Uniwersytet w Oksfordzie to miejsce pełne historii, kultury i akademickiego ducha, który przyciąga turystów z całego świata. Jako jeden z najstarszych i najbardziej prestiżowych uniwersytetów na świecie, Oksford oferuje niezliczone atrakcje, które zachwycą nie tylko miłośników nauki, ale także wszystkich poszukiwaczy piękna i inspiracji. W sercu tej akademickiego angielskiego miasta znajdują się liczne college’e, które stanowią integralną część życia uniwersyteckiego. Każdy z nich ma swoją unikalną historię, architekturę i tradycje, które razem tworzą niepowtarzalną atmosferę tego miejsca.
Przewodnik po collegach Uniwestytetu w Oksfordzie
W tym przewodniku przedstawimy największe atrakcje Uniwersytetu w Oksfordzie, z naciskiem na te niezwykłe college’e, które warto odwiedzić podczas pobytu w tym zabytkowym mieście. Dowiedz się, które budynki skrywają najciekawsze historie, jakie miejsca są związane z najsłynniejszymi absolwentami i gdzie można poczuć prawdziwego ducha Oksfordu.
Cisza – cudowna, nastrojowa i twórcza, wszechobecne książki i czynne całą dobę biblioteki, architektura – tak zapamiętaliśmy wizytę w Oxfordzie i jego największe atrakcje. Przyjechaliśmy w styczniu do Oxfordu za zaproszenie i szkolenie OPA – Oxford Polish Association. Przy okazji spędziliśmy tu wspaniałe dwa dni w towarzystwie Ewy i jej męża. Przez ten czas zobaczyliśmy aż 10 collegy.
I od razu małe sprostowanie, w Oxfordzie pytanie o drogę do tego słynnego Uniwersytetu, jest nietrafione. Oksford składa się z 38 collegy, które są autonomiczne, mają swoje budynki, władze, budżety i studentów. To odrębne jednostki, które razem tworzą Uniwestytet Oksfordzki. Absolwenci nie mówią, że ukończyli Oksford, ale wymieniają nazwę konkrentego collegu.
Czyli trzeba się zdecydować, co konkretnie chcemy zobaczyć. Oczywiście w jeden dzień nie mamy szansy na poznanie wszystkich obiektów.
Zaopatrzeni przez Ewę w studencki The Oxford Handbook wyruszyliśmy pierwszego dnia z nią i drugiego dnia samotnie na zwiedzanie nasłynniejszych i najstarszych oksfordzkich uczelni. W Oksfordzie studiowali między innymi J. R. R. Tolkien, Carol Lewis, Jonathan Swift, Oscar Wilde czy Rowan Atkinson i Terry Jones z The Monty Python. Oto nasze Top 10 collegy w Oksfordzie.
All Souls College
Mówi się, że All Souls College jest największym pomnikiem wojennym w Anglii, bo został ufundowany w XV wieku jako upamiętnienie angielskich ofiar wojny stuletniej.
Spośród collegy wyróżnia go przede wszystkim fakt, że „studentami” są profesorowie innych uczelni. To najwyższe wyróżnienie w świecie naukowym na Wyspach. Każdej jesieni grono studentów powiększa się o zaledwie dwie osoby.
All Souls College jest bardzo dużym i monumentalnym kompleksem uniwersyteckim zaprojektowanym w Perpendicular Style, czyli późnym gotyku angielskim. To zdedycowanie jedna z największych atrakcji Oksfordu. Aha, każdy college ma swoją własną kaplicę oraz herb.
Sławnymi członkami collegu All Souls byli między innymi Sir Christopher Wren, Thomas Edward Lawrence (Lawrence z Arabii), George Curzon (tak, ten od tej nieszczęsnej Linii Curzona) oraz jedyny Polak, Leszek Kołakowski. Podobno trudno tu wejść i zwiedzić college, ale się udało.
Więcej ciekawych miejsc w Oksfordzie, Cambridge i Londynie znajdziesz na profilu Jarka na Instagramie
Christ Church
Christ Church otacza arystokratyczna aura, to jeden z największych i najbogatszych collegy w Oksfordzie. Został założony w 1534 roku. Zachowuje swój literacki i humanistyczny charakter. Odwiedza go najwięciej turystów, w pop kulturze znany jest dzięki kręconym tu filmom. Wstęp jest płatny.
Koniecznie zobaczcie Katedrę Christ Church, stołówkę, Peckwater Quadrangle, Christ Church Library i The Meadow Building.
Sławni studenci collegu Christ Church to Anthony Eden, William Gladstone, John Locke, Lewis Caroll, król Edward VII.
Corpus Christi
Tuż obok monumentalnego Christ Church znajduje się jeden z najmniejszych collegy – Corpus Christi. Jego początki datowane są na 1517 rok, słynie z biblioteki posiadającej ogromne zbiory oraz z rozgywanego każdego roku wyścigu … żółwi. Może to bradzo „uczona” dyscyplina?
College ma swój urok, wąskie przejścia, ogródki, tajemnicze drzwi w murze, które podobno zainspirowały Lewisa Carola do napisania „Alicji w Krainie Czarów”.
Na centralnym dziedzińcu wznosi się kolumna z rzeźbą pelikana, jednym z symboli Corpus Christi.
Hertford
Pierwszy college, w którym mogliśmy się trochę poczuć jak studenci. Ewa zabrała nas na brunch do studenckiej stołówki. Co jedzą studenci z Oksfordu przeczytacie we wpisie Wycieczka do Oksfordu.
