Brexit Story z Londynu … dzień pierwszy po referendum

Brak komentarzy

Obyś żył w ciekawych czasach … Przypomina nam się to powiedzenie, tylko dlaczego akurat teraz i w taki sposób? My jesteśmy w środku tego cyklonu Brexit, który dziś objawił swoją siłę w Wielkiej Brytanii i zmierza do wybrzeży Europy. Wczoraj byliśmy w lokalu wyborczym – zobacz wpis Czy boimy się Brexitu? Wieczorem kładliśmy się z przeświadczeniem, że raczej Brexitu nie będzie, że Brytyjczycy dokonają słusznego naszym zdaniem wyboru. Rano szok, niedowierzanie, zawód, złość. To emocje, którymi powitaliśmy piątkowy poranek 24 czerwca.

Obserwowaliśmy ostatnie wyniki spływające z lokali wyborczych. Rano ogłoszono, że 51,9 proc. uprawnionych obywateli Zjednoczonego Królestwa zagłosowało za Brexitem, a za pozostaniem w UE 48,1 proc, różnica głosów wyniosła ponad 1 mln, a frekwencja ponad 72 proc. Populistyczna kampania Vote Leave Nigela Farage`a i Borisa Johnsona przyniosła skutek.

Północna Irlandia i Szkocja głosowała za zostaniem, Walia i Anglię przeciw UE. Zastanawiamy się czy naprawdę Brytyjczycy wiedzieli przeciw czemu głosują, czy byli świadomi jak opuszczenie Unii Europejskiej wpłynie na ich finanse, pracę, życie dzieci i wnuków? Przy okazji na nas 😉

Cały dzień w pracy rozmawialiśmy pracy tylko o Brexicie. Ponad 60 proc londyńczyków było przeciw Brexitowi. Osoby z którymi rozmawialiśmy były równie zaskoczone i zszokowane jak my.

indepenence day londyn brexit
23 czerwca w kinach premiera najnowszego filmu Independence Day. Brexitowcy również używają terminu Dzień Niepodległości.

Czy rzeczywiście Wielka Brytania opuści Unię Europejską? Według jednej opinii referendum unijne nie ma mocy prawnej i jest wyrażeniem woli społeczeństwa w tym temacie. Nie prawdą jest zatem to co już niektórzy piszą, że Wielka Brytania opuściła UE. Przed południem dowiedzieliśmy się także, że David Cameron podaje się do dymisji i ogłasza, że nowy premier rządu powinien zostać wybrany do października.

Wyobraźcie sobie taką sytuację, że Boris Johnson, były burmistrz Londynu, zostaje nowym premierem. Przez ten czas UE straszy UK konsekwencjami, Szkocja chce nowego referendum niepodległościowego, Irlandia Północna rozważa przyłączenie do Republiki Irlandii, przedsiębiorcy lamentują i liczą straty, a funt szterling notuje kolejne spadki. Elka orientuje się, że za chwilę może stracić Zjednoczone Królestwo. Z drugiej strony politycy w Brukseli obawiają się kolejnych referendów w Holandii, Francji czy Katalonii.

BREXIT wielka brytania poza unia europejska
London Evening Standard – pierwsza okładka brytyjskiej gazety z ogłoszeniem wyników rerefendum

Nowy rząd brytyjski rozpoczyna negocjacje z Unią Europejską, nikomu tak naprawdę nie zależy na opuszczeniu UE przez Wielką Brytanię. Brytyjczycy wynegocjują jeszcze korzystniejsze warunki członkostwa w Unii i co dalej? Boris Johnson ogłasza drugie referendum z pytaniem Czy chcesz aby Wielka Brytania pozostała członkiem UE na nowych zasadach? W kolejnym referendum Brytyjczycy opowiadają się za pozostaniem w Unii. Wszyscy są szczęśliwi, oprócz Nigela Farage`a. Czy taki scenariusz jest możliwy? Zobaczymy.

Na koniec jeszcze jedno. Jak rano oglądaliśmy Good Morning Britain i Nigela Farage`a  to się naprawdę zagotowaliśmy. Każdy kraj ma takiego populistę na jakiego zasługuje.


Uważamy Brytyjczyków za bardzo racjonalnych ludzi. Dziś w Google Trends w Wielkiej Brytanii najczęściej wyszukiwaną frazą jest „What is the EU”. Jak to jest, najpierw Brytyjczycy głosują za wystąpieniem, a potem sprawdzają co to jest Unia Europejska? Słyszeliśmy nawet o przypadkach, że głosujący za Brexitem żałują teraz swojego głosu. Nie byli świadomi oznacza Brexit oraz nie sądzili, że ich głos będzie istotny. Naprawdę to się dzieje?

Po kilku godzinach ochłonęliśmy i już sobie z Brexitu żartujemy. Taki pomysł dla producentów żywności. Czy pojawią się w Wielkiej Brytanii Parówki Brexitówki 😉 A może z powodu spadku wartości funta warto wziąć pożyczkę chwilówkę Brexitówkę i zrobić zakupy online?

Miłej nocy, życzymy Wam mniej emocji i zaśpiewajmy dobrze znaną nam piosenkę – „Nic się nie stało, Polacy nic się nie stało…” Jutro jest ważniejsze wydarzenie, 1/8 EURO 2016 i mecz Polska – Szwajcaria.

Tagi: Boris Johnson, David Cameron, Evening Standard, Londyn, Nigel Farage, PolesinUK, referendum, Unia Europejska, Vote Leave, Vote Remain, wybory
Jarosław Marciuk LinkedIn

Na blogu przeczytasz również o

Influencer marketing w branży MICE w Polsce influencerzy turystyka biznesowa

Jedziemy do Irlandii z #meetontheWAW!

Czy zdarzyło się Wam kiedyś wygrać nagrody w konkusie Social Media? Mnie już też nie raz, ale z tej nagrody szczególnie cieszymy się z Alicją. Zacznijmy jednak od początku. Lipcowy wieczór i event dla branży turystyki biznesowej. Impreza w Ham…
Royal Baby 2

Widzieliśmy Royal Baby 2

Widzieliśmy Royal Baby 2 i to kilka godzin po narodzinach. Zrobienie zdjęcia księciu Williamowi i księżnej Cambridge Kate Middleton nie było łatwe, ale się udało.

Dzielnice Londynu – Barnes

Staramy się jak najczęściej poznawać nowe miejsca w zachodnim Londynie. Tym razem wybraliśmy się na krótki spacer z naszego Chiswick na drugą stronę Tamizy do Barnes. Zanim jednak doszliśmy do Tamizy przy Dukes Meadows Alicja znalazła jeżyny, mnóstwo jeżyn. Poznajcie…
Czy boimy się Brexitu? Dzień referendum
Vote Love czyli dzień drugi po referendum