Anglicy uwielbiają naturę dlatego tworzą i skrupulatnie dbają o swoje domowe lub publiczne ogrody. Przygotowując się do tego wpisu odwiedziliśmy najciekawsze zielone miejsca Londynu gdzie pod szklanym dachem rosną najpiękniejsze rośliny z różnych zakątków świata.
Co to jest conservatory?
Jak przetłumaczyć słowo conservatory, którego używają Brytyjczycy do określenia tych szklano-metalowych konstrukcji? Czym jest conservatory, przecież nie konserwatorium. Szklarnia, oranżeria, palmiarnia a w domowym ogrodzie przeszklona weranda? Konserwatorium w języku polskim znaczy przecież zupełnie coś innego. Zatem na potrzeby tego wpisu przyjmiemy termin palmiarnia. OK? Zatem oto najpiękniejsze palmiarnie w Londynie.
Królewskie Ogrody Botaniczne Kew
W Royal Kew Gardens w Richmond znajdziecie przynajmniej cztery szklarnie, które po prostu musicie zobaczyć. W królewskich ogrodach rośnie ponad 50 tys. gatunków roślin pochodzących z różnych stron świata. Uwielbiacie naturę? Będziecie zachwyceni odwiedzając Kew Gardens i nie będzie wam żal kilkunastu funtów na bilet wstępu. Królewskie Ogrody Botaniczne Kew wpisane są na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Palm House czyli palmiarnia
Palmiarnia w Kew Gardens powstała ponad 250 lat temu i jest jednym z najpiękniejszych budynków tego typu na świecie. Do jej zbudowania zużyto ponad 200 ton żelaza i 16 tys. szklanych tafli. Nikt wcześniej nie stworzył takiego budynku dlatego do jego zbudowania zatrudniono budowniczych statków.
Najstarsze drzewo w palmiarni pochodzi z 1775 roku.
Wewnątrz jest wilgotno, ciepło a szlane powierzchcnie zapewniają idealne warunki dla tropikalnych drzew i krzewów. Koniecznie wejdźcie schodami na górny taras znajdujący się 9 metrów ponad ziemią, z którego roztacza się widok na tropikalny las.
The Princess of Wales Conservatory czyli cieplarnia
Cieplarnia Księżnej Walii składa się z kilku mniejszych i większych szklarni, w których odtworzono warunki dziesięciu stref klimatycznych. Zobaczycie tu między 1500 gatunków storczyków (orchidei), kaktusy, lilie wodne oraz drapieżne rośliny z tropikalnych lasów.
The Davies Alpine House czyli alpinarium
Alpinarium to najnowszy szklany budynek w Kew Gardens. Specjalna konstrukcja sprawia, że The Davies Alpine House jest domem dla roślin wysokogórskich, które lubią chłodne, suche i wietrzne warunki.
Waterlily House czyli nimfarium
Waterlily House to jedna z najmniejszych szklanych konstrukcji w Kew Gardens, ale panuje tu największa wilgotność i najwyższa temperatura.
Została zbudowana w 1852 roku w celu prezentacji najnowszego odkrycia podróżników i botaników – olbrzymiej lilii wodnej z Amazonii. Nimfarium otwarte jest tylko latem i wiosną.
Temperate House i Bonsai House
Ostatnie konstrukcje o których należy wspomnieć to Temperate House. Jest to monumentalna palmiarnia klimatu umiarkowanego, w której rośnie ponad 4 tys. roślin. Powstała pod koniec XIX wieku i była w tym czasie największą wiktoriańską cieplarnią na świecie. Niestety nie byliśmy w środku z powodu trwającego remontu. Na pewno tu jeszcze wrócimy w 2018 roku.
Miłośnicy drzewek bonsai powinni jeszcze odwiedzić Bonsai House, gdzie znajdują się ponad 150 letnie okazy.
Dodatkowe informacje znajdziecie na oficjalnej stronie Królewskich Ogrodów Kew Gardens.
Kamelie w Chiswick House and Gardens
Zostajemy na zachodzie Londynu, aby zobaczyć palmiarnię w Chiswick House and Gardens. Szklarnia powstała tylko w jednym celu, aby zaprezentować jedną z najstarszych w Europie kolekcji kamelii. Wiele z tych krzewów ma blisko 200 lat!
Chiswick House and Gardens najlepiej odwiedzić na przełomie marca i kwietnia, gdy odbywa się Camellia Show. Więcej o tym miejscu przeczytacie i obejrzycie film we wpisie Chiswick House and Gardens.
