Tajemnice nowego ratusza w Olsztynie

Brak komentarzy

Prosto z Barczewa do Olsztyna, na umówione spotkanie. Marcina poznaliśmy na jednym z naszych szkoleń i zaproponował, że następnym razem pokaże nam niedostępne zakamarki olsztyńskiego magistratu. No to jesteśmy 😉

nowy-ratusz-olsztyn-1912-architektura-zegar-wieza-zwiedzanie-atrakcje-turystyczne-warmia

Nowy budynek ratusza powstał w latach 1912-1915. Stary, średniowieczny ratusz był zbyt mały, a przestrzeń na Rynku nie pozwalała na znaczącą rozbudowę. Dziś w jego pomieszczeniach mieści się Biblioteka Wojewódzka. Wycieczkę w budynku nowego magistratu rozpoczynamy w hallu i od razu niespodzianka. Przy schodach współczesne sgraffito z panoramą Olsztyna. Według Marcina pod nim schowano płaskorzeźbę upamiętniającą ofiary I Wojny Światowej.

olsztyn-ratusz-nowy-tejemnice-warmia Na potwierdzenie tej informacji odsłonił leżącą wykładzinę. Widzę, że na płycie wyryte są nazwiska pracowników urzędu miejskiego, którzy zginęli w latach 1914 – 1918. Znajdują się tu także polsko brzmiące nazwiska. ratusz-w-olsztynie-tajemnice-warmia-wojna-swiatowa-pomnik-nazwiska-polskie-niemieckie

Kolejne pomieszczenie to dawna sala sesyjna. Twórca tej sali był zafascynowany mitologią. Sufit pokryty kasetonami przedstawiającymi znaki zodiaku, starożytne zwierzęta.

nowy-ratusz-olsztyn-sala-obrad-zwiedzanie

Sala Sesyjna jest wykorzystywana na specjalne uroczystości lub wynajmowana czasem na szkolenia.

sala-brad-olsztyn-sufit-sztuka-mitolowa-warmia-polska

Również w tej sali współczesny fresk powstały z okazji 500-lecia Pokoju Toruńskiego. Rada Miasta wita chlebem Mikołaja Kopernika. Marcin zwraca uwagę na fakt, że tamtych czasach wieża zamku nie była przykryta dachówkami.

malowidlo-olsztyn-ratusz-nowy-sala-obrad-wycieczka-warmia

Kolejne pomieszczenie używane przez olsztyńskich radnych to mała sala posiedzeń. Oryginalne obicia z zielonego materiału. W ratuszu zachowały się także drzwi do sal.

sala-obrad-olsztynski-ratusz

Na koniec gospodarz zabiera mnie do największej dzisiejszej atrakcji. Idziemy na wieżę ratusza. Niestety, to miejsce nie jest ogólnie dostępne do zwiedzania ze względu na kwestie bezpieczeństwa. Na wieżę prowadzą wąskie schody. Może kiedyś uda się wieżę udostępnić turystom, tak  jak w Kaliszu. Tak wygląda tarcza ratuszowego zegara od drugiej strony.

tarcza-zegara-olsztyn-ratusz-wieza-od-drugiej-strony-zwiedzanie

Tarcze zegara zostały zamontowane na wieży w 1916 roku …

mechanizm-zegara-wieza-ratuszowa-olsztynska-zabytek-techniki

… a mechanizm został uruchomiony prawdopodobnie już po I Wojnie Światowej.

zabytkowy-zegar-na-wiezy-olsztynskiego-nowego-ratusza-atrakcje-warmiii-polska

Wchodzimy na galerię i podziwiamy panoramę Olsztyna. Widok z wieży w kierunku północnym. Pod parkingiem znajduje się dawny bunkier. Po prawej stronie przed wojną w tej części ratusza mieścił się dom nadburmistrza Olsztyna. W oddali widoczny Teatr im. Stefana Jaracza.

ratusz-widok-z-wiezy-polnoc

Widok z wieży w kierunku wschodnim na trzy instancje sądowe: Sąd Pierwszej Instancji, Sąd Drugiej Instancji i Sąd Najwyższy czyli  wieża kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa.

ratusz-widok-z-wiezy-wschod

Widok w kierunku południowo-wschodnim. Na tyłach galerii handlowej powstaje Park Centralny, w którym będzie dokładnie środek Olsztyna.

ratusz-widok-z-wiezy-kierunek-wschodni

Widok na Stare Miasto. Po prawej stronie widoczna Brama Górna (Wysoka), po lewej wieża Katedry św. Jakuba.

olsztyn-ratusz-widok-na-stare-miasto-wieza-panorama

Już zachód słońca i niestety panorama miasta w kierunku zachodnim, wyszła jak wyszła. Można dostrzec Zamek Kapituły Warmińskiej, a w oddali Jezioro Ukiel (Krzywe)

widok-zachod-ratusz-wieza-olsztyn-zamek-jezioro-ukiel

Wycieczkę kończymy przed wejściem nowego ratusza, nad którym widnieje oryginalny herb Olsztyna z wizerunkiem świętego Jakuba Starszego.

herb-olsztyna-swiety-jakub-starszy-ratusz

Wizyta w Olszynie miała jeszcze jeden cel. To było spotkanie na szczycie (dosłownie) dwóch Igersów – IgersGdansk i IgersOlsztyn. Marcin jest współtwórcą społeczności Instagramowiczów w Olsztynie. Również Miasto Olsztyn posiada oficjalny profil na Instagramie, a oficjalny hashtag miasta to #miastoolsztyn. Piękno Olsztyna możecie teraz również podziwiać na Instagramie.

Tagi: Mikołaj Kopernik, Olsztyn, ratusz, Warmia, Warmińsko-Mazurskie, wieża, wieża ratuszowa, zegar

Na blogu przeczytasz również o

Śniadanie jej i śniadanie jego

Podróżujemy i fotografujemy nasze ulubione śniadania. W hotelach restauracjach i innych miejscach wyciągamy nasze smartphony, ciach i wrzucamy na Instagram. Śniadanie jej różni się od śniadania jego. Ilością i gatunkiem potraw. Noworoczny chillout na śniadaniu w Radisson Blu Airport Hamburg.…
Zamość Wielki Rynek kamienice ormiańskie z arkadami

Szok w Zamościu

Podróże mogą zakończyć się szokiem kulturowym. Na przykład w stolicy Francji człowieka może spotkać tzw. Syndrom Paryski. Znane są też przypadki Szoku Florenckiego objawiającego się zawrotami głowy, przyspieszoną akcją serca a nawet halucynacjami. To najkrócej mówiąc, reakcja na sztukę figuratywną zgromadzoną…
Polska Harlem Shake najśmieszniejsze filmy na Youtube

Najlepsze polskie Harlem Shake

Najlepsze polskie HARLEM SHAKE z Warszawy, Szczecina, Wrocławia, Gdańska , Władysławowa, Elbląga, Kielc, Nysy. Szaleństwo Harlem Shake`a trwa …

Kogo obserwować na Instagramie w Trójmieście – część 1
Cittaslow – Barczewo zwiedzane w …biegu