Zapachy, kolory i Wikingowie

1 Komentarz

Po pierwszej części zwiedzania Karlskrony pojechaliśmy do Ronneby. Podczas drogi poznajemy coraz bardziej Blekinge – najbardziej zaludniony obszar kraju (50  os./km²), zwany także szwedzką Doliną Krzemową. Region, który ma burzliwą historię, o wiele dłużej należał do Danii niż do Szwecji. W 1658 roku na mocy Traktatu z Roskilde, między innymi Blekinge, Skania i Wyspa Bornholm zostały włączone do Królestwa Szwecji. Ronneby straciło na znaczeniu, stolica regionu została przeniesiona do Karlskrony. 

Heliga Kors Kyrka

Stajemy w pobliżu rynku i od razu wspinamy się na wzgórze po schodach do pierwszej atrakcji podczas wycieczki. Holiga Kors Kyrka czyli kościół Świętego Krzyża widoczny jest z wielu miejsc Ronneby. Jego wysoka wieża góruje nad miastem. Pod drodze mijamy klasyczny szwedzki drewniany dom pomalowany na kolor falun.

ronneby- Holiga Kors Kyrka-drewniany-szwedzki-dom-farba-falun-blekinge-atrakcje-turystyczne

Najstarsze części kościoła pochodzą z XII wieku, obecny wygląd ukształtował się w XV wieku. Teren wokół kościoła otacza mur. Przy świątyni nieliczne zachowane nagrobki po dawnym cmentarzu.

ronneby-blekinge-kosciol-srendiowieczny-Heliga-Kors-Kyrka-zwiedzanie-wycieczka

Charakterystyczne są także niskie i masywne przypory.

ronneby-szwecja-kosciol-sredniowieczny-rzez-krwawa-laznia-blekinge-kyrka

Ronneby zasłynęło z najbardziej krwawej rzezi w historii krajów skandynawskich. Było to w roku 1564, gdy wojska szwedzkie dowodzone przez króla Eryka XIV zdobyły miasto. Nieliczni mieszkańcy skryli się w kościele, który jako jedyny ocalał w pożarze miasta. Zginęło około 2 tysiące duńskich mieszkańców. Zdarzenie zostało nazwane Krawą Łaźnią w Ronneby.

Wewnątrz budowli zachowały się drzwi z czasu rzezi z widocznymi nacięciami siekier szwedzkich żołnierzy, którzy usiłowali wedrzeć się do środka.

drzwi-rzez-ronneby-drzwi-kosciol-sredniowieczny-szwedzi-dunczycy-siekery-blekinge

Kościół w Ronneby słynie z fresków, w większości powstałych za panowania szwedzkiego.

ronneby-blekinge-kosciol-srediowiecze-freski-malowidla-sciany-Heliga-Kors-Kyrka-zwiedzanie-wycieczka

Świątynia jest mała i niska. Spotykamy pastora – kobietę. Dla polskiej wycieczki to mały szok. Nasza przewodniczka Ania opowiada o różnicach między katolicyzmem a protestantami w Szwecji. Dla nas to nie nowość 😉 Słuchamy o szwedzkim protestantyzmie.

kosciol-protestancki-ronneby-blekinge-nabozenstwo-pastor-Heliga-Kors-Kyrka-zwiedzanie-wycieczka

Musimy kończyć zwiedzanie, bo za chwilę zacznie się nabożeństwo.

psalmy-biblia-nabozenstwo-kosciol-protestancki-ewangelicki-szwecja

Jak kolorowo

Wychodzimy przez bramę i idziemy w malownicze wąskie uliczki, gdzie stoją drewniane i kolorowe domki.

Bergslagen-ronneby-najstarsza-dzielnica-miasta-drewniane-domy-blekinge-szwecja-atrakcje

Uroku Bergslagen, najstarszej dzielnicy miasta, dodaje położenie na stoku wzgórza oraz przepływająca obok rzeka Ronneby.

szwedzkie-domki-drewniane-Bergslagen-ronneby-blekinge-szwecja-atrakcje

Z Alicją wleczemy się na końcu wycieczki, co rusz pstrykając zdjęcia i mówiąc do siebie „a widziałaś to, a zobacz jeszcze to…” Reszta dziwnie na nas spogląda.

ronneby-najciekawsze-miejsca-w-szwecji-blekinge-wycieczka

Wypoczynek w naturze

Wracamy do autokaru, wyjeżdżamy z centrum miasta i jedziemy do naturalnej atrakcji. Początki ogrodu „Brunnsparken” sięgają roku 1705.  W 2005 park miejski został wybrany najpiękniejszym szwedzkim parkiem, a miasto Ronneby nazywane jest ogrodem Szwecji

Ronneby-Brunnspark-park-zdrojowy-kurort-blekinge-relaks-spacer-atrakcja-

Jesteśmy tuż przed początkiem wiosny, tu szybciej wszystko kwitnie. W Gdańsku nie było jeszcze pąków, a tu już się pojawiają na niektórych drzewach.

