Wild Atlantic Way – wycieczka po zachodnim wybrzeżu Irlandii

3 Komentarze

Wild Atlantic Way to jedna z najpiękniejszych tras na świecie i chcemy tam wrócić, tak szybko jak to możliwe. Wild Atlantic Way jest najdłuższą na świecie przybrzeżną drogą, liczy 2500 km i prowadzi przez zachodnie wybrzeże Irlandii wzdłuż Oceanu Atlantyckiego.

Dzika przyroda, urocze wiejskie domki wtopione w scenerię nie tkniętą postępem cywilizacyjnym, setki zatoczek, monumentalne klify, piękne góry, majestatyczne wysepki i trudno uwierzyć, że jest to tak blisko w Europie, a nie gdzieś na krańcu świata. Ludzie żyją tu inaczej, czas płynie inaczej i nie chce się wyjeżdżać.

Ile czasu zaplanować na zwiedzanie Wild Atlantic Way? Można pewnie miesiącami krążyć po dzikim wybrzeżu, można zrobić sobie porządne wakacje czy też wpaść na weekend. Oto nasza trasa z praktycznymi informacjami, co robić w Irlandii, gdy masz dosyć miejskiego życia. Pojedź z nami i zobacz nasz półtora minutowy film z drogi. Odkryliśmy niesamowite miejsce nie tylko na urlop!

Wyruszamy z Galway i gdy tylko pojawiają się pierwsze malownicze widoki robimy postój. To błąd, bo dalej jest jeszcze bardziej obłędnie i można się zatrzymywać co 10 minut. Kolejny postój przy Dunguaire Castle. Oglądamy zamek i ruszamy dalej.

Dunguaire-Castle-galway-wild-atlanltic-way-irlandia-naturalne-atrakcje-01

Za zamkiem przekraczamy granice hrabstwa Galway i wjeżdżamy do hrabstwa Clare i krainy Burren, o której Oliver Cromwell powiedział: „To kraina, gdzie nie znajdzie się drzewa, aby człowieka powiesić, nie ma wody, aby człowieka utopić i nie znajdzie się kawałka ziemi, aby człowieka pogrzebać”. Trafione w sedno.

Za miejscowością Burren zatrzymujemy się przy sklepie z wyrobami z wełny, obok dziwny różowy domek, a kilkanaście metrów czekają owieczki.

owce-wild-atlanltic-way-irlandia-naturalne-atrakcje-03

wild-atlantic-way-wyprawa-do-irlandii-02
Sklep przy drodze, bardzo dobre ceny! Zatrzymajcie się!

Potem mijamy malowniczą wioskę Bealaclugga, w pobliżu której są dwie ciekawe atrakcje, jedna dla smakoszy czekolady Hazel Mountain Chocolate, a druga dla miłośników ruin Corcomroe Abbey.

Docieramy do Ballyvaughan. Nazwy miejscowości są coraz ciekawsze. Tu znajdujemy dla siebie dom. Drugi już. Jak to jest mieszkać w tych uroczych domach (zwanych cottage) położonych nad zatoczką?Może warto się przekonać? Macie tak czasem, że chce się wszystko rzucić i nie pędzić z pracą, karierą i tym wielkim, a jednak małym życiem?

Przez wiele kilometrów tylko po jednej stronie góry, po drugiej woda. Od czasu do czasu przejedzie jakieś auto. Tak sobie jedziemy i rozmawiamy o życiu, szczęściu i tak dalej…

wycieczka-wild-atlantic-way-wybrzeze-irlandii-03
Tu szukamy domu dla siebie
Ballyvaughan -wild-atlanltic-way-irlandia-naturalne-atrakcje-05
A gdzie najbliższy sklep?

Takie oto domki na wynajem dla turystów, w środku od kilku do kilkunastu miejsc do spania. Na końcu wpisu jest link do bazy z cottage.

wycieczka-wild-atlantic-way-wybrzeze-irlandii-01
Zostaw miasto i zamieszkaj nad Atlantykiem

Wjeżdżamy na lokalną drogę R477. Jeśli chcecie dojechać do słynnego Poulnabrone Dolmen i  Caherconnell Stone Fort, to powinniście pojechać w przeciwnym kierunku.

