Days of Poland Festival w Londynie

Brak komentarzy

Wyjeżdżając za granicę, nie sądzisz, że będziesz na emigracji szukać polskich imprez. Okazuje się jednak, że wielu Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii doskonale sprawuje się w roli ambasadorów kraju – kochając wszystko co polskie. I ku zaskoczeniu, to co w Polsce może być dla wielu obchiachowe, na emigracji staje się powodem do dumy.

Jak Polska pokazuje się w Londynie, mieliśmy okazję zobaczyć podczas Days of Poland Festival. Wielkim plusem wydarzenia jest organizacja w prestiżowym miejscu Londynu. Festiwal odbywa się w Potters Fields Park tuż przy Tower Bridge. Z parku roztacza się widok na londyński ratusz, a po drugiej stronie Tamizy widoczne są Tower of London i londyńskie City. Zapachy jedzenia, muzyka i barwne stroje przyciągają rzesze Londyńczyków i turystów.

Potters Fields Park Londyn
Potters Fields Park w Londynie

Furorę robiły występy polskich zespołów folklorystycznych. Wszystkie występujące zespoły pochodzą z Londynu.

Polski zespół folklorystyczny Londyn
Fot. Days of Poland – Zespół Folklorystyczny Orlęta

Coś co może w Polsce wydawać się zaściankowe, dla obcokrajowców i angielskiej Polonii jest autentyczne. I uwaga, wspaniała polska tradycja od lat pielęgnowana jest w Wielkiej Brytanii, często społecznie.

W Londynie wystąpiły zespoły Karolinka, Mazury Dance Company of the Polish YMCA oraz Orleta – Polish Folk Song and Dance Group. Zobaczcie jak wiele dzieci i młodzieży tańczy i śpiewa w tych zespołach.

Days of Poland Londyn

POLESINUK DAYS OF POLAND FESTIVAL

Na Days of Poland wystawiało się wiele polskich firm. Można też było uzyskać porady dotyczące życia w Wielkiej Brytanii oraz sytuacji Polaków w związku z Brexitem. My zachowujemy spokój 😉

polska kultura w Londynie

Aby spróbować polskiego jedzenia trzeba było się uzbroić w nie lada cierpliwość. Wiele osób odstraszała długość kolejek. Prosimy w przyszłym roku o więcej stoisk z polskim jedzeniem. Kulinarnym odkryciem była dla nas Grota Smaku. Pierogi pierwsza klasa!

Days of Poland Festival Grota Smaku
Pierogi Grota Smaku w Londynie

Polish Village Bread znaliśmy już wcześniej, bo obok The Polish Bakery jest naszym ulubionym chlebem w Wielkiej Brytanii.

Polish Village Bread Days of Poland POLESINK
Polish Village Bread na Festiwalu Days of Poland

Na ulicach Londynu powinno być jeszcze więcej polskiego Street Foodu. Podczas Days of Poland hitem były zapiekanki oraz hot dogi z kiełbasą Morliny, zamiast parówek. Wygląda świetnie, prawda? A smakuje jeszcze lepiej.

Morliny UK w Londynie Days of Poland polski jedzenie
Takie hot-dogi z kiełbasą Morliny sprzedaje się w Londynie
zapiekanki w londynie
Prawie jak na Kazimierzu lub w Sopocie. Zapiekanka w Londynie

Polska kojarzona jest z wódką, coraz częściej z piwem. Niewiele osób natomiast wie, że w Polsce mamy około 360 winnic. Na każdy dzień w roku można więc pić inne polskie wino. Na stoisku Polskiej Organizacji Turystycznej można było w niedzielę spróbować win z Małopolski i Podkarpacia. Polska promowała się na wydarzeniu w Londynie pod hasłem #WegoToPoland. Szczęśliwcy wylosowali pobyty weekendowe i odebrali od dyr. Cezara Molskiego vouchery w takich miejscach jak Pałac Brzeźno i Pałac Tłokinia.

polskie wina
Wina z Polski w Londynie

Pozostając w klimatach kulinarnych w końcu udało nam się spotkać z Ren Behan, angielską blogerką kulinarną polskiego pochodzenia. Ren jest również autorką książki Wild Honey and Rye – Modern Polish Recipes. W książce Ren zebrała najlepsze receptury potraw kuchni polskiej. Jak nam mówiła inspirowało ją zarówno jedzenie z czasów jej dzieciństwa jak i nowe polskie smaki, które można znaleźć w modnych restauracjach, kawiarniach i targowiskach współczesnej Polski.

Festiwal Days of Poland odbył się po raz czwarty. Wreszcie mogliśmy dotrzeć na imprezę, bo w zeszłym roku był w tym samym czasie Dzień Flagi w Londynie, dlatego nie mogliśmy w nim uczestniczyć. Podsumowując Days of Poland to jedno z ciekawszych polskich wydarzeń w Wielkiej Brytanii. Trwa zdecydowanie za krótko, bo tylko 5 godzin. Za rok koniecznie zabierzcie swoich znajomych z Wielkiej Brytanii i innych krajów niech poznają najciekawsze miejsca, usłyszą polską muzykę i spróbują smaków Polski.

WEGOTOPOLAND DAYS OF POLAND FESTIVAL
Ogłoszenie zwycięzców w konkursie Polskiej Organizacji Turystycznej na Days of Poland 2017

 

Tagi: Cezary Molski, emigracja, emigranci, Festiwal Days of Poland, jedzenie, jedzenie w Londynie, Londyn, PolesinUK, Polish Village Bread, Polonia w Wielkiej Brytanii, Polska Organizacja Turystyczna, Potters Fields Park, Ren Behan, Southwark, The Polish Bakery, wiosna w Londynie, zapiekanka, Zespół folklorystyczny Karolinka, Zespół Folklorystyczny Orlęta
Jarosław Marciuk LinkedIn

Na blogu przeczytasz również o

Duolinki #2

W drugich Duolinkach mamy większość ciekawostek i wydarzeń z Londynu. Park Narodowy w Londynie Londyn to najbardziej zielona stolica Europy. Blisko 50% powierzni Londynu stanowią ogrody, parki i lasy. W mieście znajdziecie ponad 13 tys. gatunków zwierząt i roślin i…
Żyj po swojemu. Życie i praca w Londynie

6 pomysłów na życie w Londynie

Zbliża się pierwsza rocznica naszego przyjazdu do Anglii, dlatego chcemy pokazać jak żyjemy #poswojemu. W maju spakowaliśmy dwie walizki, duży plecak i wyruszyliśmy na Wyspy Brytyjskie. Na nowe miejsce życia wybraliśmy Londyn i się nie zawiedliśmy. Jednak, nie zaczęliśmy poznawania…
Unite for Europe BREXIT protest w Londynie

Brexit Unite for Europe protest w Londynie

Kilka dni przed zapowiadanym przez brytyjski rząd uruchomieniem artykułu 50. Traktatu Lizbońskiego w Londynie odbyła się manifestacja przeciwko Brexitowi. W marszu, który odbył się pod hasłem „Unite for Europe” wzięło udział tysiące osób.   Protest przed budynkiem parlamentu w Londynie…
Zamach terrorystyczny w Manchesterze
Zamach terrorystyczny w Londynie – London Bridge i Borough Market