Ronneby-Brunn-park-zdrojowy-kurort-blekinge-relaks-spacer-atrakcja-

Jak pięknie musi być latem w słynnym Ogrodzie Różanym czy Ogrodzie Tysiąca Róż, jest też Ogród Zapachów, Alicja czuciowiec już marzy o takim spacerowaniu. Tym razem nie doszliśmy jednak nawet do Ogrodu Japońskiego.

Ronneby-Brunnspark-park-drewniane-wille-zdroj-kurort-blekinge-szwecja-ogrod-piekny

Czuć wiosnę. Zielone są rododendrony, trawa, drzewa iglaste i widzimy krokusy.

krokusy-wiosna-w-szwecji-Ronneby-Brunnenpark-park-blekinge-najpiekniejsze-szwedzkie-ogrody

Dookoła budzi się przyroda. Pogoda nam sprzyja, piękne słońce, chociaż na morzu wiatr hulał i było pochmurno.

ronneby-brunnspark-park-miejski-drewniana-willa-dyrektora-ogrod-szwecji-zwiedzanie-spacer-blekinge

Dowiadujemy się, że w pobliżu parku swoje siedziby mają szwedzkie firmy IT.

Ślady Wikingów

Kto interesuje się tematyką Wikingów lub chociaż oglądał serial fabularny Discovery Historia „Wikingowie” powinien przyjechać do Hjortahammar lub Hjortsberga. To cmentarzyska z epoki Wikingów. My wracając z Ronneby do Karlskrony zatrzymaliśmy się w Hjortahammar. To malownicze miejsce na pięknym półwyspie.  Zazwyczaj pasą się tu owce.

wikingowie-w-szwecji-wycieczka-Hjortahammar-cmentarz-kamienne-kregi-kurchany-blekinge

W Hjortahammar zobaczycie nie tylko kamienne kręgi i mehiry. Jest tu wiele innego rodzaju ustawień kamieni, również plac w kształcie statku. Dawniej w tym miejscu był również port. Archeologowie potwierdzili, że  cmentarzysko powstało zdecydowanie wcześniej  i znajdują się tu głównie groby pierwszego tysiąclecia n.e. oraz  groby z epoki żelaza. Łącznie jest tu około 120 kamieni pełniących określone funkcje i mające określone znaczenie.

szwecja-Hjortahammar-cmentarzysko-wikingow-kamienne-kregi-kurchany-blekinge

W oddali widać szwedzkie domki.

szwecja-domy-drewniane-las-jezioro-morze-baltyczkie-blekinge

Zobaczyliśmy sporo w takim krótkim czasie, dowiedzieliśmy się, że Szwedzi kochają przyrodę i dużo czasu spędzają w otoczeniu natury.

Tekst powstał przy współpracy z marką Stena Line Polska.

Tagi: , , , , , , , , , ,

Na blogu przeczytasz również o

Sentymentalny Instameet w Oliwie

Przyjechaliśmy z Alicją na kilka dni do Polski. To świetna okazja, aby zrobić spontaniczny Instameet fotografów mobilnych IgersGdansk. Udało się i tym razem spotkaliśmy się w Gdańsku Oliwie. Tutaj jeszcze nie organizowaliśmy spotkania. Dla mnie, świeżego emigranta, to była też…

Isabella Plantation w Richmond

Isabella Plantation to najpiękniejszy ogród w Londynie. To mniej znana atrakcja Londynu, ale jeśli lubicie przyrodę to warto ją zobaczyć. Isabella Plantation położona jest w centrum królewskiego Richmond Park.  Do Richmond trzeba koniecznie przyjechać w drugiej połowie kwietnia lub na początku maja, gdy…
Atrakcje w Londynie

Holland Park w Kensington

Po ostatniej przeprowadzce w Londynie, Holland Park to teraz najbliższy park obok naszego mieszkania, zaledwie 15 minut spacerem od Kensington Olympia. Byliśmy tu w sierpniu i w tę niedzielę wybraliśmy się jeszcze raz. Holland Park jest pełen kontrastów. Z jednej…
Jak założyć profil prywatny i stronę firmową na Facebooku
Kawa, kryminały i gołe okna czyli ciekawostki o Szwecji
Menu