Egzotyczny Shepherd`s Bush Market

Brak komentarzy

Znudziły się wam zakupy na Oxford Street albo w Harrodsie w Knigtsbridge? Macie dosyć jedzenia z Sainsbury`ego, Tesco czy Waitrose? Przyjedźcie do Shepherd`s Bush Market i odkryjcie inny, egzotyczny Londyn. O wielu takich miejscach nie przeczytacie w przewodnikach. To jedno z naszych ulubionych lokalnych targowisk w Londynie.

londyn-shepherds-bush-market-zachod-zakupy
Wejście na targowisko przy warzywniaku Kabul Gate
liczi owoc jak jesc londyn
Owoce liczi (ang. Lychee, inne nazwy owocu litchi, lichee, lizhi) pochodzą z chińskich prowincji Guangdong i Fujian. Rosną również w Indiach krajach południowo-wschodniej Azji.

Kupujemy tu często przyprawy, egzotyczne owoce i warzywa. To co było dla nas egzotyczne w Polsce, w Wielkiej Brytanii wydaje się oczywiste. Na Shepherd`s Bush możemy kupić liście aloesu, olej kokosowy, liczi, świeże daktyle i figi a na koniec zakupów napić się wody kokosowej.

londyn-shepherds-bush-market-20
Świeże młode zielone kokosy przed obraniem. Woda kokosowa jest bardzo zdrowa. Na miejscu sprzedawca ociosa kokosa i ze słomki będzie można napić się wody kokosowej.

owoce-egzotyczne-londyn-shepherds-bush-market-11

Musimy się przyznać, że ciagle wiele owoców i warzyw jest dla nas nowością. Chcemy wszystkie poznać, spróbować i oczywiście napisać wam o tym.

Świeże liście aloesu
Świeże liście aloesu i chow chow

Czasami nawet trudno nam znaleźć polską nazwę danego egzotycznego warzywa czy owocu. Czy ktoś z was próbował Chow Chow (kolczoch jadalny), golden apple z Karaibów, gorzkiego melona (po hindusku karela, ang. bitter lemon lub bitter gourd) albo smoczego owocu ( pitaja). Alicja uwielbia czewoną pitaję.

egzotyczne owoce Graviola Guanabana
Na pierwszym planie egzotyczne owoce Graviola inaczej Guanabana (ang. Soursop). Polska nazwa owocu jest nie do zapamiętania, to Flaszowiec Miękkociernisty.
londyn-shepherds-bush-market-22
Paw paw czyli po polsku papaja, a obok golden apple – owoc z Karaibów.

Wszędzie pachnie i jest kolorowo.

Mango owoce egzotyczne
Stragan z wieloma odmianami mango
suszone daktyle swieze londyn
Świeże daktyle i suszone
swieze-figi-londyn-market
Świeże figi, dokładnie takie same rosną u sąsiada w ogrodzie

Na targowisku jest kilka straganów z warzywami i owocami. Jeden przy wejściu od strony stacji Gold Hawk Road Station, dwa przy wejściu od stacji Shepherd`s Bush Market Station i kilka wewnątrz targowiska. Mniej więcej pośrodku jest jeszcze sklep warzywniczy z pięknie wyłożonymi i wyesponowanymi produktami. Egzotyczne warzywa i owoce są umyte, błyszczą i obijają się od luster. To najlepsze miejsce na zdjęcia.

warzywa-egzotyczne-oberzyna-purpurowa-karela-gorzki-melon-okra-londyn-gdzie-kupic

Purporowa oberżyna (po angielsku aubergine lub eggplant), gorzki melon (wspomaniana wyżej karela, tutaj odmiana tajska), okra (po polsku Piżmian jadalny lub Ketmia piżmowa), plantainy to kilka z wielu atrakcji w londyńskim warzywniaku.

warzywa-egzotyczne-w-londynie-gdzie-znalezc
Karela czyli gorzkiego melona już poznaliście. To białe okrągłe warzywo to lao white eggplant, nie znalazłem polskiej nazwy.

