Często zadajecie nam pytanie „Jak znaleźć pracę w Londynie”, czy warto wyjeżdżać do pracy na Wyspy „w ciemno”? Naszym zdaniem, warto. Jeśli chcesz coś zmienić, poznać inną kulturę, nauczyć się lepiej angielskiego, zdobyć nowe doświadczenia- zaryzykuj. Spróbuj, przecież zawsze możesz wrócić…
Kilka dni temu minął rok, jak wyjechaliśmy z Polski. Nie żałujemy, że wybraliśmy Londyn, chociaż ceny mieszkań są masakrycznie wysokie, bilety na metro drogie i konkurencja na rynku pracy duża. Ale za to żyjemy w pięknym mieście i ciągle nie możemy się nim nacieszyć.
Wyjeżdżając nie mieliśmy „załatwionej” pracy w Anglii, sami musieliśmy przecierać szlaki. Popełniliśmy kilka błędów, nauczyliśmy się nowych rzeczy, zaliczyliśmy kilka zawodów, ale nie zrezygnowaliśmy z marzeń. Krok po kroku realizujemy swoje plany. Więc bądź gotowy na rozczarowania, ale też na nowe wyzwania. Odwagi, a na pewno się uda. Mówią ci, że nie rokujesz, że w UK Polacy tylko „na zwywaku”…? Nigdy w to nie uwierz. Miej marzenia i działaj. Najtrudniejsze są początki, bo wszystko jest nowe, bo nie masz jeszcze doświadczenia w Anglii, bo musisz odnaleźć się w nowym otoczeniu.
Oto kilka sposobów na szukanie pracy w Londynie
Praca przez znajomych
Znajomi i znajomi znajomych. Niezawodna metoda. Powiedz jaką pracą jesteś zainteresowany, prześlij dla przypomnienia swoje CV i poleć się ku pamięci. W UK liczy się polecenie przez znajomego. Oczywiście, niczego to ci nie gwarantuje, bo twoje kwalifikacje i tak zostaną sprawdzone, ale szanse rosną, gdy rekomenduje cię ktoś z wewnątrz firmy. Nie działa to na zasadzie „znajomych królika”, ale na świadomym networkingu, w szczególności w pracy biurowej.
Oferty pracy z sieci
Szukaj pracy przez internet. W sieci jest wiele miejsc z ogłoszeniami dla poszukujących pracy w UK. W niektórych serwisach trzeba się zarejstrować oraz wypełnić internetowe CV. Jeśli masz polskiego maila, pomyśl czy nie stworzyć osobnego konta do aplikowania o pracę (na przykład poczta Yahoo).
LinkedIn i Facebook
Wykorzystaj social media. Ponieważ najbardziej popularny wśród Polaków jest Facebook, to zaczynamy od tego. Dołącz do grup na FB: Mieszkamy w Londynie oraz Praca – LONDYN, Anglia, Irlandia, Szkocja, Walia. Wiele innych regionów i miast w UK ma swoje polskie społeczności na fejsie.
W niektórych profesjach bardzo przydatnym narzędziem jest LinkedIn. Załóż profil, pochwal sie kluczowymi umiejętnościami, przygotuj dobre podsumowanie zawodowe i poproś o rekomendacje. Poszukaj też i dołącz do grup dla danej branży. Obecną pracę Jarek zdobył właśnie dzięki LinkedIn. Jeśli jeszcze nie masz konta na LinkedIn polecamy osobny wpis Jak założyć konto na LinkedIn.
Agencje pracy w Anglii
Odwiedź agencje rekrutacyjne. W Wielkiej Brytanii działa wiele agencji pośrednictwa pracy, niektóre są sprofilowane, na przykład na rynek hotelowo- garstronomiczny. Co prawda korzystająć z usług agencji, stawki wynagrodzeń mogą być mniejsze, ale na początku się nie wymyśla, szybko się przekonasz.
Poza tym praca przez agecję ma jeszcze jedną zaletę, jest często od zaraz.
Job Centre Plus zaprasza
Job Centre to odpowiednik polskiego Urzędu Pracy. Mniej więcej, ale bardziej mniej niż więcej. Bo jego zakres działania jest znacznie szerszy, a po drugie system jest bardziej skomputeryzowany. Pracy poszukujemy na dotykowych ekranach. Ale najważniejszym pierwszym kontaktem z Job Centre bedzie spotkanie w sprawie National Insurence Number – NIN. Jest to obowiązkowy numer ubezpieczenia potrzebny do podjęcia legalnej pracy. Możesz też przejrzeć oferty pracy online.
