11 ciekawostek o Cambridge, które poznałem podczas pisania przewodnika

Brak komentarzy

Wiosną gdy szalała pandemia koronawirusa ja siedziałem przed komputerem w domu i pisałem przewodnik po Cambridge. Skontaktowali się ze mną twórcy VidiGuides i zaproponowali napisanie tekstu do audioguide. Mieszkając dwa lata w Cambridge poznałem niemal każdy zakątek miasta i na pewno najlepsze miejsca do robienia zdjęć, w tym najlepsze kałuże do zdjęć odbić ;-). Pisząc tekst dla lektorów audioguide`a poznałem nowe ciekawe historie i przypomniałem sobie wiele interesujących faktów o tym fascynującym mieście uniwersyteckim we wschodniej Anglii. Oto 11 ciekawostek o Cambridge, które poznałem podczas pisania przewodnika VidiGuides. Zapraszam.

Cambridge vidiguide autor tekstów do audioguide przewodnik turystyczny
Trinity Lane Cambridge puddlegram

 

Mityczny stwór Yale

Na dwóch bramach wejściowych do kolegiów uniwersytetu możecie spostrzec dziwne mityczne stworzenie. Christ’s College i St John`s College zostały założone przez Lady Margaret Beaufort, matkę króla Henryka VII. Nad wejściami można zobaczyć dwa potwory podtrzymujące herb, symbol założycielki tych dwóch uczelni.

ciekawostki z cambridge anglia yale uniwersytet Christ College atrakcje zwiedzanie
Christ’s College Cambridge

Te mityczne bestie nazywane są yales. Yale to zwierzę z głową kozy, ciałem antylopy, dużymi obrotowymi rogami i ogonem słonia. Ktoś miał naprawdę bujną wyobraźnię. Wygląda bardzo dziwnie i nie znalazłem nawet polskiej nazwy tego mitycznego stworzenia.

Przyznajcie, że pegaz, jednorożec czy feniks są zdecydowanie bardziej znane niż yale.

Yale Beaufortów zaliczany jest do grona najważniejszych symboli krain i możnych rodów Wielkiej Brytanii. Są to między innymi Lew Anglii, Czerwony Smok Walii, Biały Chart z Richmond, Biały Lew Mortimerów, Jednorożec Szkocji, Biały Koń Hanoveru, Sokół Plantagenetów oraz najsłynniejsze róże – Czerwona Róża Tudorów oraz Biała Róża Yorków.

 

Młody Charles Darwin

Christ`s College, alma ater Charlesa Darwina, to chyba najczęściej odwiedzany przeze mnie college w Cambridge. Idąc do pracy niemal codziennie obok niego przechodziłem. Wejście do collegu jest za darmo. Gdy tylko brama collegu była otwarta to wchodziłem przez kilkusetletnie drewniane wrota do środka w poszukiwaniu nowych miejsc do robienia zdjęć. Przy okienku portiera na płaskorzeźbie znajduje się klasyczny wizerunek wielkiego naukowca. Charles Darwin jako starzec z bujną siwą brodą i łysiną.

Na trzecim dziedzińcu uczelni można znaleźć niezwykły pomnik Karola Darwina. Posąg z brązu naturalnej wielkości, wyrzeźbiony przez brytyjskiego artystę Anthony’ego Smitha, powstał z okazji dwusetnej rocznicy urodzin Darwina. Pomnik uroczysto odsłonięto 12 lutego 2009 roku. Młody Karol Darwin z czasów studenckich (studiował tu w latach 1828-1831.) siedzi na ławce trzymając otwartą książkę Alexandra von Humboldta, innego wielkiego naturalisty.

pomnik karola darwina teoria ewolucji przewodnik po cambridge Christ College uniwersytet
Charles Darwin student Christ’s College

Zanim Karol Darwin stał się sławny prowadził szaleńcze studenckie życie podczas teologicznych studiów w Christ`s College. Zapewne niewiele różniące się od współczesnych studentów uniwersytetu w Cambridge. A może inne? Hazard, imprezy, alkohol. Taki styl życia niemal spowodował wyrzucenie go ze studiów. Na szczęście dla niego znalazł nową pasję i zaczął zbierać żuki na łąkach Cambridgeshire. Do dziś w uniwersyteckim Muzeum Zoologicznym w Cambridge (University Museum Of Zoology) możecie podziwiać jego kolekcje żuków podpisane własnoręcznie przez twórcę teorii ewolucji.