Poniżej nie babany, a plantainy. Nasi afrykańscy przyjaciele wiedzą jak je najlepiej przyrządzić. W porównaniu z bananami plantainy są warzywami a nie owocami, są mniej słodkie, są dłuższe i nie je się ich na surowo. Plantainy można usmażyc w oleju i zjeść jako smaczne czipsy. Plantainy są bardzo popularne w zachodniej Afryce i na Karaibach oraz naszym stole 😉

plantainy gdzie kupić
Plantainy

Kolejne soczyste słodkości w warzywniaku i między innymi owoce kaktusa (opuncja figowa, ang. Prickly pear).

opuncja-figowa-daktyle-owoce-egzotyczne-londyn

Na całym regale znajdziecie mnóstwo odmian yamu i słodkie ziemniaki. Puna Yam, Brazilian Soft Yam, Yellow Yam.

londyn-shepherds-bush-market-17

Co jeszcze? Bulwy manioku (ang. cassava) i owoc drzewa chlebowego.

maniok owoc drzewa chlebowego gdzie kupic
Maniok i owoc drzewa chlebowego

Na Shepherd`s Bush Market kupicie pamiątki z Londynu, ciuchy, możecie też skorzystać z fryzjera i obciąć się na Obamę.

pamiatki-z-londynu-shepherds-bush-market-04

afrykanskie-ciuchy-londyn-shepherds-bush-market-08

fryzjer-londyn-shepherds-bush-market-07

Cztery sklepy gdzie kupujemy orzechy, mąki, ryż, przyprawy, oleje i wiele innych rzeczy.

lokalny-targ-londyn-shepherds-bush-market-06

Pistacje i ulubione orzeszki Jarka – red peanuts i pink peanuts.

orzeszki-czerwone-rozowe-londyn-shepherds-bush-market-09

Coś dla pań. ….

henna-neem-kalpi-tone-indyjskie-kosmetyki-londyn-shepherds-bush-market-
Co zjeść na targowisku? W Shepherd`s Bush Market jest kilka budek street food i jeśli nie odraża was widok w jakich warunkach przyrządza się jedzenie możecie zjeść falafel (Mr Falafel), kebaby i inne specjały kuchni arabskiej, karaibskiej i afrykańskiej. Po drugiej stronie torowiska w trochę innych warunkach znajdziecie bar Little Feast z burgerami.

londyn-shepherds-bush-market-co-zjesc
mieso-halal-londyn-shepherds-bush-market-05

Jak dojechać do Shepherd`s Bush Market

Targowisko Shepherd`s Bush Market znajduje się w zachodnim Londynie w Hammersmith, tuż przy centrum handlowym Westfield Shepherd`s Bush. Dojedziecie tu metrem linii Circle lub Hammersmith &City (do stacji Shepherds Bush Market lub Goldhawk Road). Inna pocja to stacja Shepherd1s Bush, na którą dojedziecie metrem linii Central lub Overground.

londyn-shepherds-bush-market-24
Adres: New Shepherds Bush Market, W12 7JA

Godziny otwarcia: Codziennie oprócz niedzieli, 6:00-18:00

 

Tagi: , , , , , , , , ,

Na blogu przeczytasz również o

Chorwacja pełna życia #CroatiaFullofLife

Byliśmy już w wielu miejscach z Alicją, ale w Chorwacji jeszcze nie. Wczoraj Chorwacja przypłynęła do Londynu. Chorwaci chwalą się 1244 wyspami. Do tego można dodać jeszcze jedną, która powstała zaraz przy Tower Bridge. Ciekawy pomysł! Nie wiem jak ona tu…

Londyn – w co się ubrać…

Londyn to stolica mody, ale nie martw się, że nie masz najnowszych kolekcji, bo jak masz wyobraźnię to i tak na ulicy zabłyśniesz. Za to od razu pokochałam Londyn. Można nosić WSZYSTKO ZE WSZYSTKIM. Takiej mieszanki stylu dawno nie widziałam. Co…

Impresjonista w Holland Parku w Londynie

Wiecie dlaczego nie chcemy wyjechać z Londynu, chociaż co jakiś czas pojawiają się różne inne opcje?  Bo to wspaniałe miejsce do życia, może nieco droższe od innych, ale ma tak cudowną twórczą atmosferę, że wciąż nie możemy się tym nacieszyć.…
Hot pot w Pekinie
Duolinki #2