Zamelduj się na Zaspie i oglądaj murale w Gdańsku

1 Komentarz

Misja  „Zamelduj się na Zaspie” na Foursquare wykonana.  Zajęło mi to więcej czasu niż myślałem. W sumie około pięciu godzin. Pod koniec tempo było szybkie, bo spieszyłem się po Alicję.

Przyznam się, jakie miałem motywy. Po pierwsze, chciałem zobaczyć wielką sztukę na szarych blokach. Po drugie, testowałem akcje z wykorzystaniem Foursquare (czyli mojego ulubionego serwisu). Po trzecie, jestem gadżeciarzem i chciałem dostać nagrodę. Po czwarte, jako maniak Instagrama musiałem mieć te fotki z muralami na własnym profilu i IgersGdansk. Opłacało się, nie jest źle,  ludzie kochają sztukę. Dużo osób polubiło fotki murali publikowane na Instagramie (szukajcie #muralegdanskzaspa). Po piąte wciągnąłem się przez IKM w grywalizację – chciałem jako pierwszy zwiedzić wszystkie murale i zameldować się na Foursquare. Udało się!

I tak, w sobotę  wybrałem się na oglądanie mega galerii w Gdańsku (niektórzy wybrali chyba inne galerie). Trwało to od godziny 10 do 17,  z dwugodzinną przerwą na obiad i ładowanie smartfona. Konkurs z wykorzystaniem Foursquare przygotował Instytut Kultury Miejskiej z okazji 5. edycji Festiwalu Malarstwa Monumentalnego Monumental Art.

Atrakcja Gdańska Zaspy - Murale Monumental Art. Największa galeria sztuki w Polsce
Atrakcja Gdańska Zaspy – Murale Monumental Art. Największa galeria sztuki w Polsce

Zaspa to specyficzna dzielnica Gdańska.  Anonimowe, wielkie bloki położone wśród zieleni budzą mieszane uczucia. Blokowisko znajduje się między Wrzeszczem, Przymorzem a Brzeźnem, częściowo na terenach dawnego lotniska. Bardzo łatwo zgubić się pośród często podobnych do siebie budynków. Jednym słowem, blokowisko jakich wiele w Polsce.  I uwaga, dzięki artystom uzyskało nowy wymiar. Co można zrobić w architekturze z czasów PRL-u? Otóż właśnie tu powstała  największa galeria sztuki w Polsce. Murale Monumental Art na Zaspie to nowa,  nietypowa atrakcja Gdańska.

Run, Monumental Art 2011 i Shai Dahan, Monumental Art 2013 Zamelduj się na Zaspie
Run, Monumental Art 2011 i Shai Dahan, Monumental Art 2013 Zamelduj się na Zaspie

Dzięki muralom trochę łatwiej o orientację w terenie.  Zostało jeszcze dużo niepomalowanych ścian, przyszłość Festiwalu Monumental Art  jawi się więc w pozytywnych kolorach.

IKM stworzył listę na Foursquare „Murale Gdańsk Zaspa” na której znajduje się 45 murali, w tym najnowsze z edycji 2013 (prace artystów pochodzących z USA (Shai Dahan), Białorusi (Key Detail), Czech (Jan Kalab) i Hiszpanii (San)).

Instytut Kultury Miejskiej Murale Gdansk Zaspa lista na Foursquare. Zabawa ze smartfonem z nagrodami  Zamelduj się na Zaspie Monumental Art
Instytut Kultury Miejskiej „Murale Gdańsk Zaspa” lista na Foursquare. Zabawa ze smartfonem z nagrodami Zamelduj się na Zaspie Monumental Art. 45 z 45. Misja wykonana!

Każdy mural na Foursquare ma krótki opis i przynajmniej jedno zdjęcie.

Zamelduj się na Zaspie i oglądaj murale w Gdańsku

 

Jak zwiedzać murale na Zaspie ze smartfonem

Kilka porad dla odwiedzających największą galerię w Polsce.

