TOP 10 atrakcji w Londynie

Brak komentarzy

Najbardziej znane atrakcje Londynu to miejsca tak banalne i oklepane, że pisanie o nich niby jest proste, a jednak trudne. W Londynie jest tyle do zwiedzania, że wybór tylko kilku atrakcji jest wielkim wyzwaniem. My zaczynamy od symbolu Londynu, „must see” w Londynie czyli co warto zobaczyć …

Big Ben z Pałacem Westminsterskim

W sercu Londynu, na lewym brzegu Tamizy jest On – Wielki Dzwon. Najbardziej znana atrakcja Londynu, najlepszy punkt do selfie w Anglii (pierwsza piątka światowego rankingu selfie). Big Ben to dzwon w Wieży Zegarowej w Pałacu Westminster. Waży tyle co mały słoń! 

Big Ben to najbardziej znana część Pałacu Westminsterskiego, inaczej Houses of Parliament. To tutaj obraduje parlament Wielkiej Brytanii składający się z Izby Lordów i Izby Gmin. W gmachu odbywają się także ważne ceremonie państwowe.

big-ben-atrakcje-w-londynie
Budynek parlamentu i slynny londyński Big Ben. To warto zobaczyć w Londynie.

London Eye

Stojąc na moście mamy po jednej stronie Big Bena, a po drugiej stronie Tamizy Londyn Eye. Największe koło widokowe na świecie kręci się bardzo wolno, do pełnego obrotu potrzebuje 30 minut. Można się więc powoli przyzwyczajać do wznoszenia i podziwiać panoramę Londynu.

Ciekawostka, oficjalna nazwa London Eye to uwaga, ups – Coca Cola London Eye.

co-zobaczyc-w-londynie-london-eye
Najlepsze widoki Londynu. London Eye to obowiązkowy punkt wycieczki w Londynie.

Buckingham Palace

Przyjęło się, że w Londynie musisz też zobaczyć Pałac Buckingham – od XIX wieku rezydencję brytyjskich władców. Teraz mieszka w nim królowa Elżbieta II. Jeśli królowa przebywa w swojej londyńskiej rezydencji, wywieszona jest flaga Royal Standard.

Szanse na osobiste spotkanie dostojnej gospodyni są znikome, ale można niemal codziennie zobaczyć uroczystą ceremonię zmiany warty przy Pałacu Buckingham. Ceremoniał trwa 45 minut.

Pałac Buckingham – zmiany warty (harmonogram na najbliższe miesiące)

  • godzina 11.30
  • maj, czerwiec, lipiec – codziennie
  • sierpień – dni parzyste

Zmiana warty w Buckingham Palace może się nie odbyć z powodu złej pogody, przed wizytą sprawdź aktualne informacje na Army website.

Pałac Buckingham – zwiedzanie
Kiedy królowa wyjeżdża na wakacje można zwiedzać pałacowe apartamenty, które na co dzień nie są dostępne dla turystów. Godziny i terminy zwiedzania Buckingham Palace w 2016 roku:
  • od 23 lipca do 31 sierpnia – 09:15- 19:45 (ostatnie wejście 17:15)
  • od 1 września do 2 października – 09:15 – 18:45 (ostatnie wejście 16:15)
  • Ceny biletów do Buckingham Palace zaczynają się od 21 funtów, dzieci poniżej 5 lat mają wstęp bezpłatny.

I jeszcze kilka ciekawostek o Buckingham Palace. Jest to największy pałac królewski na świecie zamieszkiwany przez rodzinę królewską. Posiada 775 pokoi w tym: 52 królewskich i gościnnych pokoje, 188 pokoi obsługi, 92 biura, 78 łazienek. Pałac Buckingham – oficjalna strona

buckingham-palace-wycieczka-do-londynu
W Buckingham Palace bywa królowa Elżbieta II.

Więcej ciekawych miejsc w Londynie i UK znajdziesz na
profilu Jarka na Instagramie

Hyde Park

Nie udało się nam policzyć, ile parków jest w Londynie. Parki dla Londyńczyków są tak ważne jak dla Wiednia opera. W parkach toczy się drugie życie europejskiej metropolii. Małe dzieci w Anglii są przyzwyczajone do piknikowania, tak jak polskie dzieci do lepienia bałwana zimą.

Będąc w Londynie trzeba zobaczyć przynajmniej jeden park, najlepiej oczywiście więcej. Najsławniejszy to Hyde Park położony w samym centrum Londynu. Jest jednym z ośmiu królewskich parków. Zajmuje powierzchnie ponad 150 hektarów.

Dwa najbardziej znane miejsca w Hyde Parku to: Speakers 'Corner znajduje się na północno-wschodnim skraju Hyde Parku oraz The Diana, Princess of Wales Memorial Fountain. W Speakers 'Corner można wygłosić swoją mowę, ważne aby nie obrażać królowej. Więc jeżeli gryzie Cię jakiś temat z Polski, masz szansę na publiczne wystąpienie.

atrakcje-w-londynie-hyde-park
Słynne parki w Londynie. The Serpentine w Hyde Park.

