Queen Elizabeth Olympic Park i Stadion Olimpijski

Brak komentarzy

Park Olimpijski to jeden z naszych ulubionych parków w Londynie. Tutaj odbyły się Letnie Igrzyska Olimpijskie w 2012 roku, a teraz przestrzeń wokół Stadionu Olimpijskiego zmieniła się w park z wieloma atrakcjami. W pobliżu powstało największe centrum handlowe w Europie City Stratford z domem towarowym Westfield a obecnie budowana jest nowa dzielnica z mieszkaniami, centrami kultury (V&A), biznesu (Here East) i nauki (Uniwersytet).

Park Olimpijski powstał na zaniedbanych terenach wschodniego Londynu między Hackney, Tower Hamlets a Newham. Jak opowiadali nam znajomi przed Igrzyskami Olimpijskimi ta część Londynu nie należała do najbezpieczniejszych. Po igrzyskach i ostatnich inwestycjach Londyn zyskał niezwykle atrakcyjne miejsce.

Queen Elizabeth Olympic Park w Londynie
Queen Elizabeth Olympic Park w Londynie

Przez kilka miesięcy mieszkaliśmy tuż przy Parku Olimpijskim i niemal codziennie przez niego przechodzliśmy. I wiecie co, zakochaliśmy się w nim. Ta mieszanka wspaniałej sportowej historii, wybitnej architektury, natury i kanałów powoduje, że Queen Elizabeth Olympic Park jest jednym z naszych ulubionych miejsc w Londynie. Pomimo, że Park Olimpijski oddalony jest od centrum i głównych atrakcji turystycznych Londynu to zawsze staramy się naszych znajomych tu zaciągnąć na chwilę.

Sport w Parku Olimpijskim

Na terenie Parku Olimpijskiego swoją funkcję sportową pełnią olimpijskie obiekty. Stadion Olimpijski przebudowywany przez ostatnie lata od sezonu 2016/2017 Premier League będzie stadionem piłkarskim West Ham United F.C. Klub piłkarski znany między innymi z filmu Green Street przenosi ze stadionu w East Ham (Boleyn Ground dla 35 tys. widzów) na nowy stadion w Stratford. Nowy stadion West Ham United F.C. pomieści 60 tys. widzów i będzie trzecim największym stadionem w lidze angielskiej. Stadion będzie również najważniejsza areną lekkoatletyczną w Wielkiej Brytanii i miejscem koncertów gwiazd muzyki. Stadion otoczony przez wodę wygląda jak twierdza.

londyn stadion olimpijski west ham united
Stadion Letnich Igrzysk Olimpijskich 2012 w Londynie. W przebudowie a od sezonu Premier League 2016/2017 będzie stadionem londyńskiej drużyny West Ham United.

Już pewnie nie pamiętacie, ale na Stadionie Olimpijskim w Londynie Polacy zdobyli dwa medale. Tomasz Majewski złoto w pchnięciu kulą a Anita Włodarczyk srebrny medal w rzucie młotem.

London Aquatics Centre to druga architektoniczna ikona Parku Olimpijskiego. Olimpijska pływalnia została zaprojektowana przez sławną architektkę Zaha Hadid. Obecnie London Aquatics Centre to ogólnodostępna pływalnia z trzema basenami.

Najmniej atrakcyjna pod względem architektonicznym jest hala koszykówki Cooper Box Arena. Typowy stalowy klocek. Przed halą bardzo fajna lśniąca rzeźba RUN.

Warto poświęcić trochę więcej czasu i pójść Lee Valley Velopark. To miejsce ważne dla miłośników rowerów. Łatwo tu trafić, z daleka można dostrzec ogromny drewniany spodek. To welodrom czyli hala do wyścigów kolarstwa torowego. Na zewnątrz welodromu jest również dostępny tor do jazdy BMX oraz trasa do jazdy rowerem górskim. W każdym z tych trzech miejsc można wypożyczyć odpowiedni rower. Z instruktorem jazdy nauczyć się jeździć technicznie rowerem torowym, BMXem czy rowerem górskim i sprawdzić się na wymagających wielu umiejętności torach. Po drugiej strony ruchliwej trasy A12 jest jeszcze jedna sportowa atrakcja – Lee Valley Hockey and Tennis Centre.

londyn-park-olimpijski-03
Londyńskie koła olimpijskie w pobliżu welodromu

Wycieczka po parku śladami Letnich Igrzysk Olimpijskich 2012 w Londnie nie byłaby kompletna bez zobacenia kół olimpijskich. Znajdziecie je na wzgórzu między Lee Valley VeloPark a Tumbling Playground i Timber Lodge Café. Zdjęcie z kołami olimpijskimi to obowiżzkowe miejsce dla każdego miłośnika sportu.

