Prudnik na polsko-czeskiej granicy cudów

Brak komentarzy

W poszukiwaniach miasteczka idealnego trafiliśmy do Prudnika. Ponad 20 tysięczna miejscowość położona jest nad rzeką Prudnik w północno-wschodniej części Gór Opawskich tuż przy granicy z Republiką Czeską. W tym miejscu i okolicy można się zakochać. Co nas tu urzekło?

Altana muzyczna w prudnickim Parku Miejskim
Altana koncertowa z 1886 roku w prudnickim Parku Miejskim

Położenie

Miasteczko położone jest w południowej części województwa opolskiego (50 km od Opola). W pobliżu znajdują się interesujące Głogówek, Nysa, Biała i uzdrowisko Głuchołazy. Miasta na krańcach Polski zawsze kuszą bliskością sąsiednich krajów i jest to dla nas duży plus. W Czechach bardzo blisko znajdują się Zlate Hory (15 km), Krnov (35 km) czy Bruntal – taki czeski Wąchock (55 km). W półtorej godziny dojedzie się do Wrocławia, Katowic czy Ostravy.

Niezwykła historia

Ma niezwykle interesującą historię, przenikają się tu losy Polaków, Niemców, Czechów, Żydów. Około roku 1255 czeski rycerz Wok z Rosenberga zbudował tu zamek z kamienną wieżą.  U podnóża zamku powstała osada, która około roku 1279 otrzymała prawa miejskie. Wtedy powstał regularny rynek i wytyczono ulice, których układ przetrwał do naszych czasów.

Wieża ratusza i kolumna maryjna na rynku w Prudniku
Wieża ratusza i kolumna maryjna na rynku w Prudniku

XIX wiek to czas intensywnego rozwoju miasta dzięki rozwojowi przemysłu włókienniczego. Augustyn Thill, Samuel Frankel oraz jego synowie Max i Josef Pinkus zmieniają oblicze miasta budując fabryki, wille, osiedla dla robotników, zalew na Złotym Potoku w Pokrzywnej i fundując park miejski, łaźnię miejską i szpital.

Willa Hermanna Frankla w Prudniku
Willa Hermanna Frankla w Prudniku obecnie siedziba Prudnickiego Ośrodka Kultury

Na obrzeżach miasta na początku XX wieku powstają koszary. 1945 czyli wiadomo koniec wojny, zmiana granic i Prudnik znajduje się w Polsce. W dawnych zakładach Frankla powstaje Frotex – największa w Polsce fabryka ręczników i tkanin frotte. Warto również tu wspomnieć, że w latach 50-tych XX wieku w położonych w Prudnickim Lesie klasztornych budynkach przebywał aresztowany kardynał Stefan Wyszyński.

Urzekająca architektura i cenne zabytki

Ostatnia wojna nie poczyniła na szczęście dużych zniszczeń. Najstarszym zabytkiem Prudnika jest Wieża Woka, która szczyci się mianem najstarszej prywatnej wieży zamkowej w Polsce.

Prudnik Wieża Woka - najstarsza prywatna wieża zamkowa w Polsce

Wieża Bramy Dolnej.

Wieża Bramy Dolnej w Prudniku

Baszty murów miejskich, dziś siedziba Muzeum Ziemi Prudnickiej.

Muzeum Ziemi Prudnickiej

Na prudnickim rynku zobaczycie ratusz z 63 metrową wieżą, barokową rzeźbę Nepomucena z 1733 roku, barokową studnię  z 1696 roku zwieńczoną dwugłowym orłem Habsburgów oraz wykonaną z piaskowca i marmuru kolumnę maryjną z 1694 roku.

Studnia z fontanną i dwugłowym orłem Habsburgów
Studnia z fontanną i dwugłowym orłem Habsburgów
Wieża ratuszowa i pomnik Nepomucena w Prudniku
Wieża ratuszowa i pomnik Nepomucena w Prudniku

Willa Josefa Pinkusa i Emanuela Frankla.

 Willa Josefa Pinkusa i Emanuela Frankla w Prudniku

Neoklasyczna willa Ernesta Frankla i Maxa Pinkusa z 1882 roku. Mieściła się tu Biblioteka Śląska. Dziś budynek stoi opuszczony.

