Nowe wyzwania dla polskiej branży MICE

Brak komentarzy

W związku z sytuacją na Ukrainie, Polska ostatnio często pojawia się w światowych mediach. Wierzę, że pomimo trwającej wojny za wschodnią granicą uda się nam przez szereg działań zaprezentować Polskę jako bezpieczny i nadal atrakcyjny kraj dla branży MICE. Przyznać trzeba, że zadanie nie jest łatwe w obliczu toczącego się konfliktu zbrojnego w sąsiadującym państwie.

Konfrencja UFI w Poznaniu

Potwierdzają to między innymi nadal realizowane duże międzynarodowe wydarzenia w Polsce, chociażby UFI European Conference 2022 w Poznaniu. We właśnie zakończonej konferencji (4-6 maj 2022) w Międzynarodowych Targach Poznańskich wzięło udział ponad 170 delegatów z ponad 31 krajów. Mogli oni naocznie przekonać się o wysokim profesjonalizmie polskich eventprofs, ale także że w Polsce normalnie toczy się życie. Zostali oni właśnie naszymi najlepszymi ambasadorami w świecie MICE. Zobaczcie co już zostało opublikowane w social media pod hashtagiem #ufieurope.

Należy działać teraz aktywnie, aby nadal polskie miasta były rozważane w planach na kolejne duże wydarzenia w perspektywie najbliższych 2-3 lat. Trudno sobie to wyobrazić, ale wojna może potrwać miesiące, lata … i powinniśmy znaleźć na to rozwiązania. Rada Przemysłu Spotkań i Wydarzeń TUgether ma na to odpowiedź i przygotowuje ogólnopolską akcję pod hasłem SPOTYKAMY się, by POMAGAĆ, opatrzoną takimi hasztagami jak #strefaPOMOCY, #HELPzone #SPOTKANIAdlaUkrainy.

Każdy z nas ma wpływ jak postrzegana jest Polska. Wiele z nas używa mediów społecznościowych takie jak Facebook, LinkedIn, Twitter czy Instagram. Wśród naszych kontaktów mamy decydentów i liderów opinii. Odwrócenie wizerunku Polski jest możliwe nie tylko poprzez planowane kampanie promocyjne, ale także przez każdego z nas. Każdy z nas dysponuje potężnym narzędziem marketingowym – smartfonem. Wystarczy tylko (i aż) zrobić zdjęcia, nagrać krótkie filmy, napisać tekst – Polska jest bezpieczna, pokazać normalnie toczące się życie w Polsce takie jak widzimy na co dzień, pokazać hotel pełen gości czy przekazać relację z konferencji czy kongresu. Na polskich ulicach wciąż jest wiele turystów a polskie restauracje są pełne gości. Takich obrazków nie widzi się często w zagranicznych przekazach medialnych z Polski.

Branża MICE w Krakowie

Przez inwazję Rosji na Ukrainę Kraków bardzo odczuwa zmiany w turystyce masowej jak i biznesowej. Widać jednak marketingowe działania mające odwrócić ten trend. Jedne ze spontanicznych akcji w mediach społecznościowych to filmy publikowane przez:

  •  Prezydenta miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego
  • Ambasadora Kongresów Polskich, profesora Piotra Myśliwca w związku z organizowanym w na początku lipca 30. jubileuszowym kongresem EAES 2022 w Centrum Kongresowym ICE Kraków
  •  Przewodnika miejskiego Szymona Gatlika

Krakow Wide Open kampania promocyjna

Dodatkowo 1 maja w ramach projektu „Małopolska – cel podróży” wystartowała oficjalna kampania z hasłem przewodnim „Wide open…” promująca Kraków i Małopolskę w Niemczech i Wielkiej Brytanii

To wszystko na pół roku przed 61. Kongresem Stowarzyszenia ICCA w Krakowie w 2022 ma ogromną wartość. Przeczytaj Kongres ICCA w Krakowie.

Co się dzieje we Wrocławiu?

