Brexit Story z Londynu … dzień pierwszy po referendum

Brak komentarzy

Obyś żył w ciekawych czasach … Przypomina nam się to powiedzenie, tylko dlaczego akurat teraz i w taki sposób? My jesteśmy w środku tego cyklonu Brexit, który dziś objawił swoją siłę w Wielkiej Brytanii i zmierza do wybrzeży Europy. Wczoraj byliśmy w lokalu wyborczym – zobacz wpis Czy boimy się Brexitu? Wieczorem kładliśmy się z przeświadczeniem, że raczej Brexitu nie będzie, że Brytyjczycy dokonają słusznego naszym zdaniem wyboru. Rano szok, niedowierzanie, zawód, złość. To emocje, którymi powitaliśmy piątkowy poranek 24 czerwca.

Obserwowaliśmy ostatnie wyniki spływające z lokali wyborczych. Rano ogłoszono, że 51,9 proc. uprawnionych obywateli Zjednoczonego Królestwa zagłosowało za Brexitem, a za pozostaniem w UE 48,1 proc, różnica głosów wyniosła ponad 1 mln, a frekwencja ponad 72 proc. Populistyczna kampania Vote Leave Nigela Farage`a i Borisa Johnsona przyniosła skutek.

Północna Irlandia i Szkocja głosowała za zostaniem, Walia i Anglię przeciw UE. Zastanawiamy się czy naprawdę Brytyjczycy wiedzieli przeciw czemu głosują, czy byli świadomi jak opuszczenie Unii Europejskiej wpłynie na ich finanse, pracę, życie dzieci i wnuków? Przy okazji na nas 😉

Cały dzień w pracy rozmawialiśmy pracy tylko o Brexicie. Ponad 60 proc londyńczyków było przeciw Brexitowi. Osoby z którymi rozmawialiśmy były równie zaskoczone i zszokowane jak my.

indepenence day londyn brexit
23 czerwca w kinach premiera najnowszego filmu Independence Day. Brexitowcy również używają terminu Dzień Niepodległości.

Czy rzeczywiście Wielka Brytania opuści Unię Europejską? Według jednej opinii referendum unijne nie ma mocy prawnej i jest wyrażeniem woli społeczeństwa w tym temacie. Nie prawdą jest zatem to co już niektórzy piszą, że Wielka Brytania opuściła UE. Przed południem dowiedzieliśmy się także, że David Cameron podaje się do dymisji i ogłasza, że nowy premier rządu powinien zostać wybrany do października.

Wyobraźcie sobie taką sytuację, że Boris Johnson, były burmistrz Londynu, zostaje nowym premierem. Przez ten czas UE straszy UK konsekwencjami, Szkocja chce nowego referendum niepodległościowego, Irlandia Północna rozważa przyłączenie do Republiki Irlandii, przedsiębiorcy lamentują i liczą straty, a funt szterling notuje kolejne spadki. Elka orientuje się, że za chwilę może stracić Zjednoczone Królestwo. Z drugiej strony politycy w Brukseli obawiają się kolejnych referendów w Holandii, Francji czy Katalonii.

BREXIT wielka brytania poza unia europejska
London Evening Standard – pierwsza okładka brytyjskiej gazety z ogłoszeniem wyników rerefendum

Nowy rząd brytyjski rozpoczyna negocjacje z Unią Europejską, nikomu tak naprawdę nie zależy na opuszczeniu UE przez Wielką Brytanię. Brytyjczycy wynegocjują jeszcze korzystniejsze warunki członkostwa w Unii i co dalej? Boris Johnson ogłasza drugie referendum z pytaniem Czy chcesz aby Wielka Brytania pozostała członkiem UE na nowych zasadach? W kolejnym referendum Brytyjczycy opowiadają się za pozostaniem w Unii. Wszyscy są szczęśliwi, oprócz Nigela Farage`a. Czy taki scenariusz jest możliwy? Zobaczymy.

Na koniec jeszcze jedno. Jak rano oglądaliśmy Good Morning Britain i Nigela Farage`a  to się naprawdę zagotowaliśmy. Każdy kraj ma takiego populistę na jakiego zasługuje.


Uważamy Brytyjczyków za bardzo racjonalnych ludzi. Dziś w Google Trends w Wielkiej Brytanii najczęściej wyszukiwaną frazą jest „What is the EU”. Jak to jest, najpierw Brytyjczycy głosują za wystąpieniem, a potem sprawdzają co to jest Unia Europejska? Słyszeliśmy nawet o przypadkach, że głosujący za Brexitem żałują teraz swojego głosu. Nie byli świadomi oznacza Brexit oraz nie sądzili, że ich głos będzie istotny. Naprawdę to się dzieje?

Po kilku godzinach ochłonęliśmy i już sobie z Brexitu żartujemy. Taki pomysł dla producentów żywności. Czy pojawią się w Wielkiej Brytanii Parówki Brexitówki 😉 A może z powodu spadku wartości funta warto wziąć pożyczkę chwilówkę Brexitówkę i zrobić zakupy online?

Miłej nocy, życzymy Wam mniej emocji i zaśpiewajmy dobrze znaną nam piosenkę – „Nic się nie stało, Polacy nic się nie stało…” Jutro jest ważniejsze wydarzenie, 1/8 EURO 2016 i mecz Polska – Szwajcaria.

Tagi: , , , , , , , , , ,

Na blogu przeczytasz również o

ARCHITEKTURA

Lato w Londynie – Serpentine Gallery w Kensington Gardens

Najsłynniejszy park w Londynie Hyde Park turystom kojarzy się ze stawem The Serpentine, Hyde Park Corner czy rozległymi trawnikami i miejscem odpoczynku po zakupach w Harrodsie / zakupach na Oxford Street. Dzieci na pewno zapamiętają wiewiórki i fontannę księżnej Diany. Ale tym…

Grovelands Park – przestrzeń i ruch

Grovelands Park w Enfield położony jest w Southgate i Winchmore Hill. Znajdziecie tu dużo ptaków, duże otwarte przestrzenie. To jeden z ciekawszych parków w tej części Londynu.   Grovelands Park #london #southgate #igerslondon #visitlondon #instaplace #instaplaceapp #place #earth #world #duolook…
Days of Poland Festival Londyn Polska Organizacja Turystyczna

Days of Poland Festival w Londynie

Wyjeżdżając za granicę, nie sądzisz, że będziesz na emigracji szukać polskich imprez. Okazuje się jednak, że wielu Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii doskonale sprawuje się w roli ambasadorów kraju – kochając wszystko co polskie. I ku zaskoczeniu, to co w…
Czy boimy się Brexitu? Dzień referendum
Vote Love czyli dzień drugi po referendum