Najwyższą atrakcją Parku Olimpijskiego jest ArcelorMittal Orbit. Nazywana najwyższą rzeźbią w Wielkiej Brytanii ma też miano jednej z najbrzydszych. To kwestia gustu. Na pewno jej widok zapada w pamięci i warto ją zobaczyć. Z platformy na szczycie ArcelorMittal Orbit roztacza się widok na Londyn a od czerwca można zjechać z góry zjeżdżalnią. W 40 sekund z prędkością do 25 km/ zjedziecie z  najdłuższej (178 metrów długości) i najwyższej (76 metrów) zjeżdżalni na świecie (z0bacz wpis 6 najnowszych atrakcji w Londynie).

Przyroda w Parku Olimpijskim

Od pielęgnowanych trawników, przez specjalnie sprowadzane rośliny z całego świata do łąk, kanałów i zbiorników wodnych. Natura w Parku Olimpijskim ma wiele obliczy. Nam najbardziej spodobała się zachowana dzika ostoja Wetlands, gdzie swój dom mają płazy i ptaki.

londyn park olimpijski dzika natura
Dzika natura w Parku Olimpijskiem w Stratford

River Lea, kanał River Lee Navigation, Waterwark River i City Mill River tworzą niebieską sieć przecinającą park. Na wodzie można często spotkać barki oraz organizowane są rejsy na łodziach. W Pleasure Gardens i 2012 Gardens posadzono ponad 250 gatunków roślin z całego świata.

londyn-park-olimpijski-06

Zabawa w Parku Olimpijskim

W całym Parku Olimpijskim znajduje się wiele atrakcji dla dzieci. Place zabaw, ścianka do wspinaczki, tory przeszkód, podium olimpijskie. Z naszych obserwacji wynika, że i tak największą atrakcją dla dzieci jest plac z fontannami przy ArcelorMittal Orbit. Największy plac zabaw znajdziecie w Pleasure Garden przy stadionie oraz przy wzgórzu z kołami olimpijskimi (Tumbling Bay Playground).

place zabaw w dla dzieci w parku w londynie
Raj dla dzieci w Londynie. W parku mnóstwo placów zabaw, zjeżdżalni, fontanny i wiele innych atrakcji dla dzieci.

Architektura w Parku Olimpijskim

Najpiękniejszą budowlą w Parku Olimpijskim jest pływalnia London Aquatics Centre. Zaprojektowała ją iracka architekt Zaha Hadid. Wygoolujcie sobie jak pływalnia wyglądała podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich w 2012 roku. Moim zdaniem bardzo dziwnie z przyczepionymi po bokach widowniach. Po zakończonych igrzyskach budowla wiele zyskała po modernizacji.

architektura-w-londynie-zaha-hadid

Zobacz też inną budowlę Zaha Hadid w Londynie we wpisie Lato w Londynie – Serpentine Gallery w Kensington Gardens.

zaha-hadid-londyn-architektura-aquatics-centre
Aquatics Centre w Londynie – projekt architektoniczny Zaha Hadid

Był najpiękniejszy projekt architektoniczny w Parku Olimpijskim to teraz czas na najbrzydszy. Szukamy piękna w wieży ArcelorMittal Orbit (Wieża Eiffla Londynu), ale jeszcze się nie dopatrzyliśmy. Więcej o ArcelorMittal Orbit i o najdłuższej na świecie zjeżdżalni przeczytacie na blogu we wpisie Najnowsze atrakcje w Londynie.

nowa-atrakcja-londynu-arcelormittal-orbit-slide
ArcelorMittal Orbit

Na zakończenie

W Parku Olimpijskim wytyczono cztery tematyczne szlaki. Szlak przyrodniczy (Discover the Park), olimpijski (London2012 Trail), szlak z atrakcjami dla dzieci (Children`s Trail) oraz Szlak Sztuki (Art Trail). Możecie je pobrać na stronie Queen Elizabeth Olympic Park – szlaki i wycieczki. Sami widzicie, jeśli tylko pozwoli na to czas, można tu spędzić aktywnie cały dzień.

Tagi: , , , , , , , , ,

Na blogu przeczytasz również o

Najlepsze widoki Londynu za darmo

Czy wiecie, że za najlepsze widoki w Londynie nie trzeba płacić? Panorama miasta z London Eye lub The Shard jest imponująca, ale jednak musimy trochę zapłacić za bilety. Do tego trzeba jeszcze doliczyć stracony czas na stanie w długich kolejkach. Na szczęście są miejsca gdzie…

W Londynie nie czujemy się obco

Wiecie dlaczego nie chcemy wyjechać z Londynu, chociaż co jakiś czas pojawiają się różne inne opcje?  Bo to wspaniałe miejsce do życia, może nieco droższe od innych, ale ma tak cudowną twórczą atmosferę, że wciąż nie możemy się tym nacieszyć.…
co-warto-zobaczyc-w-cambridge-atrakcje-anglia-wycieczka-z-londynu

Uniwersytet w Cambridge lista wszystkich kolegiów (colleges)

Na początek kilka faktów i ciekawostek dotyczących Uniwersytetu w Cambridge University of Cambridge został założony w 1209 roku i otrzymał tzw. Royal Charter od króla Henryka III w 1231 roku. I tu dochodzimy do punktu, który stwarza pewną trudność i…
6 najnowszych atrakcji w Londynie
Instagram Stories – pierwsze wrażenia i jak to działa