Park Olimpijski to jeden z naszych ulubionych parków w Londynie. Tutaj odbyły się Letnie Igrzyska Olimpijskie w 2012 roku, a teraz przestrzeń wokół Stadionu Olimpijskiego zmieniła się w park z wieloma atrakcjami. W pobliżu powstało największe centrum handlowe w Europie City Stratford z domem towarowym Westfield a obecnie budowana jest nowa dzielnica z mieszkaniami, centrami kultury (V&A), biznesu (Here East) i nauki (Uniwersytet).
Park Olimpijski powstał na zaniedbanych terenach wschodniego Londynu między Hackney, Tower Hamlets a Newham. Jak opowiadali nam znajomi przed Igrzyskami Olimpijskimi ta część Londynu nie należała do najbezpieczniejszych. Po igrzyskach i ostatnich inwestycjach Londyn zyskał niezwykle atrakcyjne miejsce.
Przez kilka miesięcy mieszkaliśmy tuż przy Parku Olimpijskim i niemal codziennie przez niego przechodzliśmy. I wiecie co, zakochaliśmy się w nim. Ta mieszanka wspaniałej sportowej historii, wybitnej architektury, natury i kanałów powoduje, że Queen Elizabeth Olympic Park jest jednym z naszych ulubionych miejsc w Londynie. Pomimo, że Park Olimpijski oddalony jest od centrum i głównych atrakcji turystycznych Londynu to zawsze staramy się naszych znajomych tu zaciągnąć na chwilę.
Sport w Parku Olimpijskim
Na terenie Parku Olimpijskiego swoją funkcję sportową pełnią olimpijskie obiekty. Stadion Olimpijski przebudowywany przez ostatnie lata od sezonu 2016/2017 Premier League będzie stadionem piłkarskim West Ham United F.C. Klub piłkarski znany między innymi z filmu Green Street przenosi ze stadionu w East Ham (Boleyn Ground dla 35 tys. widzów) na nowy stadion w Stratford. Nowy stadion West Ham United F.C. pomieści 60 tys. widzów i będzie trzecim największym stadionem w lidze angielskiej. Stadion będzie również najważniejsza areną lekkoatletyczną w Wielkiej Brytanii i miejscem koncertów gwiazd muzyki. Stadion otoczony przez wodę wygląda jak twierdza.
Już pewnie nie pamiętacie, ale na Stadionie Olimpijskim w Londynie Polacy zdobyli dwa medale. Tomasz Majewski złoto w pchnięciu kulą a Anita Włodarczyk srebrny medal w rzucie młotem.
London Aquatics Centre to druga architektoniczna ikona Parku Olimpijskiego. Olimpijska pływalnia została zaprojektowana przez sławną architektkę Zaha Hadid. Obecnie London Aquatics Centre to ogólnodostępna pływalnia z trzema basenami.
Najmniej atrakcyjna pod względem architektonicznym jest hala koszykówki Cooper Box Arena. Typowy stalowy klocek. Przed halą bardzo fajna lśniąca rzeźba RUN.
Warto poświęcić trochę więcej czasu i pójść Lee Valley Velopark. To miejsce ważne dla miłośników rowerów. Łatwo tu trafić, z daleka można dostrzec ogromny drewniany spodek. To welodrom czyli hala do wyścigów kolarstwa torowego. Na zewnątrz welodromu jest również dostępny tor do jazdy BMX oraz trasa do jazdy rowerem górskim. W każdym z tych trzech miejsc można wypożyczyć odpowiedni rower. Z instruktorem jazdy nauczyć się jeździć technicznie rowerem torowym, BMXem czy rowerem górskim i sprawdzić się na wymagających wielu umiejętności torach. Po drugiej strony ruchliwej trasy A12 jest jeszcze jedna sportowa atrakcja – Lee Valley Hockey and Tennis Centre.
Wycieczka po parku śladami Letnich Igrzysk Olimpijskich 2012 w Londnie nie byłaby kompletna bez zobacenia kół olimpijskich. Znajdziecie je na wzgórzu między Lee Valley VeloPark a Tumbling Playground i Timber Lodge Café. Zdjęcie z kołami olimpijskimi to obowiżzkowe miejsce dla każdego miłośnika sportu.
Najwyższą atrakcją Parku Olimpijskiego jest ArcelorMittal Orbit. Nazywana najwyższą rzeźbią w Wielkiej Brytanii ma też miano jednej z najbrzydszych. To kwestia gustu. Na pewno jej widok zapada w pamięci i warto ją zobaczyć. Z platformy na szczycie ArcelorMittal Orbit roztacza się widok na Londyn a od czerwca można zjechać z góry zjeżdżalnią. W 40 sekund z prędkością do 25 km/ zjedziecie z najdłuższej (178 metrów długości) i najwyższej (76 metrów) zjeżdżalni na świecie (z0bacz wpis 6 najnowszych atrakcji w Londynie).
Przyroda w Parku Olimpijskim
Od pielęgnowanych trawników, przez specjalnie sprowadzane rośliny z całego świata do łąk, kanałów i zbiorników wodnych. Natura w Parku Olimpijskim ma wiele obliczy. Nam najbardziej spodobała się zachowana dzika ostoja Wetlands, gdzie swój dom mają płazy i ptaki.
River Lea, kanał River Lee Navigation, Waterwark River i City Mill River tworzą niebieską sieć przecinającą park. Na wodzie można często spotkać barki oraz organizowane są rejsy na łodziach. W Pleasure Gardens i 2012 Gardens posadzono ponad 250 gatunków roślin z całego świata.
Zabawa w Parku Olimpijskim
W całym Parku Olimpijskim znajduje się wiele atrakcji dla dzieci. Place zabaw, ścianka do wspinaczki, tory przeszkód, podium olimpijskie. Z naszych obserwacji wynika, że i tak największą atrakcją dla dzieci jest plac z fontannami przy ArcelorMittal Orbit. Największy plac zabaw znajdziecie w Pleasure Garden przy stadionie oraz przy wzgórzu z kołami olimpijskimi (Tumbling Bay Playground).
Architektura w Parku Olimpijskim
Najpiękniejszą budowlą w Parku Olimpijskim jest pływalnia London Aquatics Centre. Zaprojektowała ją iracka architekt Zaha Hadid. Wygoolujcie sobie jak pływalnia wyglądała podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich w 2012 roku. Moim zdaniem bardzo dziwnie z przyczepionymi po bokach widowniach. Po zakończonych igrzyskach budowla wiele zyskała po modernizacji.
Zobacz też inną budowlę Zaha Hadid w Londynie we wpisie Lato w Londynie – Serpentine Gallery w Kensington Gardens.
Był najpiękniejszy projekt architektoniczny w Parku Olimpijskim to teraz czas na najbrzydszy. Szukamy piękna w wieży ArcelorMittal Orbit (Wieża Eiffla Londynu), ale jeszcze się nie dopatrzyliśmy. Więcej o ArcelorMittal Orbit i o najdłuższej na świecie zjeżdżalni przeczytacie na blogu we wpisie Najnowsze atrakcje w Londynie.
Na zakończenie
W Parku Olimpijskim wytyczono cztery tematyczne szlaki. Szlak przyrodniczy (Discover the Park), olimpijski (London2012 Trail), szlak z atrakcjami dla dzieci (Children`s Trail) oraz Szlak Sztuki (Art Trail). Możecie je pobrać na stronie Queen Elizabeth Olympic Park – szlaki i wycieczki. Sami widzicie, jeśli tylko pozwoli na to czas, można tu spędzić aktywnie cały dzień.