Parki w Pekinie

Brak komentarzy

Kolejny poranek w Pekinie i pogoda znów dopisuje. Jest październik, deszcz nie pada, słońce świeci na bezchmurnym niebie. Zanieczyszczonego powietrza w Pekinie obawiałem się najbardziej przed przyjazdem. Na szczęście tylko raz miasto opanował smog podczas wycieczki na targ rybny.

Po spacerze na zakupy w centrum handlowym Indigo i dzielnicy wieżowców Wainjing dziś pora na poznanie pobliskich parków w Pekinie. Na początek tuż przy hotelu NUO znalazłem mały Lido Park.

NUO-HOTEL-pekin-parki-ogrody-10

O poranku w chińskim parku można spotkać wiele starszych osób podczas ćwiczeń. Ten zwyczaj przeniósłbym z Chin do Polski.

poranek-chinczycy-pekin-parki-ogrody

chinka-pekin-park

Samotność w chińskiej metropolii.

chinczyk-park-w-pekinie

pekin-parki-ogrody-lido

Nie raz czytałem o opuszczonych miastach w Chinach. W Pekinie w drodze do kolejnego parku udało mi się zobaczyć opuszczone osiedle. Dziewięć wieżowców, każdy około 30 pięter.

pekin-opuszczone-osiedle

Teren tego nowego osiedla nie był ogrodzony, sprzętu budowlanego nigdzie nie było, żywej duszy.

pekinchiny-opuszczone-miasto-osiedle

Celem dziejszej porannej wycieczki był Chaoyang Park, zwany po angielsku Sun Park. Chaoyang Park to największy park w Pekinie. Jego powierzchnia to ponad 280 hektarów. Park ma nawet własną stację metra Zaoying, która znajduje się mniej więcej pośrodku zielonych terenów. Wejście do parku jest płatne, kosztowało 5 juanów. Wszedłem o północną bramą i wkrótce zobaczyłem taką łąkę kwiatów.

pekin-parki-ogrody-sun-natura

W parku jest wiele atrakcji. Jezioro Shuzihui, rejsy łódkami, kolejka górska, Sony ExploraScience, teatr letni na wyspie centralnej, a w pobliżu plaże i baseny. W czasie Letnich Igrzysk Olimpijskich 2008 w Pekinie w parku rozgrywano mecze siatkówki plażowej.

 

pekin-parki-ogrody-mapa

Pekin bardzo chciał przegonić Londyn. W stolicy Chin miało powstać ogromne koło widokowe, bardziej potocznie pisząc diabelski młyn. London Eye ma średnicę  135 metrów, pekińskie koło miało być mieć 208 metrów. Podobnie jak w Londynie na kole miały być kapsuły, z których można podziwiać miasto. Chińczycy planowali 48 kapsuł, każda dla 40 osób. Dla porównania London Eye ma 32 kapsuły, każda dla 25 osób. Gdy wróciłem do Londynu poszukałem więcej informacji o tej śmiałej inwestycji. Projekt był ogłoszony w 2007, a miał być zakończony na Igrzyska Olimpijskie w 2008 roku. Z powodu opóźnień kolejny termin zakończenia podano na 2009 rok i znów się nie udało. Projekt jest wstrzymany, inwestor ogłosił upadłość, ale w 2015 roku reklamy i ogrodzenie placu budowy ciągle stoją. Więcej o parku przeczytacie na stronie www  Chaoyang Park (tylko wersja chińska).

pekin-parki-ogrody-sun-kolo

Zakazy i nakazy w pekińskim parku. Leżenie na trawie niestety nie jest dozwolone w przeciwieństwie do Londynu.

pekin-parki-ogrody-lido-poranek

Inne parki, które warto zobaczyć w Pekinie to Park Olimpijski ze Stadionem Olimpijskim i Pływalnią Olimpijską, najlepiej zachowany tysiącletni cesarski ogród – Beihai Park oraz Tiantan Park przy Świątyni Nieba.

W przedostatni dzień pobytu w Pekinie z całą grupą mieliśmy okazję odwiedzić Jingshan Park. To jeden z najpiękniejszych parków Pekinu. To miejsce z ciekawą chińską architekturą i niezwykłymi widokami na Zakazane Miasto.

najpiękniejsze parki w Pekinie Jingshan Park

Lepiej późno niż wcale …

parki w pekinie co zobaczyć Jingshan Park atrakcje

Wspinaczka w Jinshan Parku

Trzeba się trochę nachodzić po schodach, ale dla takich widoków warto. Na szczęście zdążyliśmy tuż przed zachoodem słóńca.

zakazane miasto pekin widoki Jingshan Park

Widok na Zakanaze Miasto z Jingshan Park. Znak czasów, ekrany smartfonów 😉

 

Tagi: , , , , , ,

Na blogu przeczytasz również o

Broomfield Park

Sobota to ostatni dzień maja i czas na wycieczkę do nowego parku. Broomfield Park położony jest w północnej części Londynu w Palmers Green (The London Borough of Enfield). Park można podzielić na trzy części. Pierwsza mniejszy to uroczy, bajkowy ogród z…

Queen Elizabeth Olympic Park i Stadion Olimpijski

Park Olimpijski to jeden z naszych ulubionych parków w Londynie. Tutaj odbyły się Letnie Igrzyska Olimpijskie w 2012 roku, a teraz przestrzeń wokół Stadionu Olimpijskiego zmieniła się w park z wieloma atrakcjami. W pobliżu powstało największe centrum handlowe w Europie…
Co to jest hot pot warto zjeść w chinach

Hot pot w Pekinie

Wydaje mi się, że hot pot jest jednym z ulubionych dań Chińczyków w Pekinie. Nic dziwnego, bo to chyba najzdrowszy fast food jaki jadłem. Świeże mięso i warzywa są w kilka minut gotowe do zjedzenia. Przy okazji przyrządzania posiłku w restauracji…
Szokująca prawda o wynajmie mieszkań w Londynie wyciekła do sieci!
Phil Gonzalez w Gdańsku na WWIM13
Menu