 

Skąd pochodzi nazwa Cambridge

Cambridge jest najbardziej znane ze swojego historycznego uniwersytetu. Jednak Cambridge jest znacznie starsze niż uczelnia. Rzymianie, Sasi, Wikingowie i Normanowie jako pierwsi zostawili swój ślad historii. Pod rządami Wikingów Cambridge stało się ważnym ośrodkiem handlowym, a Quayside odegrało swoją zasadniczą rolę.

Na początku XII wieku król Henryk I uczynił Cambridge głównym portem hrabstwa. Dzięki połączeniu z morzem, handel krajowy i międzynarodowy zaczął się rozwijać. Głównym obszarem handlowym średniowiecznego Cambridge było Quayside, po obu stronach The Great Bridge (w pobliżu współczesnego Magdalen Bridge)

Przez wieki miasto nosiło nazwę Grantacaestir (Granta, co oznacza mulista rzeka), Grantabrycge, Cambrigge. Od1600 roku powszechnie używa się nazwy Cambridge.

historia cambridge rzeka cam quay side punting turyści
Cambridge

 

Więcej kościołów niż kolegiów

St Edward`s Passage jest jednym z moich ulubionych miejsc w Cambridge. Położony pomiędzy najbardziej zatłoczonymi i największymi atrakcjami miasta. To sekretne miejsce znajduje się między King`s College a rynkiem (Market Hill). Ilekroć tu jestem jest tu spokojnie i cicho.

Pośrodku znajduje się kościół St Edward King & Martyr Church. Przed kościołem można nawet zauważyć stare kamienne nagrobki na trochę zaniedbanym ogrodzie okalającym kościół. Pierwszy kościół powstał w tym miejscu już w XI wieku w czasach saksońskich. Obecnie widoczny budynek świątyni pochodzi z XIV wieku. St Edward King & Martyr Church to jeden z najstarszych kościołów w Cambridge.

kościół w cambridge St Edward King Martyr Church Anglia
St Edward King & Martyr Church Cambridge

Jaki jest najstarszy budynek w Cambridge? Znajduje się minutę spacerem stąd, naprzeciwko słynnego The Eagle Pub. Wieża kościoła St Benets’ to najstarszy budynek w Cambridge. St Benets` został założony w 1020 roku, a wieża została zbudowana około 1050 roku lub nawet wcześniej. To fascynujące, że tą kamienną konstrukcję wzniesiono niemal 1000 lat temu!

Dowiedziałem się także, że w Cambridge jest więcej kościołów niż kolegiów. W samym centrum miasta znajdziesz około 39 kościołów i to nie licząc kaplic uniwersyteckich. Ktoś zauważył, że nigdy nie jesteś dalej niż 500 metrów od kościoła w centrum Cambridge.

Jakie kościoły w Cambridge warto odwiedzić?

Jest ich wiele, ale ja polecam The Round Church czyli the Church of the Holy Sepulchre oraz w drodze na Castle Mound – St Peter`s Church. Dodatkowo najważniejszy uniwersytecki kościół St Mary the Great przy rynku, St Mary the Less w pobliżu najstarszych kolegiów w Cambridge. W tym ostatnim znajduje się płyta pamiątkowa przodka George Washingtona – Godfreya Washingtona. Widząc jego epitafium w nim zrozumiecie jak powstała flaga Stanów Zjednoczonych. Nie dziwi mnie, że często spotykałem tu turystów z USA.