  • Spacerując między blokami  rozglądajcie się uważnie na wszystkie strony, dzięki temu dostrzeżecie kolejne murale.
  • Jeśli zauważycie mural w oddali radzę od razu do niego pójść, a nie zostawiać go zobaczenia na później.
  • Warto podzielić sobie wycieczkę po muralach na gdańskiej Zaspie na dwa etapy. Osią jest Aleja Jana Pawła II czyli dawny pas startowy lotniska.
Murale M-city - Mariusz Waras, Monumental Art 2009 i Joanna Skiba, Monumental Art 2011
Murale M-city – Mariusz Waras, Monumental Art 2009 i Joanna Skiba, Monumental Art 2011
  • Naładujcie smartfona na 100%, a najlepiej weźcie ze sobą ładowarkę. Bateria może nie wytrzymać 45 check-inów na Foursquare, wstawiania fotek na Instagram.
  • Kilka murali jest jest podwójnie wpisanych w Foursquare, trzeba uważnie meldować się we właściwych. IKM mógłby scalić dublujące się obiekty. Na tej liście brakuje mi też opisów poszczególnych murali.

Na stronie muralegdanskzaspa.pl znajdziecie  tradycyjną mapę z zaznaczonymi muralami na gdańskiej Zaspie. W Punkcie Informacji Kulturalnej na Długim Targu (PIK / IKM na Foursquare) lub w Klubie Plama na Zaspie (Klub Plama na Foursquare)  otrzymacie ją w wersji drukowanej bezpłatnie.

 

TOP 11 murali według mnie

 

2501- Jacopo Ceccarelli, Monumental Art 2010
2501- Jacopo Ceccarelli, Monumental Art 2010 na ulicy Dywizjonu 303 13a. Mural przedstawia Wolność jako święto barw, egzotykę i radość.
M-city - Mariusz Waras, Monumental Art 2009
M-city – Mariusz Waras, Monumental Art 2009 na ulicy Pilotów 12a. Mural upamiętniający 70 – lecie wybuchu II Wojny Światowej nawiązuje do zniszczeń spowodowanych wojną.
Mural według projektu Wojciecha Woźniaka, Gdańska Szkoła Muralu, 2011 na ulicy Pilotów 5
Mural według projektu Wojciecha Woźniaka, Gdańska Szkoła Muralu, 2011 na ulicy Pilotów 5
Mural Justyna Posiecz - Polkowska, Gdanska Szkola Muralu, 2010 na ulicy Dywizjonu 303 3a
Mural Justyna Posiecz – Polkowska, Gdanska Szkola Muralu, 2010 na ulicy Dywizjonu 303 3a. Mural stworzony z okazji 70-lecia powstania Dywizjonu 303.
Ozmo - Gionatta Gessi, Monumental Art 2009
Ozmo – Gionatta Gessi, Monumental Art 2009 na ulicy Pilotów 6a. Mural upamiętnia 50 – lecie pierwszego koncertu rockandrollowego w Gdańsku.
Gdańska Szkoła Muralu, 2011
Mural na ulicy Pilotów 10a. Gdańska Szkoła Muralu, 2011. Realizacja artystów: Anna Taut, Rafał Roskowiński, Jacek Zdybel, Wojciech Woźniak, Justyna Posiecz – Polkowska, Michał Węgrzyn, Emil Goś.
Mural na ulicy Dywizjonu 303, 33a. Rafał Roskowiński, 1999, "Papież i Wałęsa"
Mural na ulicy Dywizjonu 303, 33a. Rafał Roskowiński, 1999, „Papież i Wałęsa”
Piotr Szwabe vel Pisz, 2008
Mural Piotr Szwabe vel Pisz, 2008 na ulicy Pilotów 17f . W tym bloku na Zaspie mieszkał Wałęsa w latach 80. Mural powstał w 25. rocznicę przyznania mu nagrody Nobla.
Mural na ulicy Bajana 5a. Klaus Klinger, Monumetal Art 2012
Mural na ulicy Bajana 5a. Klaus Klinger, Monumetal Art 2012
Mural Lucas Lasnier aka Parbo / KidGaucho, Monumental Art 2012. Ulica Dywizjonu 303 13 B. Mural nawiązuje do hasła edycji 2012 "Czy wszystko jest na sprzedaż?".
Mural Lucas Lasnier aka Parbo / KidGaucho, Monumental Art 2012. Ulica Dywizjonu 303 13 B. Mural nawiązuje do hasła edycji 2012 „Czy wszystko jest na sprzedaż?”.
Mural Wallride, Monumental Art 2012 na ulicy Pilotów 18a. The future was here!
Mural Wallride, Monumental Art 2012 na ulicy Pilotów 18a. The future was here!