To jeden z najstarszych collegy, jego historia zaczęła się w 1282 roku. Hertford College znajduje się naprzeciw głównego wejścia do Bodleian Library. Z dziedzińca widoczne piękna klatka schodowa oraz kaplica.
Uczelnia słynie z tzw. Bridge of Sighs (Most Westchnień). To łącznik Hertford College i New College oraz jednocześnie jedna z architektonicznych ikon Oksfordu.
Studiował tu między innymi Jonathan Swift – autor słynnych „Podróży Guliwera”.
Magdalen
Poprawnie nazwę collegu wymawia się trochę z francuska Modlen. College Magdalen położony jest przy brzegu rzeki Cherwell poza centrum Oksfordu. Założony w 1458 roku słynie z parku z jeleniami oraz pięciu bibliotek z kolekcją ponad 200 tys. rzadkich książek i manuskrytpów.
Zauroczyły nas piękne krużganki, kaplica i wysoka gotycka wieża.
Warto też zobaczyć The New Building i odnaleźć czerwoną budkę telefoniczną.
Nasłynniejszy absolwent uczelni to pisarz Oscar Wilde. Inni znani studenci to król Edward VIII, Thomas Wolsey, George Osborne, Erwin Schrödinger, Terence Mallick.
Merton
Założony w 1264 roku Merton College uważany jest najstarszy college w Oksfordzie.
Posiada także jedne z najstarszych budynków, najstarszy dziedziniec z krużgankami z XII wieku (Mob Quad).
W Merton studiowali nobliści Nikolaas Tinbergen, Frederick Soddy, T. S. Eliot, Anthony James Leggett, T. S. Eliot oraz J. R. R. Tolkien, Thomas Bodley oraz Lord Randolph Churchill – ojciec Winstona Churchilla.
New College
New College wcale nie jest taki nowy jak mogłaby wskazywać nazwa. Postał w 1379 roku, a przedrostek nowy raczej odnosił się do systemu kształcenia studentów.
Zabudowania collegu zawierają mury i baszty dawnego systemu obronnego miasta. Dziedziniec i krużganki są chyba największe w całym Oksfordzie, przynajmniej na mnie takie sprawiły wrażenie.
A może już za dużo widziałem i wszystko mi się już miesza 😉
Queens College
Queens College położony jest tuż przy High Street i wydaje się być z innej epoki od pozostałych odwiedzonych uczelni. Nic dziwnego, bo został zaprojektowany w stylu neoklacystycznym przez Sir Christopena Wrena.
Zobaczcie piękne krużganki i ogrody z XVII wieku.
Zapewne jest wielu bardziej nobliwych i zasłużonych absolwentów Queens College, ale najlepiej współcześnie znanym i zapewne najśmiejszniejszym jest Rowan Atkinson. Sorry królu Henryku V oraz astronomowie Edmundzie Halley i Edwinie Hubble, ale Jaś Fasola jest sławniejszy.
St Edmund Hall
St. Edmund Hall kojarzy mi się płytami cmentarnymi oraz biblioteką w dawnym normańskim kościele. Malutki college założony w 1278r. Wizyta tutaj skłoniła mnie do wielu refleksji na temat życia. Usiądź w ogrodzie i odpocznij trochę.
Taka zaduma kontrastuje jednak z faktem, że absolwentami tego collegu było wielu komików i aktorów, w tym najsłynniejszy Terry Jones z grupy The Monty Python.
Trinity College
Trinity powstał w 1555 roku a jego założycielem był Thomas Pope. To jeden z wielkich oksfordzkich collegy. Piękna kaplica i ogrody zaprojektowane przez Sir Christophera Wrena to miejsca, które koniecznie musicie zobaczyć.
Mnie zaciekawiły rysowane na murach znaki i nazwiska członków męskich i damskich ekip wioślarskich. O wyścigu studentów Oksfordu i Cambridge na Tamizie przeczytacie we wpisie Regaty na Tamizie Oksford i Cambridge. Regaty Oksford – Cambridge po raz pierwszy zorganizowano w 1829 roku.
Ewa mówiła, że podobno stołówka Trinity College serwuje najlepsze posiłki w Oksfordzie.
Szok Oksfordzki
To była bardzo ciekawa wycieczka w przeszłość za którą, jesteśmy bardzo wdzięczni Ewie. Oksfordzkie college charakteryzuje niezwykła architektura, przeważnie późny gotyk angielski (Perpendicular Style). Liczne krużganki, wieże, kaplice, ogrody to wszystko może wprawić w zachwyt i zawrót głowy. Znacie zjawisko szoku florenckiego? Jarek z pewnością doznał szoku oksfordzkiego.
Życzymy wam równie udanego zwiedzania Oksfordu, najlepiej z Ewą! Zobaczcie piwnice biblioteki w Oksfordzie, w kolejnym wpisie zabieramy Was do między innymi do niedostępnych miejsc Uniwersytetu Oksfordzkiego. Kliknijcie zatem na Wycieczka do Oksfordu – Alicja w Krainie Książek. Naszą drugą wycieczkę do Oksfordu i najciekawsze muzea w Oksfordzie zobaczycie we wpisie Zwiedzanie Oksfordu część druga.
Zobacz nasz cykl wpisów na blogu Wycieczki z Londynu. Odwiedziliśmy już między innymi Cambridge, Canterbury, Dover, Windsor, Eton czy Cardiff.