St Mary and Michael w Trumpington, szczyci się pięknym witrażem z Isaakiem Newtonem a All Saints przy Jesus College to perełka architektury wnętrz. Największy kościół w Cambridge to katolicki Our Lady and the English Martyrs zbudowany już w XIX wieku w stylu neogotyckim.

sir isaac newton cambridge wizerunek ciekawostki anglia trumpington
Sir Isaac Newton

 

Drukowane książki z Cambridge

Uwielbiam przychodzić do St Edward`s Passage jeszcze z jednego powodu, w zasadzie to dwóch. Mam na myśli dwie małe księgarnie. W centrum Cambridge znajdziecie wiele księgarni sprzedających współczesne książki. Heffers Bookshop, Waterstones są świetne, ale brakuje w nich duszy. W czasach dużych sieciowych księgarni dwie niezależne księgarnie są unikatowe.

Pierwsza z nich to Sarah Kay The Haunted Bookshop. Historia tej malutkiej księgarni sięga XVIII wieku. Od strony ulicy witają nas piękne czerwone drzwi i czerwona witryna z wyeksponowanymi starymi książkami. Dziś można tu znaleźć głównie klasyczną literaturę dla dzieci i inne ilustrowane książki z drugiej ręki. Jak tu byłem odkryłem stare wydania książek Hansa Andersena, C. S. Lewisa czy A. A. Milne, autora książek o Kubusiu Puchatku! Skąd nazwa księgarni? Obecna właścicielka księgarni potwierdza, że wiele lat temu widziała w niej ducha.

cambridge bookshop księgarnia w anglii angielskie książki antykwariat
Sarah Kay The Haunted Bookshop

Po drugie stronie ulicy znajduje się G. David Bookseller. Niektórzy mówią, że to najlepsza księgarnia w Cambridge. Ma bardzo ciekawą historię. Gustave David przeniósł się z Paryża do Cambridge, gdzie zaczął sprzedawać książki w 1896 roku. G. David Booksellers to jedyna niezależna księgarnia w starym stylu w Cambridge. Specjalizuje się w książkach używanych, antykwariatach, rękopisach i mapach. Uwielbiałem tu przychodzić i oglądać stare mapy oraz pierwsze wydania klasycznych angielskich arcydzieł literatury. Można tu znaleźć około 4000 książek, manuskryptów, w tym pierwsze wydania Charlesa Darwina „O powstawaniu gatunków” czy „Alicję w krainie czarów” Lewisa Carola.

cambridge university press księgarnia angielskie stare książki antykwariat
G. David Bookseller

 

Cambridge University Press

Historia drukowanych książek sięga w Cambridge XVI wieku. Słynny angielski król Henryk VIII założył w 1534 roku Cambridge University Press, najstarsze wydawnictwo na świecie. Obecnie budynki i drukarnia Cambridge University Press znajduje się poza centrum miasta, w pobliżu dworca kolejowego. Jeśli lubicie czytać książki to koniecznie musicie zobaczyć i odwiedzić najstarszą księgarnię w Wielkiej Brytanii. Cambridge University Press Bookshop znajduje się na rogu Trinity Street naprzeciwko kościoła St Mary the Great i The Senate House. Książki są tu sprzedawane co najmniej od 1581 roku.

 

Zwiedzanie Cambridge Instagram Tour miejsca audioguide przewodnik
Posłuchajcie podróżniczego audioguide`a VidiGuides i posłuchajcie jakie ciekawostki i historie o Cambridge opisał Jarek.

 

Herb miasta Cambridge

Podczas zwiedzania Cambridge na wielu budynkach możecie zobaczyć rożne herby. Dwa pojawiają się najczęściej. To herby, które są symbolami University of Cambridge oraz miasta Cambridge.

Symbol Cambridge

Bardzo możliwe, że Was tu zaskoczę. Co jest symbolem miasta Cambridge? Herb Cambridge, nadany przez królową Elżbietę w 1575 roku, przedstawia trzy statki na wodzie, symbole królewskie (czerwone róże i kwiat lilii) oraz most z fortyfikacjami (obecny Magdalen Bridge). Herb przytrzymywany jest przez dwa czerwone koniki morskie.