Neoklasyczna willa Ernesta Frankla i Maxa Pinkusa z 1882 roku. Mieściła się tu Biblioteka Śląska.

Budynki dawnego Zakładu Włókienniczego Frotex.

Budynki dawnego Zakładu Włókienniczego Frotex.

Dawne pruskie koszary. W jednym z wyremontowanych budynków znajduje się Schronisko Młodzieżowe.

Koszary w Prudniku

Łaźnia Miejska w Prudniku powstała w 1906. Była to druga po Wrocławiu kryta pływalnia na Dolnym Śląsku.

Łaźnia Miejska w Prudniku powstała w 1906.

 

Natura

Prudnicki Park Miejski powstał w 1880 roku. Znajdziecie tu pawilon muzyczny, pomnik Diany, korty tenisowe, boiska i plac zabaw.

Pomnik Diany

Pomnik Diany w Parku miejskim w Prudniku

Z Prudnika blisko do miejscowości Pokrzywna i Jarnołtówek, z których prowadzą szlaki turystyczne na szczyt Biskupiej Kopy. Zbiornik w Pokrzywnej.

Zbiornik w Pokrzywnej

Wieża widokowa na Koziej Górze.

Wieża widokowa na Koziej Górze

Widok na Góry Opawskie.

Widok z wieży na Koziej Górze na Góry Opawskie

 

Prawie idealnie …

Czego nam zabrakło w Prudniku? Dobrej restauracji z lokalnymi specjałami. Może nie zauważyliśmy takiej? Na szczęście to nie problem. Blisko są Czechy i niezawodne knedliki z gulaszem i czeskim piwem.

Knedliki w Czechach w pobliżu Prudnika

W Prudniku możemy Wam polecić restaurację na Placu Wolności – Pizzeria Ristorante Włoski Smak. Dawno nie jedliśmy tak pysznej pizzy na świetnym cieście. Nic dziwnego, jej właścicielem jest Włoch Leonardo de Cao i Polka Maria Kozaczek.

 Prudniku na Placu Wolności Pizzeria Ristorante Włoski Smak

Ich druga restauracja znajduje się w Jarnołtówku.

W przyszłości chcielibyśmy jeszcze zobaczyć jedno wydarzenie. Mówiono nam, że Prudnik słynie z Rajdu Maluchów. To impreza dla rodzin z dziećmi, która po raz pierwszy odbyła się w 1979 roku. Co roku rodziny maszerują z Prudnika przez Góry Opawskie do Chocimia.

Czekamy na Wasze opinie o Prudniku. Co jeszcze nam polecicie zobaczyć? Jakie są Wasze ulubione miejsca?

 

Tagi: , , , , , , , , , , ,

Na blogu przeczytasz również o

Galeria szesnastu warszawskich narodowych syrenek prezentowanych podczas Euro 2012.

Galeria warszawskich syrenek Euro2012

Galeria szesnastu warszawskich narodowych syrenek prezentowanych podczas Euro 2012. Która lokalizacja z syrenką najbardziej się Wam podoba? Nam włoska na Placu Zamkowym. Oto lista wszystkich warszawskich syrenek (w kolejności alfabetycznej) Anglia – Plac Teatralny Chorwacja – Plac Cubryny Czechy –…

Spoty promocyjne województw

Nareszcie. W jednym miejscu oficjalne filmy promocyjne polskich województw. Zobacz spoty z kampanii promujących województwa lubelskie, dolnośląskie, pomorskie, świętokrzyskie, śląskie, podlaskie, lubuskie, kujawsko-pomorskie, wielkopolskie, zachodniopomorskie, podkarpackie

Atrakcje w Windsor co warto zobaczyć

Atrakcje w Windsor

Nie mogliśmy się doczekać naszej kolejnej wycieczki poza Londyn. Jesienią pojechaliśmy do Windsoru. Miasteczko położone Tamizą słynie z królewskiego zamku. Po drugiej stronie rzeki leży elitarny Eton College a w pobliżu największa atrakcja dla dzieci Legoland. Co warto zobaczyć w Windsorze?…
Największy kontenerowiec w Gdańsku
Poranny spacer w Białymstoku