Podziemny Rzeszów

2 Komentarze

Zacznę od końca. Co może  mieć wspólnego Gdańsk i Rzeszów? Okazało się, że ma. Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna zorganizowała nam zwiedzanie Podziemnej Trasy Turystycznej „Rzeszowskie Piwnice” –  jednej z największych atrakcji turystycznych stolicy Podkarpacia. Zwiedziliśmy już wiele innych podobnych miejsc w Polsce:  Piwnice kredowe w Chełmie, piwnice w Lublinie czy podziemia pod Rynkiem w Krakowie. Każde z tych miejsc ma swoją pasjonującą historię i tajemniczy klimat.

Dla mnie dzisiejsza wycieczka w Rzeszowie miała również inny wymiar. Moim przewodnikiem był  urodzony przed wojną we Lwowie Ryszard Lechforowicz. Opowiadał mi, że pamięta Wały Hetmańskie oraz znajdujący się na nich pomnik Jana III Sobieskiego. Opisał mi go ze szczegółami jak go zapamiętał jako dziecko. Od 1965 roku pomnik stoi na Targu Drzewnym w Gdańsku.

No, ale do rzeczy, poszedłem tam w końcu zwiedzać. Podziemna trasa turystyczna przebiega pod kamienicami i rynkiem. Trasa ma długość 369 metrów i składa się z 15 korytarzy 25 piwnic (min. Piwnice Bławatników, Łukowa, Rzeszowskich, Strzeleckiego). Najgłębsze pomieszczenie znajduje się 10 metrów pod poziomem rynku.

Zwiedzanie trasy rozpoczyna się od opowieści dotyczącej zdjęcia z końca XIX wieku przedstawiającego rzeszowski rynek. Na zdjęciu widać dzień targowy, mieszkańców, kupców, wozy konne oraz z Ratusz. Widoczne są również nieistniejące kamienice w pobliżu Ratusza ( kamienice o nr 28 i 29).

W rzeszowskim podziemiach zobaczycie piwnice, które powstawały od XIV do XVII wieku. Zachował się także średniowieczny portal oraz okno dawnej kaplicy. Piwnice były dawniej wykorzystywane do przechowywania towarów przez kupców jak i przemytników. Ciekawe jest bezpośrednie połączenie piwnic z restauracją Hotelu Ambasadorskiego.

Dla mnie to spotkanie z historią, ciekawe co Alicja by tu najbardziej zapamiętała? Pewnie fakt, że podczas najazdów tatarskich chowały się tu kobiety przed gwałtami najeźdźców. W Lochu Tatarskim (najwęższe miejsce w podziemiach – 70cm) można było urządzać zasadzki na zuchwałych najeźdźców.

Podziemia rzeszowskie możecie zwiedzić online na stronie www.rzeszowskiepodziemia.pl

Fot. zrzut ekranu www.rzeszowskiepodziemia.pl

Przygotujcie okulary 3D i włączcie głośniki.

Tagi: Lwów, Podkarpackie, podziemne miasto, przewodnik, Rzeszów, zwiedzanie

Na blogu przeczytasz również o

Śniadanie bufet w hotelu Król Kazimierz w Kazimierzu Dolnym Lubelskie

Hotelowe śniadanie – menu jej i jego

Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia, bo daje moc i nim rozpoczynamy dzień. My prawdziwą ucztę śniadaniową mamy podczas wyjazdów. Wszystko pięknie podane, pachnące, kolorowe i nie trzeba zmywać po jedzeniu! Uwielbiamy śniadania w hotelu. Zobacz nasze zdjęcia z hotelowych śniadań.…
Atrakcje w Wilnie najpiękniejsze kościoły zwiedzanie

10 najpiękniejszych świątyń w Wilnie

Wilno to Miasto świątyń, znajdziecie tu katolickie kościoły, prawosławne i unickie cerkwie, synagogę a nawet świątynię karaimską. To także Jerozolima Północy, dawny ważny ośrodek kultury żydowskiej, w okresie międzywojennym mieszkało tu 53 tys. Żydów i były dwie synagogi i ponad 100 domów modlitwy. Jak chwalą…

Fascynujące Wilno

To zabawne, że gdy mieszkałem w Gdańsku nie udało mi się pojechać do Wilna. To przecież tak blisko. Byliśmy z Alicją w Druskiennikach trzy razy, ale stolicy Litwy nie udało nam się niestety odwiedzić. Dopiero teraz mieszkając w Londynie miałem…
Społecznościowe piosenki i parodie
Manekin lubi czytać