Maj miesiącem świadomości o EDS w Social Media

Brak komentarzy

Stowarzyszenie Ehlersa-Danlosa w związku z cyklicznym wydarzeniem „Maj – Miesiąc świadomości zespołu Ehlersa-Danlosa i zaburzenia spektrum hipermobilności” zaprasza do wsparcia i pomocy w globalnym podnoszeniu świadomości na temat chronicznej choroby Zespołu Ehlersa-Danlosa (EDS) i zaburzenia spektrum hipermobilności (HSD). Na stronie The Ehlers-Danlos Society znajdziecie więcej informacji. Wiele materiałów przygotowanych jest również innych językach, niestety nie w polskim. Dlatego zdecydowałem się przetłumaczyć część informacji Stowarzyszenia na język polski.

Ten rok jest wyjątkowy pod względem okoliczności, ponieważ społeczność chorych na EDS na całym świecie znajduje się w nowej sytuacji z powodu COVID-19 [koronawirusa]. Teraz ważniejsze niż kiedykolwiek jest zebranie się jako wirtualna społeczność. Pozostańmy w kontakcie, wspierajmy się nawzajem i zwiększajmy świadomość EDS i HSD oraz problemów, z jakimi codziennie boryka się społeczność chorych.

Stowarzyszenie przygotowało szereg materiałów do promocji Maja – Miesiąca Zespołu Ehlersa Danslosa w postaci tekstów, broszur grafik i prezentacji. Znajdziecie je tutaj.

Social Media pomagają

W celu podnoszenia świadomości stowarzyszenie, jak w latach poprzednich, zachęca do dzielenia się swoimi historiami w mediach społecznościowych. W ten sposób można dotrzeć do wielu ludzi. Każdemu dniu majowemu przypisano jedno zagadnienie i prośbę o dzielenie się swoimi doświadczeniami, radami na Instagramie, Facebooku i Twitterze.

Hashtag tej społecznej akcji to #myEDSchallenge  #myHSDchallenge

Co to jest EDS?

Zespół Ehlersa-Danlosa (EDS) to grupa zaburzeń, które wpływają na tkanki łączne organizmu, w tym na skórę, stawy, naczynia krwionośne, jelita oraz wiele innych narządów i tkanek. Zaburzenia te powstają z powodu nieprawidłowej produkcji i funkcji kolagenu i pokrewnych białek tkanki łącznej. EDS dotyka więcej niż jedną na 5000 osób, a także mężczyzn i kobiet w każdym wieku. Jest to stan przewlekły, trwający całe życie.

Objawy EDS są liczne i różnią się między poszczególnymi typami. Mogą się także różnić między członkami rodziny o tym samym typie EDS. Objawy obejmują:

  • kruchą skórę ze słabym gojeniem, zasinieniem i krwawieniem oraz nienormalne blizny;
  • łatwość uszkodzenia stawów, powszechny ból stawów, zwichnięcia, niskie napięcie mięśni i przykurcze mięśni;
  • nieprawidłowa struktura mięśniowo-szkieletowa, taka jak kifoskolioza, dysplazja stawu biodrowego;
  • zmiany w strukturze oka, takie jak przerzedzenie rogówki;
  • nieprawidłowości zębów i dziąseł;
  • oraz w niektórych rzadszych typach zagrażających życiu powikłaniach, takich jak choroba zastawek serca, pęknięcie narządów oraz tworzenie tętniaków i pękanie dużych naczyń krwionośnych.

Zaburzenie spektrum hipermobilności (HSD) jest diagnozowane, gdy powikłania mięśniowo-szkieletowe hipermobilności i niestabilności stawów (na przykład łatwości urazu, bólu stawów i zwichnięć) pojawiają się u osoby, która nie ma cech definiujących podstawowy zespół, taki jak EDS lub inne dziedziczne zaburzenia tkanki łącznej.

Ponadto u wielu osób z EDS i HSD obserwuje się kilka powiązanych zaburzeń. Zwiększa to złożoność diagnozy ich stanu i zarządzania chorobą. Takie pokrewne zaburzenia obejmują na przykład

  • funkcjonalne zaburzenia jelit;
  • dysfunkcja autonomiczna; poważne chroniczne zmęczenie;
  • problemy neurologiczne, w tym uwięzienie sznura i nerwów oraz neuropatia czuciowa;
  • nadwrażliwość immunologiczna;

Stowarzyszenie Ehlers-Danlos z siedzibą w Nowym Jorku to globalna społeczność zajmująca się ratowaniem i poprawą jakości życia osób dotkniętych chorobą Zespołem Ehlersa-Danlosa, zaburzeniami ze spektrum hipermobilności i powiązanymi chorobami. Celem stowarzyszenia jest ogólnoświatowa świadomość i lepsza jakość życia dla wszystkich cierpiących na tą chorobę, niezależnie od położenia geograficznego.

Source: The Ehlers-Danlos Society

Tagi: , ,

Na blogu przeczytasz również o

nadzieja na nowy rok w walce z rzadką chorobą

Opowieść o mojej żonie #12

Za chwilę zakończy się 2019 rok i powitamy 2020. Oby ten nadchodzący Rok był bardziej łaskawy zdrowotnie. 2019 nas nie rozpieszczał, ale w całej tej sytuacji doświadczaliśmy małych i większych cudów. Bo cudem jest, gdy ktoś otrze Twoje łzy i…
alicja marciuk siepomaga podsumowanie roku

Podsumowanie roku. Opowieść o mojej żonie #9

Mamy nadzieję, że wspaniale spędziliście święta Bożego Narodzenia. Przyznam, że nie mieliśmy siły w tym roku urządzić świąt, a bycie z dala od rodziny w tej sytuacji, nie poprawiało nam humoru. Zostaliśmy jednak mile zaskoczeni dwoma zaproszeniami. Jedno na polską…
utracone zdrowie rzadka choroba

Opowieść o mojej żonie #11

Żegnaj UK i witaj Polsko! Po pięciu latach na emigracji, wróciliśmy do Ojczyzny. Decyzja zapadła szybko i w dosyć szybkim tempie zorganizowaliśmy przeprowadzkę do kraju. Na taką decyzję wpłynęło kilka okoliczności. Chcemy być bliżej rodziny i przyjaciół, szczególnie teraz. Czas…
Opowieść o mojej żone #13 w czasie pandemii
11 ciekawostek o Cambridge, które poznałem podczas pisania przewodnika
Menu