Zakupy w Londynie w charity shops

2 Komentarze

O charity shops usłyszeliśmy w pierwszym tygodniu pobytu w Anglii. W skrócie można powiedzieć, że są to sklepy dobroczynne, prowadzą je organizacje charytatywne. Fundacje wspierają różnego rodzaju działalność, np.: walka z głodem, pomoc potrzebującym, profilaktyka zdrowotna, czy też opieka nad bezdomnymi zwierzętami.  Nasze pierwsze zakupy z charity shops to książki. Bardzo tanie i prawdziwe perełki. A potem kupiliśmy jeszcze płaszcz, apaszkę i zaparzacz do kawy.

Books film
Nasza biblioteka się powiększa, tylko miejsca brakuje…

Jak działają charity shops w Anglii?

Mimo, że towar jest używany, charity shops trudno porównać do znanych z polskiej rzeczywistości ciuchlandów. Oto pięć głównych różnic:

 • Cel dobroczynny, a nie biznesowy
 • Kupić można nie tylko odzież, buty, ale i książki, filmy na DVD, mały sprzęt AGD, bibeloty, meble
 • Rzeczy przynoszą mieszkańcy danej dzielnicy
 • W sklepach pracują wolontariusze, często seniorzy, którzy szukają ciekawego zajęcia na wolny czas
 • Każda tego typu placówka działa pod określoną marką organizacji charytatywnej.
Lumpeksy w Londynie
Przeglądanie rzeczy zajmuje trochę czasu… Lumpeks w Ealing w zachodnim Londynie.

Idea jest piękna. Ludzie nie wyrzucają niepotrzebnych rzeczy tylko oddają do charity shop, oszczędni mogą kupić taniej, a pieniądze ze sprzedaży przeznaczone są na cele charytatywne. W Londynie warto szukać takich sklepów w presiżowych dzielnicach (np.: Chelsea, Kensington, Notting Hill), tu trafić możemy na odzież luksusowych marek czy też na coś wyjątkowego z kolekcji znanych projektantów. Tanie sklepy w Londynie, które pomagają potrzebującym.

Jak znaleźć charity shops w UK?

Po pierwsze, szukać witryn z nazwami fundacji prowadzących tego rodzaju sprzedaż. Możecie też przygotować się wcześniej przegladająć informacje w internecie. Oto lista popularnych charity shops z linkami do mapy sklepów:

 1. Oxfam – pomoc ludziom w ponad 90 krajach, walka z głodem, dostarczanie czystej wody, wyposażanie szkół
 2. FARA – pomoc osieroconym i porzuconym dzieciom z Rumunii
 3. British Heart Foundation –  profilaktyka u leczenie chorób serca i układu krążenia
 4. Cancer Research – badania dotyczące walki z chorobami nowotworowymi, lista Charity Shops
 5. Age UK – wsparcie dla osób powyżej 60 roku życia
 6. Traid – praca na rzecz przemysłu włokienniczego, edukacja na temat wpływu tekstyliów na środowisko
 7. RSPCA – kampanie na rzecz ochrony zwierząt, walka z okrucieństwem wobec zwierząt
 8. Octavia Fundation – pomoc bezrobotnym, osobom o niskich dochodach, wyizolowanym społecznie, chorym.

Niektóre fundacje prowadzą także sprzedaż online. Czasem spotkać można się z tematycznym charity shop -Kids, Books- oferujące rzeczy tylko dla dzieci czy tylko książki.

Nie wiesz jak zaplanować wyjazd na zakupy w Londynie? Połącz zwiedzanie atrakcji z robieniem zakupów. Zobacz wpis Gdzie robić zakupy w Londynie.

Ubrania dla dzieci w second handach londyn
Second Hand w Londynie – Chiswick

Naszym zdaniem, charity shops są wspaniałą wizytówką Wielkiej Brytanii. Jest to dobrze zorganizowany i zarządzany system pomocy, w którym każdy coś zyskuje. Społeczeństwo chętnie oddaje rzeczy, czasem wieczorem przed sklepem stoją worki przyniesione przez kogoś i nikt jakoś tego nie kradnie.

Londyn zakupy w charity shops
Charity shops czyli lumpeksy, second handy albo sklepy z używaną odzieżą. Cel jest szczytne a jakość i ceny ciuchów bardzo korzystne.

Więcej ciekawych miejsc w Londynie i UK znajdziesz na
profilu Jarka na Instagramie

Jakie są ceny w charity shops?

