Od czasu napisania artykułu o ChatGPT przez ostatnie dwa miesiące informacje o sztucznej inteligencji często pojawiały się w mediach głównego nurtu w Polsce. Mówi się o wielkiej rewolucji w świecie technologii, a temat budzi wiele kontrowersji, to szansa czy zagrożenie? Już dziś można powiedzieć, że sztuczna inteligencja dokonuje zmian w naszym życiu i pracy.
Z jednej strony jesteśmy straszeni, tym, że pewne zawody znikną, a z drugiej roztaczane są pozytywne wizje, jak bardzo nasze życie stanie się lepsze. Na pewno osobom w pracującym marketingu nie wolno ignorować tych doniesień, bo jeśli my nie skorzystamy z tych rozwiązań, na pewno zrobi to ktoś inny.
Co to są prompty?
Pamiętajmy, że sztuczną inteligencję trzeba nauczyć się obsługiwać, aby wykorzystywać jej pełen potencjał. Pomocne są w tym zwane po angielsku prompts. Należy ciągle mieć z tyłu głowy, że Chat GPT jest czatem i prowadzimy z nim rozmowę. Aby osiągnąć jak najlepsze wyniki z tego narzędzia, ważne jest dostarczenie mu jak najbardziej szczegółowych i precyzyjnych informacji w pytaniach podczas prowadzenia konwersacji.
Im więcej danych posiądzie na początku rozmowy, tym bardziej dokładne i trafne będą jego odpowiedzi. Pomocne są w tym wspomniane są wcześniej prompts, które po polsku moglibyśmy nazwać sprecyzowanymi pytaniami, poleceniami lub szablonami pytań. Są to krótkie zdania lub słowa, dzięki którym użytkownicy mogą łatwiej kontrolować temat i kierunek rozmowy a narzędzie Open AI będzie w stanie dostarczyć bardziej konkretnych odpowiedzi. Można to sobie wyobrazić jako podpowiedzi lub sugestie, które pomagają w prowadzeniu dialogu z ChatGPT.
AIPRM for ChatGPT
Można samemu tworzyć polecenia (metodą prób i błędów) lub może w tym pomóc rozszerzenie AIPRM for ChatGPT dla przeglądarki Chrome. Po jej zainstalowaniu na ekranie z otwartą stroną ChatGPT (https://chat.openai.com) pojawi się dodatkowa zakładka z nowymi opcjami. AIPRM for ChatGPT oferuje wiele gotowych i przydatnych szablonów, które mogą pomóc w tworzeniu treści przez Open AI.
Wśród tysięcy opcji w tym rozszerzeniu znajdują się takie polecenia jak:
- napisanie zoptymalizowanego pod SEO artykułu zawierającego FAQ,
- stworzenie skryptu do filmu na Youtube,
- stworzenie kalendarza postów do mediów społecznościowych,
- stworzenie dostosowanych opisów produktów w sklepie internetowym,
- polecenia do stworzenia obrazów w Midjourney w określonych stylach,
- pomysły i tytułu artykułów na bloga,
- i wiele, wiele innych.
Dzięki jednemu kliknięciu, wtyczka ta pozwala na stworzenie bardzo dokładnego polecenia, które wykona zadanie bez konieczności pisania długich i skomplikowanych poleceń.
Pobierz AIPRM for ChatGPT.
WebChatGPT
Udostępniony publicznie w listopadzie ub. r. ChatGPT ciągle się rozwija a twórcy internetowi prześcigają się w jego udoskonalaniu. Ostatnio odkryłem dodatek do przeglądarki Chrome, który eliminuje jeden z większych minusów ChatGPT, czyli podawanie odpowiedzi na zadane pytania na postawie danych do roku 2021.
Można powiedzieć, że WebChatGPT, dodatek do przeglądarki Chrome, podłącza czat stworzony przez OpenAI, do aktualnych informacji znajdujących się w internecie. Odpowiedź na zapytanie będzie wzbogacona o najnowsze informacje pochodzące ze stron internetowych i dodatkowo będą podane wszystkie źródła, które zostaną wykorzystane do przygotowania odpowiedzi.
To ważne i przydatne narządzie, bo bywa wiele przypadków, że pomimo nieposiadania odpowiednich zasobów, ChatGPT odpowiada jakby na wszystkim się znał. WebChatGPT może wyeliminować tę przypadłość, ale warto pamiętać, aby nadal otrzymywane informacje przyjmować z ograniczoną dozą ufności.
Pobierz WebChatGPT.
ChatGPT for Google
Na koniec chciałem wspomnieć jeszcze o jednym ciekawym dodatku do przeglądarki Chrome, które warto przetestować. ChatGPT for Google, bo o nim mowa, dodaje odpowiedzi z bota Open AI obok standardowych odpowiedzi na zadane pytania w dobrze znanej nam wyszukiwarce Google. Dzięki temu w prawej kolumnie, obok standardowych wyników wyszukiwania, pojawiają się treści przygotowywane przez ChatGPT.
Znów, im pytanie w wyszukiwarce będzie bardzie precyzyjne, tym również odpowiedzi od Google`a i czatbota powinny być dokładniejsze. Dzięki temu rozszerzeniu możemy też porównać po dwóch stronach ekranu, które wyniki wyszukiwania / odpowiedzi są bardziej precyzyjne.
Pobierz ChatGPT for Google.
Wojna Google z Microsoft
Warto nadmienić, że Google pracuje nad własnym czatbotem (Projekt Bard) a w lutym Microsoft podpiął wspomnianego ChatGPT pod wyszukiwarkę Bing. Trwa wyścig spółki Alphabet (Google) oraz Microsoft (Bing i OpenAI). Jak mawia współczesny polski klasyk z YouTube – Historia dzieje się na naszych oczach …
ChatGPT to nie jedyne narzędzie korzystające ze sztucznej inteligencji, codziennie pojawiają się kolejne i trudno jest to wszystko śledzić. W następnym artykule postaram się napisać o kolejnych narzędziach przydatnych w marketingu.