Tak! Chociaż Cambridge nie jest bezpośrednio położone nad morzem jego symbol podkreśla związki miasta z handlem morskim. Cambridge dzięki rzecze Cam i Great Ouse łączy się Morzem Północnym w pobliżu King`s Lynn. Te koniki morskie są symbolami morza i pokazują, jak ważne w historii miasta było połączenie ze światem drogą rzeczną.

Guildhall cambridge herb ciekawostki ciekawe miejsca przewodnik
The Guilhall w Cambridge

Jest nawet na ten temat specjalna piosenka dla dzieci. Pieśń koników morskich napisana przez Dave’a Cohena.

Sea hors-es, See them on,
Cambridge Coat of Arms,
Why? What are their charms?
It dates from hund-reds of years ago
When so many diff-er-ent riv-ers flow
Around the town, so now you know
Why sea hors-es.

 

Cambridge miasto rowerów

W Cambridge trzeba mieć oczy naokoło głowy. Cambridge znane jest jako miasto rowerów. Przy szacunkowej populacji miasta ponad 140 000 mieszkańców, w tym około 22 000 studentów, mówi się, że jedna na pięć podróży w Cambridge odbywa się na rowerze. Wszędzie widać rowerzystów i rowery przyczepione do balustrad, oparte o ściany lub zaparkowane na specjalnych parkingach rowerowych.

rowery w Cambrdge uniwerstytet Trinity Lane
Trinity Street w Cambridge

 

Studenckie Cambridge Union

Od 200 lat Cambridge Union jest najbardziej znany ze swoich debat i promowania wolności słowa. Służył także jako model do tworzenia podobnych stowarzyszeń, w tym swojego słynnego rywala w Oksfordzie (The Oxford Union). Cambridge Union jest stowarzyszeniem studentów niezależnym do władz Uniwersytetu Cambridge. Zostało założone w 1815 roku a jego siedzibą jest budynku w 1866 roku znajdujący się na tyłach The Round Church.

Cambridge Union gościło wielu znanych mówców, takich jak Dalajlama, Ronald Reagan, Stephen Hawking, Winston Churchill, Bill Gates, Margaret Thatcher czy Stephen Fry. Niestety udział w debatach jest ograniczony dla Members Only. To co można zobaczyć to znajdujący się w kompleksie Bar 1815.

Stowarzyszenie studentów Cambridge Union uniwersytet debata studencka
Cambridge Union Society

Z ciekawostek warto wspomnieć, że Cambridge Union było miejscem, gdzie feldmarszałek Montgomery i generał Eisenhower planowali część inwazji na Normandię w 1944 roku. Dodatkowo Alan Turing, Fellow King’s College i Gordon Welchman, pracownik naukowy w Sidney Sussex, byli wśród wielu naukowców z Cambridge, którzy złamali kod Enigmy. Matematycy pracowali dla Government Code & Cypher School w tajnym ośrodku w Bletchley Park.

 

Basen w Cambridge czyli Lido

Kąpanie się w rzece Cam nie jest zalecane. Woda nie jest najczystsza a poza tym pływają tu barki i wioślarze a w górnej części rzeki łodzie tzw. punts. To gdzie się wykąpać w Cambridge w upalny letni dzień? Bywały takie gorące dni, że temperatura w Cambridge dochodziła do blisko 40 stopni Celsjusza. Jedną z opcji jest Lido na Jesus Green ciągnące się równolegle do rzeki Cam.

Co to jest lido? To nic innego jak basen. Lidos to odkryte pływalnie, budowane w Wielkiej Brytanii głównie w latach dwudziestych i trzydziestych XX wieku. Jesus Green Lido zbudowano w 1923 roku. Lido ma długość 100 jardów (91 metrów) i jest jednym z najdłuższych odkrytych basenów w Wielkiej Brytanii i Europie. Podobne Lido widzieliśmy też w w Londynie.

Mówiąc o pływaniu, pięć uczelni w Cambridge ma własne odkryte baseny, w tym Emmanuel College.

