Czy boimy się Brexitu? Dzień referendum

2 Komentarze

Mamy dziś przełomowy moment w historii świata. Brytyjczycy podejmują decyzję, czy chcą zostać w Unii Europejskiej, czy ją opuścić. Referendum w sprawie Brexitu zaczęło się o godz. 7 rano.

Tym razem nie jesteśmy uprawnieni do głosowania, zobacz wpis Nasze pierwsze wybory w UK. Jednak wyniki dzisiejszego głosowania bardziej nas interesują. Poranna dyskusja i podtrzymujemy nasze pierwotne przewidywania – Alicja twierdzi, że może dojść do Brexitu, Jarek uważa, że Wielka Brytania pozostanie w Unii Europejskiej.

Od kwietnia obserwowaliśmy oficjalną kampanię zwolenników (Vote Leave) i przeciwników Brexitu (Vote Remain – czytaj Wielka Brytania poza Unią Europejską?

Wyniki sondaży nie dawały jednoznacznych odpowiedzi, przechylając szalę zwycięstwa raz w jedną, raz w drugą stronę. Ostatni sondaż dawał minimalną przewagę zwolennikom Unii Europejskiej.

referendum brexit wielka brytania

Mamy wrażenie, że sposób prowadzenia obydwu kampanii spowoduje, że przy wyborze Brytyjczycy będą kierować się bardziej emocjami niż racjonalnymi argumentami. Niektórzy twierdzą nawet, że wpływ na wynik referendum mogą mieć Mistrzostwa Europu w Piłce Nożnej EURO 2016 i wyniki angielskiej drużyny. Biorąc pod uwagę jak kiepsko grają synowie Albionu, to rzeczywiście może to działać bardzo depresyjnie.

referendum unijne brexit

Pytanie na karcie w Polling Station będzie dziś brzmiało: „Should the United Kingdom remain a member of the European Union or leave the European Union?” Na karcie należy postawić krzyżyk przy Remain a member of the European Union lub Leave the European Union.

BREXIT Wielka Brytania

Czytamy na bieżąco prasę, oglądamy telewizję, rozmawiamy ze znajomymi Brytyjczykami oraz obserwujemy Social Media. Oto nasze przemyślenia na ten temat w czterech punktach.

brexit brytyjskie gazety

BREXIT #1

On- Emocje ponad umysłem

Mam wrażenie, że w publicznej debacie górę biorą emocje ponad racjonalnymi argumentami. Unia Europejska nie jest idealna, ale to dzięki niej w Europie mamy pokój od kilkudziesięciu lat, podróżujemy swobodnie, pracujemy bez pozwoleń. Tutaj żyjemy, płacimy podatki i wydajemy nasze pieniądze, dajemy swój intelektualny i finansowy wkład w Królestwo. Wielu Brytyjczyków to wie, ale bardzo wielu daje się złapać na populistyczne hasła.

Ona – Nowa era

To bez wątpienia historyczny moment. Żyjemy w ciekawych czasach w Londynie, bo wiele się może zmienić, jeśli UK opuści UE. Myślę, że będzie to początek zmian w całej Europie.

Polacy w UK Brexit

BREXIT #2

On – Imperium powraca?

Widzę, że do niektórych trafia nacjonalistyczna retoryka. Wielka Brytania będzie znów niepodległa i wielka. Co prawda królowa Elżbieta II oficjalnie nie angażuje się w kampanię, ale daje sygnały, że jest za Brexitem. Swoją drogą premiera najnowszego filmu Independance Day planowana jest właśnie na 23 czerwca. Niektórzy marzą o XIX wieku i Brytyjskim Imperium, które odrodzi się po Brexicie. Bardzo możliwe, że nastąpi zupełnie coś innego. Anglicy stracą Szkocję, która będzie chciała powtórki referendum w kwestii swojej niepodległości. Zamiast imprerium – stracone Królewstwo.

Ona – Kto tu rządzi?

Brytyjczycy są u siebie i mogą zagłosować jak chcą. To ich kraj i mogą decydować, tak jak my może decydować o losach Polski. Nie rozumiem tej fali złości, nienawiści i wymądrzania na temat tego co mają robić Brytyjczycy. I nie chciałabym, aby ktoś dyktował Polakom, jak mają myśleć. I kropka.

referendum brexit anglia
Dajcie mi trzy dobre powody, aby zostać w Europie – pyta królowa Elżbieta II. Proszę bardzo – Szkocja, Walia i Irlandia Północna.