 

Nagroda dla wytrwałych

Na koniec niespodzianka.  Każdy kto będzie meldował się na Foursquare otrzyma nagrodę. Oczywiście nie musicie zwiedzać i meldować się przy muralach w jeden dzień. Liczy się końcowy efekt – liczba zameldowań. Do końca sierpnia nagrody będą czekać w siedzibie IKM przy ul. Długi Targ 39/40. (IKM na Foursquare)  Za 10 meldunków, w dowolnie wybranych lokalizacjach, otrzymać można zestaw upominkowy związany z Festiwalem Monumental Art zawierający torbę ekologiczną i przypinki. Za zebranie na liście 20 murali dodatkowo- T-shirt Monumental Art.

fot. IKM

Dla najlepszych do zestawu dołączony jest album „Autoportret z muralem” – wywiad Marcina Rutkiewicza z Rafałem Roskowińskim. Wymaga to meldunku w 45 lokalizacjach – czyli pod wszystkimi muralami na Zaspie. Ja po swoją nagrodę  wybieram się za wkrótce.

Na kończenie jeszcze infografika Kolekcja Malarstwa Monumentalnego na Zaspie, którą otrzymałem od Instytutu Kultury Miejskiej. Festiwal Monumental Art w tym roku obchodzi swoje pięciolecie.

Infografika Kolekcja Malarstwa Monumentalnego Gdańsk Zaspa
Infografika IKM: Kolekcja Malarstwa Monumentalnego Gdańsk Zaspa

Następnym razem wybiorę się na zwiedzanie murali razem z Lokalnymi Przewodnikami.

Tagi: Foursquare, Gdańsk, geolokalizacja, grywalizacja, Instytut Kultury Miejskiej, konkurs, kultura, Media społecznościowe, murale, Pomorskie, smartphone, Zaspa
Jarosław Marciuk LinkedIn

Na blogu przeczytasz również o

Wyróżnienie w konkursie fotografii mobilnej Go2Warsaw

Miły początek roku i wyróżnienie w konkursie fotografii mobilnej – Insta Przewodnik po Warszawie. Organizator konkursu to Go2Warsaw czyli  Stołeczna Organizacja Turystyczna. Go2warsaw szukał wyjątkowych miejsc w stolicy, które zdobędą popularność na Instagramie. Moje zdjęcie z ulicy Mostowej w Warszawie…

Największy kontenerowiec w Gdańsku

Dziś urodziny Jarka i dzień spędzamy na plaży na Stogach. Okazja jest podwójna. Dziś do gdańskiego portu DCT (Deepwater Container Terminal) wpłynął największy kontenerowiec na świecie. Większe od niego są tylko tankowce. Statek Maersk Mc-Kinney Møller to kontenerowiec klasy Triple-E. Kontenerowiec…
Kawa za darmo za check-in na Foursquare w Cafe Ferber

Kawa za darmo za check-in na Foursquare w Cafe Ferber

Taka promocja dla geeków. Za meldunek na Foursquare w restauracjach Cafe Ferber w Sopocie (Monciak) i Cafe Ferber w Gdańsku (ul. Długa) do zamówionego ciasta otrzymacie kawę za 1 zł. Sernik pyszny. Muszę zaktualizować ten wpis, ponieważ wiosną Cafe Ferber…
Mercedes w garażu
Spoty promocyjne województw