 

Barki, wioślarze, regaty i Bumps

Spacer wzdłuż rzeki Cam warto rozpocząć (lub skończyć jak kto woli) od Jesus Lock i przejść się Jesus Lock Path. Ta żelazna konstrukcja została zbudowana nad śluzą w 1892 roku. The Jesus Lock oznaczona jest numerem 1 na żeglownej części rzeki Cam. Stąd barką można dopłynąć przez Ely do Kings Lynn. Jak widać Jesus Lock rozdziela rzekę Cam na „Middle River” i „Lower River” (po prawej), Śluza wyznacza granicę, na której pływanie puntami (punts – łodzie płaskodenne) ustępuje miejsca wioślarstwu, łodziom i barkom.

Jesus Lock River rzeka Cam ciekawe miejsca zwiedzanie z przewodnikiem vidiguides
Jesus Lock Footpath

 

The Boat Race

W pobliżu na lewym brzegu rzeki znajdują się studenckie kluby wioślarskie. Każdy istotny college w Cambridge ma swoją własną drużynę wioślarską. Na pewno słyszeliście o słynnych wyścigach wioślarskich studentów Oksfordu i Cambridge na Tamizie w Londynie. Każda załoga składa się z 8 wioślarzy i jednego sternika. My obserwowaliśmy  The Boat Race z Hammersmith Bridge w Londynie.

Jak to się zaczęło? University of Cambridge wyzwał University of Oxford do wyścigu w 1829 roku. Oxford wygrał pierwszy wyścig. Men`s Boat Race odbywają się corocznie od 1856 r. Z kolei pierwszy wyścig kobiet odbył się siedemdziesiąt jeden lat później, w 1927 r., a regaty odbywają się corocznie od 1964 r.

Jaki jest obecnie stan rywalizacji studenckich drużym wioślarskich? Studenci Cambridge prowadzą w obu kategoriach. Do 2019 roku męska załoga Cambridge wygrała wyścig 84 razy, a Oxford 80. Kobieca załoga Cambridge wygrała wyścig 44 razy, Oxford 30 razy. Panie zdecydowanie prowadzą.

 

Bumps

I tutaj chciałbym wspomnieć o jeszcze jednej i prawdopodobnie mniej znanej rywalizacji wioślarskiej. Rzeka Cam jest zbyt wąska, aby prowadzić tradycyjne wyścigi łodzi, więc zamiast tego kluby żeglarskie w Cambridge organizują tak zwane „Bumps”.Niestety nie widziałem tych zawodów, zasady są trochę skomplikowane i chyba nie do końca je rozumiem. Postaram się to wyjaśnić.

wioślarze cambridge uniwersytet bumps wyścigi studentów rzeka cam
Studenci wioślarze na rzece Cam

 

Na czym polegają wyścigi Bumps? Bumps organizowane są na rzece Cam i w zawodach bierze kilka ekip łodzi męskich i żeńskich ścigających się nawzajem. Celem jest tak płynąć aby uderzyć łódź przed sobą i nie dać się złapać innej łodzi płynącej z tyłu. Uderzona łódź odpada z danego wyścigu, zwycięża ta drużyna, która dotrwała do końca. Podczas rywalizacji studenckich klubów wioślarskich organizowanych jest wiele wyścigów przez co drużyny przesuwają się w klasyfikacji Celem najlepszych załóg jest bycie „na czele rzeki”.  Na pewno jest to świetna zabawa dla wioślarzy i obserwatorów.

 

Portugal Place i nie tylko Instagram

Portugal Place jest jedną z najbardziej malowniczych uliczek w Cambridge i bardzo popularnym miejscem, w którym turyści robią zdjęcia. Wystarczy znaleźć Portugal Place na Instagramie i przekonacie się sami. Jest zaliczana do The most Intagrammable spots in Cambridge i pojawia się we wszystkich rankingach i zestawieniach. Szukając zdjęć z Cambridge nie pomylcie jednak miasta z jego odpowiednikiem w Stanach Zjednoczonych i Uniwersytetu w Harvardzie.

cambridge Portugal Place instagram miejsca gdzie robić zdjęcia przewodnik vidiguides
Portugal Place Cambridge