Great Conservatory w Syon Park
Po drugiej stronie Tamizy, naprzeciwko Kew Gardens znajduje się kolejne słynne miejsce. W Syon Park nad okolicą góruje szklana kopuła The Great Conservatory. Jako ciekawostę można napisać, że palmiarnia w Syon Parku powstała dwadzieścia lat przed palmiarnią w Kew Gardens. W samym budynku nie ma dziś specjalnie ciekawych roślin, dlatego jeżeli żal Wam kilkunastu funtów na zwiedzanie Syon Park to wiele nie stracicie. (wstęp do ogródów i palmiarni kosztuje 7 funtów, opcja ze zwiedzaniem pałacu kosztuje 12 funtów).
Więcej informacji znajdziecie na stronie Syon Park.
Barbican Conservatory
Barbican Centre jest znane jako przykład modernistycznej architektury, centrum kultury, ale niewiele osób kojarzy to miejsce z naturą. W betonowym kompleksie znajduje się druga największa palmiarnia w Londynie – Barbican Conservatory. Tak! Znajdziecie tu ponad 2 tys. tropikalnych roślin. To nasze najciekawsze odkrycie w City, zupełnie się tego nie spodziewaliśmy!
Wygląda to jak opuszczone miasto w Ameryce Południowej.
Wejście do Barcbican Conservatory jest bezpłatne, ale miejsce nie zawsze jest otwarte, między innymi ze względu na odbywające się tu spotkania i inne wydarzenia. Barbican Conservatory otwarte od 12:00 do 17:00. Aktualne dni otwarcia szklarni sprawdzajcie na stronie Barbican Centre.
Sky Garden
W centrum londyńskiego City, niedaleko Barbican Centre, znajduje się najwyżej położony ogród w Londynie. Na wysokości 150 metrów wieżowca Fenchurch Street stworzono Sky Garden. W jednym miejscu możecie podziwiać niezwykłe widoki Londynu oraz rośliny pochodzące z południowej Afryce i krajów położonych nad Morzem Śródziemnym.
Sky Garden można odwiedzić bezpłatnie codziennie od godziny 7:00 do 1:00 w nocy, ale należy z wyprzedzeniem zrobić rezerwację na stronie www.skygarden.london.
Alexandra Palace
Na północy Londynu w Wood Green i Muswell Hill znajduje się kolejna palmiarnia, gdzie pod szklano-stalowym dachem rosną palmy. Alexandra Palace co prawda lata świetności ma za sobą, ale jeżeli jesteście w okolicy to warto odwiedzić to miejsce.
Wstęp do pałacu jest bezpłatny. Więcej o tej atrakcji przeczytacie we wpisie Alexandra Park i Ally Pally.
Wolves Lane Horticultural and Garden Centre
W Londynie jest wiele takich nieznanych turystom miejsc, a nawet mieszkańcy nie o wszystkich słyszeli. Sklepy i centra ogrodnicze w Londynie potrafią być istnymi perełkami dla miłośników natury. Takie cudo znaleźliśmy w w pobliżu Wood Green w Borough of Harringey. Nazywa się Wolves Lane Horticultural and Garden Centre a byliśmy tam podczas imprezy tematycznej dla dzieci. Mają tu palmiarnię (Palm House) i kaktusiarnię (Cactus House). Wstęp jest bezpłatny i organizowane są tu wydarzenia dla dzieci.
Szukajcie podobnych miejsc w swojej okolicy. Dajcie nam znać w komentarzu, chętnie je odwiedzimy.
Chelsea Gardener
To nasze najnowsze odkrycie w Londynie. The Chelsea Gardner znajduje się tuż przy Chelsea Old Town Hall. To duże centrum ogrodnicze i restauracja na świeżym powietrzu w centrum Chelsea. Również tutaj znajduje się małe conservatory, a tam między innymi piękne storczyki. Testowaliśmy tu iPada Pro z obiektywem makro.
Jeśli uwielbiacie naturę w Londynie okazję do fotografowania znajdziecie na każdym kroku.
Oficjalna strona sklepu ogrodniczego www.chelseagardener.com.
Londyńskie ogrody
Londyn jest jedną z najbardziej zielonych stolic Europy. Niestety wiele zakamarków jest na codzień niedostępnych. Mamy jednak dobrą informację dla miłośników ogródów i natury w Londynie. Co roku w czerwcu odbywa się niezwykłe wydarzenie. W jeden weekend zamknięte ogrody w budynkach publicznych, prywatnych domach czy niedostępnych skwerach zostają otwarte dla odwiedzających. Wydarzenie nazywa się Open Gardens Square Weekend i w tym roku planowane jest w wekeend 18-19 czerwca. Więcej informacji znajdziecie na stronie www.opensquares.org.
Życzymy wiele radości i relaksu podczas zwiedzania zielonych atrakcji Londynu!