Kolejny raz, przestajemy już liczyć który, zatrzymujemy się. Tym razem w Gleninagh. Bardzo towarzyski osioł próbuje nas zatrzymać. Obok przydrożna studzienka czeka na spragnionych, tryska z niej krystalicznie czysta woda. Pijcie do woli! Gdy zadzieramy głowy, widzimy jak para turystów wspina się na łysą górę. Tu znajdują się liczne szlaki piesze, tak zwane Black Head Loop.

osiol-wycieczka-wild-atlantic-way-wybrzeze-irlandii-05
W kamiennym krajobrazie można jednak kogoś spotkać
burren-wild-atlanltic-way-irlandia-naturalne-atrakcje-07
Woda z czystego źródła dla każdego za darmo

Dalej droga prowadzi nad samym oceanem a po drugiej stronie łyse wzgórza. Mijamy wieżę Gleninagh Castle, a następnie białą latarnię.

Zatrzymujemy się na parkingu przy cyplu na krańcu Black Head. Miejsce fajne, ale nazwa nie do zapamietania i nie do wymówienia. To Murrooughtoohy (gael. Muiriúch Tuaithe). Idziemy na krótki spacer, same skały poprzecinane bruzdami  i samotnie stojące głazy.

burren-claire-sjaly-wild-atlanltic-way-irlandia-naturalne-atrakcje-10
Spacerek po okolicy
black-head-burren-Murrooughtoohy -wild-atlanltic-way-irlandia-naturalne-atrakcje-09
Kamień na kamieniu
Alicja Marciuk wild atlantic way wycieczka do irlandii
Czas ruszać dalej! Alicja Marciuk

Po wyjechaniu z Murrooughtoohy jednak za wiele nie przejechaliśmy, bo znowu przerwa. Po skalistym krajobrazie odmiana – piaszczysta plaża Fanore Beach. To zaskoczenie różnorodnością krajobrazu, zielone łąki, skalne pustkowie i piaszczysta plaża. Irlandio, wiesz jak ludzi uwodzić! Postanowiliśmy odpuścić sobie i przestajemy się już martwić, o której dotrzemy do klifów, a potem do Limerick.

claire-wydmy-plaza-fanore-wild-atlanltic-way-irlandia-naturalne-atrakcje-15
Zejście na plaże i pierwsi plażowicze
fanore-beach-plaza-wydmy-wild-atlanltic-way-irlandia-naturalne-atrakcje-14
Plaża w Irlandii – piasek, kamienie i trawa

Jeszcze jeden postój, przed nami pastwiska…

krowy-wycieczka-wild-atlantic-way-wybrzeze-irlandii-07
Chętnie pozują mieszczuchom
owieczki-wycieczka-wild-atlantic-way-wybrzeze-irlandii-08
Co to za rasa?

Zbliżamy się do miejscowość Doolin, tu znajdują się jaskinia (Doolin Cave) oraz stąd odpływają promy na trzy wyspy Aran. Szkoda, że musimy jechać dalej…

Opuszczamy Doolin i zbliżamy się do Klifów Moheru. Wjeżdżamy coraz bardziej po górę drogą R478, ale zanim tam dotrzemy, znajdujemy jeszcze wieżę Doonagore Castle.

doolin- Doonagore-Castle-zamek-wild-atlanltic-way-irlandia-naturalne-atrakcje-17
Warto zboczyć z drogi i podjechać do wieży, uwaga BARDZO stromy zjazd!
wycieczka-wild-atlantic-way-wybrzeze-irlandii-15
Domek z kamienia, typowa architektura wybrzeża

Najważniejszym punktem naszej wycieczki na Wild Atlantic Way były Klify Moheru (ang. Cliffs of Moher). To największa naturalna atrakcja turystyczna Irlandii. Cliffs of Moher i kraina Burren wpisane są na listę UNESCO Global Geoparks. Tu do końca zapomnieliśmy o czasie, kilka godzin minęło nawet nie wiadomo kiedy. Moherowe Klify opisaliśmy w osobnym wpisie.