Wielokrotnie robiłem zdjęcia na Portugal Place i spotykałem wielu turystów. Zawsze zastanawiało mnie dlaczego akurat tu przychodzi tak wielu Pakistańczyków. No i dowiedziałem się pisząc przewodnik po Cambridge. Od 1905 do 1906 roku przy Portugal Place nr 17 mieszkała sławna osoba – Muhammad Iqbal. Był on studentem Trinity College i jest znany jako „duchowy ojciec Pakistanu”. Był obywatelem Imperium Brytyjskiego i zabiegał o oddzielenie Pakistanu od ówczesnych brytyjskich Indii i stworzenie osobnego muzułmańskiego państwa. Na domu znajdziecie Blue Plaque przypominające tego słynnego mieszkańca Portugal Place.

Inną sławną osobą mieszkającą w domu przy Portugal Place był Francis Crick, jeden z odkrywców kodu DNA. Jego dom pod numerem 19 nazywany jest the Golden Helix. Znów odsyłam Was do The Eagle Pub w pobliżu The Cavendish Laboratory, bo również on jest związany z historią tego odkrycia

Dlaczego w ogóle ta uliczka nazywa się Portugal Place? To wiąże się z poprzednią ciekawostką i połączeniem Cambridge z morzem. Podobno tutaj mieli swoje domy kupcy portugalscy i żydowscy dzięki, którym do Cambridge docierało wino.

cambridge Portugal Place instagram miejsca gdzie fotografia

 

VidiGuides – alternatywne zwiedzanie

Więcej ciekawostek z Cambridge, nieznane miejsca i największe atrakcje w Cambridge. Zapraszam do ściągania i zwiedzania Cambridge z audio guidem Vidiguides – Cambridge Instagram Tour.

 

Vidiguides Cambridge Instagram Tour photo audioguide
Posłuchaj Audio Guide. Jeśli Ci się spodoba napisz do nas. Może wspólnie napiszemy tekst do twojego przewodnika?

W przewodniku Instagram Walking Tour of Cambridge z Vidiguides zabieram Was w następujące miejsca w Cambridge:

  1. King`s College Gate
  2. Campkins Cameras
  3. Bookshops na St Edwards`s Passage
  4. The Guildhall i Market Hill
  5. Christ`s College
  6. The Covered Bridge over Sussex Street
  7. Dinky Doors Emporium
  8. All Saints Church
  9. Jesus College
  10. The Cambridge Union Society
  11. Portugal Place
  12. Quayside i Magdalen Bridge
Tagi: atrakcje w Cambridge, Cambridge, Cambridge University Press, kościół, książki, księgarnia, rzeka, rzeka Cam, University of Cambridge, Uniwersytet w Cambridge
Jarosław Marciuk LinkedIn

Na blogu przeczytasz również o

Jednodniowa wycieczka do Cambridge z Londynu

Wycieczka do Cambridge na jeden dzień

W niedzielny poranek wybraliśmy się na wycieczkę do Cambridge. Zwiedzaliśmy już niejednokrotnie atrakcje w Oksfordzie i teraz przyszedł w końcu czas na drugie najsłynniejsze miasto uniwersyteckie w Wielkiej Brytanii. Jak było i co warto zobaczyć w Cambridge? Cambridge najpiękniejsz miasto…
Social Media Polish Heritage Day in London Cambridge

#PLHeritageDay w Social Media

Projekt Polish Heritage Day to okazja do promocji polskiej tradycji, kultury, pysznego jedzenia i Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii. My wzięliśmy udział w Polish Heritage Day w Cambridge. To nie tylko spotkania Polonii na kilkudziesięciu wydarzeniach w UK, ale też…

Rejsy wycieczkowe po Łabie

Nasz przedostatni dzień w Hamburgu. Mamy ochotę na rejs wycieczkowy po Łabie (niem. Elbe). Właściwie to ostatni moment, abyśmy mogli zobaczyć miasto od strony wody. Dziś jest drugi stycznia, mamy szczęście, bo mimo tej pory roku, pogoda nam sprzyja. Do…
Maj miesiącem świadomości o EDS w Social Media
Maj miesiącem Zespołu Ehlersa-Danlosa