W kwietniu miałem okazję ponownie odwiedzić Wrocław dzięki zaproszeniu Convention Bureau Wrocław.

spotkanie Wroclaw Convention Bureau

Pomimo obecnej sytuacji i wielu nowych wyzwań rynek hotelarski we Wrocławiu dynamicznie się rozwija. Zaledwie miesiąc temu tuż przy rynku został otwarty pierwszy hotel sieci Wyndham w Polsce.

Wyndham Old Town Wroclaw hotel

Już za chwilę otwiera się drugi Q Hotel w mieście – czterogwiazdkowy Q Hotel Plus Wrocław Bielany z 3700 m2 powierzchni konferencyjno-eventowej. Odwiedziłem także hotel sieci, w której pracowałem 7 lat. Widok wewnątrz Novotel Centrum Wrocław bardzo pozytywnie mnie zaskoczył, lobby pełne gości z Polski i zagranicy, grup turystycznych, biznesowych, konferencji oraz imprez firmowych. Business as usual.

Lublin i Katowice

Kryzys oznacza wstrząs, ale też przełom i stanowi punkt zwrotny w działaniu. Po kilku latach działalności z mapy krajowych biur convention zniknęło niestety Lublin and Region Convention Bureau. Szkoda, gdyż coraz częściej organizatorzy poszukują destynacji drugiego i trzeciego wyboru, a Lublin mógłby być jedną z nich. Na szczęście lubelskie CVB będzie kontynuowało działalność dzięki Lubelskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej i ciągłość działalności i promocji destynacji MICE zostanie zachowana.

Z kolei od kilkunastu miesięcy trwają prace nad powstaniem nowego biura kongresów i konferencji na południu Polski. Województwo Śląskie ma atrakcyjną ofertę dla planistów każdego rodzaju spotkań i wydarzeń i być może to dobry moment na powstanie silnej jednostki odpowiedzialnej nie tylko za promocję Katowic, ale i całego regionu.

Poland Convention Bureau

Polska branża MICE wiąże też duże nadzieje na zmiany w związku z wyborem nowego prezesa POT. W kwietniu ogłoszono, że ponownie został nim Rafał Szmytke. Poland Convention Bureau, działające w strukturach POT od 20 lat, intensyfikuje działania nad nowym przekazem marketingowym oraz planuje nowe działania adekwatne do zmieniającej się sytuacji.

Już na przełomie maja i czerwca na targach IMEX w Frankfurcie będzie można zobaczyć i dowiedzieć się jak międzynarodowa branża oceni najnowsze wydarzenia w naszej części Europy. #imex22

IMEX22 Poland Convention Bureau Imex Frankfurt
Poland Convention Bureau
Tagi: , , , , ,

Na blogu przeczytasz również o

Convention Bureau w Polsce

W tym wpisie dowiesz się się ile jest convention bureaux w Polsce i w jakich polskich miastach funkcjonują biura kongresów i konferencji. Pokażę Ci również gdzie w internecie i mediach społecznościowych można śledzić najnowsze informacje o projektach, przedsięwzięciach, kampaniach marketingowych…
convene vilnius targi w wilnie litwa

Targi Convene w Wilnie

Po raz pierwszy pojechałem na targi turystyki biznesowej w Wilnie. Wydarzenie nazywa się Convene Vilnius i organizowane było po raz czwarty w stolicy Litwy. Tym razem na zaproszenie organizatorów uczestniczyłem w targach jako Hosted Buyer. Nie wiedziałem, czego oczekiwać, w…
IMEX Frankfurt 2022 Messe turystyka biznesowa

Zmiana terminu targów IMEX Frankfurt 2022

Termin targów IMEX Frankfurt 2022 został zmieniony! Grupa IMEX potwierdziła, że zapewniła nowe terminy targów IMEX we Frankfurcie 2022. Zmiana umożliwia organizatorom przygotowanie 20. rocznicy swoich wiodących na rynku targów od wtorku 31 maja do czwartku 02 czerwca 2022. Rok…
Branża MICE dla Ukrainy
Łódź Kreuje Spotkania – podróż studyjna dla event plannerów