Prudnik na polsko-czeskiej granicy cudów

Brak komentarzy

W poszukiwaniach miasteczka idealnego trafiliśmy do Prudnika. Ponad 20 tysięczna miejscowość położona jest nad rzeką Prudnik w północno-wschodniej części Gór Opawskich tuż przy granicy z Republiką Czeską. W tym miejscu i okolicy można się zakochać. Co nas tu urzekło?

Altana muzyczna w prudnickim Parku Miejskim
Altana koncertowa z 1886 roku w prudnickim Parku Miejskim

Położenie

Miasteczko położone jest w południowej części województwa opolskiego (50 km od Opola). W pobliżu znajdują się interesujące Głogówek, Nysa, Biała i uzdrowisko Głuchołazy. Miasta na krańcach Polski zawsze kuszą bliskością sąsiednich krajów i jest to dla nas duży plus. W Czechach bardzo blisko znajdują się Zlate Hory (15 km), Krnov (35 km) czy Bruntal – taki czeski Wąchock (55 km). W półtorej godziny dojedzie się do Wrocławia, Katowic czy Ostravy.

Niezwykła historia

Ma niezwykle interesującą historię, przenikają się tu losy Polaków, Niemców, Czechów, Żydów. Około roku 1255 czeski rycerz Wok z Rosenberga zbudował tu zamek z kamienną wieżą.  U podnóża zamku powstała osada, która około roku 1279 otrzymała prawa miejskie. Wtedy powstał regularny rynek i wytyczono ulice, których układ przetrwał do naszych czasów.

Wieża ratusza i kolumna maryjna na rynku w Prudniku
Wieża ratusza i kolumna maryjna na rynku w Prudniku

XIX wiek to czas intensywnego rozwoju miasta dzięki rozwojowi przemysłu włókienniczego. Augustyn Thill, Samuel Frankel oraz jego synowie Max i Josef Pinkus zmieniają oblicze miasta budując fabryki, wille, osiedla dla robotników, zalew na Złotym Potoku w Pokrzywnej i fundując park miejski, łaźnię miejską i szpital.

Willa Hermanna Frankla w Prudniku
Willa Hermanna Frankla w Prudniku obecnie siedziba Prudnickiego Ośrodka Kultury

Na obrzeżach miasta na początku XX wieku powstają koszary. 1945 czyli wiadomo koniec wojny, zmiana granic i Prudnik znajduje się w Polsce. W dawnych zakładach Frankla powstaje Frotex – największa w Polsce fabryka ręczników i tkanin frotte. Warto również tu wspomnieć, że w latach 50-tych XX wieku w położonych w Prudnickim Lesie klasztornych budynkach przebywał aresztowany kardynał Stefan Wyszyński.

Urzekająca architektura i cenne zabytki

Ostatnia wojna nie poczyniła na szczęście dużych zniszczeń. Najstarszym zabytkiem Prudnika jest Wieża Woka, która szczyci się mianem najstarszej prywatnej wieży zamkowej w Polsce.

Prudnik Wieża Woka - najstarsza prywatna wieża zamkowa w Polsce

Wieża Bramy Dolnej.

Wieża Bramy Dolnej w Prudniku

Baszty murów miejskich, dziś siedziba Muzeum Ziemi Prudnickiej.

Muzeum Ziemi Prudnickiej

Na prudnickim rynku zobaczycie ratusz z 63 metrową wieżą, barokową rzeźbę Nepomucena z 1733 roku, barokową studnię  z 1696 roku zwieńczoną dwugłowym orłem Habsburgów oraz wykonaną z piaskowca i marmuru kolumnę maryjną z 1694 roku.

Studnia z fontanną i dwugłowym orłem Habsburgów
Studnia z fontanną i dwugłowym orłem Habsburgów
Wieża ratuszowa i pomnik Nepomucena w Prudniku
Wieża ratuszowa i pomnik Nepomucena w Prudniku

Willa Josefa Pinkusa i Emanuela Frankla.

 Willa Josefa Pinkusa i Emanuela Frankla w Prudniku

Neoklasyczna willa Ernesta Frankla i Maxa Pinkusa z 1882 roku. Mieściła się tu Biblioteka Śląska. Dziś budynek stoi opuszczony.

