będzie, jeśli to nie nastąpi.

Niezwykła historia i architektura, atmosfera miasteczka uniwersyteckiego w połączeniu z naturą i rzeką Cam tworzy miejsce jedyne na świecie. Oczywiście w drodze powrotnej rozgorzała między nami dyskusja, które uniwersyteckie miasto bardziej nam się podoba i gdzie wolelibyśmy mieszkać. Oksford czy Cambridge? A jakie jest wasze zdanie?

W osobnym wpisie podpowiadamy wam gdzie nocować w Cambridge. Najlepsze Airbnb w Cambridge – pokoje. Znajdziecie tu propozycje noclegów w Cambridge w angielskich domach, w ogrodzie, z widokiem na rzekę Cam i wiele wiele innych.

Najlepsze pokoje i mieszkania na wynajem na Airbnb w Cambridge

Nasze miejsca i najbardziej znane atrakcje turystyczne w Cambridge:

College w Cambrudge

 • King`s College
 • King’s College Chapel
 • The Clare College
 • Trinity College
 • St John`s College
 • Queens College

Natura w Cambridge

 • Rzeka Cam
 • The Backs
 • Jesus Green

Mosty Cambridge

 • Garret Hostel Bridge
 • Brigde of Sighs (Most Westchnień)
 • Mathematical Bridge
 • Magdalene Bridge
 • Clare College Bridge

Muzea w Cambridge

 • Fitzwilliam Museum
 • Museum of Archaeology and Anthropology

Inne ciekawe miejsca w Cambridge

 • Market Square
 • Corpus Clock
 • Cambridge University Press Bookshop
 • The Fudge Kitchen
 • Campkins Camera Centre
 • The Round Church

Już planujemy kolejną wycieczkę do Cambridge. Tym razem na dłużej aby zwiedzić najważniejsze atrakcje w Cambridge. Oczywiście Wam o tym napiszemy. Zobaczcie też naszą serię wycieczki z Londynu.

Cambridge na Instagramie – Instagramers Cambridge

 

 

wycieczka-jeden-dzien-cambridge-co-zobaczyc

Tagi: Anglia, atrakcje, atrakcje w Cambridge, Cambridge, Cambridge University Press, gotyk angielski, King`s College, King's College Chapel, punting, rower miejski, rzeka Cam, Sir Isaac Newton, St John`s College, The Fudge Kitchen, Trinity College, uniwersytet, wycieczka z Londynu
Jarosław Marciuk LinkedIn

Na blogu przeczytasz również o

mieszkania na wynajem na Airbnb w Cambridge

Najlepsze pokoje i domy na wynajem na Airbnb w Cambridge

Wycieczka do Cambridge to zawsze dobry pomysł. Może to być jednodniowa wycieczka z Londynu, wyjazd na weekend lub jeden z etapów podróży po Wielkiej Brytanii. Gdzie nocować w Cambridge? W Cambridge znajdziecie wiele hoteli, hosteli oraz akademiki Uniwersytetu w Cambridge,…

Zakupy w Londynie – wyprzedaże w Harrodsie

Harrods to jedna z atrakcji turystycznych Londynu. Słynny, luksusowy dom handlowy mieści się przy Brompton Road, w dzielnicy Knightsbridge. 26 grudnia w słynnym sklepie, tak jak w  całej Anglii, ruszają wyprzedaże. My poszliśmy w styczniu i myślimy, że można jeszcze coś znaleźć…

Digital Summer w Hackney

Dziś odwiedziłem Hackney Community College w Shoreditch. Tuż obok znajduje się Silicon Roundabout – jedno z najszybciej rozwijajacych się centrum nowych technologii w Europie. Nic dziwnego, że w collegu zorganizowano Digital Skills Summit. To wydarzenie we wschodnim Londynie przede wszystkim…
Najlepsze kosmetyki do selfie
Atrakcje w Windsor