Rzeczy są kilka razy tańsze niż w tradycyjnych sklepach. Książki to zupełna taniocha, bo najwięcej zapłaciliśmy dwa funty. Koszule, sukienki, spodnie, swetry można kupić za kilka funktów. Są też ubrania za kilkanaście czy kilkadziesiąt funtów i w górę, w zależności od lokalizacji sklepu, marki i stanu odzieży. Minusem jest to, że trzeba przeglądać każdą rzecz, aby trafić na prawdziwy odzieżowy skarb. Ale jaka za to zostaje satysfakcja. Także zarezerwujcie trochę czasu i ruszajcie na zakupy w charity shops.

 

Pomocna lista sklepów w Londynie

Charity shops znajdziecie na głównych ulicach handlowych Londynu.

Sklepy Oxfam

Sklepy z odzieżą (Oxfam Shops) i butiki (Oxfam Boutique) znajdziecie w Astoria Parade, Alderley Edge, Balham,  Brighton, Camden, Covent Garden, Dalston, Blackheath, Bognor Regis, Chelsea, Earls Court, Enfield, Finchley, Gloucester Road, Goodge Street, Hampstead, Hammersmith, Headington, Heswall, Herne Hill, Highgate, Islington, Kilburn, Kensington, Kentish Town, Mill Hill, Morden, Muswell Hill, New Malden, Notting Hill, Paddington, Palmers Green, Pimlico, Putney, Purley, Southfields, Streatham, Southgate, Southport, St John’s Wood, Temple Fortune, Tooting, Twickenham, Wembley, Wimbledon, Winchmore Hill, Wood Green.

Księgarnie (Bookshop Oxfam) i sklepy z muzyką (Oxfam Books & Music, Oxfam Music & Audio) znajdzują się w Bloomsbury, Crouch End, Chiswick, Ealing, Greenwich, Hampstead, Herne Hill, Highgate ,Kentish Town, Kingston upon Thames, Marylabone, Muswell Hill, Portobello, Victoria.

Sklepy FARA

FARA shops w Addlestone, Ashford, Battersea, Balham, Belsize Park, Chertsey, Chiswick, Clapham, Ealing, Earlsfield, Eastcote, East Molesey, East Sheen, Fulham (3 sklepy), Greenford, Hampton Hill, HAyes, Kensington, Kingston, Lavender Hill, New Malden, Notting Hill, Pimlico, Richmond Bridge, Shepherd`s Bush, Shepperton, Southfields, Surbiton, Teddington, Twickenham, Wimbledon

FARA kids shops w Balham, Barnes, Clapham, Chiswick, Ealing, Earlsfield, Fulham, Notting Hill, Pimlico, Primorse Hill, Richmond Bridge, Southfields,  Teddington

Sklepy Traid

Charity shops fundacji Traid znajdują się w Brixton, Camden, Clapham, Dalston, Hammersmith, Harrow, Holloway, Kilburn Peckham, Shepherd`s Bush, Wesbourne Grove, Wood Green.

British Heart Foundation ma ponad 500 sklepów w Wielkiej Brytanii.

Zaplanuj wyjazd do Londynu na zakupy już dziś.

charity-shop-lumpeksy-w-londynie-zakupy-modne-ciuchy

Tagi: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Na blogu przeczytasz również o

Jak znaleźć pracę w Londynie?

Często zadajecie nam pytanie „Jak znaleźć pracę w Londynie”, czy warto wyjeżdżać  do pracy na Wyspy „w ciemno”? Naszym zdaniem, warto. Jeśli chcesz coś zmienić, poznać inną kulturę, nauczyć się lepiej angielskiego, zdobyć nowe doświadczenia- zaryzykuj. Spróbuj, przecież zawsze możesz…

Jakiego radia słuchać w Londynie …

Niespełna dwa tygodnie po przyjeździe do UK, idziemy na spotkanie polonijnych rozgłośni radiowych. Przez tak krótki czas, tyle się nasłuchaliśmy o Polakach mieszkających w Wielkiej Brytanii, że musimy poznać słynną grupę Polish Professionals in London. Pierwsza okazja trafia się dzięki Grupie Dziennikarsko-Medialnej działającej…

Gwiezdne Wojny – Przebudzenie Mocy w Londynie

Ogarnęła nas gorączka związana z siódmą częścią Gwiezdnych Wojen, no przynajmniej Jarka. Dziś w Londynie europejska premiera filmu „Gwiezdne Wojny: Przebudzenie Mocy”, w związku z tym wybraliśmy na Leicester Square oraz do licznych sklepów (Disney i Lego w Westfield, Harrods,…
Czerwone maki na …
Impresjonista w Holland Parku w Londynie