Drugie ciekawe miejsce to fontanna Diany. Gdy jest ciepło to prawdziwa gratka dla dzieciaków, bo mogą popluskać się w wodzie. Pomnik z granitową nawierzchnią i mini-kaskadami ma kształt spiralnego brodzika. Fontanna ku czci Lady Di jest nie tylko atrakcją dla turystów w samym sercu Londynu, ale też miejscem, w którym latem zbierają się całe rodziny, by ochłodzić się i odpocząć.

O ile zrozumiałe jest, że dzieciaki brodzą sobie w fontannie, to ciężko nam ogarnąć pływanie z kaczkami. Gdy byliśmy ostatnio w Hyde Parku kąpielisko zachęcało sloganem „Pływaj z kaczkami”. Podoba nam się natomiast pływanie łódkami i rowerami wodnymi w parku.

Doświadczeni w zwiedzaniu Londynu turyści wiedzą, że Hyde Park to świetny pomysł na mały przystanek podczas odkrywania miasta. Niektórzy regenerują siły przed dalszym spacerem i ucinają sobie na trawie w parku jak prawdziwi Londyńczycy.

Zobaczcie inne parki w Londynie na naszym blogu.

Piccadilly Circus

Piccadilly Circus to kolejna wizytówka Londynu. Z czego słynie Piccadilly Circus? Gigantycznych świetlnych reklam umieszczonych na zaokrąglonym budynku. Kolorowe neony szczególnie ciekawie wyglądają wieczorem. Picadilly Circus jest nawet widoczny z samolotu.

Chyba można powiedzieć, że Picccadilly Circus to najbardziej znany londyński plac i skrzyżowanie. Na środku placu przy mieści się fontanna z figurką Anterosa i jest to popularne miejsce spotkań.

Z placu widać Little Britannia – ogromny sklep z pamiątkami z Londynu. Będąc tu koniecznie trzeba się przejść na Leicester Square oraz do Soho i China Town. W China Town kupicie bufetowy obiad za 5 GBP na wynos i dalej w drogę, by nie tracić czasu. 

Z Picccadilly Circus jest też blisko do Leicester Square gdzie znajdują się najważniejsze kina w UK – Empire i Odeon. Tutaj odbywają się premiery filmowe i rozwijane są czerwone dywany. 

atrakcje-w-londynie-Piccadilly-Circus
Na Piccadilly Circus najlepiej przyjechać pod wieczór. O każdej porze dnia i nocy są tu tłumy turystów i mieszkańców Londynu.

Katedra św. Pawła w Londynie

Katedra św. Pawła (St Paul`s Cathedral) to jeden z największych kościołów na świecie, charakteryzuje się ogromną kopułą (druga na świecie pod względem wielkości). Świątynię znajdującą się w City of London zaprojektował Sir Christopher Wren. 

Podpowiadamy, że najlepszy widok na Katedrę Św. Pawła jest z dachu domu towarowego New One Change. Wystarczy wsiąść do windy i pojechać na ostatnie piętro, aby dostać się na taras i zobaczyć imponującą St. Paul’s Cathedral. Zobaczcie to we wpisie Najlepsze widoki Londynu za darmo.

atrakcje-w-londynie-katedra-St-Pauls-Cathedral
Katedra Św. Pawła w City to jedna z topowych atrakcji Londynu.

Uwielbiacie zwiedzać kościoły? Koniecznie zobaczcie również Westminster Abbey.

Tower of London

Tower of London leży na północnym brzegu Tamizy. Najstarszą częścią królewskiej fortecy jest White Tower, Biała Wieża mieszcząca królewski arsenał broni, zbroje i militaria. Natomiast w skarbcu  przechowywane są królewskie klejnoty oraz drogocenne insygnia koronacyjne. Przez stulecia budowla pełniła funkcję więzienia, twierdzy i pałacu. Przed wiekami osadzeni tu byli m.in. królowa Anna Boleyn, Thomas Moore, Thomas Cromwell.

Strażnikami twierdzy są Yeomen Warders popularnie nazywani beefeaterami czyli zjadaczami wołowiny. Kiedyś strzegli klejnotów i więźniów a dzisiaj pełnią rolę przewodników. Nie tylko Yeomen Warders są symbolem Tower London, ale również kruki i związana z nimi legenda.

tower-of-london
Królewski zamek Tower of London.

Tower Bridge

Tower Brigde to kolejny pocztówkowy obrazek z Londynu. Zwodzony most z dwiema wieżami i dwoma poziomami wykonany został w stylu wiktoriańskim Pierwszy poziom jest dostępny bezpłatnie, chodnikami dla pieszych można przejść na drugą stronę Tamizy. Wstęp na wyższy poziom, dwie wieże i do maszynowni jest płatny- sprawdź aktualne ceny.

