To, że smartfonem można nagrać film, nikogo już nie dziwi. To, że takie wideo może być dobrej jakości, też wielu już wie. Ale tylko garstka jest świadoma, jak można użyć dwie aplikacje Instagram i Vine do robienia filmów. Najpierw krótka prezentacja.
Instagram, serwis społecznościowy znany z publikowania zdjęć, stoi za nim Facebook. Vine prowadzony przez Twittera. Nowością na Vine jest możliwość przeglądania filmów na stronie www. Dotychczas trzeba było korzystać z zewnętrznych stron takich jak Seenive, Vinebox, VineViewer.
Aktualizacja: Niestety serwis Vine została zamknięty przez Vine. Aplikacja do kręcenia krótkich form wideo wyprzedziła swoje czasy, była prekursorem TikToka i Reelsów na Instagramie).
Przygotowaliśmy dla Was porównanie tych dwóch serwisów do tworzenia krótkich filmów w Social Media. Na Vine w Polsce rządzi Jarosław Kuźniar. Warto też zajrzeć na profil Wittaminy. Z zagranicznych Vine`ów polecam konto Iana Padghama
Vine Alicji z Muzeum Kinematografii w Łodzi, film z roku 1902 na Vinie w 2013 roku. Tyle się zmieniło przez 10o lat …
Tak dorośli bawią się zabawkami, na Vinie …
Obydwie aplikacje to świetne narzędzie dla dziennikarzy i blogerów. Co można kręcić? Na Vine zapętlone śmieszne video, poradniki, przegląd prasy, motto dnia, śniadania w hotelu, relację z wydarzenia, widoki. Ogranicza was tylko wyobraźnia.
Pierogi z pierogarni na Kaszubach niestety znikają bardzo szybko …
Gol Jarosława Bieniuka podczas meczu FC Barcelona – Lechia Gdańsk na stadionie PGE Arena.
Dzięki Vine`owi zrobisz sześcio sekundową relację z wydarzenia. Przykład z Targów Turystycznych w Poznaniu.
Główne różnice w aplikacjach to między innymi długość filmu. Na Instagramie można nagrać video trwające 15 sekund, a na Vine to zaledwie 6 sekund. Niektórzy powiedzą, że to bardzo mało czasu. Nie zgadzamy się. Najpierw zaczęliśmu eksperymentować z Vine. Gdy Instagram udostępnił możliwość kręcenia filmów, 15 sekund wydawało nam się bardzo długim filmem.
Na Vine film nagrywa się przyciskając i trzymając dowolny punkt na ekranie aplikacji. Na Instagramie można usunąć ostatnie ujęcie i nagrywać dalej. Na Vine nie ma możliwości cofnięcia się o krok do tyłu. Również na Vine nie ma filtrów oraz możliwości wyboru miniatury postu. Na Instagramie wybierając jedną z klatek tworzy się miniatura filmu.
Przy publikacji w opisie stosuje się także hashtagi, które pozwalają znaleźć filmy o podobnej tematyce. Instagram można tak skonfigurować, aby zdjęcie lub film (lub przynajmniej link) z aplikacji pojawiało się przy publikacji automatycznie również w takich serwisach jak: Facebook, Twitter, Tumblr, Flickr, Foursquare, VK, Mixi, Weibo. Vine zintegrowany jest tylko z Facebookiem i Twitterem.
W obydwu aplikacjach można przyznawać lajki oraz komentować filmy. Na Vine, podobnie jak na Twitterze, można repostować ulubione posty na swoim profilu. Tej funkcji brakuje Instagramowi.
W serwisie należącym do Twittera filmy zapętlają się automatycznie przy odtwarzaniu. Tu liczy się kreatywność! Na Instagramie od początku, a na Vine od niedawna, można ustawić własny url profilu (www.vine.co/nazwaprofilu). Przeczytaj też nowości na Twitterze.
Więcej porównań na poniższej infografice. Dołączcie do nas na Vine (Alicja i Jarek) oraz Instagramie (Alicja i Jarek).
W takim razie co wybrać do kręcenia filmów? Instagram czy Vine? Nasza odpowiedź brzmi – obydwa.
Aktualizacja. Obecnie na Instagramie można wideo publikować również jako Reels (po polsku Rolki) oraz przeprowadzać transmisje LIVE. Również w Stories można publikować krótkie filmy.