Neoklasyczna willa Ernesta Frankla i Maxa Pinkusa z 1882 roku. Mieściła się tu Biblioteka Śląska.

Budynki dawnego Zakładu Włókienniczego Frotex.

Budynki dawnego Zakładu Włókienniczego Frotex.

Dawne pruskie koszary. W jednym z wyremontowanych budynków znajduje się Schronisko Młodzieżowe.

Koszary w Prudniku

Łaźnia Miejska w Prudniku powstała w 1906. Była to druga po Wrocławiu kryta pływalnia na Dolnym Śląsku.

Łaźnia Miejska w Prudniku powstała w 1906.

 

Natura

Prudnicki Park Miejski powstał w 1880 roku. Znajdziecie tu pawilon muzyczny, pomnik Diany, korty tenisowe, boiska i plac zabaw.

Pomnik Diany

Pomnik Diany w Parku miejskim w Prudniku

Z Prudnika blisko do miejscowości Pokrzywna i Jarnołtówek, z których prowadzą szlaki turystyczne na szczyt Biskupiej Kopy. Zbiornik w Pokrzywnej.

Zbiornik w Pokrzywnej

Wieża widokowa na Koziej Górze.

Wieża widokowa na Koziej Górze

Widok na Góry Opawskie.

Widok z wieży na Koziej Górze na Góry Opawskie

 

Prawie idealnie …

Czego nam zabrakło w Prudniku? Dobrej restauracji z lokalnymi specjałami. Może nie zauważyliśmy takiej? Na szczęście to nie problem. Blisko są Czechy i niezawodne knedliki z gulaszem i czeskim piwem.

Knedliki w Czechach w pobliżu Prudnika

W Prudniku możemy Wam polecić restaurację na Placu Wolności – Pizzeria Ristorante Włoski Smak. Dawno nie jedliśmy tak pysznej pizzy na świetnym cieście. Nic dziwnego, jej właścicielem jest Włoch Leonardo de Cao i Polka Maria Kozaczek.

 Prudniku na Placu Wolności Pizzeria Ristorante Włoski Smak

Ich druga restauracja znajduje się w Jarnołtówku.

W przyszłości chcielibyśmy jeszcze zobaczyć jedno wydarzenie. Mówiono nam, że Prudnik słynie z Rajdu Maluchów. To impreza dla rodzin z dziećmi, która po raz pierwszy odbyła się w 1979 roku. Co roku rodziny maszerują z Prudnika przez Góry Opawskie do Chocimia.

Czekamy na Wasze opinie o Prudniku. Co jeszcze nam polecicie zobaczyć? Jakie są Wasze ulubione miejsca?

 

Tagi: , , , , , , , , , , ,

Na blogu przeczytasz również o

Galeria szesnastu warszawskich narodowych syrenek prezentowanych podczas Euro 2012.

Galeria warszawskich syrenek Euro2012

Galeria szesnastu warszawskich narodowych syrenek prezentowanych podczas Euro 2012. Która lokalizacja z syrenką najbardziej się Wam podoba? Nam włoska na Placu Zamkowym. Anglia Ratusz Plac Teatralny Warszawa Narodowe Warszawskie Syrenki Euro2012   Chorwacja Skwer przy Centrum Kopernika Warszawa Narodowe Warszawski Syrenki Euro2012   Czechy…

Lublin potrafi się bawić

Ostatnio przyjeżdżamy do Lublina bardzo często. I bardzo nas to cieszy. Niektórzy mówią, że Lublin to mały Kraków. A może Kraków, to taki większy Lublin? Do Lublina przyjechaliśmy zawodowo prowadząc zajęcia z marketingu internetowego. Po pierwszym dniu szkoleniowym, zawsze robimy wypad…

Sentymentalny Instameet w Oliwie

Przyjechaliśmy z Alicją na kilka dni do Polski. To świetna okazja, aby zrobić spontaniczny Instameet fotografów mobilnych IgersGdansk. Udało się i tym razem spotkaliśmy się w Gdańsku Oliwie. Tutaj jeszcze nie organizowaliśmy spotkania. Dla mnie, świeżego emigranta, to była też…
Największy kontenerowiec w Gdańsku
Poranny spacer w Białymstoku
Menu