Targi pracy w Wielkiej Brytanii
Targi pracy to doskonała okazja do poznania pracodawców i aplikowania. Wielu wystawców na targach prowadzi aktywnie rekrutacje. Koniecznie przeczytaj wpis targi pracy w Londynie.
Jak szukać ogłoszeń o pracę
Czytaj ogłoszenia na witrynach i w marketach. Mniejsze hotele, sklepy, kawiarnie, puby informacje o wakatach często ogłaszają w ten sposób. Zauwaliśmy, że na zachodzie Londynu jest więcej ogłoszeń o pracę niż na wschodzie, mieszkaliśmy już w kilku dzielnicach, więc mamy porównanie.
Więcej ciekawostek z Londynu i UK znajdziesz na
profilu Jarka na Instagramie
Praca w Londynie bez znajomości języka angielskiego
Oczywiście, można i tak znaleźć pracę. Ogłoszeń o pracę po polsku szukajcie w prasie poloninijnej oraz na bardzo popularnej stronie wśród Polaków Londynek.net. W wersji papierowej ukazują się w Anglii między innymi:
mają one swoje e- wydania.
Życzymy Wam powodzenia w szukaniu nowej pracy i waszej karierze zawodowej w Wielkiej Brytanii
Formalności przed podjęciem pracy w Anglii
Potrzebne będą: angielski adres, angielski numer telefonu i numer konta banku z UK. Od razu zadbaj też o National Insurance Number czyli NIN. My już dwa dni po przylocie umówliśmy się na spotkanie w Jobcentre Plus w Camden w sprawie nadania NIN. Cała rozmowa jest prowadzona po angielsku (taki mały wywiad z tobą), pracownik zadaje pytania dotyczące naszych danych personalnych oraz okoliczności pobytu w Wielkiej Brytanii oraz wypełnia formularz. Nas pytano o datę przyjazdu, cel pobytu, plany związane z pracą, doświadczenie zawodowe, edukację. Na NIN czekaliśmy sześć tygodni, a Alicja dostała jeszcze później. Ale podobno było wtedy dużo emigrantów, którzy przybyli w tym samym czasie.
Jeśli nie znasz angielskiego w dostatecznym stopniu i obawiasz się jak sobie poradzisz przy załatwianiu formalności w UK, możesz skorzystać z usług polskich firm, które pomogą we wszystkich sprawach. Doradztwo dla Polaków polega na tłumaczeniach, wypełnianiu dokumentów, przygotowaniu CV, aplikowaniu o benefity. Praktycznie możesz nie znać ani trochę angielskiego, a wszystko da się załatwić.
Czy doświadczenie z Polski się liczy?
Tak, liczy się. Jeśli zamierzasz pracować w podobnej branży, w tym samym zawodzie co w kraju, to będzie ważne co wcześniej robiłeś. Nam mówili, że jak wyjedziemy, to wszystko co robiliśmy w Polsce ,możemy zapomnieć, bo zaczynamy od zera. Ta druga część się zgadza, zaczynasz od nowa, ale twoje doświadczenie może się przydać. To co się nie liczy, to świadectwa pracy, nawet nie mam sensu tych dokumentów tłumaczyć, bardziej postaw na zbieranie referencji. Możesz zostać poproszony o wskazanie konkretnych osób, z którymi przyszły pracodawca skontaktuje się w sprawie opinii na twój temat. Dobrze, też mieć na LinkedIn rekomendacje po angielsku.
Ale jeśli pracowałeś w korporacji i pójdziesz pracować do pubu, to rzeczywiście nie chwal się wcześniejszym doświadczeniem, to raczej zaszkodzi niż pomoże. Więc wszystko zależy od tego jakiej pracy szukasz, czy zamierzasz wykorzystać umiejętności z Polski, czy raczej stawiasz na jakąkolwiek pracę, co nie oznacza, że lżejszą.
I naistotniejsze, zrób wszystko, aby się pozytywnie nastawić, bo inaczej będzie podwójnie ciężko. Określ sobie cel i dąż do tego, bo to co nam się tu bardzo podoba, to że w Londynie wszystko jest możliwe.
Aha i jeszcze jedno, nie jesteśmy chyba do końca obiektywni w tej kwestii. Od wielu lat mieliśmy przekonanie, że mamy wyjechać za granicę. To było takie marzenie. Oboje czuliśmy podobnie i w końcu pojechaliśmy, ale rozumiemy, że nie każdy musi się dobrze czuć na emigracji, myślimy, że każdy ma swoje miejsce. Grunt to je odnaleźć!
A jeśli macie pytania, piszcie do nas!