Zwiedzanie Oksfordu część druga

Brak komentarzy

Oksford jest pełen niezwykłych atrakcji. Poznaliśmy ich wiele podczas naszej pierwszej wycieczki z Londynu do Oksfordu, o której przeczytacie. Oksford w Anglii – jak zwiedzić słynne miasto uniwersyteckie. Największe atrakcje to bez wątpienia college Uniwersytetu Oksfordzkiego, których zwiedziliśmy aż 10 i opisaliśmy w osobnym wpisie. Jednak ciągle pozostało nam wiele ciekawych miejsc do zwiedzenia. Podczas ostatniej wycieczki na Instameet IgersOxford udało się nam zobaczyć trzy muzea, bibliotekę, arkady i jeden słynny pub. Zapraszamy do zwiedzania.

Oxford University Museum of Natural History

Gdy zobaczyliśmy zdjęcie monumentalnego hallu Muzeum Historii Naturalnej w Oksfordzie decyzja mogła być tylko jedna. Koniecznie musieliśmy odwiedzić Oxford University Museum of Natural History.

Muzeum zostało założone przez Sir Sir Henry`ego Aclanda w połowie XIX wieku. W imponującym neogotyckim budynku zaprezentowana jest kolekcja zoologicznych, entomologicznych i geologicznych zbiorów Uniwersytetu Oksfordzkiego.

Co warto zobaczyć w muzeum?

Szkielety słoni

Największymi atrakcjami muzeum w Oksfordzie są szkielety ssaków i dinozaurów (Tyrannosaurus Rex) oraz Oxford Dodo – pozostałości wymarłego ptaka Dodo.

Dinozaur T-Rex

Rekonstrukcja głowy dinzaura T-Rex

Szkielety dinozaurów w Oksfordzie

Ptak Dodo w Oksfordzie

Ptak Dodo w Oksfordzie

Wstęp do muzeum jest bezpłatny. Muzeum znajduje się na Parks Road, 15 minut spacerem od centrum Oksfordu.

Pitt Rivers Museum

Pitt Rivers Museum znajduje się na tyłach Muzeum Historii Naturalnej i wejście do niego znajduje się przy szkieletach ssaków. Nie przeoczcie więc wejścia do innego świata. Muzeum Pitts Rivers posiada bardzo bogatą kolekcje obiektów etnograficznych z wielu zakątków Ziemi. Prezentacja zbiorów jest niesamowita. To jedno z najwspanialszych muzeów etnograficznych na świecie.

Muzeum Pitt Rivers w Oksfordzie

Widok muzeum z pierwszego piętra od strony wejścia

Widok muzeum z drugiego piętra antresoli w stronę wejścia

Na parterze i dwóch piętrach znajdziecie biżuterię, instrumenty muzyczne, broń i inne przedmioty przywiezione przez podróżników.

Muzea w Oksfordzie

Gabloty z eksponatami na antresoli muzeum

Muzeum Etnograficzne w Oksfordzie

Weston Library

Podczas naszej ostatniej wizyty w Oksfordzie Weston Library była w trakcie gruntownego remontu. W lutym 2016 otwarto nową bibliotekę dla studentów i pracowników naukowych Uniwersytetu Oksfordzkiego. Na parterze biblioteki warta obejrzenia jest ogólnodostępna wystawa skarbów Bodleian Library. Na Bodleian Treisures spośród 12 milionów zbiorów biblioteki wybrano te najcenniejsze.

Weston Library w Oksfordzie

Weston Library

Zobaczyliśmy tam między innym ilustracje Tolkiena z książki Hobbit, The Bay Psalm Book (pierwsza książka wydrukowana w Ameryce Północnej, do dziś zachowało się 11 egzemplarzy), Rosa Anglicana, manuskrypt Magna Carta z 1217 roku, Biblia Gutenberga i wiele innych.

biblioteka w Oksfordzie

Magna Carta w Oksfordzie

Więcej o skarbach Biblioteki Bodleain przeczytacie na stronie Bodleian Treasures. Wystawa będzie otwarta do lutego 2018 roku. W hallu głównym można było sobie samemu stworzyć broszurę na replice prasy drukarskiej.

The Ashmolean Museum

Muzeum Ashmolean jest muzeum sztuki i archeologii Uniwersytetu Oksfordzkiego. Otwarte w 1683 roku The Ashmolean Museum uznawane jest za najstarsze muzeum uniwersyteckie na świecie. Muzeum powstało dzięki kolekcji Eliasa Ashmole`a, a dziś zbiory muzeum obejmują bezcenne obrazy, znaleziska archeologiczne, srebro i sztukę piękną. Koniecznie musicie zobaczyć eksponaty ze starożytnego Egiptu, Rzymu oraz Brytanii z czasów Anglosasów.

atrakcje w Oksfordzie

Fot. The Ashmolean Museum

The Covered Market

The Covered Market powstał w roku 1770. W Oxford Covered Market znajdziecie 40 różnych sklepików i straganów.

The Eagle & Child

W drodze do kolejnej atrakcji minęliśmy ten maleńki domek. Czy był inspiracją dla jednego z pisarzy, który tworzył  i mieszkał w Oksfordzie? Wiecie o kim piszemy?

Tolkien w Oksfordzie atrakcje

Najsłynniejsze historyczne puby w Oksfordzie to między innymi King’s Arms, Lamb & Flag i 13-wieczny The Turf Tavern przy murach miejskich. My wybraliśmy się do The Eagle & Child na ulicy St Giles w pobliżu St John’s College. Pub The Eagle & Child znany jest jako miejsce spotkań The Inklings – nieformalnej grupy literackiej w Oksfordzie. Do grupy należeli między innymi Lewis Carroll (twórca m.in. Alicji w Kranie Czarów), J.R.R Tolkien (Hobbit, Władca Pierścieni) i  Charles Williams.

Pub Tolkiena w Oksfordzie

The Eagle & Child

Tagi: , , , , , , , , , , , ,

Na blogu przeczytasz również o

Ridley Road Market w Dalston

Po spotkaniu polskich blogerów w Londynie nie mogliśmy się oprzeć spacerowi po naszej dawnej dzielnicy. Przez pewien czas mieszkaliśmy w Hackney (tuż Hackney Wick i Parku Olimpijskim w Stratford), ale na targowisku Ridley Road Market w Dalston byliśmy po raz…

Szukamy misiów w Londynie

Dziś znów jesteśmy na stacji Paddington, bo szukamy misiów Paddingtonów. W okolicy dworca kolejowego jest aż osiem z pięćdzięsięciu niedźwiadków. Rozpoczynamy naszą kolekcję misiów z Londynu. Dodajemy misie w kolejności znalezienia. Miś Paddington na dworcu Zaprojaktowany przez Michaela Bonda. Klasyczny wygląd.…

Godzina z Danem Rubinem

Dowiedziałem się o ciekawym spotkaniu i poszedłem. To moja pierwsza wizyta na #MeettheIphonePhotographer. Swoją drogą to chyba najdłuższy hashtag jaki używałem. Meet the Iphone Photographer to cykl spotkań w Apple Store przy Regent Street. Organizuje je i prowadzi Dan Rubin. Podczas ostatniego…
National Gallery w Londynie
Zamach terrorystyczny w Londynie – Most Westminsterski
Menu