Po ostatnim szkoleniu postanowiliśmy skorzystać z z systemu RoweRes i zwiedzić Kraków na rowerze. No cóż, nie udało się …
Nie udało się z powodu nieżyciowej rejestracji w systemie. Początek jest prosty, czyli należy podać dane teleadresowe, itp. Po otrzymaniu potwierdzenia na podany e-mail, należy poczekać na PIN. I tu jest ciekawostka. PIN generowany jest przez pracownika Biura Obsługi Klienta, który pracuje do godziny 15:30. My dokonywaliśmy rejestracji po godzinie 16:00. PIN otrzymaliśmy następnego dnia, gdy wyjechaliśmy z Krakowa. Czy nie można zautomatyzować procesu rejestracji? Zdecydowanie lepszy system rejestracji funkcjonuje we Wrocławiu w Nextbike.
Przypis Alicji: nie cierpię rejestracji online. Można powiedzieć, że na wypełnianie formularza elektronicznego, mam wrodzoną alergię. Gdyby nie cierpliwość Jarka moja próba skończyłaby się po kilku minutach. Jarek miał determinację i sterczeliśmy tam 40 minut. Nie zadziało.
Ile kosztuje wypożyczenie roweru?
Opłaty za korzystanie z krakowskiej wypożyczalnie RoweRes można opłacić w formie abonamentu lub bez abonamentu. W przypadku korzystania z systemu bez abonamentu za pierwszą godzinę wypożtczenia roweru zapłacimy 2 zł, za druga godzinę 3zł, a z każdą kolejną godzinę 4 zł. Cennik opłat abonamentowych zobaczcie na stronie RoweRes

Lista stacji w Krakowie
W krakowskim systemie RoweRes funkcjonuje 1500 roweró i 13 stacji rowerowych:
- Stacja nr. 1. Plac Wszystkich Świętych obok przystanku tramwajowego na chodniku pod Urzędem Miasta Krakowa. Stacja posiada 10 miejsc parkingowych.
- Stacja nr. 2. Wawel na skrzyżowaniu ulic Bernardyńskiej i św. Idziego przy ścieżce rowerowej. Stacja posiada 10 miejsc parkingowych.
- Stacja nr. 3. Rondo Grunwaldzkie na wysepce przystankowej obok przejścia dla pieszych i ścieżki rowerowej od strony Monte Casino. Stacja posiada 15 miejsc parkingowych.
- Stacja nr. 4. Salwator obok przystanku autobusowego na zbiegu ulic Senatorska i Kościuszki. Stacja posiada 10 miejsc parkingowych.
- Stacja nr. 5. Błonia na cyplu łączącym aleje 3-go Maja z aleją Ferdinanda Focha. Stacja posiada 15 miejsc parkingowych.
- Stacja nr. 6. Plac Inwalidów na skrzyżowaniu Królewskiej z aleją Mickiewicza, przy wejściu do Parku Krakowskiego. Stacja posiada 10 miejsc parkingowych.
- Stacja nr. 7. Nowy Kleparz na skrzyżowaniu ulic Prądnickiej z al. J. Słowackiego pomiędzy przejściem dla pieszych. Stacja posiada 15 miejsc parkingowych.
- Stacja nr. 8. Politechnika na skrzyżowaniu ulic Szlak i Warszawskiej obok ścieżki rowerowej. Stacja posiada 15 miejsc parkingowych.
- Stacja nr. 9. Rondo Mogilskie bezpośrednio na rondzie obok ścieżki rowerowej i torów. Stacja posiada 15 miejsc parkingowych.
- Stacja nr. 10. Rondo Grzegórzeckie obok przystanku i przejścia dla pieszych od strony ul. Grzegórzeckiej. Stacja posiada 10 miejsc parkingowych.
- Stacja nr. 11. Poczta Główna obok przystanku pomiędzy ulicami Wielopole i Starowiślna. Stacja posiada 10 miejsc parkingowych.
- Stacja nr. 12. Bagatela na wylocie ul. Karmelickiej i Podwale zaraz obok ścieżki rowerowej. Stacja posiada 10 miejsc parkingowych.
- Stacja nr. 13. Galeria Krakowska na Placu Jana Nowaka Jeziorańskiego od południowej części Galerii. Stacja posiada 15 miejsc parkingowych.
Rowerowe wypożyczalnie powstały we Wrocławiu, Opolu, Rzeszowie, Poznaniu, Krakowie i Warszawie. W Warszawie przez pierwszy miesiąc funkcjonowania systemu (sierpień 2012) ponad 100 000 razy wypożyczono rowery. Dla porównania we Wrocławiu w ciągu miesiąca było około 16 000 wypożyczeń. Z większych miast Gdańsk zwany rowerową stolicą Polski, niestety nie ma jeszcze swojego systemu.