Alicja Marciuk klify moheru atrakcje naturalne irlandii A
Jarek i Alicja Marciuk

Mocno spóźnieni powstrzymaliśmy się przed zatrzymaniem w malowniczym miasteczku Lahinch położonym nad brzegiem oceanu. Znajdziecie tu noclegi Bed & Breakfast, puby i oszałamiające widoki na ocean. My wracaliśmy przez Enis do Shannon, oddaliśmy wypożyczony samochód i dalej do kolejnego punktu.

mapa-przewosnik-wild-atlanltic-way-irlandia-naturalne-atrakcje-02
Jedyny problem, to co zobaczyć, a co pominąć, jeśli masz ograniczony czas

Dlaczego warto zobaczyć zachodnie wybrzeże Irlandii?

  1. Nie skażona przyroda, dziewicze tereny, jednym słowem Dziki Zachód.
  2. Widoki, widoki i jeszcze raz widoki. Piękne, malownicze, spektakularne i tak żadne słowo nie odda tego co zobaczysz.
  3. Czyste środowisko nie zniszczone przez postęp cywilizacyjny, wielki przemysł i zanieczyszczenia.  Życie pozbawione pędu.
  4. Prawdziwe rzemiosło, prawdziwi ludzie, autentyczna kultura, prawdziwa tradycja. Irlandzka muzyka, cottages z kamienia,
  5. Pyszne irlandzkie jedzenie – kliknij.
  6. Mimo spokoju dziesiątki sposobów na spędzenie wolnego czasu. Miejsc na surfing, nurkowanie, pływanie na żaglach, jazdę na rowerze, konne wyprawy czy grę w golfa jest wiele.

Gorąco was namawiamy na wyprawę chociaż na mały odcinek Wild Atlantic Way. Nie ważne czy to będzie wasz czy wynajęty samochód, wycieczka autobusowa (zobaczcie Paddywagon Tours), rower albo nawet własne nogi. Relaks i wrażenia i są niezapomniane!

My zorganizowaliśmy wycieczkę na Wild Atlantic Way w następujący sposób. Przylecieliśmy z Londynu na lotnisko Shannon Airport, gdzie wynajęliśmy samochód. Pojechaliśmy do Galway, w którym zostaliśmy, a następnego dnia malowniczymi drogami zachodniego wybrzeża dotaliśmy do Shannon i Limerick. Po tej 170 km wycieczce (100 km nad wybrzeżem) chcielibyśmy, aby ta podróż trwała zdecydownie dłużej! Trasę naszej wycieczki zobaczycie na Endomondo.

Kilka przydatnych linków do zaplanowania podróży:

 

Tagi: #MeetontheWAW, atrakcje w Irlandii, Burren, Clare, Cliffs of Moher, Dunguaire Castle, Galway, Irlandia, Klify Moheru, Limerick, natura, Ocean Atlantycki, Park Narodowy, UNESCO, UNESCO Global Geopark, Wild Atlantic Way, wynajem auta
Jarosław Marciuk LinkedIn

Na blogu przeczytasz również o

co zobaczyć w Toruniu

Cztery godziny w Toruniu

Czterogodzinna wizyta w Toruniu to zdecydowanie za mało aby poznać miasto. Toruń odwiedzałem już wiele razy, ale za każdym razem to miasto mnie zaskakuje i odkrywa swoje uroki. Jak zwykle swoją wizytę w Toruniu rozpoczynam w punkcie informacji turystycznej na…
Co zjeść w Irlandii

Kuchnia irlandzka #1

Z czym kojarzy się Irish Food? Niektórym tylko z piwem Guinness. Nam przypominają się piękne, wiejskie krajobrazy, mijane po drodze zwierzęta na farmach, wzgórza i zielone pastwiska. Z takiego kraju jedzenie musi smakować! Więc trochę to dziwne, że kuchnia irlandzka jest tak mało znana. Może…
Spływ kajakowy rzeką Czarna Hańcza w okolicy jeziora Wigry na Suwalszczyźnie

Kameduli w Wigrach i spływa kajakowy na Czarnej Hańczy

Majowy spływ kajakowy na Jeziorze Wigry i krótkim odcinku rzeki Czarna Hańcza na Suwalszczyźnie. Malowniczo to wyglądało. Kajaki, dawny klasztor kamedułów na półwyspie, Wigierski Park Narodowy. W jakim innym miejscu w Polsce znajdziecie taki miks? Tutaj rozpoczął się nasz spływ…
Jaki smartfon kupić?
Zakupy w Londynie – Topshop