Co nam przypomniał film Kamerdyner…

Brak komentarzy

Dziś 20 stycznia i w USA obchodzone jest święto Martin Luther King, Jr. Day of Service. To w Stanach, a my w Polsce oglądaliśmy z Alicją film The Butler. Film inspirowany jest życiem Eugene`a Allena, który przez 34 lata pracował jako kamerdyner w Białym Domu. W filmie bohater nazywa się Cecil Gaines, a gra go rewelacyjnie Forest Whitaker (szkoda, że nie otrzymał nominacji do tegorocznych Oscarów). W Kamerdynerze występują także Oprah Winfrey, Cuba Gooding Jr., Lenny Kravitz, Terrence Howard, Robin Williams.

W czasie pracy Eugene`a Allena prezydentami Stanów Zjednoczonych byli Dwight Eisenhower, John Fitzgerald Kennedy, Lyndon Johnson, Richard Nixon, Gerald Ford, Jimmy Carter, Ronald Reagan. Obraz reżeserowany przez Lee Danielsa pokazuje historię USA i dążenia do równoupawnienia Afro-Amerykanów. A były to czasy trudne, szczególnie lata 50.i 60.

Kwestia równouprawnienia rasowego w USA jest dla nas paradoksem. Z jednej strony kraj demokracji, wolności, sprawiedliwości; z drugiej jeszcze 50 lat temu kolorowi mieszkańcy południowych Stanów musieli korzystać z wyznaczonych dla nich miejsc (tył autobusu, tolalety,miejsca w restauracji, itp). To było tak niedawno!!! Zastanawialiśmy się, jak my dalibyśmy radę żyć będąc obywatelami gorszej kategorii…

Film stał się dla nas okazją do prześledzenia Szlaku Równouprawnienia w Alabamie.

Stan Albama zmiejscowościami Montomery, Birmingham, Selma uznawane są za kolebkę walki o równouprawnienie. Dla Afro-Amerykanów symbolem walki o równe prawa i zniesienie segregacji rasowej jest Rosa Parks, która w grudniu 1955 roku w Montgomery odmówiła przejścia do części autobusu przeznaczonej dla czarnoskórych i została aresztowana. Kolejna ikona to – Martin Luther King Jr, pastor organizujący bojkot transportu publicznego (Montgomery Bus Boycott), zakończony zniesieniem przez Sąd Najwyższy segregacji rasowej w środkach komunikacji publicznej.

Dziś o tamtych czasach powstają filmy, muzea tematyczne i inne inicjatywy. Stworzono Szlak Praw Obywatelskich (Alabama Civil Rights Trail), a dwa kościoły Bapstystów w Birmingham i kościół Dr. Martina Luthera Kinga w Montgomery zostały zgłoszone do Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Montgomery

Rosa Parks Library & Museum w Montgomery. W muzeum prezentowane są eksponaty, materiały dotyczące wydarzeń i dokonań osób związanych z tzw. Montgomery Bus Boycott. Stała wystawa, wehikuł czasu, archiwum, sale wykładowe, audytorium i sala konferencyjna. W Children Wing dzięki wykorzystaniu prezentacji multimedialnej w autobusie tzw. „Cleveland Avenue Time Machine” dzieci mogą przenieść się na początek XIX wieku. W dalszej części muzeum odwiedzający mogą wysłuchać nagranych wypowiedzi mężczyzn i kobiet, którzy uczestniczyli w bojkocie w Montgomery w 1955 i 1956 roku.

Autobus z czasów Rosy Parks w Montgomery. Odrestaurowany autobus z roku 1953, który kursuje w mieście Montgomery między najważniejszymi atrakcjami miasta.

Dexter Avenue King Memorial Baptist Church w Montgomery. Martin Luther King był tu pastorem i głosił swoje kazania (zachowana historyczna ambona). Kościół był również miejscem, w którym koordynowano działania w ramach Montgomery Bus Boycott. Duży mural w kościele przedstawia historię pokojowych starań o równouprawnienie i sceny z działalności pastora.

Dexter-Ave-martin-luter-king-montgomery-Church-alabama-kosciol-
Źródło: http://visitingmontgomery.com

Dexter Personage Museum w Montgomery. Dr Martin Luther King, Jr mieszkał tutaj z rodziną w latach 1954-1960. Obecnie dom udostępniony jest do zwiedzania.

AudioGuide Civil Rights Walking / Driving Tour zawiera 20 nagrań z informacjami na temat miejsc i ludzi, którzy odegrali kluczową rolę w ruchu praw obywatelskich, m.in. głosy i historie związane z Rosą Parks i Martinem Luterem Kingiem. Wycieczka do samodzielnego zwiedzania Montgomery zaplanowana na dwa dni. Bezpłatnie do pobrania i wysłuchania na Soundcloud.

Selma

Selma – Montgomery National Historic Trail. Szlak został ustanowiony przez Kongres w 1996 roku dla upamiętnienia wydarzeń, ludzi i trasy marcowego marszu protestantów w 1965 r. z Selma do Montgomery. National Voting Rights Museum w Selma to instytut i muzeum otwarte w 1993 roku, które gromadzą i prezentują eksponaty związane z historią Selma oraz pokojowej walki prawa głosu i zniesienie segregacji rasowej w USA. Edmund Pettus Bridge w Selma to miejsce związane z marszem protestantów w marcu w 1965 roku z Selma do Montgomery, corocznie organizowany jest Bridge Crossing Jubilee.

 

Birmingham

Sixteenth Street Baptist Church w Birmingham – miejsce związane z tragicznym wydarzeniem – śmiercią czterech młodych kobiet w 1963 roku w zamachu bombowym Ku Klux Klan. The Birmingham Civil Rights Institute – Instytut i muzeum prezentujące historię zniesienia segregacji rasowej, równouprawnienia mniejszości w USA i na świecie. Bethl Baptist Church w Birmingham – w latach 1956-1961 siedziba organizacji Alabama Christian Movement for Human Rights.

 

Tagi: , , , , , , , , , ,

Na blogu przeczytasz również o

Katedra w Canterbury

Będąc jeszcze w Polsce marzyłem o zwiedzaniu angielskich katedr. To marzenie po raz pierwszy spełniło w 2004 roku gdy odwiedziliśmy Opactwo Westminsterskie w Londynie (Westminster Abbey). Dziś mogę dodać do tej listy równie ważne miejsce. To Katedra w Canterbury (Canterbury…

10 powodów, dla których warto zobaczyć Porto

Do miejsc, w których byśmy chcieli mieszkać dołączyło Porto. Już po kilku godzinach zwiedzania, byliśmy gotowi się przeprowadzić. Może szkoda, że kupiliśmy mieszkanie w Gdańsku? Co nas zauroczyło? Oto nasza lista 10 powodów, by zobaczyć Porto. 1. Szumiący Ocean Atlantycki Nad…

Czarny Routemaster #allin

Po ulicach Londynu jeżdżą wiadomo czerwone autobusy. Od niedawna również nowe Routemastery. Poświęcę im wkrótce osobny wpis, bo to najnowocześniejsze autobusy na świecie. I ten niesamowity design! Podczas Mistrzostw Świata w piłce nożnej w Brazyli w Londynie można również spotkać…
HafenCity – jak powstaje wspaniała dzielnica Hamburga
Ukraino …