Co nam przypomniał film Kamerdyner…

Brak komentarzy

Dziś 20 stycznia i w USA obchodzone jest święto Martin Luther King, Jr. Day of Service. To w Stanach, a my w Polsce oglądaliśmy z Alicją film The Butler. Film inspirowany jest życiem Eugene`a Allena, który przez 34 lata pracował jako kamerdyner w Białym Domu. W filmie bohater nazywa się Cecil Gaines, a gra go rewelacyjnie Forest Whitaker (szkoda, że nie otrzymał nominacji do tegorocznych Oscarów). W Kamerdynerze występują także Oprah Winfrey, Cuba Gooding Jr., Lenny Kravitz, Terrence Howard, Robin Williams.

W czasie pracy Eugene`a Allena prezydentami Stanów Zjednoczonych byli Dwight Eisenhower, John Fitzgerald Kennedy, Lyndon Johnson, Richard Nixon, Gerald Ford, Jimmy Carter, Ronald Reagan. Obraz reżeserowany przez Lee Danielsa pokazuje historię USA i dążenia do równoupawnienia Afro-Amerykanów. A były to czasy trudne, szczególnie lata 50.i 60.

Kwestia równouprawnienia rasowego w USA jest dla nas paradoksem. Z jednej strony kraj demokracji, wolności, sprawiedliwości; z drugiej jeszcze 50 lat temu kolorowi mieszkańcy południowych Stanów musieli korzystać z wyznaczonych dla nich miejsc (tył autobusu, tolalety,miejsca w restauracji, itp). To było tak niedawno!!! Zastanawialiśmy się, jak my dalibyśmy radę żyć będąc obywatelami gorszej kategorii…

Film stał się dla nas okazją do prześledzenia Szlaku Równouprawnienia w Alabamie.

Stan Albama zmiejscowościami Montomery, Birmingham, Selma uznawane są za kolebkę walki o równouprawnienie. Dla Afro-Amerykanów symbolem walki o równe prawa i zniesienie segregacji rasowej jest Rosa Parks, która w grudniu 1955 roku w Montgomery odmówiła przejścia do części autobusu przeznaczonej dla czarnoskórych i została aresztowana. Kolejna ikona to – Martin Luther King Jr, pastor organizujący bojkot transportu publicznego (Montgomery Bus Boycott), zakończony zniesieniem przez Sąd Najwyższy segregacji rasowej w środkach komunikacji publicznej.

Dziś o tamtych czasach powstają filmy, muzea tematyczne i inne inicjatywy. Stworzono Szlak Praw Obywatelskich (Alabama Civil Rights Trail), a dwa kościoły Bapstystów w Birmingham i kościół Dr. Martina Luthera Kinga w Montgomery zostały zgłoszone do Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Montgomery

Rosa Parks Library & Museum w Montgomery. W muzeum prezentowane są eksponaty, materiały dotyczące wydarzeń i dokonań osób związanych z tzw. Montgomery Bus Boycott. Stała wystawa, wehikuł czasu, archiwum, sale wykładowe, audytorium i sala konferencyjna. W Children Wing dzięki wykorzystaniu prezentacji multimedialnej w autobusie tzw. „Cleveland Avenue Time Machine” dzieci mogą przenieść się na początek XIX wieku. W dalszej części muzeum odwiedzający mogą wysłuchać nagranych wypowiedzi mężczyzn i kobiet, którzy uczestniczyli w bojkocie w Montgomery w 1955 i 1956 roku.

Autobus z czasów Rosy Parks w Montgomery. Odrestaurowany autobus z roku 1953, który kursuje w mieście Montgomery między najważniejszymi atrakcjami miasta.

Dexter Avenue King Memorial Baptist Church w Montgomery. Martin Luther King był tu pastorem i głosił swoje kazania (zachowana historyczna ambona). Kościół był również miejscem, w którym koordynowano działania w ramach Montgomery Bus Boycott. Duży mural w kościele przedstawia historię pokojowych starań o równouprawnienie i sceny z działalności pastora.

Dexter-Ave-martin-luter-king-montgomery-Church-alabama-kosciol-

Źródło: http://visitingmontgomery.com

Dexter Personage Museum w Montgomery. Dr Martin Luther King, Jr mieszkał tutaj z rodziną w latach 1954-1960. Obecnie dom udostępniony jest do zwiedzania.

AudioGuide Civil Rights Walking / Driving Tour zawiera 20 nagrań z informacjami na temat miejsc i ludzi, którzy odegrali kluczową rolę w ruchu praw obywatelskich, m.in. głosy i historie związane z Rosą Parks i Martinem Luterem Kingiem. Wycieczka do samodzielnego zwiedzania Montgomery zaplanowana na dwa dni. Bezpłatnie do pobrania i wysłuchania na Soundcloud.

Selma

Selma – Montgomery National Historic Trail. Szlak został ustanowiony przez Kongres w 1996 roku dla upamiętnienia wydarzeń, ludzi i trasy marcowego marszu protestantów w 1965 r. z Selma do Montgomery. National Voting Rights Museum w Selma to instytut i muzeum otwarte w 1993 roku, które gromadzą i prezentują eksponaty związane z historią Selma oraz pokojowej walki prawa głosu i zniesienie segregacji rasowej w USA. Edmund Pettus Bridge w Selma to miejsce związane z marszem protestantów w marcu w 1965 roku z Selma do Montgomery, corocznie organizowany jest Bridge Crossing Jubilee.

 

Birmingham

Sixteenth Street Baptist Church w Birmingham – miejsce związane z tragicznym wydarzeniem – śmiercią czterech młodych kobiet w 1963 roku w zamachu bombowym Ku Klux Klan. The Birmingham Civil Rights Institute – Instytut i muzeum prezentujące historię zniesienia segregacji rasowej, równouprawnienia mniejszości w USA i na świecie. Bethl Baptist Church w Birmingham – w latach 1956-1961 siedziba organizacji Alabama Christian Movement for Human Rights.

 

Tagi: , , , , , , , , , ,

Na blogu przeczytasz również o

Nowy Rok w Londynie

Pierwszy dzień 2015 roku rozpoczął się bardzo leniwie, za oknem szaro, chwilowo deszczowo, ale w miarę ciepło- około 10 stopni Celsjusza. Typowa angielska pogoda jaką sobie pewnie wyobrażacie. Nie chciało nam się wychodzić z domu, ale pomyśleliśmy, że w końcu…
Zwiedzanie stadionu piłkarskiego Euro2012 PGE Arena z przewodnikiem. To nowa atrakcja turystyczna Gdańska i Polski. Godziny otwarcia i ceny biletów wstępu

Zwiedzanie bursztynowego stadionu w Gdańsku

Pomimo zakończenia Euro 2012 STADION ENERGA (poprzednio PGE Arena) w Gdańsku jest nadal często odwiedzanym miejscem przez turystów. Można powiedzieć, że Gdańsk ma nową, bursztynową atrakcję turystyczną. Wychodząc na przeciw oczekiwaniom mieszkańców Trójmiasta oraz turystów Arena Gdańsk Operator organizuje dni otwarte stadionu.…

Walentynkowa wycieczka do Kent – Canterbury

Właśnie wróciliśmy w Polski i w ten weekend Walentynki. To świetna okazja na wspólną romantyczną wycieczkę z inną parą. Mieliśmy już okazję pojechać pociągiem na wycieczkę do Oksfordu, tym razem wynajęliśmy po raz pierwszy samochód i razem z Natalią i Jorge zwiedziliśmy Kent.…
HafenCity – jak powstaje wspaniała dzielnica Hamburga
Ukraino …
Menu