Chodniki na wyższym poziomie znajdują się ponad 40 metrów nad rzeką. Dodatkowa atrakcją jest szklana podłoga, to jedyne miejsce, że możesz z góry spojrzeć na pieszych, czerwone autobusy a przy odrobinie szczęścia na podnoszenie mostu i płynące statki pod nogami.

W dawnych czasach most był często podnoszony, obecnie dzieje się to znacznie rzadziej.

tower-bridge-atrakcje-w-londynie
Naszym zdaniem najpiękniejszy most w Londynie.

Trafalgar Square

Trafalgar Square to jedna z ważnych atrakcji dla każdego odwiedzającego Londyn. To centralny punkt, z którego można pójść w różne strony, by zobaczyć ikony stolicy Wielkiej Brytanii. Przez cały dzień słynne czerwone angielskie autobusy krążą wokół placu, bo przebiega tu blisko dwadzieścia linii autobusowych. 

Tradycyjnie wiele osób tu odpoczywa siadając na schodach prowadzących do National Portrait Gallery albo przy fontannach. Niedawno, gdy nagrywaliśmy w tym miejscu Dzień Flagi Polskiej, odkryliśmy, że w kawiarni galerii można doładować telefony i skorzystać z bezpłatnej strefy WiFi. 

Na środku Trafalgar Square znajduje się kolumna admirała Nelsona, u którego podstawy siedzą cztery lwy. Przy Trafalgar Square położone są dwa warte odwiedzenia muzea – National Gallery i National Portrait Gallery.

londyn-atrakcje-trafalgar-square
Trafalgar Square to jedno z ulubionych miejsc spotkań.

Oxford Street

Oxford Street to najbardziej znane miejsce do zakupów w Londynie, chociaż nie koniecznie najlepsze, pisaliśmy o tym w naszym poradniku – Gdzie robić zakupy w Londynie.

Ale pewnie ani smrodliwe powietrze, ani miliony ludzi na metr kwadratowy nie są w stanie zniechęcić niektórych do zakupów w tym miejscu. My najbardziej lubimy chodzić na Oxford Street w grudniu, gdy można zobaczyć najpiękniejszą w Londynie Bożenarodzeniową iluminacje.

Cieszymy się, że mieszkamy w Londynie i znamy inne miejscówki na shopping. Sklepy z Oxford Street, które odwiedzamy to John LewisSelfridges.

londyn-oxford-street-atrakcje
Zakupy w Londynie na Oxford Street

Ikony stolicy Wielkiej Brytanii znane są na całym świecie i każdy turysta powinien posłusznie przemierzyć Londyn ich szlakiem, strzelić sobie selfie. Jak zostanie trochę czasu, to warto pójść mniej utartymi drogami i odkryć inne klimaty tego niesamowitego miasta.

Jeśli najważniejsze atrakcje Londynu macie zaliczone to powinniście zobaczyć 6 najnowszych atrakcji w Londynie.

Tagi: atrakcje, atrakcje w Londynie, Big Ben, Buckingham Palace, Houses of Parliament, Hyde Park, katedra, Leicester Square, London Eye, Londyn, Oxford Street, Pałac Westminsterski, park, Piccadilly Circus, Sir Christopher Wren, St Paul`s Cathedral, Tower Bridge, Tower of London, Trafalgar Square
Jarosław Marciuk LinkedIn

Na blogu przeczytasz również o

Ceny pokoi w Londynie szokują

Szokująca prawda o wynajmie mieszkań w Londynie wyciekła do sieci!

Kto nie wynajmował mieszkania w Londynie, nie zna wszystkich tajemnic emigracji. Najlepsza szkoła życia. Dlaczego? Bo stolica Wielkiej Brytanii jest specyficzna jeśli chodzi o rynek nieruchomości. Ile kosztuje mieszkanie w Londynie? Różnie, pokój to kilkaset funtów miesięcznie, kawalerka ponad 1000,…
Wielka Brytania Najnowsze atrakcje w Londynie

Najnowsze atrakcje w Londynie

Sezon 2017 zapowiada się bardzo interesująco dla turystów odwiedzających Londyn. Zobaczcie z nami najnowsze ciekawe miejsce i atrakcje Londynu. LEGO Store Leicester Square Lego Store przy Leicester Square to bez wątpienia największa atrakcja dla dzieci w Londynie tego sezonu. Świadczą…
Design Museum w Londynie zwiedzanie

Design Museum w Londynie

Niecierpliwie czekaliśmy na odwiedziny jednej  z najnowszych atrakcji Londynu. Muzeum Designu w Londynie położone jest w dzielnicy Kensington, tuż przy Holland Park. Jeśli planujecie zakupy na Kensington High Street koniecznie odwiedźcie pobliskie The Design Museum. Wizyta w muzeum to nie…
Artyści w Chelsea
Targowiska w Barcelonie