BREXIT #3

On – Wszystko to wina imigranta

Jest nas za dużo, zabieramy pracę Brytyjczykom, nasze dzieci zabierają miejsca brytyjskim dzieciom w szkole i to przez nas służba zdrowia (NHS) przeżywa kryzys a koszty wynajmu mieszkań w Londynie pochłaniają ponad połowę przeciętnych zarobków. Opinii publicznej wmawia się, że to wyłącznie nasza wina. Co gorsza pojęcie imigrant utożsamia się niemal wyłącznie z imigracją z nowych krajów Unii Europejskiej, a zapomina o imigrantach spoza UE, którzy według danych kosztują 15 razy więcej brytyjski system. Jeśli nas nie chcą, ich strata.

Ona – Ukryte interesy

Była to kampania strachu – jak będzie strasznie, gdy zostaniemy w Unii i jak będzie strasznie, gdy opuścimy wspólnotę. Wydaje mi się, że jest pełno ukrytych interesów i jeszcze więcej informacji, o których zwykły zjadacz chleba nie ma pojęcia, więc po co te spekulacje. Brexit może pociągnąć za sobą nieprzewidywalne reakcje i wydarzenia.

Polacy w Wielkiej Brytanii BREXIT

BREXIT #4

On – Współczuję Brytyjczykom

Na pewno Brytyjczycy stoją przed historyczną decyzją. Wcale im tego nie zazdroszczę. Jeśli zdecydują się opuścić Unię Europejską przed nimi kilka lat niepewności, może spadku wartości funta, może problemów z pracą. A może właśnie dzięki Brexitowi znów będą wielcy? Nie wiem. Wydaje mi się, że w ostatniej chwili zwycięży rozsądek. To nie nasz kraj, jesteśmy tu gośćmi. My będziemy mogli tu zostać lub wyjechać, większość Brytyjczyków ma tu domy, dzieci, szkoły, rodziny więc tak jak zagłosują w takiej nowe rzeczywistości będą musieli sobie radzić.

Ona – Już się nie martwię

My jesteśmy gotowi. Jeśli Wielka Brytania zostanie w Unii Europejskiej, realizujemy plan A. Jeśli będzie Brexit mamy w zanadrzu plan B, C lub D. Ale najbardziej kręci mnie plan E – to tajemnica na razie. Świat jest duży, piękny, więc po co się z góry zamartwiać.

referendum brexit szkocja

W jakim świecie obudzimy się 24 czerwca?

Boris Johnson BREXIT

Tagi: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Na blogu przeczytasz również o

Tłusty czwartek w Anglii gdzie kupić pączki

Tłusty czwartek w Anglii

Tłusty czwartek to jedna z najsłodszych polskich tradycji. W Polsce zajadaliśmy się tłustymi lukrowanymi pączkami z różaną marmoladą i pomarańczową skórką. Na szczęście polskie pączki można kupić w wielu polskich sklepach w Londynie i Wielkiej Brytanii. My jednak postanowiliśmy zjeść…

Zakupy w Londynie – Card Factory

Tym razem chcemy wam zaproponować zakupy w sklepie, który podtrzymuje jedną z najważniejszych brytyjskich tradycji. Chodzi o wysyłanie i wręczanie kartek z najróżniejszych okazji. W czasach internetu, poczty elektronicznej i Facebooka Brytyjczycy ciąglę pamiętają o kartkach pocztowych. Według badań przeciętny…

Finnair do Chin pierwszy i ostatni raz

Finnair to fińska linia lotnicza, która wyspecjalizowała się w obsłudze lotów do najważniejszych miast Chin i Azji Południowo – Wschodniej. Hub w Helsinkach (port lotniczy Helsinki-Vantaa) obsługuje połączenia lotnicze do Chin do takich miast jak Pekin, Szanghaj, Hongkong, Chongqing i…
Najpiękniejsze palmiarnie w Londynie
Brexit Story z Londynu … dzień pierwszy po referendum