Dzielnice Londynu – Croydon

2 Komentarze

Dzisiaj odwiedziliśmy Croydon, największą gminę (ang. borough) Wielkiego Londynu. Croydon położone jest na południu od Tamizy i do 1965 roku było osobnym miastem. Z czym kojarzyło nam się Croydon przed dzisiejszą wycieczką? Z telewizji pamiętamy obrazki z zamieszek w 2011 roku (Croydon Riot) oraz betonowe budynki. Generalnie nic ciekawego i wartego zobaczenia. Czy na pewno?

mieszkania w Croydon
Ulice Croydon

W architekturze centrum dzielnicy rzeczywiście dominują modernistyczne bloki. Najsłynniejszy budynek to No. 1 Croydon (poprzednia nazwa The NLA Tower). Przez kilkadziesiąt lat No. 1 Croydon był najwyższym budynkiem Croydon. Wkrótce jednak wszystko ulegnie zmianie. Całe centrum dzielnicy przejdzie transformację. Brutalistyczny beton zostanie zastąpiony stalą i szkłem.

architektura modernistyczna w Londynie
Centrum dzielnicy Croydon. Wieżowiec No. 1 Croydon przy stacji kolejowej East Croydon.

Centrum Croydon jest zakorkowane i niezwykle głośne. Związane jest to z planem inwestycyjnym (Croydon Vision 2020) mającym przeistoczyć dzielnicę w nowoczesną część Londynu. Niektórzy mówią nawet o stworzeniu trzeciego City. Z lotniska Gatwick Airport do Croydon dojazd trwa zaledwie 15 minut. Croydon nazywane jest również Silicon Valley południa. Jednym z najnowszych budynków jest 42 piętrowy Saffron Tower i ISLAND.

wieżowce w Londynie
The Saffron Tower- najnowszy wieżowiec Londynu.
Mieszkania w Londynie - Croydon
ISLAND w Croydon

Tuż przy stacji East Croydon powstanie dzielnica biznesowa – The Ruskin Square. Jest to obecnie jeden z najciekawszych architektonicznych projektów w Londynie. Na wizualizacji widać istniejące NLA Tower i stację East Croydon. Wkrótce będzie to ekscytujące miejsce na mapie Londynu do fotografowania. Powstanę biurowce i mieszkania. Po drugiej stronie Wellesley Road powstanie centrum handlowe Westfield, trzecie w Londynie (Stratford i Shephers Bush). Otwarcie Westfield Croydon planowane jest w 202o/2021 roku.

Inwestycje w Londynie - Croydon
Nowa dzielnica Londynu. Source: www.ruskinsquare.com

Kolejnym nowym budynkiem Croydon jest Boxpark Croydon. Pierwszy Boxpark powstał w Schoreditch kilka lat temu, ale to otwarty w październiku 2016 roku Boxpark w Croydon jest o wiele większy. Znajdziecie tu wiele butików, boxów ze street food. Organizowane jest tu wiele ciekawych wydarzeń. Akurat trafiliśmy na event The Fight Klub fitness.

Co robić w Londynie
Boxpark w Croydon

Croydon to dzielnica artystów. Tutaj pod koniec lat 90. ubiegłego wieku powstał dubstep, a w BRIT School uczyły się takie gwiazdy jak Amy Winehouse i Adele. Nie wiedzieliśmy, że Croydon w 2016 roku zostało ogłoszone brytyjską stolicą Street Artu. My uwielbiamy Schoreditch i tamtejszą sztukę uliczną. Tym niemniej warto bacznie się rozglądać w Croydon, bo można znaleźć wiele ciekawych przykładów street artu. Naszą uwagę zwrócił mural artysty o swojsko brzmiącym pseudonimie Woskerski. Artysta pochodzi z Bydgoszczy i mieszka w Londynie. Profil artysty na Instagramie @woskerski. Więcej przykładów street artu z Croydon znajdziecie na stronie croydonstreetart.co.uk.

Mural Woskerski w Croydon. Source: croydonstreetart.co.uk

Każdy zna słynne czerwone londyńskie autobusy i metro, nazywane w Londynie The Tube. Niewiele jednak osób wie, że w Londynie jeżdżą tramwaje. Południe Londynu ma zdecydowanie mniej rozbudowaną sieć metra niż północ. Sieć tramwajowa, nazywana TramLink, doskonale zastępuje Underground. Z Croydon tramwajem można dojechać między innymi do Wimbledonu, Mitcham Junction, Elmers End, Birbeck czy Beckenham Junction. Pewnie tylko Wimbledon brzmi znajomo 😉 Zobaczcie zatem wpis na naszym blogu Wimbledon jakiego nie znacie.

jak jezdzic po Londynie tramwaje
Tramwaje w Londynie

Jak dojechać do Croydon z centrum Londynu? W Croydon znajdują się dwie duże stacje – East Croydon i West Croydon. Najlepiej przyjechać pociągiem linii Southern Railway ze stacji Victoria Station przez Clapham Junction do stacji East Croydon. Podróż pociągiem zajmuje tylko 15 minut. Oczywiście pod warunkiem, że znów nie strajkują pracownicy kolei. Z powodu licznych i uciążliwych strajków Southern jest chyba najbardziej znienawidzonym przewoźnikiem kolejowym w Wielkiej Brytanii.

Komunikacja w Londynie
W południowym Londynie najlepiej jeździć tramwajami

Inna opcja to przejażdżka Overground do stacji West Croydon z takich stacji jak Canada Water, Whitechapel, Highbury & Islington czy Shoreditch High Street. Miłośnicy alternatywnego Londynu po zwiedzeniu Shoreditch w około 45 minut mogą dojechać do Croydon.

Położone z dala od tradycyjnych turystycznych miejsc w Londynie Croydon może być ciekawostką dla osób chcących poznać inną stolicę Wielkiej Brytanii. My na pewno tu jeszcze wrócimy w poszukiwaniu murali i zobaczymy postępy w budowaniu nowych wieżowców.

Zobacz też wpis Londyńskie dzielnice – boroughs i neighborhoods.

Tagi: , , , , , , , , ,

Na blogu przeczytasz również o

Jak znaleźć pracę w Londynie?

Często zadajecie nam pytanie „Jak znaleźć pracę w Londynie”, czy warto wyjeżdżać  do pracy na Wyspy „w ciemno”? Naszym zdaniem, warto. Jeśli chcesz coś zmienić, poznać inną kulturę, nauczyć się lepiej angielskiego, zdobyć nowe doświadczenia- zaryzykuj. Spróbuj, przecież zawsze możesz…

Regaty na Tamizie studentów z Oksfordu i Cambridge

Po raz 161. studenci Oksfordu i Cambridge rywalizowali na wodach Tamizy w Londynie. Dla nas to pierwsze wioślarskie regaty The Boat Race. To jedne z najważniejszych wydarzeń sportowych związanych z brytyjską tradycją, a my chcemy poznać i zrozumieć wszystko co jest…

Dlaczego w ten dzień!

Dziś miałem okazję być w budynku 2 More London. Tuż przy Tower Bridge, naprzeciwko Tower of London. More London to kompleks biurowy nad Tamizą, w którego skład wchodzi też londyński ratusz. W 2 More London na szóstym piętrze swoje biuro…
Brexit Unite for Europe protest w Londynie
Lizbona w jeden dzień